I.B.S.-ervaringen bij Ahead positief Nieuw AHSM-alternatief inzake D'80 W Advies gevraagd aan OR en Bonden DE MANAGER pagina 2 FLITSEN "Het scheppen van voorwaarden om de geformuleerde Uitgangspunten Personeel- beleld in de komende jaren te realiseren, waarbU centraal staat dat de deelnemers zich sterker bewust worden van de Invloed van bedrtff en omgeving op bet individu en de noodzaak van een bewuste actieve opstelling daarin, zowel in het belang van Individu als bedrfjf'. Dat is In een mondvol de doelstelling van I.B.S. Een programma dat begin dit jaar in Flitsen werd gepresenteerd. Een prachtige volzin, maar wat is nu de praktyk? Flitsen had met twee medewerkers van Ahead een gesprek over hun I.B.S.-erva ringen. Een coördinatieteam van Ahead werd als eerste met het driedaagse program ma, dat verzorgd werd in een conferen tie-oord op de Veluwe, geconfronteerd. Daarna is men er met drie groepen geweest die elk een soort dwarsdoorsne de van het reclamebureau vormden. Op de eerste dag houdt men zich voornamelijk bezig met de aan de gang zijnde veranderingen in de samenleving en het bedrijf. Rob Vroom, Senior Account Executive van de promotiongroep bij Ahead: "Be langrijk is hoe je daarop reageert. De hele zaak is in beweging. Nou kijken reclamemensen daar gelukkig nogal optimistisch tegenaan. We zijn van huis uit gewend om te anticiperen op veran deringen. Ik denk omdat we beseffen dat veranderingen altijd nieuwe kansen en nieuwe uitdagingen scheppen". Een belangrijk aspect van die verande ringen en de houding die men er tegenover aanneemt, is het omgaan met conflicten en tegenstellingen, de onver mijdelijke consequenties van vernieu wingsprocessen. Op die eerste dag hoopt men dat de deelnemers over dit aspect in discussie geraken, en dat aldus in wezen het klimaat voor de overige dagen geschapen wordt. Rob Vroom: "Het interessante van I.B.S. is, datje als groep door hierover onbevangen met elkaar te discussiëren naar een duidelijke eenheid groeit. Je wordt een hecht team. Met een bureau vol reclamemensen, die allemaal zeer individualistisch zijn inge steld, is dat een hele prestatie. Je kunt dat het beste vergelijken met het Nederlands elftal. De trainer hoeft de spelers niet meer te leren voetballen. Hij moet wel elke speler leren inzien dat hij in dienst van het elftal speelt, waarbij als uiteindelijk doel het winnen van de wedstrijd voorop staat." "Ondanks alle verschillen moet je als Ahead-mensen toch een gezamenlijk doel voor ogen hebben bij je dagelijkse werk. I.B.S. heeft niet zozeer betrekking op <da_t dagelijkse werk, maar het stelt je wel voor de vraag wat je als gezamen lijke club binnen een organisatie doet". Dat kwam de tweede dag op tafel: de onderneming in z'n totaliteit, de organi satie en de Uitgangspunten Personeel- beleid vormden het raamwerk van de discussie. En op de derde dag ging men min of meer operationeel verder: vanuit de ontwikkelingen van de voorgaande dagen werden afspraken gemaakt die moesten leiden tot een goede afronding en tot de garantie dat het proces ook in de praktijk verder ontwikkeld kan wor den. "Tijdens deze dagen is er duidelijk iets losgemaakt", stelt Rob Vroom achteraf vast, er wordt bij ons nog veel over Mevrouw J. H. Boekelaar-Koomen nagepraat". Hij heeft het als zeer waardevol ervaren dat veel aandacht is besteed aan de mentaalrelationele as pecten: "We zijn altijd erg intensief bezig ons in te leven in de problemen van onze klanten. Vóór alles moeten voor deze problemen creatieve communica tieve oplossingen gevonden worden. Bin nen dat spanningsveld is snelheid vaak geboden. Dat geeft een werkdruk waar aan vaak te gemakkelijk het functione ren van mensen ondergeschikt wordt gemaakt. I.B.S. geeft nu de mogelijk heid om je in betrekkelijke rust te bezinnen op het functioneren van de mensen in je omgeving, op je eigen invloed daarop. In onze groep is daar over zeer openhartig en concreet gespro ken. De mensen komen met hun proble men en je merkt ook dat ze uitgesproken worden. Het positieve van I.B.S. is, dat het gehele gebeuren uitmondt in het opstel len van een concrete lijst met actiepun ten. Waarin we als groep zelf de aanzetten geven voor de wegen die moeterf-worden ingeslagen. Er zijn aan die punten ook tijdslimieten verbonden waarbinnen er iets moet gebeuren". De samenvattende mening van Rob Vroom over zijn I.B.S.-ervaringen: "Het is een zeer open gedachtenwisseling geweest, zowel verticaal "binnen Ahead als hori zontaal tussen de verschillende discipli nes. Dat heeft tot frisse nieuwe inzichten geleid. Grenzen zijn verlegd. Er is een proces in gang gezet dat een duidelijke belofte voor de toekomst inhoudt. Maar we zullen het wel gezamenlijk zelf in de praktijk handen en voeten moeten ge ven. Daar zijn we ons goed van bewust". Joke Boekelaar, Assistente op de media- afdeling bij Ahead, over haar indruk ken: "Ik ben naar de I.B.S.