Stoere kindermode bij Miro Frank van Dijk draait volledig mee in produktieproces Nieuwe opleidingscassettes voor AC Restaurants Onder begeleiding van Blizo bij AHSM-Vught WEER NAAR SCHOOL -ui pagina 4 FLITSEN Bij de kindermode staat goede draagbare kleding de laatste jaren voorop. Dat dit ook bij Miro het geval is, blijkt wel uit deze foto, waarop een flits van de nieuwe collectie stoere kindermode te zien is. [Ie vele spar lieve jacks en broeken zijn bij alle Miro Ie koop. Van links naar rechts: stoere antigliss jack v.a. f 49,- waterafstotend, daaronder een stevige breedrib broek, v.a. f29, -, het teenermeisje draagt een warme jopper, v.a. f75,-, onder die jopper een coltrui, v. a. f8,- in allerlei kleuren. De kleuter ernaast heeft een sportief jack met borgkraag, prijs v.a. f37,50. De jongen rechts draagt een sport jack in breedrib vanaff 62,50. Deze is met capuchon. De jeansbroek, merk WestSide, kost f25,-. een nieuw binnengekomen werknemer in acht weken tijd de hele serie ziet, dus in wezen tijdens de gangbare proeftijd. Men heeft dan meteen een nuttig hulpmiddel om deze introductieperiode gestructureerd te laten verlopen. Voor dat de nieuwe cassettes gelanceerd wer den, heeft men in juni alle trainers bijeen gehad en ze een dag lang met de nieuwe materie vertrouwd gemaakt. Aan de hand van de binnenkomende reacties heeft mevr. Van der Sar al kunnen vaststellen dat men erg ingenomen is met de nieuwe aanpak en dat er dank baar gebruik van wordt gemaakt. Frank van Dijk is nu 18 jaar oud. Sinds twee jaar werkt hij in de AH SM aan de Marktveldpassage in Vught. Dat gebeurt onder begeleiding van Blizo, een sociale werk plaats voor gehandicapten in Vught, en voorlopig nog in WSfV- verband. Aanvankelijk dacht men dat Frank in het magazijn het best op z'n plaats zou zijn. Tenslotte had hij bij het LOI een cursus "magazijnmeester" gevolgd. Zijn taak bestond uit het prijzen van de artikelen en het vullen van de vakken in de winkel. Frank deel uit van een groep van 12 jongens. Ze kregen een soort hand- vaardigheids-vakopleiding, er vooral op gericht om het werken met gereedschappen gemakkelijker te maken. Ook werd aandacht besteed aan creativiteitsvorming, gericht op het fijnere motoriek, en aan persoon lijkheidsvorming. Het uiteindelijke streven is om de gehandicapten zoveel mogelijk in de maatschappij te integreren, en daarbij is mentale vorming minstens zo belangrijk als praktische behendigheid. Toen hij op de lagere school naar de vierde klas ging, waren Franks ogen al te slecht geworden om het onder wijs daar te kunnen volgen. Zo kwam hij op het Nijmeegse instituut Henri- cus terecht, waar hij de lagere school afmaakte, plus nog twee jaar Mavo. Na twee jaar op het instituut was zijn gezichtsvermogen zo ver afgenomen, dat leren in zwart-druk niet meer mogelijk was. Hij leerde braille, maar vooral bij vakken als wiskunde en vreemde talen is dat zo gecompli ceerd dat het afmaken van de Mavo er niet in zat. Hij stapte over naar het Instituut voor Individueel Onderwijs, waar in een wat langzamer tempo gewerkt wordt, en waar hij o.m. een diploma Engels haalde. Blizo En daarna kwam Blizo in het ver haal. In 1976 startte men in Vught en in Ermelo zogeheten bedrijfs-trai- nings-afdelingen. In Vught maakte voorzichtig geweest. We hebben hem te veel beschermd. Dat hoeft hele maal niet. Je moet hem natuurlijk wel vertellen wat de gevaren zijn." zelfstandig En zo gebeurde het dat Frank nu in de slagerij in het volledige produktie proces meedraait. Hij maakt verse worst, draait gehakt, etc. Hij is ook met messen gaan werken. Goes: "Waarom niet? Ze moeten thuis ook zelf hun brood snijden." De label- machine is gebrailleerd, zodat Frank zelfstandig kan prijzen. Frank woont momenteel met nóg zes jongens in een dubbel woonhuis in Vught. Het is een projekt dat door Blizo is opgezet, en dat een tijdelijk karakter heeft. Na twee jaar moeten deze jongens in staat zijn zelfstandig te