•I meerkerk Slotdiner 9e Avro Rally h AC Meerkerk m Teveel ongenuanceerde kritiek op de horeca Commissie tewerkstelling gehandicapten bij Albert Heijn aan de slag FINANCIEEL DIRECTEUR BI-LO INC. BENOEMD niiiuiiiuniiir» personeelsblad ahold n.v. verder in deze Flitsen Ahold-directeur F. W. I. Lachotzki: ENERGIE BESPARING ^TA RECTIFICATIE JOBBY BERICHTGEVING flitsen i 99 SAH002000418 Flitsen Landelijk augustus 1979 36ste-jaargang no. 7 - augustus 1979 k; ï- Op dinsdagavond 19 juni j.l. heerste er in AC Restaurant Meerkerk een prima feeststemming bU het slotdiner van de 9e Avro Rally. Op nevenstaande groepsfoto staan alle 120 gasten die door de Avro voor dit feest waren uitgenodigd, waaronder de Burgemeester van Meerkerk, de heer T. den Breejen, leden van de directie van de Avro en de KNAC, de 23 hoofdprUs- win naars met hun eega's, sponsors van de 9e Avro Rally en functionarissen van de ondernemingen en instellingen welke vele hoofdprijzen ter beschikking had den gesteld. AC Restaurants bood iedere hoofdprijswinnaar een volledig verzorgd diner voor 4 personen aan in een eethuisje naar keuze in de AC Restau rants in Nederland. Nieuw AHSM-altematief inzake D'80 pag. 2 Miro-spori pag. 3 Beweeglijk rektamebeleid bij Alberto pag. 5 Doorbraak scanning in V.S. pag. 7 Corrie en Ria actief in Zaanse Roller Club pag. 9 Een huis vol prachtig puin pag.10 Èén van de 678 filialen: AHSM-filiaal 1075 pag. 12 Tot financieel directeur van het in 1977 door Ahold aangekochte Amerikaanse detailhandelsbedrijf Bi-Lo Inc. is be noemd de heer Leo E. Conlan [42]. De heer Conlan, die kan bogen op 17 jaar ervaring op het gebied van financiën en data processing binnen een super marktorganisatie, is inmiddels met zijn werkzaamheden begonnen. 99 "Er wordt momenteel in ons land ongenuanceerd aangeschopt tegen de horeca-sector. Prijzen zouden overal te hoog zijn, accommodaties onvoldoende en de bediening abominabel. Die eenzijdige kritiek vind ik akelig en onterecht". De heer Fred W. I. Lachotzki, directeur van de restaurant- en recreatie divisie van Ahold behoeft maar weinig moeite te doen wat meer evenwicht in de belichting van het nu zo sombere horeca- beeld te brengen. In het kader van energiebespa rende maatregelen, waartoe door overheid en bedrijfsleven initia tieven ontplooid worden, heeft de directie van de Detailhandels- groep besloten voor alle Ahold- winkelvestigingen de maatregel af te kondigen, dat een half uur na sluitingstijd eventuele etalage- en reclame verlichting gedoofd is. Deze maatregel is eind juli van kracht geworden. De heer Conlan was in verschillende functies van 1962 tot 1979 werkzaam bi) een andere Amerikaanse detailhandels- maatschappij, Kroger Inc. Alvorens toe te treden tot Bi-Lo was hij werkzaam als controller van de Kroger divisie in Memphis Tennessee, alwaar hij de leiding had over ongeveer 100 accountants en data processors. Bi-Lo exploiteert een keten van 105 discount supermarkten, voor het meren deel gelegen in South Carolina en verder In North Carolina en Georgia. De tot het Ahold concern behorende onderneming heeft meer dan 5000 werk nemers in dienst. Zijn grote bezwaar richt zich vooral op de eenzijdige kritiek in de dag- en weekbladen. "Natuurlijk zijn er voor beelden van hoe het niet moet en het is niet zo moeilijk om die op een rij te zetten om zo te bereiken dat het publiek zich wel tweemaal bedenkt voor het weer eens buiten de deur gaat eten. Wie echter bereid is ook de positieve resulta ten van andere onderzoekingen in de overweging te betrekken komt tot een veel gunstiger beeld". Konsumenten Kontakt heeft onlangs een rapport gepubliceerd waarvan de slotconclusie luidt: de prijzen in de Nederlandse horeca-bedrijven zijn te hoog en men heeft zich niet gehouden aan de prijsbeschikkingen van de over heid. niet voor ons De heer Lachotzki: "Dat onderzoek van Konsumenten Kontakt strekt zich uit over de periode van september 1977 tot juni 1979. De daarin geconstateerde prijsverhogingen zullen landelijk gezien wel kloppen maar dat geldt zeker niet voor onze organisatie. Voorbeelden: volgens Konsumenten Kontakt steeg in genoemde periode de prijs van een maaltijd met biefstuk van 15,97 tot 17,60 maar bij ons bleef de prijs vrijwel gelijk, van 12,50 naar 12,90. Een maaltijd kip ging van 12,08 naar 13,09 en bij ons van 9,50 naar 9,80. En zo zou ik kunnen doorgaan. Iedereen, inclusief de Economische Con troledienst, zal tot de