-bijeenkomst gegaan met het gevoel van we zien wel. Zoiets moet je gewoon meemaken. Ik vond het reuze interessant. Je praat over veel dingen waar je normaal niet bij stil In het kader van het Distributieplan D'80 geeft men nu de voorkeur aan een in februari aan de Distributie-medewerkers aangekondigd nieuw alternatief voor wat betreft de Kruide- nierswarendistributie AHSM. Het gaat om zgn. full-line DC's, waarbij de distributie wordt verdeeld over drie centra met elk het gehele assortiment en een derde van het aantal filialen als afnemer. Eerst ging men nog uit van Kruidenierswaren DC's met verschillende assortimenten gericht op verschil in omzet- snelheid. Over het gehele Distributieplan D'80, de toekomstige opzet van de distributie t.b.v. de Detailhandel Ahold, heeft men eind juni aan de Ondernemingsraad Distributie en de Dienstenbonden advies gevraagd met het verzoek dat advies vóór 1 oktober a.s. uit te brengen. meer maar kleiner Het plan komt er op neer, dat er in de toekomst méér, maar kleinere DC's zullen zijn. Ten behoeve van Kruidenierswaren AHSM gaat men nu uit van drie DC's, waarvan de eerste uiterlijk in juni 1981 in Overijssel in gebruik moet worden genomen. De DC's in Zaandam en Tilburg zullen tot een full-line DC worden omgebouwd. De groente/fruit-distributie A.H. gaat lopen via minimaal 4 Groentecentrales in Noord-Holland, Brabant, Zuid-Hol land en Overijssel. De distributie voor Simon wil men geconcentreerd laten in één DC. Vanuit Veghel distribueert men nu al de krui denierswaren t.b.v Miro en het plan is dat men vanuit Veghel ook de distributie t.b.v. Alberto gaat verzorgen. De Etos- distributie blijft in Zaandam. Over enige tijd zal ook van de zijde van Miro een studie klaar komen wat betreft de distributie van non-food artikelen. werkgelegenheidseffect Men verwacht dat bij de realisatie van de plannen er landelijk gezien een 150-tal arbeidsplaatsen voor distributie-mede werkers bij zullen komen, terwijl in Zaandam en Tilburg een kleinere bezet ting nodig zal zijn. Wat dit betreft is er bij de adviesaanvrage aan de OR en de Bonden gegarandeerd, dat er de eerst komende jaren geen vrees hoeft te bestaan voor gedwongen ontslagen on der normaal geldende voorwaarden. Tijdens de Distributiestudie heeft zich overigens los van het plan D'80 een probleem aangediend. In de DC's in Zaandam en Tilburg bleken samen meer dan 100 medewerkers niet inzetbaar voor ophaaltaken. Bij het kleiner wor den van de centra zal dit probleem zich toespitsen. Men heeft aangekondigd e.e.a. te zullen onderzoeken. sociaal plan Het is de bedoeling dat er een sociaal plan wordt ontwikkeld, dat alle activi teiten en beslissingen omvat, die nodig zijn om de individuele medewerkers een voorstel te kunnen doen over hun toe komstige positie. Daarbij zijn beslissin gen ten aanzien van arbeidsvoorwaar den/ regelingen, toekomstige stand plaats, huisvestingsmogelijkheden, ar beidsomstandigheden, functie-inhoud e.d. van belang. In het sociale plan worden ook de voorwaarden vastgelegd, die nodig zijn de medewerkers de kans te geven een eventuele toekomstige, andere functie zo goed mogelijk te kunnen uitoefenen. Regelingen als ploegendienstafbouw en staat. Vooral de gesprekken over de samenwerking tussen verschillende groe pen vond ik erg nuttig". Zoals gezegd zijn er lijsten van aktie- punten opgesteld, en Joke Boekelaar is er van overtuigd dat die punten tot een oplossing gebracht zuilen worden: "Ze ker straks in de follow-up". De mensen van Ahead hebben al een afspraak gemaakt voor een vervolg-I.B.S. in september." verhuiskostenvergoedingen zullen al op 1 september a.s. gereed zijn. Behalve bij de opzet worden de Onder nemingsraad en de Bonden ook betrok ken bij de verwezenlijking van de plannen. De medewerkers zullen via mededelingen van het kader of de bedrijfsleiding op de hoogte worden gehouden. Het is daarnaast altijd moge lijk informatie te vragen aan een chef, een OR-lid of de personeelsafdeling. Personeelsblad Ahold N.V. Augustus 1979 36ste jaargang no. 7' verschijnt 10x per jaar Oplage: 27.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1701 1506 CK ZAANDAM Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten D. v. Dijk O. Gerritsen W. Haeser Mej. T. Harder J. G. Jager A. W. Kuipers H. Malag C. D. Menne A. de Roo D. Rövekamp L. B. Zeilstra Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau Van Hulzen, Voorschoten HRD UootT Zijn auto staat voor de deur. Een grote, blauwe. Met veel chroom. 't Is Zaterdagmorgen. Zijn vrouw kijkt wat verdrietig. "Nou alweer?" Zij maakt zich zorgen om haar man. "Drink nog even koffie. Hij heeft geen tijd. "Ik moet weer naar mijn filialen, Kijken of zij de omzet nog halen. Zijn auto staat voor de deur. Een grote, blauwe. Met veel chroom. 't Is 's avonds acht uur. "Wij gingen toch naar de bios?" "Waarom nou?" Hij kijkt wat zuur en draait zich om. "Volgende keer, "Ik heb geen tijd. "Ik moet nog naar mijn filialen, Kijken of zij de omzet nog halen. Zijn auto staat voor de deur. Een grote, zwarte. Zonder chroom. 't Is Zaterdagmorgen. Zijn vrouw is verdrietig, Maar heeft geen zorgen om haar man. Hij heeft rust en ook alle tijd. Er is niemand uit de filialen, Want die moeten de omzet nog halen. Heintje Rozijntje

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 2