Meester Wijhe sterk in het voorverpakte werk [AH-adie "Super Cydej 'oot succes. Witlof een jong product Ondanks slechte weersomstandigheden W°° Nieuwe verpakkingstechniek FLITSEN pagina 5 „De fietsencampagne vanAH is dit jaar een groot succes ge worden", constateren de heren P. J. W. M. Tiemessen, inkoper non-food en F. J. C. Vermeulen, assistent verkoop leider niet zonder enige vol doening. Het duo was begin dit jaar speciaal belast met de fietsenactie, die werd uitgevoerd in de AHSM's en ZB's. De aanpak waarvoor deze keer werd geko zen verschilde duidelijk met die van voorgaande jaren. De oude campagnes waren nog eens uitvoerig geëvalueerd en dat leverde de conclusie op, dat het systeem zoals dat tot dan toe bij de verkoop van fietsen was gevolgd niet voldeed. Het grote knelpunt was de montage van de tweewielers. Dit pro- dukt wordt nu eenmaal niet kant en klaar afgeleverd. Zestig procent van de kopers bestelden hun stalen ros bij vorige acties via het z.g. postordersy steem, de overige veertig procent kregen de fiets rechtstreeks van het filiaal. In beide gevallen kwamen er klachten. Tal van mensen hadden thuis moeite met b.v. het monteren van de pedalen en ook het personeel in de AH-filialen was lang niet altijd even goed op de hoogte van de juiste wijze van rijklaar maken. De heer Tiemessen: "Wij hebben toen' gezegd, dit probleem dat er ontstaat, moeten wij naar ons toetrekken. We moeten afzien van dat postordersysteem. Dan kom je dus in je winkel terecht. Het was duidelijk dat we iets moesten doen aan de begeleiding van het montage werk". Die leemte werd opgelost door de vervaardiging van een speciale cassette voor het Teletrip-apparaat (voor andere doeleinden al in de filialen aanwezig). Het sonore stemgeluid van Fred Emmer begeleidt daarop de dia's, die soms al bijna voor zichzelf spreken. enorme belangstelling Met de oliebollen nog achter in de keel dienden de filialen al op 2 januari te bestellen, omdat de actie was gepland in week vier. Uit de vraag bleek dat de belangstelling er zeker was. De bestelling van 1978 werd zelfs geëvenaard. De uitgebreide documenta tie vanuit Zaandam deed zijn werk. De actie "Super cycle" sloeg eveneens aan bij de klanten. De anderhalf miljoen gezinnen die bij AH binnenkomen, zagen ondanks de zware vrieskou en de spekgladde wegen die recht-toe-recht- aan-fiets helemaal zitten. En zo kon het gebeuren dat op dagen dat de twee wielers amper op de wegen verschenen menige AH-klant met een voor 199 guldens verworven fiets de deur uit glibberde. Assistent-verkoopleider Vermeulen: "Ook van de twee mogelijkheden, die de winkels hadden om na te bestellen is druk gebruik gemaakt. Achteraf zien wij twee punten, die in belangrijke mate tot het slagen van deze actie hebben bijge dragen: De Teletripcassette, die het mogelijk maakt een goed afgewerkt produkt af te leveren en de aanstelling van een campagnecoördinator in de filialen. Dat was de man, die de montage verrichtte, die inkocht, nabe stelde, vragen beantwoordde en het contact met de klanten onderhield". mond tot mond reklame Alle medewerking was er ook van de kant van de vervoerder, die ervoor zorgde dat alle nabestellingen ondanks de weersomstandigheden weer tijdig ter plekke waren. Dat was van belang voor de actie, omdat de bedrijfsleiders daar door met hun klanten precies konden afspreken wanneer de fietsen mochten worden afgehaald. De heer Tiemessen: "Er is sprake geweest van een sterke mond tot mond reclame, waardoor zelfs nog na de actie werd bijbesteld. Als dat om flinke aantallen ging, hebben wij die vraag nog kunnen honoreren. De pro jectmatige aanpak heeft zijn vruchten afgeworpen. Wij hebben hier echter tevens veel waardering voor de wijze waarop er in de filialen, ondanks het barre weer, aan deze campagne is ge werkt. Want eerlijk, je kunt hier nog zo'n fraaie actie voorbereiden; uiteinde lijk moeten ze het in de winkels maken en dat is gebeurd. Kregen we bij vorig acties veel klachten, nu zijn het er slechts enkele tientallen geweest. De know-how, die er nu in de filialen aanwezig was, leidde tot een geweldige verkoop van een branche-vreemd arti kel. In januari met een fietsenactie begin- Onderstaand het laatste artikel van de hand van de bij de A.G.F.-reis naar Frankrijk aanwezig Flitsen-verslaggever. De teelt van witlof of Brussels lof is afkomstig uit België, waar ze ontstond door de teelt van cichoreiwortelen ten noordwesten van Brussel. Omstreeks 1850 ontdekte Breziers de krop vorming by deze planten, en in 1867 kwam de eerste witlof op de markt in Brussel. Zestien Jaar later was dit produkt ook in Par(js te koop. Het is dus een nog vrij jong produkt. De witlofcultuur maakt onderscheid tussen twee teelten: die van de wortelen en vervolgens het opnieuw laten uitlopen van deze wortelen, het zogenaamde trekken. De dan gevormde witte blade ren worden als groente gegeten. Het zaaien van witlof vindt plaats van half april tot eind mei. Het rooien van de wortels gebeurt van eind juli tot novem ber, afhankelijk van het type. Voor het trekken zijn er diverse metho des. Tot 1970 gebeurde dat in kuilen van 15 tot 20 cm diepte, afgedekt met een laagje grond en licht stro. In de zeventi ger jaren is men het ook in verduisterde ruimten gaan doen. Door het telen in de trekcellen is een grotere spreiding van de oogst mogelijk geworden, omdat men niet afhankelijk is van de weersomstandigheden. Bij een regelbare temperatuur en vochtigheid verkrijgt men een regelmatig gevormde krop, met een lager soortelijk gewicht. Deze witlof is wel kwetsbaarder dan volle-grond-witlof. