AH-Grootverbruik introduceert eigen merk koffie Goede informatie is broodnodig Non food-bijeenkomsten AHSM i FLITSEN pagina 5 "Goede informatie is broodnodig. Zowel voor u, in de filialen, als voor ons op kantoor. Als uit een onderzoek blykt, dat de interne informatiestroom soms op zyn weg-van verstrekker tot voor wie hy bestemd is- terugloopt van 100 tot 20%, dan is er iets hevig mis." Dat zegt de heer R. Woudstra, zonemanager van de AHSM in Noord-Holland tydens de - wat in vaktermen heet - non food bijeenkomsten week 13. Ruim 40 'eerstverantwoordelijken' [sectorchefs en hoofden non food] zyn naar Zaandam gekomen voor een presentatie van de activiteiten in de weken 17, 18 en 19. Algemene indruk: een ambitieus gezelschap, dat aandachtig luisterend, met alerte - soms kritische - vragen komt. In zijn openingswoord wijst de heer Woudstra op de vlucht die de non-food- sector bij Albert Heijn heeft genomen. "Een geweldige opmars, die al sinds enige jaren aan de gang is en waarvan het eind nog niet in zicht is." Verkoopleider non food, de heer C.F. Bosma, noemt wat van de oorzaken: "Wij praten bij Albert Heijn over meer dan alleen prijzen. Wij doen méér en zijn nog goedkoop ook." Via licht beelden onderstreept hij dat: een kwali tatief goed en breed assortiment, exclu sieve verkoopprimeurs, sfeervolle win kels (met winkel in de winkel-effect) en het consumentisme (kwaliteitsbewaking, klanteninformatie, etc.). sterke groeiers Hoe belangrijk de ontwikkeling van de non-food-sector is blijkt uit wat cijfers: in enkele jaren is het aandeel in de totale omzet van AHSM gegroeid met ruim 50%. Wat sterke groeiers: panties, tijdschriften, grammofoonplaten. Voor de komende weken gaat men zich vooral richten op 3 aspecten: vrije tijd, recreatie en verfraaiing van de woonom geving. Sectoren, die in een aantal filialen al een permanent karakter heb ben. Een aantal filialen beschikt over aparte winkeltjes in de winkel (af hankelijk van de grootte oplopend tot 7). Voordeel volgens de AHSM-organisatie: de klant komt nu winkelen in plaats van boodschappen doen. moederdag Uitvoerig staat de heer Bosma stil bij de verkoopkansen, die er in de weken 17 t/m 19 liggen en waarin Moederdag de onbetwiste topper is. Speciale aandacht dus voor artikelen uit de beauty- bodysfeer, maar ook bonbons blijken 'in'. Maar liefst 15 soorten krijgen de filialen in hun assortiment. "En bedenk erbij", zegt de heer Bosma, "dat 76% van kopers van bonbons dat doet om ze zelf op te eten. Slechts 24% van de verkopen ligt in de cadeausfeer. Onze verpakking is dus eenvoudig maar op vallend." Overigens komt ter inleiding van de zomer ook uitvoerig een nieuwe aanpak met vruchtesappen aan de orde. Het huidige AH vruchtesappenassortiment, dat geen gelijkenis vertoont in zowel de presentatie (verpakkingsvorm als etiket tering) als in de prijsstelling, zal in een eensluidende, herkenbare literpotver- pakking verschijnen. Deze draagt een sublieme "familie"-etikettering en wordt voor een en dezelfde prijs verkocht n.l. 1,49 per literpot. Tijdens de introductie bedraagt de prijs 1,29. Het assortiment bestaat dan uit sinaasap pel-, appel-, grapefruit- en tomatensap. Midden in de zaal staan de artikelen uitgestald waaraan in genoemde weken - via aanbiedingen - extra aandacht wordt besteed. Voor het barbecue- en buiten- gebeuren zijn het grills, houtskool, 5-delige tuinsets, grasmaaiers, speel goed. Hierbij komen de vragen los: Hoe zit het met nabestellingen, waarom moet ik zo vaak bellen voor een klacht is opgelost, wat is de marge, hoe is de service van de fabrikant? zonwering "Noteren, alles wordt genoteerd" meldt de heer Bosma. "Als we onze leiding gevende positie op een aantal terreinen - bijvoorbeeld in tuinsets - willen behou den, moeten