Ahead van torenhoog behelpen nu armslag laag bij de gr< Nieuw informatie-systeem AH Grootverbruik in gebruik Ahold's reclamebureau gedijt in "ontspannen" sfeer Ahold-blauw voert de boventoon Per 1 juli 1979 FLITSEN pagina 5 bouwplan Aldus kwam de Raad van Bestuur in mei 1978 tot het besluit om het Ontspan ningsgebouw geschikt te laten maken als nieuw onderdak voor Ahead, met inbe grip van de bijgebouwen, die voorheen in gebruik waren bij andere Ahold-dien- sten, zoals de decoratie-afdeling van AHSM. Eerst werd een inventarisatie gemaakt. In één week zijn alle 44 medewerkers geïnterviewd naar hun wensen op het gebied van kantoormeu bilair, zodat de bevindingen konden worden ingepast in de beschikbare ruimte. Daarna konden de kantoor-effi- ciency-deskundigen al in juni met een lay-out op tafel komen, die vervolgens bouwkundig is vertaald door de Dienst Technische Projekten van Ahold onder supervisie van de heer C. ten Broeke. Op 12 juli 1978 werd een bouwteam geïn stalleerd onder supervisie van "bouw heer" L. Bouman, projektleider alge mene zaken van Ahold, gezien zijn erva ring met de bouw van het HK en het gebouw-Westzijde. Het bouwteam be stond uit voornamelijk Zaanse aanne mers én Ahead's hoofd vormgeving E. Jonker. Deze bewaakte de wensen van mensen als intermediair van Ahead naar het bouwteam toe. Dit gebeurde vooral afwerking Het uiteindelijke resultaat is er naar; de persoonlijke noot is zichtbaar in het interieur dat doelmatigheid paart aan verantwoorde vormgeving. Hoe kan het ook anders met de bemoeienis van zoveel creatievelingen onder één dak. Doelbewust is gekozen voor een neutrale wandafwerking met geplastificeerde boardplaten, zodat aan de overige stof fering meer kleuraccenten konden wor den gegeven. "Ahold-blauw" voert daarbij de boventoon, bijvoorbeeld als kleur van de kunststof receptie-balie en van de vloerbedekking. Het geheel wordt gecompleteerd met veel groen in de vertrouwde hangende, maar ook staande plantenbakken en met aan de wand zo veel mogelijk eigen art-work; meteen een mooi visitekaartje. Naast de zoveel mogelijk betrachte eenvoud in toegepaste materialen zijn hoge eisen gesteld aan de verlichting: pas in de handel zijnde 10 tot 15 procent energie besparende tl-buizen (36 Watt) aan de systeemplafonds, maar ook indi viduele bureaulampen om een goede De heer G. J. Heijn tijdens zijn toespraak bij de officiële inwijding van het nieuwe onderkomen van Ahead Advertising. Albert Heijn Grootverbruik streeft er naar per 1 juli 1979 een nieuw infor matiesysteem in gebruik te nemen. Aan de voorbereidingen daarvan is al meer dan een jaar gewerkt. Pas het laatste halfjaar is er flink schot in ge komenzegt de heer J. Pieters, bedrijfsdirecteur van Grootverbruik, "maar het is nu eenmaal noodzakelijk bij dit soort ontwikkelingen niet over één nacht ijs te gaan. Met een nieuw systeem moet je tenslotte zeker een jaar of vijf zes - behoudens altijd voorkomende aanpassingen - kunnen werken. Ineerste instantie werd de groei van de omzet in de laatste jaren bestudeerd, waaruit bepaalde groeiverwachtingen voor de komende periode werden afge leid. "Het systeem dat we straks krijgen is sterk geïnspireerd op de wensen van de afnemers," aldus de heer Pieters. "In de computer willen we per afnemer vastleggen welke artikelen hij bestelt en op welke manier hij wordt beleverd (bijv. per week, twee weken, maand enz.). Dan wordt het mogelijk uit de computer een bestellijst te laten "rollen" voor de desbetreffende afnemer. Daar staan dan alle artikelen op vermeld, die hij nor maal gesproken bij ons koopt. Aanvul lingen kunnen uiteraard altijd worden toegevoegd (uit onze prijscourant zijn de gegevens te halen), terwijl actieartikelen steeds worden bijgedrukt." voordeel Voordeel van dit systeem is, dat de klant als het ware met elke bestellijst een overzicht heeft van de artikelen, die hij via Grootverbruik koopt. Hij vergeet dan niet zo gauw iets te bestellen. Aan de andere kant zal het bij Grootverbruik ook opvallen wanneer iemand iets niet bestelt wat hij wel altijd heeft. Door naar de oorzaak daarvan te informeren kun nen eventueel vergissingen worden voor komen. Omdat zowel Grootverbruik als de afnemer over duplicaten beschikken kunnen bestellijsten bij mogelijke ver tragingen in het postverkeer ook telefo nisch worden ingevuld. Pieters: "Hoe belangrijk dat zal zijn is al tot uiting gekomen bij de actie van de PTT in december j.l. Toen kregen we al diverse telefoontjes van verontruste afnemers, die wilden weten of hun