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij kassla. In Nederland kenden we tot voor kort alleen Hollandse en Belgische witlof. Frankrijk waar men zelf ook veel witlof produceert, wordt echter ook een grote export producent. De export vond tot voor enkele jaren alleen plaats naar Duitsland en Zwitserland. Sinds men de witlofteelt met name in de streken rond Lille en Arras op grotere schaal is gaan aanpakken, gaat de witlof ook in noordelijke richting. Ook Albert Heijn is voorzichtig begonnen partijen uit dit gebied te importeren, en verwacht wordt dat in de verkoop van witlof het Franse aandeel steeds groter zal worden. nen. Dat is risico lopen. De heren Tiemessen en Vermeulen zijn graag bereid dat te erkennen. Vorig jaar gebeurde dat in week zestien. De verkla ring ervoor: "We wilden helemaal voor het seizoen zitten". Een oud spreek woord bleek echter ook in deze tijd in de commercie nog helemaal op te gaan: Wie waagt, die wint. 't Is al weer zo'n vijftien jaar geleden dat de eerste plakjes bacon, snij- worst, leverkaas en ai die andere smakelijke soorten broodbeleg voor het eerst in een doorschijnende plas tic omhulling de vleeswarenfabriek van Meester Wyhe bv verlieten. Meester Wijhe sterk in het voorver pakte werk zocht echter in samen werking met de foliefabrikanten al jarenlang naar een manier om die zo keurig ingepakte vleeswaren gemak kelijk uit hun kunststoffen jasje te halen. Het openen van het pakje was namelijk hèt grote probleem. De een pakte een mes, een ander de schaar en een derde zette zijn tanden in de dunne plastic laag om zo te trachten bij de eetwaar te komen. Geen ideale methoden natuurlijk, te meer niet omdat de inhoud van het pakje daardoor nog al eens in gehavende vorm naar buiten kwam. oplossing Al die problemen behoren voorgoed tot het verleden. Meester Wijhe heeft de "easy opening" geïntroduceerd en daarmee wordt het verwijderen van de doorzichtige verpakking een fluit je van een cent. Boven- en onderkant zijn thans gemakkelijk van elkaar af te trekken. Het lijkt allemaal simpel, maar toch is er veel werk aan vooraf gegaan en vergde het een investering van een half miljoen gulden. Direc teur P. van den Berg: "Al het speuren, dat we hebben gedaan was er namelijk op gericht om een methode te ontdekken, die geschikt is voor massaproduktïe, zoals wij die hier kennen. Wanneer je die eenmaal gevonden hebt, zul je de vinding moeten perfectioneren om tot het resultaat te komen dat je wilt heb ben. Het moet goed functioneren in de praktijk, anders richt zo'n nieu wigheid zich tegen je." Liefst een jaar lang werden er proeven geno men, voordat de eerste pakjes in november in de winkels lagen. king. De plastic zakjes liggen niet meer onbedrukt in de winkel, maar zijn voorzien van een vrolijk groen en rood AH-vignet". Inmiddels is Mees ter Wijhe helemaal overgeschakeld op de nieuwe verpakking. De witge- jaste werknemers in de propere vleeswarenfabriek zijn eraan ge wend. De machines zijn erop afge steld. De twee folielagen moeten onder een bepaalde temperatuur op elkaar worden gebracht om de "easy opening" te doen slagen. Eén van de redenen van het uitvoerig experi menteren had daar ook direct mee te maken. Het was namelijk belangrijk om te ontdekken of er geen lek in de vacuüm verpakking zou komen. Pas toen dat allemaal onder de knie was, lag de markt open voor de nieuwe vinding. groei "Reacties van het publiek hebben we nog niet binnen, dus we nemen aan dat het allemaal goed verloopt", legt de heer Van den Berg uit. Hij gelooft in de voorverpakte vleeswaren. Een blik op de omzetlijsten leert, dat er een gestadige groei in deze produk- ten zit. Het gemak dient in dit opzicht namelijk ook de mens. De verpakte broodversiering blijft in het doorzichtige plastic vier tot acht weken houdbaar, zonder dat smaak en kwaliteit worden aangetast." De juiste termijn is afhankelijk van het soort vleeswaren. samenwerking De heer D. Wienbelt, hoofd com merciële zaken: "Bij de ontwikkeling werd nauw samengewerkt met de Ahold-winkel- organisatie, waarmee een flink stuk bedrijfservaring in Wijhe werd ge bundeld. AH legde zelfs nog een extra accent op de nieuwe verpak- tips Wat veel consumenten nog wel eens over het hoofd zien is dat de vleeswa ren tien minuten voor het eten uit de koelkast moeten worden gehaald. Als dat gebeurt zijn de plakjes beter van elkaar te scheiden. In tegenstel ling tot wat veel mensen denken is het beter het beleg na gebruik niet opnieuw in de folie te stoppen. Het deponeren in een eenvoudig plastic bakje verdient dan de voorkeur. Meester Wyhe blijft ondertussen de gehele ontwikkeling op het gebied van de verpakte vleeswaren bijhou den. Nieuwe technieken worden ge volgd en zo mogelijk toegepast. "We zijn een toonaangevend bedrijf in onze sector en moeten op alle terrei nen up-to-date blijven", is de stelre gel. Wat dat betreft heeft de oude Meester (132 jaar) nog een jeugdig elan.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 5