Een gegeten paard..en 400 bossen fresia's "Werk is er leuker maar zeker niet minder op geworden" BIJ OPENING AHSM CAPF.IIF-OOSTGAARDE: Spaarfondstrio leert leven met computer FLITSEN pagina 9 Albert Heijn liep duidelijk voorop in het winkelcentrum De Terp in de wijk Oostgaarde in Capelle aan de IJssel. Het is een wijk die nog in aanbouw is. Er zullen straks 20.000 mensen wonen. Nu zijn het er al meer dan 16.000. In april 1977 werd begonnen met de bouw van het winkelcentrum, en op 13 de cember vorig jaar was Albert Heijn de eerste die er met een supermart in trok. De naam „De Terp" kwam tot stand via een wedstrijd onder de inwoners van Ca- pelle-Oostgaarde. In totaal zal De Terp straks 34 winkels tellen. De AHSM neemt hier 16 van de in totaal 134 eenheden in beslag. De netto winkelop- "Lady" ging gewillig mee de lift in pervlakte bedraagt 1270 vierkante me ter, en daarmee behoort de winkel tot één van de grootste supermarts bij Albert Heijn, het is een "type 4"-winkel. In De Terp komen nog diverse concur renten. „Daarom was het erg belangrijk om de eerste te zijn", zegt bedrijfsleider J. Jonkers, „en het was natuurlijk ook fijn om er voor de kerst in te zitten." De heer Jonkers is geen vreemde in Capelle. Tien jaar geleden was hij al bedrijfsleider in het winkelcentrum De Koperwiek in dezelfde plaats. Over de wijze waarop zijn rentree verliep, vertelt hij; "Toen ik wist dat ik hier zou komen, ben ik op de Koperwiek adressen uit de buurt gaan verzamelen via de girokaar ten. Dat waren ongeveer honderd men sen, met wie ik kennis ben gaan maken. Ik heb ze gevraagd wat ze graag anders wilden in de nieuwe winkel, qua inde ling, assortiment, enzovoort. Daarna heb ik nog 400 mensen in deze wijk bezocht, gewoon willekeurig uitgezocht. Ik belde bij die mensen aan: Ik ben die en die, binnenkort gaat onze winkel open, wat zou u op prijs stellen als u bij ons boodschappen komt doen? En daar om heeft men nu echt het idee meege werkt te hebben aan de indeling van deze winkel." Kleindochter Inge mocht onder het toeziend oog van grootvader het lint doorknippen. Links de heer G. van Langeveld. De heer Jonkers stelt vast dat het wel een heel karwei geweest is, het bezoeken van 500 mensen: „Ik zat toen nog in Rotter dam. Ik werkte er een stuk of 18 per dag af. En dan heb je nóg vijf, zes weken nodig, want je kunt het niet elke dag doen. En je moet elke keer weer met frisse moed beginnen." tevreden De klanten die nu in de winkel komen, zijn tevreden, heeft hij al snel vastge steld. Hij hoort ze ook aan elkaar vertellen wat ze destijds tegen de heer Jonkers gezegd hebben, en hoe daar rekening mee gehouden is. „De dingen waar men zich bij het winkelen aan ergert, daar is hier extra aandacht aan besteed. Zo hoeven de klanten niet de hele winkel door met hun lege flessen. Het hele filiaal is tochtvrij. Men heeft ook opmerkingen gemaakt over het assortiment. Vandaar dat we hier wenskaarten verkopen. Er is klein- vak. We hebben grammofoonplaten, huishoudelijke artikelen en elektrische apparaten. En de reacties van de men sen zijn enorm. We zitten al dik boven de planning. Ze komen hierheen, on danks de slechte omstandigheden. Het is allemaal nog rommelig in het nieuwe centrum omdat het nog niet klaar is. public relations De heer Jonkers, met een 26-jarige Albert Heijn-ervaring, voornamelijk op gedaan in de regio Rotterdam, bena drukt dat het verzorgen van de public relations steeds belangrijker aan het worden is: „De klanten komen niet meer voor de zegeltjes of omdat we zo goedkoop zijn. Ze komen voor de sfeer. Men heeft er bijvoorbeeld behoefte aan dat men gekend wordt. Ik ken nu al een heleboel mensen. Vóór we een jaar verder zijn, ken ik iedereen, zo niet van naam, dan toch van gezicht." fresia's Volgens hem zijn de huisbezoeken voor al aangeslagen, omdat men het op prijs stelde dat de bedrijfsleider zelf de boer op ging. Een paar dagen vóór de ope ning is hij nóg eens op pad gegaan, nu met 400 bossen fresia's. Die is hij gaan afgeven in huizen in de directe omgeving van de winkel. „Dat werd enorm op prijs gesteld," vertelt hij. „Meestal kunnen zulke dingen niet, omdat er geen tijd voor is. Maar het is toch wel erg belangrijk. Toen de winkel open ging, was het een drukte van belang." paard In het public-relations-beleid van de heer Jonkers paste uiteraard ook het kennis maken met alle belangrijke func tionarissen in Capelle, zoals een college van B. en W„ de politie, de brandweer. Maar een nog belangrijker groep achtte hij de jeugd: „Ik wilde bij de opening iets voor de kinderen doen, en zo kwamen we terecht bij de kinderboer derij Paradijssel. Ik ben daar gaan praten, en ze wilden graag een paard- Sinds het