AC-Restaurants in België moeten inspelen op heel ander cultuurpatroon Nieuwe "groenteslips" AHSM AC-keten langs Belgische dreven pagina 6 FLITSEN "Aan de 'remodeling' van de Belgische Borel-wegrestaurants tot AC-pleisterplaatsen hebben onze mensen in de loop van 1978 een gigantische klus gehad. Elke twee maanden moest een vestiging worden overgenomen, d. w.z. omgebouwd en aangepast aan de AC- formule. Een ambitieus programma dus, dat moest worden afgewerkt. Maar, mede dank zij volledige inzet en samenwerking, hebben wij met z'n allen in goede sfeer de eindstreep gehaald. Op 15 december jl. was alles rond - met de ingebruikneming van AC motel Ruis broek als laatste in de Borel-reeks. En kroon op het werk vormde het feit, dat het jaar nota bene kon worden afgesloten met een omzet af'wijking van zo'n 15 procent ten op zichte van de laatstgenoteerde Borel-score. In positieve zin dan, wel te verstaan. Terwijl de gastenenquête een gemiddelde waardering uitwees omtrent het cijfer 8". Ziedaar in kort bestek de meest recente stand van zaken bij AC-Restaurants België, waarover bedrijfsdirecteur R. Ruisch tegenover "Flitsen" graag een boekje open doet. Begrijpelijk, als men bedenkt dat pas in 1975 in België de kiem voor een AC-organisatie werd gelegd met de opening van het toenmalige Motel He- verlee bij Leuven. De "staf" bestond toen slechts uit een manager en een boekhouder. In 1976 gaf de Raad van Bestuur van Ahold de toestemming om een tweede vestiging te bouwen: het huidige brugrestaurant Barchon - het begin van een stukje organisatie, be staande uit een general-manager, een boekhouder en in 1977 de aanstelling van een secretaresse. Intussen kregen de plannen om door te groeien, kans van slagen toen medio '77 de onderhande lingen met Borel werden geopend. Zij kregen hun beslag met de definitieve overneming van de bestaande weg restaurantketen in 1978. Al met al exploiteert AC Restaurant nu in België 12 autowegrestaurants, een brugrestau rant, twee motels (met tezamen 100 kamers en 14 vergaderzalen), met het vooruitzicht op een geheel nieuwe aan winst in Bierges bij Brussel, die dit voorjaar al ten dele operationeel wordt. -Een indrukwekkende ontwikkeling in nog geen vier jaar tijd, die in mei vorig jaar de vestiging van een apart HK (in Leuven) rechtvaardigde. Er werken der tien man, terwijl alle Belgische vesti gingen 300 medewerkers een arbeids plaats bieden. project-team De begeleiding van de in fasen opge deelde overneming van de Borel-bedrij- ven was in handen van een speciaal daartoe ingesteld project-team. Dit be stond uit de heren: C.Vernooy (verant woordelijk voor operations, afkomstig uit Duitsland waar hij betrokken was bij de opzet van AC-Brohltal); P.Berg (controller, afkomstig van de afdeling EGV bij Ahold in Zaandam); H. Schmalhausen (inkoop en promotion, van buiten het bedrijf aangetrokken); P. Samuel (personeelszaken, afkomstig uit de Nederlandse AC-organisatie); R. Reyn (ondersteuning operations, af komstig uit de Nederlandse AC-organi satie); A. Smit (administratie, van bui ten het bedrijf aangetrokken); H. van Eiken (bouwkundige aspecten,) en M. AC-vsstiglng«n zijn in België op de volgende plaatsen te vinden: - Motel Leuven (voorheen He- verteel aan de weg Brussel- Luik. - Brugrestaurant Barchon aan de weg Luik-Aken. AC Minderhout aan de weg Brede-Antwerpen. (ex-Borei). - AC Thieu (bij Bergen Mons) aan de weg Brussel-Parijs, (ex- Borei). - Motel Ruisbroek (bij Brussel) aan de weg Brussel-Parijs, (ex- Borai). - AC Spy aan de weg Luik- Namen. (ex-Borel). - AC Tienen aan de weg Luik- Brussel. (ex-Borel). - AC Bierges (In aanbouw) bij Wavre aan de weg Brussel- Namen. In totaal gaat het om 15 vestigin gen, waarvan 10 restaurants op 5 plaatsen (aan weerszijden) van de weg) in handen waren van Borel. Op de ACs Spy en Tienen na heb ben alle wegrestaurants self- Open grill's met heuse koks zijn bovendien te vinden in de vesti gingen Leuven, Barchon, Minder hout, Thieu en Ruisbroek. Truckstops tenslotte ook in: Min derhout, Thieu en Barchon. Duyser (vormgeving, afkomstig uit de Nederlandse AC-organisatie - allen on der siipervisie van de heren F.W.I. Lachotzki en T. van Fulpen en het HK in Zaandam. Aangevuld met het reeds bestaande en uitgebreide Belgische team, bestaande uit administratie, secretariaat, PR en personeelszaken, en last but not least de managers en personeel van onze vesti gingen. De samenwerking tussen projectteam en de vestigingen enerzijds en de bestaande organisatie anderzijds is uiterst vrucht baar en bevorderend geweest voor het succes van deze operatie. De grote voldoening was dat allen de uitdaging onderkend en meebeleefd hebben. Integratie van ideeën en metho den ging voor socio-culturele verschillen. De heer Ruisch achteraf:" De grap was dat dit team geacht werd, binnen het gestelde tijdschema van hooguit één jaar alles te doen wat bij zo'n overneming komt kijken. Noem maar op: selectie- gesprekken met medewerkers of gewoon de veranderingen doorpraten, lay-outs