Een huis vol prachtig puin Een stap terug GEDICHTEN MAKEN GROTE HOBBY VAN C. R. DE GROOTH Vervelen staat niet in zijn draaiboek Stilstand is achteruitgang pagina 10 FLITSEN U hebt het al vernomen de regering heeft het u gezegd gas en olie worden schaars het gaat met beiden slecht De verwarming moet wat lager de gordijnen vroeger dicht de auto niet gebruiken dat is goed voor 't buikje en 't gewicht Het wasbord wordt weer mode stoffer en blik komt weer in zwang alle electrische apparaten gaan de deur uit straatlantaarns branden niet meer lang De paardentram die gaat weer rijden koetsier zijn wordt weer een vak per rijtuig gaat men weer naar het stadhuis de paarden wachten rustig met de voederzak Het zal niet lang meer duren of we gaan met de kippen weer op stok en als het ook maar even kan staan we met hanengekraai weer op. We gaan niet meer naar Spanje of Marokko maar naar de Veluwe en Ameland we gaan per vliegtuig niet de grens meer over maar gaan met vacantie naar eigen Noordzeestrand. De molenwieken gaan weer lustig draaien aan wind is gelukkig géén gebrek de molenaar zal zijn meel weer malen op zijn vroegere ouderwetse stek De olie en het gas raakt op het wordt de nieuwe energie het Verkadelichtje en de olielamp een brokje nostalgie? C.R. de Grooth Vledder "Wanneer je uit het produktiebedrijf stapt en van je pensioen gaat genieten, moet je geestelijk en lichamelijk bijblijven, want AOW is hetzelfde als een bedrijf "stilstand is achteruit gang". de wereld gebeurt. Van zomaar een babbeltje zitten we dan ook plotseling in de politiek en de heer De Grooth heeft een helder oordeel over een groot aantal zaken. Ook de alledaagse dingen gaan niet aan hem voorbij. Dit komt tot uitdrukking in de gedichten en verhalen, die hij schrijft. Want de man die 31 jaar lang zijn werkzaamheden als chef expe ditie met plezier heeft uitgeoefend is een hartstochtelijk dichter. Hij schrijft over dingen die in ieder mensenleven kunnen gebeuren, over de natuur, de met een sneltreinvaart voortvliegende wereld, het verleden en over ons: mensen. Wanneer hij met zijn fijne sonore stem uit zijn eigen werk voordraagt zit ik stil te luisteren. Eerlijk zijn ze en uit het leven gegrepen. Het is dan ook geen wonder dat ze gepubliceerd worden in kranten en tijdschriften. Een ieder kan ze begrijpen en dat is ook de wens van de heer De Grooth. "Want", zegt hij "je kunt wel heel hoogdravende poëzie ma ken, maar als niemand het snapt heb je er weinig aan". Nou, stilstaan is er niet bij voor de bijna 71-jarige oud-expeditiechef van de AH- fabriek Oostzijde in Zaandam. Samen met zijn vrouw heeft de heer C.R. de Grooth vijf jaar geleden het drukke westen de rug toegekeerd om in het rus tige en gezellige Drentse dorp Vledder te genieten van zoals dat zo mooi heet "een fijne levensavond". Hij is het die deze woorden uitspreekt als we op het terras van hun gezellige bungalow zitten te praten. Lichamelijk is de kwieke levenslustige baas bezig tijdens zijn werkzaamheden in de mooie tuin, de wandelingen en de fietstochten in de fraaie Drentse bossen, die al op een afstand van 25 meter achter zijn huis beginnen. Ook zwemmen en dansen houden hem jong. bijblijven Zijn geest blijft levendig op een heel andere manier. Eerst is daar 's morgens de krant, die hij van a tot z leest, want hij wil bijblijven. Hij wil weten wat er in Een man, die van elke vakantie zwaarder bepakt terugkeert, dan h(j Is weggegaan, is de heer D. Brutyn, werkzaam als afdelingschef van het Bestandbureau op het hoofdkantoor van Ahold en woonachtig in Krom menie. Hij verzamelt fossielen, mineralen en kristallen, die hij vindt in storthopen van mijnen of groeven of gewoon tijdens bezoeken aan de bergen. "De oudste fossielen in mijn verzameling zijn de trilotieten, een uitgestorven diersoort uit het cambrium (600 miljoen jaar geleden). Heel mooi zijn ook de ammonieten. Sommige zijn overdekt met een laagje pyriet, een goudkleurige mineraal, waardoor het echte sierstukken zijn", vertelt hij over zijn inmiddels indrukwekkende verzameling. Hij schetst dat zijn liefde voor de natuur aanvankelijk uitging naar planten en dieren. Totdat hij als lid van de Kon. Natuurhistorische Ver eniging eens een lezing beluisterde over fossielen, versteningen van plan ten en dieren. Hij ging zich voor fossielen en mineralen interesseren. Tijdens een vakantie in de Harz bezocht hij een oude ertsmijn en kocht wat ertssoorten als souvenir. In diezelfde vakantie bezocht hij een van de grootste mineralenverzame- lingen van Europa, namelijk in de universiteit van Clausthal-Zellerfeld, die een diepe indruk op hem maakte. "Toen ik hoorde, dat op verschillen de plaatsen in de Harz nog wel het een en ander te vinden is, was ik niet meer te houden", vertelt de heer Bruijn, die daarna elke vakantie ging besteden aan het verzamelen van gesteenten. Gewapend met beitels en geologen- hamer trekt hij er op uit. Zijn vrouw