Medewerkers Technisch Onderhoud en Installaties spijkerden kennis bij FLITSEN pagina 5 De ontwikkelingen op allerlei vakgebie den gaan tegenwoordig zo snel, dat men niet zelden als het ware genoodzaakt wordt om al af en toe eens even "bij te tanken" om niet achterop te geraken. Ook een tiental medewerkers van de afdeling Technisch Onderhoud en In stallaties van de Dienst Technische Projekten kreeg met deze situatie te maken. Bij de daartoe bevoegde "in stanties" werd de wens te kennen gegeven, dat men iets aan aanvullende scholing wilde doen. Dit werd de aanzet voor een toch wel vrij uniek project, een speciale cursus, sa mengesteld in overleg met vier partners: de Dienst Technische Projekten (DTP), de afd. Opleidingen van Ahold, het bekende instituut voor schriftelijke cur sussen PNBA en de cursisten zelf. "Daardoor kreeg de cursus al meteen een inhoud, die de cursisten wel aan sprak. Zij kozen voor een deel zelf de stof, waarvan zij kennis wilden bijspijke ren," vertelt de heer N.S. de Ligt, hoofd afd. Technisch Onderhoud en Installa ties. onderwerpen Het cursuspakket had als belangrijkste onderwerpen: installatietechniek, ver warming, electrotechniek, koeltechniek, kostprijscalculatie, overheidsvoorschrif ten, nutsbedrijven e.d. Als docent namens PBNA trad op de heer J.P. Molenkamp jr. Elke twee weken nam hij de deelnemers aan de cursus een ochtend in Zaandam "onder handen". "Het was dan ook geen schriftelijke cursus," aldus de heer De Ligt, "Want we dachten, dat dan de klad er wel eens in zou kunnen komen. Dat persoonlijke contact van een keer in de twee weken heeft een belangrijke invloed gehad op het welslagen van deze cursus, niet in het minst ook door de stimulerende invloed, die er van de heer Molenkamp is uitgegaan." Het was voor de betrokkenen, allen in de leeftijd tussen de 35 en 50 jaar, geen eenvoudige opgave om naast hun dage lijkse werk aan de bouw en verbouw van winkels, twee jaar lang ook regelmatig huiswerk te maken. Velen hadden dit jarenlang niet meer gedaan, maar toch heeft een ieder volgehouden. Men is in september 1977 gestart en op 20 juni 1979 kon men de enigszins feestelijk getinte slotbijeenkomst houden. In die twee jaren is niemand afgevallen en dat mag toch wel opmerkelijk worden ge noemd. De heer De Ligt: "Het is voor sommigen heus wel eens moeilijk ^geweest, maar Molenkamp haaide ze er altijd door heen. Dat mag toch wel even worden gezegd. Men heeft echter toch een behoorlijk stuk zelfdiscipline moeten opbrengen. Om dat te bevorderen was voor die gezamenlijke aanpak met een ochtend "mondelinge les" besloten." Het begintempo bleek wat aan de hoge kant te liggen en later is dat wat bijgesteld. Aan de hand van de erva ring werd het aanvankelijke cursuspak ket nog uitgebreid met verlichtingstech niek. ervaring "Uitwisseling van ervaringen is bijzon der nuttig geweest," vindt de heer De Ligt, "Dat gold ook voor de heer Molenkamp. Het was een wisselwerking. Hij hoorde ook weer dingen, waarmee hij in het onderwijs - hij is ieraar - zijn voordeel kon doen." Het was niet de opzet om voor een bepaald diploma op te leiden. Maar aan het eind bleef men niet helemaal met lege handen staan. Men kreeg een "getuigschrift" uitgereikt als bewijs, dat men deze cursus had gevolgd. Degenen die dit getuigschrift ontvingen waren de heren: R. Bakker te Hoogeveen, R.A. Huisman te Zaandam, J. Kuiper te Bakkum, C. Lanfermeijer te Weesp.H. Oosterhof te Midden-Beemster, P. van Schaik te Amersfoort, D. van der Tooien te Putten, A.J. van der Wagen te Amersfoort en J. van de Water te Bergen op Zoom. Sinds maart wordt door de Alberto-fllialen [58 in getal] een principieel andere manier van reclame gemaakt dan voorheen. Het kernverschil is, dat de advertenties niet meer in de landelijke pers verschenen, maar in de plaatselijke of regionale bladen. En verder dat de folders zijn vervangen door de Alberto krant. ruimte, die de filiaalbeheerder heeft, omvat een 5-tal artikelen. Met het flexibele systeem is een voorzichtige start gemaakt. Er komen op dit moment van de zijde van de filiaalbeheerders meer aanvragen binnen dan te honoreren zijn. De heer Van Wissen: "We remmen het nog een beetje af, omdat we allemaal met dit systeem moeten leren werken. Het mag geen chaos worden". Belangrijkste maatstaf bij de beoorde ling is of tegenover de extra te maken kosten voldoende opbrengst staat. Wat dat betreft wordt iedere advertentie nauwlettend in de gaten gehou den. Heeft een bepaalde aanpak geen effect, dan wordt daar onmiddellijk mee gestopt. "Gezien de resultaten tot nu toe werkt dit systeem goed. Je zit in een groeiproces. Zowel in de filialen als centraal moeten we er^mee leren werken. Het is een bepaalde mate van vrijheid die gegeven wordt". En dan is er dus de Alberto Krant, zes maal per jaar verschijnend in een oplage van 800.000. Bestonden voorheen de folders voor 100 procent uit aanbiedingen, in de Alberto Krant vindt men ook andere stof: achtergrondverhaaltjes, voor lichting over produkten, recepten, promotionele acties, toepassingsmogelijkheden etc. Immers, buiten de reeks jenever, vieux, whisky zijn er ook in Alberto's assortiment erg veel dranken die bij het grote publiek tamelijk onbekend zijn. Er is dus veel behoefte ^an voorlichting hierover. Qua uiterlijk overheersen de aanbiedingen overi gens nog wel. Ook in deze krant spelen de leveranciers een belangrijke rol: ze adverteren er in en ze krijgen de gelegenheid om iets over hun produkten te vertellen. Daarvoor is bij die leveranciers zo veel belangstelling, dat ze op de "wachtlijst" staan. Volgend jaar zal met die leveranciers ook t.a.v. hun vermelding in de Alberto Krant een afspraak gemaakt worden, deel uitmakend van het totale pakket afspraken. Alberto-directeur P. van Wissen legt uit, dat een zekere mate van stabiliteit in het filialenbestand van Alberto het thans mogelijk maakt per filiaal wendbaarder te zijn. Doorplaatsing in plaatselijke en regionaal verschijnende kranten bestaat thans de mogelijkheid prijzen en artikelen naar smaak te wijzigen. De filiaalbeheerder kan daar zelf over oordelen. Hiertoe treedt hij in overleg met de groepsleider. Uitgangspunt is nog wel een stan daard advertentie, die voor een deel vast ligt i.v.m. de afspraken met leveranciers. De speel-

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 5