bestelling wel op tijd was aangekomen". nauwkeurig In het nieuwe systeem zal elke klant aan het eind van het jaar een overzicht worden verstrekt van de in dat jaar gedane bestellingen. Dit wordt vooral van belang geacht voor instellingen als ziekenhuizen, bejaardencentra e.d. De ze kunnen daardoor hun voedingscijfers nauwkeurig vaststellen. Nu is het nieuwe systeem - voor de ont wikkeling waarvan veel contact is ge weest met drs.E. de Zoete, Directeur Electronische Gegevens Verwerking Ahold alsmede met een externe advi seur, terwijl ook het erbij betrokken Grootverbruik-personeel was ingescha keld - niet alleen opgezet ten dienste van de afnemers. Pieters: "Zelf zullen we er ook diverse voordelen uit putten, zoals het in de hand krijgen van de besturing van het orderpakket. Het is voor het bedrijf gunstig het aanbod van orders in het magazijn een zo gelijk mogelijk beeld te laten vertonen. Ook zal de informatie in het voorraadbeheer een belangrijke rol spelen: zo weinig moge lijk volgorders, laag maar voldoende niveau van de voorraden, minimale inspanning bij de uitlevering. Je ver krijgt dan een afvlakking van de beno digde capaciteit, een verlichting van de werkzaamheden en een efficiënte con trole". Het nieuwe informatiesysteem zal veler lei statistische gegevens leveren, die o.m. ook van belang zijn voor het vervoer- schema. Grootverbruik werkt met een vast schema, waar echter toch nog wel enige soepelheid in zit. "Het moet geen star schema zijn", stelt de heer Pieters. op papier Door minimum- en maximumvoorraden en inzicht in wat er de komende dagen moet gebeuren kunnen knelpunten tij dig worden opgespoord. "Op papier is nu alles voorbereid", constateert de heer Pieters. "We wachten nu op de offertes. Ik kan wel zeggen, dat we over veel meer informatie gaan beschikken dan nu het geval is. Daar moeten we dan echter wel wat mee doen. Wij denken bijv. aan overzichten van de marktseg menten waaruit wij de omzet halen, aan vergelijkingen met de jaarplanning - zowel naar segmenten als naar artikelen -, aan beoordeling van de resultaten van acties enz." Van de zijde van Grootverbruik is met name de heer J.P. Slot betrokken bij de ontwikkeling van de gewenste informa tiestroom, die via systeemanalyses en programmering in de juiste banen zal moeten worden geleid. Het creatieve aspect zal trouwens ook in de toekomst voortbestaan binnen de muren van het voormalige Ontspan ningsgebouw, al wordt die scheppings drang dan ook anders aangewend dan ooit de opzet is geweest. Het is, zoals Ahead-directeur K.J.L. Alberdingk Thijm eerder opmerkte: "Wij hebben nu voor het eerst een ruimte gekregen, die aan onze werk zaamheden is aangepast". Feit is, dat men al geruime tijd nauwelijks meer uit de voeten kon op de tiende etage van het HK, waar het reclamebureau letterlijk de kinderschoenen was ontgroeid. Een maal volwassen geworden, werd het daar behelpen. Onmisbare voorzieningen als een donkere kamer en een studio kwa men er weliswaar, maar het bleef im proviseren. tijdens geregelde stafvergaderingen en bijeenkomsten, waarbij inspraak van de toekomstige gebruikers een grote rol speelde. kijk te hebben op het veelvuldige prie- gelwerk van tekeningen en teksten. Een ingenieus brand- en diefstalbeveili gingssysteem, alsmede de bekende lou- vre-drapes als zonwering en voor de winterdag aluminiumkleurig gespoten cv-radiatoren vervolmaken de ontspan nen werksfeer. indeling Hoewel men het aanvankelijke idee om een kantoortuin te scheppen heeft laten varen, omdat het vanwege de veelzijdig heid aan contacten niet functioneel genoeg bleek, is een hokjesmentaliteit in het tegenwoordige Ahead-domein ver meden. Alleen mensen met gelijksoortig werk en in één ruimte. Dat geldt onder meer voor de ontwerp- en tekenkamers, de donkere kamers en de werktekenstu- dio, alsmede voor het ruime archief. Gemeenschappelijk in gebruik zijn een filmzaal en het personeelsrestaurant, waarin de boogvorm van de vroegere toneelzaal bewaard is gebleven - als herkenbare herinnering én als gewelfde "proeftuin" voor (winkel)objecten, die nu eindelijk eens ruimtelijk tot hun recht kunnen komen. Ahead Advertising bv heeft royaal bezit genomen van een nieuwe éBs behuizing, zo viel in het januarinummer van Flitsen al te lezen. Op 17 januari j.l. werd het nieuwe onderkomen officieel ingewijd door de heer G. J. Heijn. Daarmee is het Ontspanningsgebouw van Albert Heijn aan de Zaanse Klampersstraat een tweede leven ingegaan.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 5