Spaarfonds de beschikking heeft over een eigen computer [aanvan kelijk moest men het nog samen doen met die van de AC Restaurants; red.] zyn er inderdaad veel [hand]werkzaam heden weggevallen. Maar, er zyn ook een aantal handelingen bjjgekomen om werkelijk van de automatisering te kun nen profiteren. De „dames van het Spaarfonds" zeggen het zó: „Het is echt niet zo datje maar even een kaart in de computer stopt en dat de benodigde gegevens er zomaar uit tevoorschijn komen. Bovendien; de com puter kan ook maar één ding tegelijk doen het is heus geen duizendpoot". en-wagen hebben. Deze gaat drie keer per week de wijk in om brood en schillen op te halen voor de andere dieren." Zo kon het gebeuren dat een week na de opening van deze AHSM een menigte kinderen, getooid met Albert-Heijn- honkbalpetjes, met het nieuwe paard in optocht door Capelle trok. In de winkel werd het dier officieel aan de Paradijs- sel-mensen overhandigd. Een paar weken later had het al een naam ook. Ook daarvoor was een wedstrijd uitgeschreven, en in totaal 1628 kinderen zonden een idee in. Het werd uiteindelijk de naam "Lady". Sinsdien gaat alles z'n gewone gangetje in dit filiaal. Er wordt gewerkt met 41 medewerkers, voor het merendeel af komstig uit Capelle zelf. Het zijn alle maal full-timers. „Dat is een proef," zegt de heer Jonkers. „Het voordeel hiervan is, dat je met een kleiner bestand kunt werken, met betere oplei dingsmogelijkheden en deskundiger per soneel op de piekdagen. Een nadeel is wel, dat als er iemand ziek wordt, je dan meteen 40 uur mist. Het zal wel niet helemaal vol te houden zijn, maar we willen het aantal part-timers wel mini maal houden." Hoewel de werkzaamheden door de komst van de computer ingrijpend zijn veranderd, zijn Gerda van Marle (22), Marijanne de Graaf (30) en Anneke Luttik (19) - tezamen het trio van het Spaarfonds vormend - eensgezind van mening dat het wel léuker is geworden. Vroeger moest tenslotte alles met de hand gebeuren: de kaarten voorsorte ren, ze via de boekhoudmachine inbren gen en weer terug zetten. Nog afgezien van de afschriften, die voordat ze verzonden konden worden, eerst alle maal van naam en adres moesten worden voorzien. Dat gold voor maar liefst zo'n 50.000 afschriften per jaar. Om nog maar niet te spreken van de omslachtige wijze van rentebijschrijving die handmatig moest worden verwerkt. Deze werkzaamheden zijn nu volledig voor rekening van de computer, die het tienmaal zo snel doet. Een kwestie van inlezen van één van de 15 verschillende ponskaartenprogramma's en de hande lingen worden naar behoefte uitgevoerd. Toch blijft het uitkijken geblazen. Bij voorbeeld of het saldo wel toereikend is, of alle benodigde gegevens, zoals bank- Inmiddels is Lady voor de "schillenkar" al een bekende verschijning geworden. Van links naar rechts: G. v. Marle-Lan- genberg, A. Luttik-Remelink, Af. de Graaf. of gironummers van spaarders, wel zijn ingevuld, of in te voeren spaarkaarten niet beschadigd zijn. (Omdat de compu ter ze dan niet verwerkt, en er dus nieuwe kaarten aangemaakt moeten worden). Computer of geen computer de mede werksters van het Spaarfonds beleven piekdrukte rond twee data in het jaar, en wel per 31 december als ondermeer op de rekeningen de depositorente en de normale jaarrente moeten worden bijge schreven. Dan moet er aan alle spaar ders saldoverklaringen worden ver strekt. Dat geldt ook voor 30 juni wanneer de boekingen van de rentetoe slag moeten worden voorbereid en ge boekt. Daarnaast is er tot nog toe altijd extra werk aan de winkel zoals bij invoering van de postcode en van de gezamenlijke rekeningen. Ook het op volgorde sorte ren van de te verzenden enveloppen op filiaal- en verzendnummer is een steeds terugkerende tijdrovende bezigheid. Allemaal karweitjes die nu eenmaal eerst door mensenhanden moeten wor den geprogrammeerd, voordat de com puter ze als vast programma kan lezen en uitwerken. Tussen de bedrijven door zijn verder natuurlijk werkzaamheden blijven be staan. zoals het wekelijks versturen van afschriften naar de respectievelijke spaarders met gegevens betreffende hun saldo, de behandeling van de dagelijks weerkerende stromen post en het beant woorden van de zeer vele telefoontjes. Al met al een hele klus voor het Spaarfondstrio, dat overigens vaak stof felijke blijken van waardering van dank bare spaarders krijgt als een zak drop of attente kaarten met Kerstwensen of vakantiegroeten voor de prettige wijze waarop de zaken worden behartigd. Plezierige bijkomstigheden bij het leren leven met de computer. Natuurlijk mocht op zo 'n feestelijke dag het staatsie-portretniet ontbreken.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 9