"In 1978 naar 227.000 adressen in 2835 autoritten ang- ruik Relatie thuisfront/buitendienst erg belangrijk "Je bent niet alleen chauffeur maar ook de directe contactman" P. BOSMAN HOOFD FYSIEKE DISTRIBUTIE: ERG: HOOFDVERTEGENWOORDIGER H. F. KETZER: CHAUFFEUR EGBERT BAST: pagina 7 Een ketting is zo sterk als de zwakste schakel. Een organisatie kan nog zo goed zyn opgebouwd en zyn uitgerust met de modernste apparatuur, maar als een chauffeur of zyn byryder bijvoorbeeld een directrice van een bejaardentehuis een grote mond geeft dan moet je je uiterste best doen om te voorkomen dat daardoor zo'n klant een andere leverancier zoekt. Dat geldt natuurlijk ook voor de uitvoering van de orders: wanneer een ziekenhuis yoghurt met vruchten op het menu heeft staan en de yoghurt komt wel maar de vruchten blijken op het laatste moment niet leverbaar, dan staat de kok in het ziekenhuis voor 't blok en de leverancier in z'n hemd." De zorg om dat soort problemen te voorkomen ligt op de schouders van de heer P. Bosman (30) en zijn ca. 25 medewerkers. Als hoofd van de fysieke distributie is hij verantwoordelijk voor de goederenstroom vanaf het moment van binnenkomst in het magazijn tot en met de aflevering bij de klant. Een heel proces waarbij van alles en nog wat fout kan gaan en waarbij zorgvuldigheid en controle van begin tot eind van eminent belang zijn. bruik" hebben keus uit kelen in de food- en er Balledux nog wel dit len ziet stijgen. Een ;en verbreding van het n de dieet-sfeer, diep- It gestudeerd op de plete assortiment verse gelijkheden tot levering ikketten. aar een optimalisering ng van onze dienstver- ■ancier tot klant - de dukt. ijvoorbeeld bijzondere ;au waarbij vooral de Eventuele klachten, mballage, vragen over eleiding van de infor- iken daar deel van uit. mate bezig met het - uiteraard - over een at zich laat groeperen tkprodukten, bestek, leden, zoals hammen, grijke groep waaraan 1, maar die het steeds fabrikanten met de >pt) karnemelk etc.) iepvriessector worden klant afgeleverd. De :volg van het feit, dat ;ens beschikken. We die volledig op ons zijn keiharde afspra- vredenheid." de onbekendheid met is binnenkomt weet je laastwerk, op je ligt te mentaliteit - ingesteld i schrikken we niet zo tl in voorraad hebben i enkele dagen af te twijfel november en >eren orders vaak het nenu's bij de tehuizen extra's, de pakketten iberg: "We slagen er cte met de normale ïensen) op te vangen, nze tenen, maar de >en, is er zeker naar." Onder de 30.000 personeelsleden van Ahold zyn 9 vertegen woordigers; alle negen in dienst van 'Grootverbruik'. "Wjj z(jn de enigen binnen het concern die direct te maken hebben met de consument, rechtstreeks aansprakelijk zyn voor de orders en de levering ervan. Interessant werk maar je bent enorm afhankelijk van het thuisfront. Eén fout kan een zorgvuldig opgebouwde relatie erg hinderlijk op de tocht zetten."De heer H.F. Ketzer [37] is hoofdvertegenwoordiger, heeft de provincie Noord-Holland als rayon en zit 14 jaar in de buitendienst van Ahold. De werkzaamheden van het vertegenwoordigerscorps laten zich splitsen in: het onderhouden en uitbreiden van bestaande relaties en het werven van nieuwe klanten. De heer Ketzer: "Bij het bewerken van de bestaande klantenkring zijn we natuurlijk in de eerste plaats gespitst op het houden wat je hebt, maar daarnaast proberen we het afname-assortiment per klant zo groot - of liever zo breed - mogelijk te maken. Het is ook in diens voordeel zoveel mogelijk bij één leverancier te kopen." In zowel de food-' als in de nonfoodsector moet worden opgebokst tegen de concurrentie. 