"De olifant binnen het Ahold-concern" De Binnendiensthet centrum van Grootv Stormachtige ontwikkeling in pakkettensector DIRECTEUREN E. P. BALLEDUX EN J. PIETERS OVER GROOTVERBRUIK HOOFD BINNENDIENST M. S. I) 4i IN 1978 100.000 PAKKETTEN DE DEUR UIT pagina 6 Zelfstandig opererende en op een totaal andere markt gerichte eenheden binnen een concern hebben de neiging zich 'bewoners van een eiland' te voelen. Vaak niet ten onrechte: hun activiteiten zyn minder opvallend, minder spraakmakend soms, terwijl aan de specifieke problemen - vaak van commercieel levensbelang - door de grote eenheid [te] weinig aandacht wordt besteed. Dit plaatje dekt voor een deel de positie van Albert Heijn Grootverbruik b.v. "We voelen ons inderdaad soms eiland bewoners binnen Ahold, maar gelukkig is daar de laatste jaren een voor ons duidelijke verbetering in gekomen", vertelt bedrijfsdirecteur J. Pieters. En wie de nieuwjaarstoe spraak van de heer Albert Heijn heeft gehoord of gelezen De heer J. Pieters weet van een versterkte aandacht voor de 'olifant' binnen het concern. "We gaan er het komende jaar veel structureler dan tot dusver tegenaan om Albert Heijn Grootverbruik dié positie op de markt te geven, die bij ons kunnen past", aldus de heer Heijn. Zo'n opstelling als geschetst door de heer Heijn is een kolfje naar de hand van de kersverse commercieel directeur E.P. Balledux (hij was tot voor 3 maanden verkoopleider kruidenierswaren 'houdbaar' bij AHSM). "Er zijn binnen Ahold weinig operationale eenheden die een beter groeipers pectief hebben dan wij. Op korte termijn kan men dan ook veel activiteiten en uitbreidingen verwachten om onze positie te versterken. Naar mijn gevoel zijn de kansen daarop veel groter dan men zich bij Ahold soms realiseert." Voor wie wat feitelijke informatie wil: Albert Heijn Grootverbruik bestaat 20 jaar, is gevestigd op het terrein van het distributiecentrum te Zaandam, telt momenteel ca. 75 medewerkers, en kampt al geruime tijd met ruimtegebrek. geschiedenis De start van deze A hold-activiteit was zo simpel als het maar kan:In het begin van de vijftiger jaren stapte een meneer D.J. Verpoorte binnen met het verzoek of hij niet wat Albert Heijn-artikelen in zijn assortiment mocht opnemen. Hij verkocht namelijk gedroogde groenten aan ziekenhuizen etc. Een uitbreiding van assortiment zou hem echter bijzonder welkom zijn. Daar voelde men bij AH wel voor en al spoedig trok de heer Verpoorte (hij is enkele maanden geleden overleden) als vertegenwoordiger van vooral artikelen uit de Albert Heijn fabrieken het land door. Groter werd de sector toen het Amsterdamse filiaalbedrijf Van Amerongen - met ook een grootverbruikersactiviteit - werd overgenomen. Toen waren er 2 vertegenwoordigers voor het hele land De stroomversnelling kwam in de zestiger jaren, toen het aantal bejaardencentra, verpleegtehuizen voor langdurig zieken, ziekenhuizen etc. in ons land hand over hand toenam. betrouwbaar Bedrijfsdirecteur J. Pieters (56 jaar oud en 27 jaar bij Ahold) heeft de hierdoor bij 'Grootverbruik' ontstane groei vrijwel vanaf het begin meegemaakt. "Ondanks de concurrentie hebben we onze omzet in volume de laatste jaren met gemiddeld zo'n 10% zien stijgen. Dat is bereikt door hard werken, een zeer zorgvuldige controle op de uitvoering van orders en een goed functionerende administratie. Het ligt in deze sector nu eenmaal niet alleen aan de prijsstelling maar zeker ook aan zaken die te maken hebben met het in alle opzichten betrouwbaar zijn als leverancier. Het hanteren van een vast bestel- en afleveringspatroon hoort ook daarbij. Zonder iets ten nadele van de interne leveranciers bij Ahold te willen zeggen, maar als er daarbij iets fout gaat is er een 'morgen' om dat te herstellen. Bij ons moet je er rekening mee houden, dat je een klant kwijt bent." groei De heer Balledux is van mening, dat de afdeling 'Grootver bruik' teveel geleefd heeft in de schaduw