"Scherpschieten is net zo min gevaarlijk als alle andere sporten" "Ik fotografeer meestal iets spontaans dat de mensen aanspreekt AMATEUR FOTOGRAAF ED PELT: Nederlands kampioene Mevrouw H. van Keulen: X FLITSEN pagina 11 Het schietterrein met de palen waar op de "wip wordt geplaatst. Een paar jaar geleden dacht de 23-jarige Ed Pelt niet dat hfj ooit nog eens een fanatiek fotograaf zou worden. HJJ maakte regelmatig vakantiefoto's, dat wel, maar meer ook niet. Het fotograferen lukte hem echter zo goed, dat hy twee jaar geleden besloot er iets meer aan te gaan doen en hfj kwam terecht by een fotoclub In z^jn woonplaats Vaals. Sindsdien laat de fotografie hem niet meer los en organiseert hty exposities en sleept hy zelfs belangrijke prijzen in de wacht. Hij staat er zelf nog van te kijken, dat hij in twee jaar zo ver is kunnen komen. "Ik ken mensen die al tien jaar foto's maken en als ik me met hun vergelijk moet ik zeggen dat het me aardig gelukt is," vertelt Ed Pelt in zijn woning in het uiterste puntje van Zuid-Limburg. "Ik was pas één jaar bezig toen ik de 'gouden stikker' won," gaat hij niet zonder trots verder. De foto waar mee hij deze prijs, die het predicaat 'uitmuntend' draagt behaalde, hangt aan de muur in zijn huiskamer. De foto toont een fiets met daarvoor het op schrift 'Hier geen huisvuil a.u.b.'. Het hele huis hangt trouwens vol met de werkstukken van Ed Pelt. En niet alleen daar, want sinds enige tijd sieren zijn foto's ook de kantine van het Albert Heijn filiaal in Brunssum waar Ed Pelt - hoe kan het anders - verkoper is op de foto- en filmafdeling. "De interesse voor de fotografie had ik al voor ik hier ging werken. Het is natuurlijk ideaal als je je hobby min of meer met je werk kunt combineren," legt hij uit. fotoclub Bij het fotograferen gaat Ed Pelt op een doordachte manier te werk: "Ik schiet altijd een rolletje vol met één onderwerp. Daaruit pak ik de beste twee foto's en die vergroot ik. Momenteel maak ik veel foto's van kinderen. Meer algemeen fotografeer ik het liefst de mens en zijn omgeving." Samen met zijn fotoclub "Drielanden punt 1976" waarvan hij penningmeester is organiseert men clubavonden waarbij men eikaars foto's bekritiseert. "Die kritiek is nodig om je te verbeteren. Je hebt wel eens de neiging anderen na te fotograferen maar uiteindelijk moet je toch je eigen smaak, je eigen stijl De heer Pelt zet zijn toestel op scherp om de bloemen langs de weg te fotogra feren. ontwikkelen." Voor zijn foto's kiest Ed meestal een vrije dag uit en samen met de leden van de fotoclub trekt men er dan op uit. "Het enige probleem hierbij is het weer. De mooiste foto's krijg ik bij goed weer. Ik ben niet iemand die bij regenweer op het kerkhof gaat fotogra feren. Ik maak liever spontane foto's." dure hobby Is fotograferen een dure hobby? "Er gaat inderdaad een hoop geld inzitten. Ik ben getrouwd en kan dus niet al mijn geld in apparatuur steken. Je kunt echter ook heel goed foto's maken met eenvoudig materiaal. Het gaat tenslotte om degene die achter de camera staat. Kan die geen foto's maken, dan heb je aan de duurste apparatuur nog niets." Ed Pelt zoekt geen winst door het af en toe verkopen van zijn foto's. "Soms raak ik wel eens uitgekeken op een foto en dan doe ik hem weg voor de prijs van het papier. Maar ik wil niet echt commercieel gaan werken met trouwfoto's of zo. Je moet dan teveel rekening houden met de wensen van je klanten, terwijl ik in mijn hobby juist helemaal vrij wil zijn," zo verklaart hij zijn standpunt. Zien we Ed Pelt ooit nog eens op de "World Press Foto" verschijnen? "De ellende van andere mensen die ze daar tentoonstellen is voor mij niet interes sant. Ik fotografeer liever iets leuks, iets vrolijks, iets dat de mensen aanspreekt. Als ik een beetje waardering voor mijn werk krijg is dat voor mij voldoende." 