'Grootverbruik' heeft daarbij het voordeel het Ahold-concem achter zich te hebben. Via centrale inkopen kunnen vaak zeer aantrekke lijke prijzen worden geoffreerd, terwijl ook de eigen produktiebedrijven voor een interessant assortiment zorgen. De heer Ketzer: "Natuurlijk is de naam Albert Heijn voor ons een uitstekend visitekaartje. Iedereen heeft op een of andere manier wel eens met de onderneming te maken en weet, dat kwaliteit er voorop staat. En dat is juist in onze klantenkring van zo'n overwegend belang. Ik zou willen Afdeling verkoop Grootverbruik. Staande van links naar rechts: de heren K. Schmale, R. Gulickx. H.F. Ketzer. J. Mulder. A. Manders, W.J. van Schaik, M.S. Dalenberg. A. Wapenaar. Zittend van links naar rechts: D. Bouw, H.D. Hulst. mw. S. Wenning, E.P. Balledux, W. Zonneveld. zeggen, dat in ziekenhuizen en andere inrichtingen toch wel eerst naar de kwaliteit en pas in tweede instantie naar de prijs wordt gekeken. Dat we dan in prijs ook nog uitstekend uit de voeten blijken te kunnen vergroot ons perspectief." nieuwe klanten Genoemde factoren spelen natuurlijk ook een belangrijke rol bij het winnen van nieuwe klanten. Overigens een vaak moeizame strijd, die op verschillende fronten moet worden gevoerd. "Hoewel we als Albert Heijn over een goed entree beschikken moeten we ons bij een aantal instanties nog maar waar zien te maken. Heb je bijvoorbeeld met de directie van een potentiële klant een relatie weten te leggen, dan houdt dat niet automatisch in dat ook de chef-kok al bereid is te veranderen van leverancier. Als het met de huidige leverancier allemaal van een leien dakje gaat zal met name de chef-kok er al niet zoveel voor voelen om met een ander in zee te gaan. Voor ons dus een kwestie van vertrouwen winnen, leveranties begeleiden, interesse blijven tonen etc." thuisfront In deze taktiek noemt de heer Ketzer het van het grootste belang, dat het assortiment van 'Grootverbruik' de laatste jaren zo verbreed is en in de nabije toekomst nog breder wordt. "Als je een nieuwe klant wilt winnen moet je voor 100% zijn behoefte kunnen dekken. Moeten nee-verkopen op een aantal punten is verlies van partij." Tevreden is hij over het thuisfront waarin de verfijning van de organisatie vruchten afwerpt. "Je zit als Albert Heijn in een glazen huisje. Als er wat fout gaat is dat vaak: hoort, burgers, hoort. Besturen van inrichtingen, koks, hoofden van de civiele dienst spreken elkaar regelmatig tijdens - vergaderingen en als er dan wat mis is, gaat dat al gauw van mond tot mond. Maar gelukkig gaat het goed en daar is de buitendienst bijzonder gelukkig mee." goederenstroom Bij binnenkomst worden alle goederen aan de hand van bestelbonnen gecontroleerd op hoeveelheid en kwaliteit en vervolgens naar de - vooraf bepaalde - plaats (het "huisnummer") in het magazijn gereden. Vuistregel voor deze lokatie: zware en omvangrijke goederen (frisdranken, conserven, wasmiddelen) zoveel mogelijk vooraan en de lichtere artikelen (koek en kruidenierswaren) meer naar achteren. Om te komen tot een zo economisch mogelijke benutting van de ruimte wordt zoveel mogelijk in de hoogte (tot 6 m) gewerkt. Bovendien vormt de binnenkort in gebruik te nemen extra 1500 m2 in het nabijgelegen Distributiecen trum een welkome uitbreiding. De heer Bosman: "We beschikken dan over 4.000 m2 en dat is, gezien de te verwachten uitbreiding van het assortiment, nog aan de krappe kant." Lang staan de goederen niet in het Grootverbruik -magazijn. Een