van het winkelge- beuren bij Ahold. "Als je met 75 man en met keihard werken een omzet behaalt die gelijk is aan die van een paar forse supermarkten of Miro's, dan kun je je een Raad van Bestuur voorstellen die ten aanzien van investeringen bij 'grootverbruik' wel voor een moeilijke beslissing staat. Maar nu de omzet in de winkels wat minder hard groeit is de figuur wel wat anders komen te liggen. En terecht. Uiteindelijk praat je voor de grootver- bruik-sector in ons land nog altijd over een geschat totaal potentieel van tussen 4 en 5 miljard gulden. Slechts een deel van deze markt wordt door de bedieningsgroothandel bewerkt. We zijn momenteel de 2e landelijke bedienings grossier in deze branche en gezien het grote aantal mogelijkheden voorzie ik een sterke groei van ons marktaan deel." De heer Balledux noemt van die mogelijkheden - en treedt daarbij om wille van de concurrentie nauwelijks in details - een vergroting van de traditionele markt, die dan ten koste van die concurrentie moet gaan, en het creeren van nieuwe afzetgebieden. Die laatste worden vooral gezocht in de recreatiesfeer, de bedrijfsrestaurants en de horecasector. "Als je bijvoorbeeld bedenkt, dat momenteel al ±25% van de Nederlandse beroepsbevolking uit vrouwen bestaat en weet, dat dit percentage nog steeds stijgt, dan is het duidelijk welke positie een bedrijfsrestaurant in de - vooral kleinere - gezinnen gaat spelen. Man en vrouw gebruiken beiden de warme maaltijd daar en eten 's avonds thuis een boterham. Je hoeft maar naar het buitenland te kijken om te zien hoe dat zich daar heeft ontwikkeld." maatregelen Om die verwachte groei te kunnen opvangen en verder te stimuleren staat een aantal organisatorische maatregelen op het programma. Zo is men momenteel bezig aan een uitvoerig marktonderzoek, een extern adviesbureau maakt een analyse van het functioneren van de commerciële organisatie, de binnendienst gaat zich in versterkte mate toeleggen op de telefonische verkoop en naast Ahead Advertising is de Public Relations afdeling gevraagd een communicatieplan te ontwerpen, waarin reclamecampagnes en vergroting van de public relations activiteiten zijn vervat. Voorts wordt gewerkt aan een verdere automatisering van de administratie waarvooreen nieuw systeem is uitgewerkt. Het ruimteprobleem moet in de tweede helft van dit jaar zijn opgelost. Gestreefd wordt naar een vergroting van het magazijn, een representatief kantoor en een showroom. Of, zoals de heer Balledux het zegt: "We willen een behuizing die past bij een toonaangevende onderneming op haar terrein." grote opdracht Een enorme 'opsteker' voor 'Grootverbruik' vormde de recente afsluiting van het meeijaren-contract met het inkoopbureau van de Protestants Christelijke Ziekenhuizen (PCZ). Een leveringsopdracht waarmee per jaar rond 10 miljoen is gemoeid en waarvoor het nodig is de organisatie - ook qua mankracht - aan te passen en uit te breiden. De afzet in volume neemt er 20% mee toe. De belevering van de rond 135 aangesloten tehuizen en de daarmee samenhangende ontwikkeling en begeleiding ko men in handen van de heer J. van Dijk, die als project-manager optreedt. Albert Heijn Grootverbruik levert overal daar, waar voor groepen consumenten collectief wordt ingekocht. Bij dit potentieel zijn uiteraard nogal wat bedrijven in de sfeer van de gezondheidszorg. Apart aspect in de moderne psychia trische inrichtingen zijn de eigen winkels (toko's) waar patiënten bij wijze van therapie hun kleine inkopen doen. De heer Balledux: "We hebben er enkele tientallen tot klant en besteden aan die toko's speciale zorg. Het hele Albert Heijn-assortiment is er te vinden en het enige probleem is, dat de beheerders graag mee willen doen in de aanbiedingen die we in onze eigen winkels doen. Dat lukt niet altijd." assortiment De ruim 2.000 klanteije een assortiment vanh nonfood-sector. Een jaar met zo'n 300 t noodzakelijke verdiept