één dag filmsterren AC medewerkers voor AC-Restaurants start grote reclamecampagne FLITSEN Pagina 1 Een in blauw gekleed dikbuikig persoon is druk in de weer met een poederdonsje om de koks boven de hete pannen te voorzien van een gezonde - voor de camera noodzakelijke - lichtbruine teint. Ook de (koks-) handen worden geschminkt. Eén van de (uit AC-vesti- gingen afkomstige) koks: "Je krijgt van dat spul ontzettend snel zwarte randen om je nagels, maar daar letten ze goed op. Trouwens leuk, erg leuk die opna men, maar het duurt wel lang". Het is bloedheet in de keuken. Grote film lampen en levensgrote reflectieschotten staan op de onmogelijkste plaatsen opgesteld. Door de microfoon worden aanwijzingen gegeven: "De vlam in de pan... Nu... Ja.. Nu! De camera draait en het vlees wordt bruingebakken. De opnameleider:"Nog even, kan dat? Is ie niet te bruin? Antwoord van drie (chef-) koks: "Nee, hij is goed zo." Steeds als de camera even niet gebruikt wordt, wordt er een geblokte AC-handdoek overheen gehangen. "Al die vettigheid". John Crawford, filmer, speciaal over uit Engeland om deze job te doen: "Ik ben het wel gewend, maar het is een hele toer met zoveel mensen. Overigens, mooi en fijn land Holland". Voor de twee spots van 30 seconden wordt in twee dagen vier uur film verschoten. een grote familie Tegen twee uur zijn alle figuranten en hoofrolspelers (allemaal medewerkers van AC) gearriveerd. Straks zullen ze urenlang moeten doen alsof ze smakelijk zitten te eten, terwijl de regisseur vertelt hoe vaak ze een hapje mogen nemen. Ze drinken een kop koffie en eten alvast maar wat. Ze hebben zich opgegeven voor de commercial omdat "we de verkoop willen stimuleren. Maar na tuurlijk doen we het ook omdat we benieuwd zijn hoe dit allemaal gaat. Het is een avontuur en bovendien erg leuk om elkaar weer eens te zien. We kennen elkaar van de bedrijfscursussen. De één komt uit Nederweert, de ander uit Stroe, de volgende uit Zurich (Friesland). Je verliest elkaar na de cursussen uit het oog. Het is ontzettend leuk om elkaar hier tegen te komen. We worden op die manier één grote familie, maar dat zijn we eigenlijk al". De verschillende be- drijfswetenswaardigheden worden uitge wisseld: "Gelukkig deze dag, op een andere dag had ik niet weggekund". campagne Peter Horsley, creative director van McCann-Erickson, die samen met Henk Povée (copy writer) de campagne uit dacht: "Ik ben eerst in de verschillende AC's gaan eten voordat ik het idee uitwerkte. Het eten is goed, geen verge lijk met b.v. de wegrestaurants in Frankrijk, Engeland of Duitsland. Het probleem in Nederland is dat je er in twee uur doorheen gereden bent. In deze commercial laten we zien dat het eten goed en vers is. Dat het niet uit blikjes komt. Eten is trouwens zo'n beetje het belangrijkste in mijn leven. Als ik straks thuis kom ga ik lekker achter het fornuis staan. En, ik vind deze job leuk, want het eten in AC is warm, goed, smakelijk en hygiënisch klaargemaakt". De 'gast heer' en opperchef van AC Meerkerk de heer A. van Klinkenberg over de opna mes die plaatsvinden in zijn restaurant: 't Is natuurlijk erg druk, maar leuk. De koks die nu in de keuken gefilmd worden, werken gelijktijdig de bestel lingen af. De klanten komen ondertus sen nauwelijks iets te kort". Na afloop worden alle "filmsterren" blij verrast met een platenbon van 30,--. Marketing manager Robert Benninga: "Jullie hebben het allemaal fantastich gedaan. Enorm hartelijk bedankt." De eerste TV spots worden uit gezonden: 12 mei Ned. 1 na 21.30 uur 19 mei Ned. 2 na 20.00 uur Een schema van de TV- en radio- uitzendingen en de advertentie- plaatsingen kunt U opvragen bij AC Restaurants (W 407, toestel 2884 of 2932). AC Wegrestaurants Nederland begint midden mei reclame spots uit te zenden op de TV en de radio. Tegelijkertijd gaat een uitgebreide advertentiecampagne