groep orderverzamelaars zoekt aan de hand van paklijsten de artikelen per klant bij elkaar en zet die verzendklaar. Opnieuw: controle op colli en soort, waarna de bestelauto - in volgorde van aflevering - kan worden beladen. klantenservice Principe bij "Grootverbruik" is de klanten eens per week van goederen te voorzien, hoewel zich omstandigheden kunnen voordoen om dat vaker te doen. Hiertoe is ons land verdeeld in 5 rayons waarin 12 auto's van 6 7 ton laadvermogen voor de aflevering zorgen. Ook hier dus een kwestie van zorgvul dige organisatie en planning, met als extra moeilijkheidsfac tor de stelregel dat iedere klant steeds op dezelfde dag dezelfde chauffeur met bijrijder voor de deur krijgt. De heer Bosman: "Dat geeft een band met de afnemers, ze weten met wie ze te maken hebben en de praktijk leert, dat deze aanpak bijzonder op prijs wordt gesteld." In het kader van die klantenservice past verder de bijrijder, die samen met de chauffeur de auto bij de klant helpt lossen en de goederen op de door de klant gewenste plaats brengt. "We hebben ons erop ingesteld, dat je bij ziekenhuizen, bejaardencentra etc. niet kunt volstaan met het deponeren van de goederen achter de eerste deur - zoals in het vervoers wezen gebruikelijk is. Wij zorgen voor een optimale aflevering naar de wens van de klant. Een bijrijder die naar Groningen 3 uur stil zit is weliswaar een dure kracht, maar past in onze opvatting van service." vertelt Bosman. Per dag verlaat tussen de 65 en 80 ton het Grootverbruik-ma- gazijn, een hoeveelheid die in de maanden november en de cember oploopt tot 90 ton. Vorig jaar kwam dat neer op een goederenstroom van 15.000 ton, die in 2835 autoritten naar 227.000 afleveringsadressen werd gebracht. "Ik voel me soms net een kleine, zelfstandige kruidenier van vroeger. Alles wordt b(j de klant thuisgebracht en de service is gratis. Het leuke is, dat je kunt merken dat het wordt gewaardeerd." Egbert Bast [30] zit al 15 jaar langs de weg en is chauffeur van één van de 12 auto's met-de-olifant. Ook naar zijn mening functioneert het systeem van één vaste chauffeur naar de klant uitstekend. "Je kunt merken, dat de mensen het fijn vinden steeds met dezelfde man te maken te hebben. Er kunnen afspraken gemaakt worden over bijvoor beeld retourzendingen en ook eventuele op- of aanmerkingen kunnen ze wat gemakkelijker aan je kwijt. Je bent nu eenmaal de directe contactman." Ook uit andere zaken blijkt, dat de persoonlijke relatie op prijs wordt gesteld. De heer Bast: "We worden altijd uitgenodigd om mee te eten in de keuken en als we alle koppen soep, koffie, thee enzovoort zouden accepteren waren we binnen enkele weken tonnetje-rond. Ook met Sint Nicolaas en Kerst worden we bepaald niet vergeten." Egbert Bast en zijn collega's - sinds kort allen uniform ge kleed in stofjas met olifant-embleem - stellen daar ook wel wat tegenover. Er zijn tehuizen waar de goederen op 3 verschillende punten moeten worden neergezet en dat vereist in veel gevallen nogal wat loop- en sjouwwerk. Er zijn nog een aantal kelder-klanten waar doos voor doos moet worden binnengebracht. De 'moeilijkste' klant voor Egbert Bast is een inrichting in het Overijsselse Orvelte, die midden in een voor het verkeer afgesloten dorpskern staat. Daarheen moet alles met mankracht vervoerd worden. Zelfs een karretje is niet te gebruiken omdat de toegangsweg is geplaveid met kinderhoofdjes. "Maar we blijven lachen", zegt Egbert Bast die per week 1500 kilometer draait.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 7