gaan wonen. En wat Frank be treft: als het eenmaal zo ver is, hoopt hij bij Albert Heijn in dienst te kunnen treden. Zelfstandig wonen en je eigen kostje verdienen zijn twee belangrijke aspecten van de integra tie in de maatschappij die wordt nagestreefd. De opleiding van het personeel van de AC Restaurants gebeurt sinds half juni voor een deel aan de hand van een geheel vernieuwde serie cassettes. Het aantal cassettes bedraagt op dit moment negen, en de inhoud ervan is duidelijk gestroomlijnd. "De vorige waren nogal belerend," zegt opleidingsfunctionaris mevr. J.M.J. v.d. Sar, "en dat past niet meer in deze t^jd. Daar werden dingen in gedemonstreerd, bijvoorbeeld over de werking van bepaalde apparaten, die de mensen in de vestiging veel beter zelf kunnen vertellen en demonstreren." globale aanpak De commissie heeft zich er over beraden welke onderwerpen geschikt waren om in dit opleidingsprogramma op te ne men. Men besloot om inhoudelijk een wat globale aanpak te kiezen, waarna de praktijk dan voor een verdere toespitsing zou moeten zorgdragen. Aan de hand van de "script" die op deze wijze na rijp beraad werd vervaardigd, stelde ont- werp-bureau Chanowski vervolgens de serie samen. De opnamen ervoor werden gemaakt in AC Restaurant Meerkerk, ook al decor voor de bekende Ster-spots. Zoals gezegd bestaat de serie nu uit negen cassettes; twee daarvan zijn nog overgenomen uit het oude pakket. Met name de eerste vier moeten in een vaste volgorde getoond worden. In dit zoge naamde teletrip-systeem worden dan achtereenvolgens de volgende onderwer pen behandeld: portret van een concern; ik ga werken bij AC; portret van een keten; overleg. En de andere vijf casset tes behandelen de items kwaliteit, per soonlijke hygiëne, bruto-winst, wijn en veiligheid. In principe is de serie bedoeld voor mensen die bij een AC Restaurant in dienst treden, maar het is wenselijk dat ook het reeds aanwezige personeel van de inhoud ervan op de hoogte is. En ook de part-timers worden er zoveel mogelijk bij betrokken. Per vestiging treden alle afdelingshoofden op als trainer. Zij zijn bij de vertoning van de cassettes aanwezig, en na afloop worden zij geacht eventuele vragen over het vertoonde te beantwoorden en een nagesprekje op gang te brengen. Na dit gesprekje wordt de cassette nogmaals gedraaid. Per vestiging is ook een contactpersoon aangewezen. Deze rap porteert per kwartaal aan de afdeling opleiding hoe de zaken verlopen: hoeveel mensen de opleiding gevolgd hebben, hoeveel tijd eraan besteed is, of er nog problemen mee zijn of eventuele sugges ties voor verbetering. Het werk dat Frank nu bij Albert Heijn doet, is een stage die past binnen de opleiding van Blizo. We waren gebleven bij zijn plaatsing in de slagerij. Hij ging er vlees in pakken, en binnen de kortste keren haalde hij dezelfde produktiviteit als de collega-dames op deze afdeling. Na een paar maanden wilde hij wel eens wat anders, en daar stond chef slager Goes aanvankelijk huiverig tegenover. Tenslotte wordt in zo'n slagerij gewerkt met apparatuur die de nodige voorzichtigheid noodzake lijk maakt. De heer Goes: "Maar met Frank zijn we in het begin veel te Twee jaar geleden is een opleidingscom missie op deze materie aan het studeren gegaan. Die commissie stond onder voorzitterschap van de heer A. de Priester. Als AC-managers zaten de heren H. van Nunspeet en R. Dekker er in, van de afdeling marketing mevr. A. van Wordragen en van Personeelszaken de heer H. Hattink. Mevr. Van der Sar kwam er later bij. acht weken Elke cassette heeft een inhoudsduur van twintig minuten. Het is de bedoeling dat Maar dat ging toch minder soepel dan men gehoopt had. Hij had problemen met de lichtval van TL- buizen, diverse hulpmiddelen lever den ook niet de ideale oplossing, en zo ontstonden wat spanningen. Frank werd overgeplaatst naar de slagerij, en daar ontplooit hij zich nu steeds beter.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 4