maken en ze uitvoeren, inventarissen, het assortiment vaststellen en prijzen bepalen. Niettemin; de opdracht is geslaagd en daarop mag het team, dat inmiddels weer is ontbonden, met recht trots zijn". problematiek Een en ander houdt overigens niet in, dat het pad in België nu totaal is geëffend voor AC Restaurants. "Door de jonge ontwikkeling van het begrip wegrestaurant in dat land bestaat er nog te weinig know how (onder de Belgen) omtrent de grootschaligheid. Men is er, in tegenstelling tot overige Europese landen, nog erg ingesteld op het klassie ke restaurant. En dat staat in beginsel niet aan een snelweg", aldus de heer Ruisch. Hij verduidelijkt, dat zowel medewer kers als gasten nu eenmaal gewoon zijn aan een ander cultuurpatroon dan het Nederlandse. Daarop met AC zoveel mogelijk inspe len. - Dit leidt allereerst tot een afwij kende managementstijl. Deze is veel minder gedecentraliseerd dan in ons land. Ook al, doordat Belgisch personeel meer behoefte heeft aan directe leiding. "Men is zeer beleefd onderling, maar daardoor wat minder vrij in leiding geven", aldus de heer Ruisch, die verder opmerkt dat in België een sterke neiging bestaat om een onderneming omhóóg te helpen. Het eergevoel is volgens hem duidelijk terug te vinden in de inzet om kwaliteit te leveren bv. in de ambachtelijkheid in de keuken en in de algehele serviceverle ning. eetgewoonten Wat de gasten betreft; de mensen krijgen er te eten wat zij in hun land gewend zijn. Croquetten en uitsmijters kent men er niet. In België zijn het steaks en - van oorsprong - frites. In tegenstelling tot Nederlanders, die ei genlijk over de hele dag kleine hapjes verorberen - zeker langs de weg - eten Belgen veel geregelder, op gezette tijden. Maar daarvoor nemen ze zich ook de tijd. 's Middags eet men er gebruikelijk warm gedurende één tot anderhalf uur - soepje of voorafgerecht, hoofdmaaltijd en toe- en men is dan ook bereid er meer voor te betalen, ook in de selfservice. Tussen drie en vijf gunt bijna niemand zich een "stop". Desondanks is een groot gedeelte van de geijkte AC-formu- le doorgevoerd met, waar dat mogelijk was, drie formules onder één dak: selfservice, grill (vergelijkbaar met een "eethuisje"; red.) en een truckstop. seminar-markt Geheel nieuw in het AC-bestek is het verschijnsel van vergaderzalen, vooral met het oog op seminars. Volgens de heer Ruisch is hier een duidelijk gat in de markt. "Wij denken dat een motel in de buurt van een grote woonagglomera- tie wat dit betreft een geslaagde functie kan vervullen. Wij denken dat de tijd voorbij is, dat de luxe (hotel)kamer en de aanwezigheid van een zwembad bijvoorbeeld beslissende factoren waren voor het kiezen van een congresaccomo- datie. Nu de markt zich aan het verbreden is en de beschikbare budget ten kleiner worden, krijgen onzes inziens goed bereikbare motels met een goede accomodatie en service een kans om op dit gebied de markt te gaan veroveren. Ervaringen in het motel bij Leuven hebben dit in eerste instantie aange toond en het motel Ruisbroek blijft niet achter." Om in stijl te blijven, heeft men met het oog daarop zalen bijgebouwd, die in benaming en sfeer zijn afgestemd op het thema "beurs". In zalen met namen als "Dow Jones", "Beurs van Brussel", "Wall Street" enzovoort prijken foto's van het beursgebeuren en in de bar wordt muziek afgewisseld door het omroepen van koersen en geluidseffec ten die de beursstemming typeren. Dit alles slaat volgens de heer Ruisch erg nieuwbouw Het in aanbouw zijnde wegrestaurant bij Bierges tenslotte, dat gedeeltelijk in mei en naar verwachting totaal in september a.s. in exploitatie komt, krijgt een nieuwtje dat nog geen andere AC-vesti- ging kent: AC treedt er straks op als "uitbater" - om met de Belgen te spreken - van benzine, gas en dieselolie via 12 pompen. Wanneer dit een succes blijkt, wordt overwogen deze integratie later uit te breiden naar overige vestigin gen. Ondanks de sterk kostenverhogende factoren vanwege specifieke investe- rings- en conditievoorschriften waaraan de Belgische staat ondernemers bindt, staat de AC-loot daar verdere en veelbe lovende groei te wachten. De heer Ruisch, die al dertien jaar in dienst is bij AC, ziet het als een uitdaging. "Wij zijn geheel selfsuppor ting, van inkoop tot en met admini stratie. Alleen het geld om te investeren komt uit Nederland. Het is nu zaak aan een nieuwe organisa- tei te bouwen die de problemen van morgen en overmogen de baas kan. Deze organisatie zal voor een groot deel uit Belgische medewerkers bestaan om voeling met socio-culturele omgeving te versterken. De redaktie van Flitsen trof onderstaande alinea aan in het OR-verslag van A.H.S.M. van 26 maart j.l. en wacht met spanning de oplossing van de heer Ahlqvist af. ^^De he' f filia: heer A. Groen vraagt om andere groenteslips. De heren in de filialen worden vaak aangezien voor dames. heer Ahlqvist probeert via de lijn tot een oplossing te komen.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 6