ZO MAAR li VAN DEI 678 FILIALEN pagina 12 FLITSEN "Voorlopig wil ik hier niet meer weg. Ik heb een fijn huis, m'n vrouw en kinderen hebben het naar hun zin, en ik heb ook fijn werk." De heer P. Langerhuizen, beheerder van een Jobby-filiaal in het Brabantse Uden, heeft duidelijk wortel geschoten in deze voor hem toch vreemde bodem. Als rasechte noorderling, gedijt hij prima in het land van de zachte "g". Hij begon zijn Ahold-carrière in Emmen. Dat was in 1968, waar hij in een AHSM afdelingschef i.o. werd. De huishoudelijke artikelen vormden Uden Na anderhalf jaar werd deze winkel gesloten, en toen kwam Uden aan de horizon: "Ik ben daar eerst met m'n vrouw wezen kijken, het leek ons wel aardig. Maar we wilden er wel direct gaan wonen. In Enschede had ik eerst maanden in een hotel gezeten, terwijl mijn vrouw nog met de kinderen in Emmen woonde. Maar dat was in Uden gelukkig niet het geval. In oktober 1977 zijn we hier komen wonen." De kennismaking met z'n tweede Jobby viel de heer Langerhuizen aanvankelijk wat tegen: "Er moest erg veel aan gebeuren. Een aantal dingen is nog steeds niet gebeurd. Zo zit de uitgang op een volkomen verkeerde plek. Een bos schroten van 3.40 meter krijg je er niet uit. En de hoge stellingen moeten lager worden. Maar we hebben er zelf al wat van gemaakt. Na anderhalf jaar hebben we de tent er al aardig bij liggen. Het is een leuke winkel geworden. We krijgen complimenten van andere winkeliers hier, dat er zoveel aan dacht aan de zaak besteed wordt. En dat werpt ook vruchten af. Met sinterklaas hadden we de hoogste omzet van alle Jobby's." Een bepaalde specialiteit in de doe- P. LANGERHUIZEN daar zijn domein, een materie die hij al uit zijn vorige baan kende. Binnen enkele maanden had hij het diploma dat hem afdelingschef kon maken, in maart 1971 volgde de promotie tot hoofd "non-food". "Dat heb ik gedaan tot mei 1975. Maar de non-food werd toen al afgebouwd. De confectie ging eruit, de verlichting verdween, lederwaren werd steeds minder interessant. En toen heb ik op een gegeven moment moeten kiezen of ik bedrijfsleider in een supermarkt wilde worden of iets anders. Ik wilde wel graag in de non-food blijven. Ik ben geen kruide nier. Dat boeit me niet." Dat leidde in 1975 tot een verhuizing naar Enschede waar hij een LITA- winkel ging runnen. Na een jaar vroeg men hem om in datzelfde Enschede een Jobby te gaan beheren. Die was gevestigd op de eerste etage van een Nettomarkt, en vooral die situering was er volgens hem de oorzaak van dat deze winkel niet liep: "De klant wil geen trappen lopen met een lading hout." het-zelf-sfeer heeft de heer Langer huizen niet: "Specialisten heb je in dienst, als het goed is. Ik doe zelf de LEO DONKERS afdeling autoshop. En elektro vind ik ook wel leuk. Maar eigenlijk doe ik alles in de winkel. Als beheerder moet je overal wat van af weten." Daarbij leert hij nog elke dag: "Veel klanten weten het beter dan wij. Je hoort veel, als je je oor goed te luisteren legt. De doorgewinterde doe-het-zelver kan meer vertellen dan ik weet. Zo rol je er in, je gaat je erin verdiepen. Door het vele doen heb je steeds minder problemen." Deze Jobby is gehuisvest in Udens winkelcentrum, met Etos en Simon als buren. De zaak is vijf jaar oud. Op de 750 vierkante meter winkelop pervlakte vindt men de afdelingen autoshop, tuin, gereedschap/ijzer waren, elektro, sanitair, verf en wandbekleding, hout, bouwmateria len en fietsen. Al deze afdelingen worden gerund door zes man vast personeel en twee part-timers. Met een aantal van hen laten we u kennismaken. Peter Verhagen Peter Verhagen, eerste assistent van de heer Langerhuizen, werkt nu ruim een jaar in deze Jobby. Hij werkte voorheen al in een ijzerhandel. Nu houdt hij zich hoofdzakelijk bezig met verf en behang. Daarnaast is hij gespecialiseerd in gereedschappen en technische artikelen. "Maar ik be moei me overal mee," zegt hij. Vergeleken met de winkel waar hij eerst werkte laat men in een Jobby de klant meer zelf zoeken. "Alleen bij speciale artikelen heeft men wel advies nodig. Soms moet je veel voorlichting geven, bijvoorbeeld over het verwerken van bepaalde materia len. En ook bij sanitair." Peter, afkomstig uit Gemert, woont nu in Uden in de grote nieuwbouw wijk Melle, en daar maakt hij deel uit van het wijkraadbestuur. "Sinds november vorig jaar zijn we door het gemeentebestuur erkend. Daar is wel een jaar of vier voor gevochten. Maar nu luisteren ze naar onze adviezen. Tenslotte vertegenwoordigen we zo'n 2500 gezinnen." Leo Donkers Leo Donkers is oorspronkelijk af komstig uit de meubelindustrie. Dat betekent dat hij in deze Jobby de hout-specialist is. Op de hout-afde ling doet hij het door de klant verlangde zaagwerk. En natuurlijk HANNIE VAN DE OEVER BERT VERBRUGGEN maken krijgt, ervaart Hannie als positief: "Die zijn lang niet zo lastig als vrouwen." Bert Verbruggen Tenslotte spraken we nog met Bert Verbruggen. Hij leerde voor elektri cien, kwam in die branche niet aan de slag, werkte een tijdje bij een groothandel in nonfood, vervolgens in een elektro-winkel en is nu sinds november 1977 bij Jobby. Elektro en ijzerwaren vormen zijn specialiteit, en hij heeft het bij deze baas goed naar z'n zin: "Wij zijn met een kleine ploeg, en de onderlinge sfeer is bijzonder goed." Berts belangrijkste hobby is het amateur-zenden. Hij heeft de D- en de C-licentie en gaat nu proberen ook A te halen. Voor de liefhebbers wil hij graag vermeld zien dat zijn code PE 1 CBA is. Hij is met deze liefhebberij 2Vj jaar geleden begonnen, en er gaat een hoop tijd in zitten. Met name het studeren voor de diverse licenties vergt de nodige inspanning. PETER VERHAGEN geeft hij ook de nodige adviezen. "Het is een afdeling die voor de winkel erg belangrijk is," vindt hij, "bij hout nemen de klanten ook weer andere artikelen mee." Leo beschikt thuis over een schuurtje waar hij z'n meeste vrije uren knutse lend in doorbrengt. Overigens be perkt hij zich daarbij niet tot het knutselen met hout. Hannie v. d. Oever Hannie v.d. Oever zit in deze Jobby aan de kassa. Daarnaast houdt ze zich bezig met het beprijzen van de artikelen in de winkel. Hoe bevalt het haar als enige vrouw in dit gezel schap? Hannie: "Het bevalt me beter dan in de supermarkt waar ik eerst heb gewerkt. Je hebt geen zwaar werk, en je hebt nooit ruzie. Als ik een keer een kwaaie zin heb, maken ze wel wat gekheid om me daarvan te genezen." Ook het feit dat ze hier praktisch alleen met mannelijke klanten te

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 12