slotsom komen dat wij ons keurig aan de prijsbeschikking hebben gehouden". De heer Lachotzki betreurt, dat in dag en weekbladen veel kritiek wordt ge spuid door mensen die kennelijk alleen restaurants bezoeken waar een diner 100 per couvert en een fles wijn 20 en meer kost. "Dit soort restaurants is toch niet maatgevend voor dè horeca- sector in ons land. Ik schat dat niet meer dan 3% van buiten-de-deur eters hierbij betrokken is. De horecasector van Ahold ontvangt per jaar 2,5 miljoen verschil lende klanten die samen voor in totaal 7 miljoen bezoeken per jaar zorgen. Dat komt neer op rond 30% van het uit eten-gaand publiek". sterke druk Hij wijst er overigens op, dat het prijsniveau in ons land onder sterke druk staat van de hoge lonen, die 35% van de omzet bepalen. Wie dan weet, dat 35% wordt uitgegeven aan grond stoffen en BTW, 10% aan energie- en andere kosten, 10% aan afschrijving en huur en 5% aan overheadkosten, komt (Vervolg op pag. 3) In de APO die Ahold eind 1977 met de vakbonden overeen kwam, staat o.m. dat een actief beleid gevoerd zal worden t.a.v. het in dienst nemen van gehandicapten. In diverse bedrijfsonderdelen was en is men daar actief mee bezig. Bjj AH SM bv is een commissie "gehandicapten" gevormd, en wfi zijn met één van de leden van de commissie, de heer M. Jonkers, gaan praten. HU vertelde ons o.m. het volgende: "We gaan proberen er een beetje lijn in te brengen. We willen onderzoeken welke mogelUkheden er zUn. Welke functies geschikt zUn voor gehandicapten, of geschikt gemaakt kunnen worden. Ook nu vindt men incidenteel binnen de filialen wel gehandicapten die aan de slag gekomen zijn, maar het is nog te zeer afhankelijk van de houding van individuele bedrijfsleiders. En vaak tast men te lang in het duister bij het zoeken In de bekendmaking van de difinitieve beëin diging van de Jobby activiteiten (zie Flitsen no. 6 - juli 1979) is de suggestie gewekt dat de werknemersorganisaties hun bereidheid tot medewerking aan het afbouwproces heb ben uitgesproken. Dit is onjuist. De vakbonden hebben zich uitsluitend bereid verklaard om de belangen van de desbetref fende medewerkers optimaal te behartigen en onder voorwaarden deel te nemen aan een te vormen begeleidingscommissie. Zoals bekend hebben de vakbonden negatief geadviseerd t.a.v. een sluiting van de Jobby winkels. In het door de vakbonden uitgebrachte ad vies werd gesteld dat het beleid t.a.v. Jobby in belangrijke mate gericht is geweest op con solidatie in plaats van expansie. Bovendien had men twijfels over het gevoerde commer ciële beleid. Tenslotte werd opgemerkt dat de gehanteerde formule, vanuit de inhoud van het werk be keken kwalitatief aantrekkelijke werk gelegenheid biedt. De vakbonden hebben de leiding van Ahold geadviseerd de Jobby activiteiten niet te beëindigen, maar door investeringen in management en verkoopoppervlakte, als mede door een kritische doorlichting van het assortimentsbeleid te trachten een winst gevende Jobby organisatie op te zetten. De leiding van Ahold heeft de vakbonden uiteengezet waarom deze adviezen niet kun nen worden opgevolgd. Om de belangen van de desbetreffende medewerkers optimaal te behartigen hebben de vakbonden besloten node te berusten in de definitieve beslissing van Ahold. naar de beste omstandigheden waaron der deze mensen aan het werk gezet kunnen worden. Ook met betrekking tot de wettelijke voorzieningen moet nog het nodige uitgezocht worden: waar liggen de verantwoordelijkheden, welke voor zieningen moeten er getroffen worden en andere vragen waar nu eigenlijk nie mand direct een antwoord op weet." De commissie die hierop studeert, be staat uit de volgende leden: J. Timmer man namens Personeelzaken, A. Krik ken van de Organisatie afdeling, Zone manager T. de Veen en de OR- en COR-leden H. Jansen en M. Jonkers. De commissie is met name geïnteres seerd in ervaringen die in het bedrijf reeds zijn opgedaan met gehandicapte medewerkers. Wie daar wat over kan vertellen, wordt verzocht met één der commissieleden contact op te nemen. Eén zo'n geval kon gemakkelijk worden opgespoord: in de slagerij van de AHSM in Vught werkt al geruime tijd Frank van Dijk. Hij werkt daar met een gezichtsvermogen van tien procent, en dat gebeurt onder leiding van chef- slager L. Goes, tot voor kort ook lid van genoemde commissie. Franks verhaal drukken we op pagina 4 apart af.:.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 1