van start in 5 week bladen en een maandblad. Flitsen sprak over het ontstaan en de inhoud van de reclamecampagne met Robert S. Benninga, Marketing Manager van AC Wegrestaurants Nederland. "AC was al jaren van plan zich als een keten met een duidelijk thema naar "het Nederlandse volk" te presenteren, maar de tijd was er nog niet rijp voor. Medio 1978 kwam dit plan weer op tafel omdat we er toen wel klaar voor waren: bijna alle 14 vestigingen waren geremodeld, een zeer goed opleidings- en cursuspak ket wierp duidelijk zijn vruchten af, alle AC medewerkers werden in nieuwe - Frans Molenaar - kleding gestoken, kortom alle ruim 1000 AC-ers hadden enorm veel vertrouwen gekregen in het totaal produkt waar dagelijks mee ge werkt werd. Daar nog bijgerekend dat AC buiten de goede, drukke weken in het hoogseizoen en een aantal zeer drukke weekends over het hele jaar genomen toch een overcapaciteit heeft, besloten we eind augustus 1978 om een grote campagne te gaan beginnen. Uit marktonderzoeken en groepsdiscus sies wisten we dat niet-AC-bezoekers (en dat zijn er zo'n dikke 5 miljoen van de 8 miljoen Nederlanders die van tijd tot tijd van de Nederlandse snelwegen gebruik maken) een image van ons hadden dat duidelijk verbeterd kon worden en in het geheel niet overeenkwam met de werke lijkheid. Wij moesten dus een thema tische boodschap vinden om "AC" met een nieuw gezicht uit te dragen. We hebben ons probleem bij een aantal van de beste reclamebureaus in Neder land neergelegd. Die zijn begin novem ber met prima campagnevoorstellen ge komen. Ze hadden allen een volledig andere "kapstok" gevonden om ons probleem aan op te hangen met ook volledig verschillende mediaplannen. Het was een gigantische klus om een bureau te selecteren voor AC." kwaliteit De keuze is uiteindelijk gevallen op Mc Cann Erickson. Het thema van de campagne die nu uitgewerkt wordt richt zich primair op kwaliteit, waarmee we via TV, radio en de bladen gewoon en eerlijk de waarheid laten zien en horen over "echte koks", "verse ingrediën ten", "gezellige sfeer", "goede sanitaire voorzieningen", "speciale kinderfacili teiten", "bediening eethuisje) en selfservice" en "makkelijke bereikbaar heid". Het communiceren van dat goede totale servicepakket is echter niet genoeg als de mensen niet weten waar de 14 restaurants liggen, vandaar dat de cam pagne zich secundair richt op lokatie- bekendheid, een enorm probleem in Nederland, omdat je je naam langs de grote wegen nergens duidelijk mag neer zetten. De koppeling kwaliteit - lokatie komt vooral in de weekblad-advertenties uitstekend naar voren. Een zeer interessant en leuk aspect van de AC Campagne is dat alle 120 figuranten en modellen in de twee TV-spots van 30 seconden (1 x self service en 1 x eethuisje) en de stemmen van chef-koks in 4 radio commercials van 20 seconden allemaal eigen AC medewerkers zijn. Op 19 en 20 maart vonden de TV-opnamen plaats en Flit sen ging er een kijkje nemen. opnamen Op maandag 19 maart is het AC restaurant in Meerkerk gehuld in een puur Hollandse nevel. De weilanden liggen vaalgroen op het voorjaar te wachten. Binnen heerst drukte. Het eethuis en de selfservice zien er tamelijk normaal uit. In de zaaltjes en in de keuken echter heerst een enorme druk te. In een zee van licht staan acht hooggemutste koks voor de camera hun kunnen te showen. Al uren zijn ze bezig te snijden, te hakken, te bakken, te braden, vlees te pletten en te flamberen. Keurig opgemaakte schotels staan her en der. Schaaltjes gebakken aardappels worden op afroep van de regisseur doorgegeven. (Het type gebakken aard appels dat huisvrouwen altijd in hun hoofd hebben, maar nooit zó uit de pan krijgen). Twaalf mensen van de camera ploeg en vele belangstellenden wandelen tussen de biefstukken en groenten door.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 7