assortiment. Nieuwe elementen wcf vriesprodukten terwijl leveringsmogelijkhed» groenten en vers vleesj In de non-food bestucfyi van ook niet tradition» De heer Balledux: "zT van ons leveringspakkj) lening en willen daaft volledige controle hebjr In het leven van 'Grootverbruik' speelt de binnendienst een voorname rol. Daar wordt gezorgd voor de opvang en verwerking van de orders, de administratieve begeleiding, de rugdekking van de buitendienst en het onderhouden van contacten met klanten. Een summiere opsomming van wat hoofdzaken, maar de heer M.S. Dalenberg [35 jaar oud en 11 jaar betrokken by deze Ahold-activiteit], zorgt voor de nodige verfyning. "Wij fungeren in de eerste plaats als opvangcentrum van alle orders die via vertegenwoordigers, maar vooral rechtstreeks door relaties, telefonisch of schriftelijk aan ons worden opgegeven. Wij vertalen die orders in bestelnummers en daarmee samenhangende computergegevens, waarbij in één hande- De Sint Nicolaas- of Kerstpakketteil vormen by 'Grootver bruik' een hoofdstuk apart. Vorig jaar gingen er ruim 100.000 de deur uit, waarvan 30.000 waren bestemd voor Ahold-personeel. De groei die in dit aantal zit komt vanzelfsprekend vooral voor rekening van de orders voor 'derden'. Commercieel-directeur Balledux: "Er is sprake van een stormachtige ontwikkeling met over de laatste paar jaar een volumestyging van 30%. We moeten in de pakkettensector rekening houden met een verdubbeling van de omzet in 2 a 3 jaar." Een directie die personeel of andere relaties wil verrassen met een Sint Nicolaas- of Kerstpakket heeft bij 'Grootver bruik' de keus uit 10 standaard uitvoeringen. Bovendien bestaat de mogelijkheid gerichte aanvullingen te doen in de vorm van een wenskaart, een kalender of een andere, specifiek van de geefster komende attentie. Er is momen teel sprake van een verschuiving naar het duurdere, qua inhoud exclusievere, pakket. Dit heeft te maken met o.a. de hoge belastingtarieven die veel ondernemers doen besluiten het gedachte extraatje maar in natura te geven. Gezien de welvaart kom je dan niet meer in de pas met een blik doperwten en een pak bakmeel, maar wordt meer gezocht in de richting van de duurdere fles wijn en hot blik krab. Ook de verpakking zelf ondergaat een verandering naar een wat luxer uiterlijk. Het inpakken van de pakketten gebeurt al jaren in het werkvoorzieningsschap voor Noord-Kennemerland "De Hoef'. Grootverbruik-directeur Pieters: "Dat gaat daar tot onze volle tevredenheid en tot nu toe is het allemaal prima op tijd klaar gekomen. Je bent natuurlijk duidelijk afhankelijk van de toelevering van alle artikelen die in het pakket moeten omdat je dan pas met het inpakwerk kunt beginnen. Toen het in december toch wat mis dreigde te lopen hebben we met al onze kantoormensen 2 zaterdagen geholpen. Precies op tijd klaar." ling rekening wordt gj condities, e.d. Voorts treden we op ii klantenservice veel aag bijvoorbeeld over credj] afleveringen, offertebet matiestroom naar de bfc Ook houden we ons (j plegen van telefonisch Daarvoor beschikt degs gedegen kennis van hef in: kruidenierswaren non-food (borstelwt serviesgoed en wegw vleeswaren verpakt muizen rookvlees, v aardappelen/groent dieetartikelen (een fa steeds meer aandacfe moeilijker krijgt ont produktie van dieetfc melk en melkprodu»! diepvriesprodukten Artikelen uit de vlees rechtstreeks door de fÖ heer Dalenberg: "Dat we nog niet zelf ovef; kunnen echter rekenè afleveringspatroon insft ken gemaakt en het loi De grootste zorg voor B de dag van morgen, "fa niet wat er aan ordersjt wachten. Gelukkig zij» op het leveren van stuw erg gauw. Als we de h zien we meestal wel fa leveren." De drukste maande» december; dan is het] dubbele van 'normalefa zijn uitgebreider, patty vereisen de nodige aii desondanks nog stei personeelsbezetting (cj Dan lopen we wel voldoening, als we hetil

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 6