'Pas maar op met haar. Ze heeft een geweer en is gevaar lijk Niet zelden krijgt mevrouw Van Keulen deze schert sende woorden te horen uit de mond van haar collega's van het Albert Heijn filiaal 1145 in Eindhoven. Ze zal er echt niet mee zitten want ze weet maar al te goed dat het grappig bedoeld is en dat haar hobby zeker voor een vrouw niet alledaags is. Als scherpschutster heeft ze ech ter al menige prijs in de wacht gesleept en als iemand om tekst en uitleg vraagt kan ze, gesteund door haar man, zeer enthousiast over haar bijzondere vorm van vrijetijds besteding vertellen. "De sport die mijn man en ik beoefenen heet eigenlijk wipboomschieten. De meeste mensen kennen beter de term scherpschutterij," legt mevrouw Van Keulen uit. "Boven op een paal bevindt zich een buisje, waarop een soort dam schijf is gelegd, die er met een geweer moet worden afgeschoten. Deze stalen schijf wordt de "wip" genoemd." succesvol Anschütz kaliber 22 - allerlei veiligheids voorzieningen met zich mee. "Ten eerste is een wapenvergunning van de politie nodig. Verder worden ook aan het opbergen van de munitie speciale eisen gesteld. Als we het geweer niet gebruiken wordt Mevrouw van Keulen toont trots de gewonnen prijzen na een middagje scherpschieten: een fles cognac, een kampioensbeker en een stukje worst. Een kleine rustpauze voor de heer Pelt tijdens het fotograferen van zijn geliefde onderwerpen. Hoe kom je aan e^n toch merkwaardige hobby als schieten? "Vijf jaar geleden gingen wij in Geldrop wonen. Om onze vrije tijd goed te besteden zochten we naar een of andere vereniging. We kwamen uiteindelijk terecht bij scherp schuttersvereniging "Geldrop", "vertelt mevrouw Van Keulen. Helemaal toeval lig was dat echter niet. Haar man is wapenspecialist in het leger, terwijl bij de 28-jarige mevrouw van Keulen zelf de interesse voor de schietsport gewekt werd door haar vader, die actief was in het pistoolschieten. Hun komst bij de vereniging bleef niet zonder succes. Enkele weken geleden werd het echtpaar Van Keulen samen met hun corps - een groepje schutters bestaande uit vier man - zelfs Nederlands kampioen. Maar ook tijdens andere wedstrijden was men succesvol, getuige het grote aantal be kers dat de huiskamer in Geldrop siert. Men moest zich zelfs een extra grote diepvrieskist aanschaffen want niet zel den worden als prijzen halve of hele varkens weggegeven. veiligheid Vanzelfsprekend brengt het schieten met een geweer - voor de kenners een De heer Van Keulen, die een al minstens zo enthousiast schutter is als zijn vrouw, met de beker van het Nederlands kampioenschap. het gedemonteerd. Voordat je in het bezit komt van zo'n geweer krijg je een gedegen opleiding en wordt er nagegaan of je in de sport geïnteresseerd bent en niet alleen in het geweer. Ondanks talloze veiligheidsmaatregelen staan veel mensen nogal sceptisch tegenover een sport waar wapens bij te pas komen. Een feit dat mevrouw Van Keulen betreurt: "We houden ons precies aan alle voor schriften. Daardoor is deze sport net zo ongevaarlijk als alle andere sporten," verdedigt ze haar geliefde hobby. varkenspoot Al met al is het echtpaar van Keulen zeer enthousiast over de scherpschutterij en ze zijn er vaak druk mee bezig. Elke vrije zondag is er wel ergens een wedstrijd en vast en zeker dat men dan weer een beker of een varkenspoot mee naar huis neemt. Bovendien zitten bei den in het bestuur van de vereniging. "Het is een belangrijke vorm van ont spanning voor ons. Als er een zondag geen wedstrijd is lopen we eigenlijk wat verloren rond. We gaan dan wel graag wandelen of zo, maar als je niet kunt schieten mis je toch iets. Als het maar even kan, gaan we naar het schietter rein. Of het nu regent, ijzelt of sneeuwt" Als het aan de Van Keulens ligt ziet de toekomst er voor deze tak van sport allerminst somber uit. "Wij hebben steeds één spreuk in gedachte: 'schieten is niet gevaarlijk zolang men weet dat schieten gevaarlijk is! Zo lang iedereen dat goed beseft kan er niets gebeuren." In ieder geval krijgt men bij een bezoek aan het "schietend' echtpaar allerminst het idee met ge vaarlijke mensen te doen te hebben. Uw verslaggever kwam er tenminste levend vandaan en het enige wapen dat hij in de handen geduwd kreeg was een stuk worst uit de overvolle prijzen- bak in de diepvrieskist. 'i

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 11