we alle signalen uit de filialen over klachten, prijsstelling etc. nauwgezet volgen." Uitvoerige informatie komt van de heer H. Keulemans van de Reynoldsfabriek te Harderwijk. Deze gaat Albert Heijn zonwering leveren en de AHSM-mensen krijgen alle gegevens die ze maar wen sen. De heer Woudstra tenslotte: "Wilt u er vooral voor zorgen dat uw mensen datgene, wat u vandaag hier heeft gehoord, ook doorverteld krijgen. Pas dan heeft een bijeenkomst als deze voor 100% aan het doel beantwoord." Van 28 tot en met 29 maart zijn op 4 plaatsen in het land in totaal 8 non-food-bijeenkomsten ge houden. Deze duurden 3 uur, waarin het geven van informatie en het stellen van vragen centraal stonden. Verkoopleider C. F. Bosma: "We zijn bepaald niet on tevreden over deze nieuwe aan pak. Het lijkt allemaal goed te zijn overgekomen. Overigens nemen we nog wel een aantal steek proeven om na te gaan of die in druk juist is". By Albert Heyn Grootverbruik bv wordt 'koffie' by voorkeur met een hoofdletter geschreven. Geen wonder, want het is - ondanks de groei in allerlei sectoren - nog altyd verreweg het be langrijkste artikel. Als percentage van de totaalomzet weegt het artikel koffie by Grootverbruik 5x zwaarder dan by de SM-organisatie het geval is. Versterking van die eigen merk positie mag worden verwacht door de introduc tie van een compleet nieuwe serie koffie van eigen merk, afgestemd op horeca, ziekenhuizen en andere instellingen, catering, cantines etc. In vacuüm pakken van 1500 gram wordt de Perla-koffie in geel-, rood-, blauw- en goudmerk in het Grootverbruik-assorti- ment opgenomen. Bonen komen in pakken van 3 kg. in de Perla-blauw uitvoering, terwijl voor de kamp winkels (Toko's) rood en Perla-mild vacuüm in 250 grams verpakking worden geleverd. "Een belangrijke stap vooruit", zegt food inkoper J. Goeman, die Grootver bruik hiermee als de enige bedienings grossier met een dergelijk eigen merk koffiebeleid ziet. Eén belangrijk ding is echter ongewijzigd: de kwaliteitscontro le. "De kwaliteitsbewaking van melan ge, branding en maling is op onze markt nóg belangrijker dan in de consumen tensfeer", meent de heer Goeman. "De apparatuur bij onze afnemers is nauw keurig afgesteld op een constante kwali teit. Een geringe afwijking levert in bijvoorbeeld zieken- en bejaardenhuizen direct klachten op. In een gezin is de tolerantie groter maar bij ons is de afnemer bijzonder gevoelig, mede door apparatuur die is afgesteld etc.". De heer Goeman is dan ook bijzonder ingenomen met de extra controle-maat regelen die de koffie-afdeling van Mar- velo voor Grootverbruik neemt. De introductie van het nieuwe assorti ment vond na Pasen plaats. In het programma van actie is opgenomen de levering van het Perlamat-koffiezetap- paraat, dat uitkomst biedt aan kleine kantoren, sportkantines en voor het 'vergeten kopje'. In die sfeer ligt ook het nieuwtje van Grootverbruik: de alleenverkoop voor Nederland van de wegwerp-café filtre. Geen losse houders maar in een comple te uitvoering van 10 stuks in een doos. Belangrijk element: ook levering van coffeïne-vrije eenheden is mogelijk het geen ideaal is voor dieetpatienten. En tenslotte uit de Grootverbruik-hoek: in het leveringspakket worden opgeno men de automaat-ingrediënten voor kof fie, thee, chocolade, past- en premix- dranken (voor de bereiding van fris dranken). Op vrijdag 30 maart j.l. werd in het Hilton Hotel te Amsterdam door de Raad van Bestuur van Ahold een persconferentie gegeven n leiding van het uitkomen van het jaarverslag over 1978. Deze twee foto 's geven een goede impressie hoe het er zowel voor als achter toeging. De heer Keulemans van de Reynolds-fabriek geeft informatie over zon wering.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 5