"Geen optisch lezen zonder er eerst voor te leren 3 2 89 X* 5 4 8"# 3 5 3: 6 8 0 I 23456389X Koortsachtige bedrijvis bij bouw Miro Veenendaal pagina 4 FLITSEN TT-Ai' •- :'~S^. AHOLD INTRODUCEERT NIEUWE WIJZE VAN GEGEVENSVASTLEGGING Gebruik van het juiste soort potlood en het aanleren van een eigenlijk heel schools aandoend maar wel erg duidelijk cijferschrift, zijn de absolute voorwaar den om vol profijt te kunnen trekken van Ahold's jongste elektronische medewer ker: de "Input 80". Belangrijkste eigen schap van deze apparatuur is, dat het in staat is tot "optical character recogni tion", [OCR], wat in verstaanbaar Ne derlands zoveel wil zeggen als "optisch lezen". - Deze methode van vastlegging wordt in Nederland nog zeer sporadisch gebruikt. Voordat de apparatuur in bedrijf kon worden gesteld, is er een speciale ruimte voor gecreëerd in de Data Room, waar afdelingschef F. Vermaat toeziet op het juiste gebruik. Wat dat aangaat, valt er voor de administratieve medewerkers binnen het concern nog wel het een en ander eigen te maken. Hoe, kwam "Flitsen" tot in de puntjes te weten via een gesprek met de heer G.M. van der Ven, hoofd van het Ahold Computer Centrum (ACC), onder wiens verant woordelijkheid dit staaltje van technisch vernuft valt. functie Wij citeren vrijelijk het instructieboekje: Ahold is een bedrijf met veel vestigings plaatsen (produktiebedrijven, distribu tiecentra, het HK én een groot aantal verkooppunten). Op al deze plaatsen ontstaan documenten, waarvan de gege vens uiteindelijk door het computercen trum moeten worden verwerkt. De be doelde gegevens zullen echter op een door de computer verwerkbaar medium moeten worden vastgelegd, bijvoorbeeld een ponskaart of een magnetische band. Door de toenemende stroom van vast te leggen gegevens 5% per jaar) wordt het steeds moeilijker de noodzakelijke informatie tijdig te verstrekken. Eén van de mogelijkheden om het probleem van de tijdige vastlegging op te lossen, wordt geboden door het OCR- systeem. Een jaar of zeven geleden heeft Ahold er al proeven mee genomen, maar er kleefden toen nog zoveel kinderziektes aan, dat het experiment al na enkele maanden werd gestaakt. Inmiddels is het echter geperfectioneerd. Na het apparaat in de praktijk te hebben getoetst bij bezoeken aan Zweden en West-Duitsland, waar er succesvolle ervaringen mee zijn gedaan, is dan ook tot aankoop besloten. capaciteit De Input 80 is in staat, met de hand geschreven documenten zeer snel en nauwkeurig te lezen en de aldus geregi streerde gegevens tegelijkertijd over te brengen op een magnetische band. De machine "herkent" cijfers en enkele letters, die als besturing kunnen worden gebruikt. Dit geldt voor machineschrift (getypt dus; red.) en voor handschrift, mits wat het laatste betreft maar de hand wordt gehouden aan de voorgeschreven schrijf wijze en het gebruik van het juiste G.M. VAN DER VEN ENIGE ALGEMENE CRITERIA Ooen bogen moMen duaMqk open ii|n goed goud C<|)cra mogen nw< ie tMotgeototinp, Hier zijn de ..Ideale" cijfers 0 - 9 en de X F. VERMAAT potlood, dat nu al in de wandeling het "OCR-potlood" wordt genoemd. Wordt aan één of beide voorwaarden niet voldaan, dan zal de optische lezer het geschreven teken niet herkennen. In een later stadium moet dit gecorrigeerd worden. Het zal duidelijk zijn, dat dit extra werk met zich meebrengt. Van daar ook, dat de heer Van der Ven er telkens met nadruk op hamert toch vooral rekening te houden met genoem de voorschriften. instructie Daartoe is begin maart een start ge maakt met het geven van instructie. Dat gebeurt in groepjes van zo'n twintig man tegelijk gedurende één dag in een daarvoor beschikbare ruimte op het HK in Zaandam. Er wordt dan een toelichting verzorgd bij een reeks dia's