helpt meestal dapper mee met zoe ken en is niet ongenegen beitel en moker te hanteren voor het loshak ken van een groepje mineralen. Tijdens een van de zoektochten maakte hij kennis met een mijnwer ker, die ook mineralen verzamelt en verkoopt. Hij werd voor een bezoek uitgenodigd en is daarna vaker bij hem geweest, waarbij hij nooit met lege handen terugkeert. "Al die vondsten maken, dat je steeds meer ruimte nodig hebt in je huis, wat wel eens protesten oplevert van moeder de vrouw, die zich meer en meer omringd ziet door 'puin hopen'. Je moet dan wel selecteren. Een deel gaat naar de rotstuin achter mijn huis, een deel in kartonnen dozen naar de opbergzolder, het mooiste wordt uitgestald en ik geef veel weg aan collega amateur-geolo gen" zegt de heer Bruijn. Hij heeft een zaag-, slijp- en polijst- machine en een trommelmachine met vier trommels. In die trommels worden afvalstukken van jaspis, agaat, etc., die van het zagen over blijven, met behulp van verschillende slijppoeders een aantal weken ge trommeld. Het resultaat daarvan is een aantal prachtig gepolijste stenen, die in hangers verwerkt of gewoon uitgestald kunnen worden. Dat is een karwei voor de wintermaanden. Op het ogenblik hebben fossielen zijn grootste aandacht; ook verza melt hij sinds kort zandmonsters uit de hele wereld, die collega's voor hem meenemen. "Als je die monsters onder mijn stereomicroscoop bekijkt, zie je een geweldige kleurenrijkdom. Die mi neralen zijn edelstenen in het klein, met daartussen kleine gave fossielen, zoals koraaldiertjes", vertelt hij en thousiast. Volgens de heer Bruijn hoef je voor leuke vondsten echt niet naar het buitenland te gaan. Op de Veluwe, waar vroeger gletschers waren, vindt men prachtige zwerfstenen, waarvan sommige met vlak geslepen kanten, veroorzaakt door zandstormen in de Ijstijd (z.g. driekanters). De kennis voor zijn hobby verzamelt hij niet alleen uit boeken, maar ook door zijn üdmaatschap van de Kon. Ver. "Amathysta", een vereniging van amateurgeologen in Purmerend en Zaanstad. Deze vereniging (250 leden) organiseert cursussen, houdt lezingen en 2 x per jaar een beurs waar veel mineralen en fossielen kunnen worden bewonderd en ge kocht. Een grote jubileumbeurs wordt op zaterdag 6 oktober a.s. gehouden in Alkmaar, Gebouw "De Vest". gevoelens Als ik vraag wanneer hij deze verzen maakt begint hij te lachen. Met pretoog jes vertelt hij: "meestal zeg ik tegen mijn vrouw ik ga even naar boven. In mijn kamer ga ik dan achter mijn type-machine zitten en wanneer ik dan na een half uurtje weer beneden kom vraagt ze: wil het niet? Luister maar zeg ik dan". Weer heeft hij dan zijn gevoelens aan het papier toevertrouwd. Ook verhalen en liedjes vloeien uit zijn pen. Hij houdt het niet allemaal voor zichzelf, maar laat ook anderen meege nieten. Want is het maken van deze üedjes een grote liefhebberij, hij mag ze ook graag voordragen. Dat gebeurt regelmatig op allerlei avonden, die hij zelf mee helpt organiseren. Want ook dat doet hij graag. Niet alleen in Vledder, maar ook in het Friese dorp Noordwolde. Tweemaal per week wipt hij even de Fries-Drentse grens over om in de gezellige soos in dat dorp een andere grote hobby uit te oefenen: biljarten. Zo'n zes uur per week beheerst het groene laken toch wel zijn leven. Vervelen staat niet in zijn woordenboek. Dat kent hij niet. "Het is raar" zegt hij peinzend," maar ik heb nu nog minder tijd dan toen ik werkte". Regelmatig trekt hij er samen met zijn vrouw op uit om de drie noordelijke provincies te vefkennen. Vooral oud heidkundige musea zijn een geliefkoosd onderwerp van dit gezellige paar. Uit gaan is ook iets wat ze graag mogen doen en meneer De Grooth verheugd zich nu al op het jaarlijkse uitstapje van Albert Heijn. Het is één van de verrukkelijkste dagen van het jaar" zegt hij. "Het is heerlijk om alle mensen weer eens te ontmoeten, waar je jarenlang mee hebt samengewerkt. Wij zijn de directie dan ook erg dankbaar voor al hetgeen zij doen voor de gepensioneerde werknemers". Cees en Roos Dankbaar zijn ze ook voor elke dag die hun nog gegeven is en voor de fijne dingen die ze nog kunnen doen. "Wij zijn mensen van de dag, maar we genieten nog elke dag. Van elkaar, maar ook van de omgeving en vooral van het dorp en de gemeenschapszin die hier heerst. Ze zeggen wel eens, dat het moeilijk is om in een dorpsgemeenschap opgenomen te worden, maar dat ligt dan helemaal aan de mensen zelf. Als individu moet je je aanpassen aan de bevolking en niet andersom". Dat is het echtpaar De Grooth heel goed gelukt en ze voelen zich in Vledder thuis. Voor de hele buurt zijn ze dan ook gewoon Cees en Roos. Aan een bejaardentehuis den ken ze nog niet. En wanneer dat zou moeten zou er volgens hun een stukje van hun leven weg zijn. Het zou dan zijn net als het Franse spreekwoord zegt: "Partir c'est mourir un peu".

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 10