waarop de voor de OCR benodigde schrijfwijze wordt be handeld. De getoonde beelden zowel als de begeleidende tekst staan overigens ook in een door de heer Van der Ven samengesteld boekje, dat elke cursist na afloop als geheugensteun meekrijgt. Na een instructieformulier te hebben inge vuld, krijgen de cursisten de machine te zien, terwijl deze wordt "gevoed" met de zojuist ingevulde formulieren. Blijken cijfers optisch onleesbaar, dan wordt het fout geschreven getal vergroot weergege ven op een speciaal beeldschermpje öf het apparaat geeft commentaar als: "uw 3-en en 4-en zijn nog niet goed" of "u moet nog goed oefenen". Nadat de instructieformulieren voor de tweede maal zijn ingevuld blijken de resultaten meestal aanmerkelijk beter te zijn. In principe wordt er tweemaal per week een cursus gegeven. De cursisten worden die dag tevens in de gelegenheid gesteld het totale ACC te bezichtigen. De administratieve krach- ren van de PB's en Miro's zijn er inmiddels mee bezig en de bedoeling is dat uiteindelijk de betrokken medewer kers van alle afdelingen en vestigingen van Ahold op die manier aan de beurt komen. Zodoende hoopt de heer Van der Ven vóór de zomervakanties in elk geval de betreffende medewerkers van alle SM's en van een aantal H K-af de lingen te kunnen instrueren. praktijk De eerste praktijkresultaten hebben wat dat betreft niet teleurgesteld. De heer Van der Ven noemt met name het team van de Miro Heerhugowaard, dat onder enthousiaste aanvoering van de heer C. Keppel een succesvolle proeve van be kwaamheid heeft afgelegd bij de jongste inventarisatie die er, zoals in alle overige filialen, tweemaal per jaar plaats heeft. In de Miro Heerhugowaard had men daaraan voorheen twee man weken werk, terwijl het karwei nu met behulp van de optische lezer in nog geen dag tijd was geklaard. Overigens zal het duidelijk zijn, dat daarvoor niet de bekende formulieren kunnen worden gebruikt. Voor iedere toepassing zullen speciale formulieren moeten worden ontworpen. Een andere toepassing is het invullen van de "Perops" (urenverantwoording) het gedeelte dat geschreven is door reeds opgeleide medewerkers wordt met suc ces door de optische lezer verwerkt en betekent een aanzienlijke tijdwinst. Mits een ieder zich aan de voorgeschre ven regels houdt zal, aldus de heer v.d. Ven, het optisch lezen bij Ahold een succes worden. Met man en macht is in de afgelopen maanden in Veenendaal gewerkt om het Miro-bouwwerk op de geplande ope ningsdag gereed te krijgen. Meer dan tachtig metselaars, tegelzetters, timmer lieden, electriciens, loodgieters, schil ders, straatmakers en andere vakarbei ders hebben een gevecht gevoerd tegen de klok om "D-day", woensdag, de 16e mei, te halen. Het zal er om spannen, want de strenge winter heeft ook de bouw van deze hypermarkt parten ge speeld. Gelukkig lagen de bouwers, toen vorst en sneeuw ons land overrompel den, vóór op het werkschema. Optimis tische ingewijden geloven dan ook dat het 10.000 vierkante meter grote winkel complex op tijd zijn deuren voor het koperspubliek zal kunnen openen; op een paar weken na, twee jaar nadat de eerste spa in de grond werd gestoken. Zoals de foto's laten zien, moest er een paar maanden geleden nog wel het één en ander gebeuren. Maar binnenkort zullen de eerste klanten de weg naar het grootste zelfbedieningswarenhuis van Midden-Nederland kunnen inslaan. Metselaars, tegelzetters en vele tientallen andere vak-arbeiders zijn maanden druk bezig geweest met de afwerking van het interieur. Uiteraard wat onwennig, maar overigens toch wel energiek hielp burgemeester P. Bode op een zonnige dag in juni 1977 de eerste paal van het Miro-complex in de grond te slaan.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 4