Bedrijfsleidersdagen Simon 1979-het jaar van de verandering Marvelo Zaandam: Goed voor 4.000.000 chocoladeletters per jaar Ideeën van vindingrijke AH'ers beloond Chocola maken blijft ambachtelijk werk99 Premieverhoging collectieve verzekering automobielen pagina 4 FLITSEN Een nieuw assortiment Delicata-chocolade, in een vorige uitgave van "Flitsen" heeft u erover kunnen lezen. Voor het produktiebedrijf Marvelo [onderdeel van Levensmiddelen Industrie Ahold] aan de Zaandamse Oostzijde was het echter oud nieuws. Het personeel is al weer volledig ingespeeld op nieuwe gewichten, verpakkingen etc. Een interessant bedrijf overigens, die chocolade-tak van Marvelo. Een paar, direct bij de produktie betrokkenen, waren best bereid iets over de weg van cacaoboon tot reep of letter te vertellen. Uiteraard neemt de cacaoboon in de chocolade-industrie een overheersen de plaats in. De heer J.M. Hek, produktieleider van de Zaandamse chocoladefabriek, laat weten best te spreken te zijn over de kwaliteit van de hem uit Ghana geleverde bonen. Als noodzakelijke aanvulling hierop worden uit Zuidamerikaanse landen halffabrikaten van de cacaoboon geïmporteerd. In ontwikkelingslan den als Equador en Venezuela is men namelijk enkele jaren geleden zelf begonnen met de vermaling van bonen. De hierdoor ontstane cacao massa wordt in blokken of in korrels (gegranuleerd) uitgevoerd. Om deze industrietak te stimuleren leggen betrokken regeringen een heffing op de uitvoer van bonen, maar geven subsidie op de koop van de halffa brikaten. 14 recepten De heer Hek: "Dat geeft ons bij de kwaliteitsbeheersing wel wat meer zorgen. Bij het zelf branden en vermalen van bonen heb je daar voldoende greep op, maar bij de halffabrikaten moet je maar afwach ten hoe zorgvuldig deze processen zijn verlopen. Overigens zijn onze ervaringen tot nu toe niet slecht." Aan het hoofd van de afdeling 'malerij' staat de heer A.J. Everhard. Hij werkt er al 22 jaar en heeft in die tijd al heel wat zien veranderen en verbeteren. Hij en zijn 4 medewer kers zorgen voor de vermaling van de gebrande bonen tot cacaomassa. Deze wordt, samen met suiker, cacaoboter en melkpoeder, verwerkt tot het z.g. chocoladedeeg. Bepaald geen deeg voor "eenheidsbrood", want Everhard c.s. hebben de be schikking over maar liefst 14 recep ten (8 voor melk- en 6 voor puuruit- voeringen). Via een leidingenstelsel komt het vloeibare deeg terecht in de vormerij waar de heer A. Jong chef is. Samen met 10 medewerkers staat hij voor de produktie van tientallen verschillen de artikelen. De belangrijkste: repen (capaciteit 200.000 per dag), letters (4 miljoen per jaar) en klein goed (dennetakjes, boomstammetjes en pastilles). De heer Jong: "Het vloei bare deeg wordt bij ons op de juiste temperatuur gebracht en in de vor men - met een gelijke temperatuur - gespoten. Over trilbanen (om de lucht zoveel mogelijk uit de chocola te halen) gaan de vormen naar de koelkasten waar de chocolade onder een temperatuur van 8 graden Celsi us in 20 a 30 minuten hard wordt. Transportbanden zorgen voor het vervoer naar de inpakkerij. Onder leiding van de heren B. Kok en J. Overmeer zorgen 40 medewerkers (sters) voor het verzendklaar maken. meer rust Zoals gezegd heeft de heer Everhard met z'n 22 jaar chocola-ervaring al heel wat zien veranderen. "Toen ik hier pas werkte maakten we in 2 ploegen hoogop 3 ton per dag. Nu zijn we in staat om in 10 uur 14 ton chocoladedeeg te produceren." Hij is blij, dat niet meer, zoals een aantal jaren geleden, altijd tegen pieken opgebokst behoeft te worden. "Mede doordat we ook voor derden produ ceren is het werk veel beter over het jaar verdeeld en dat komt de rust in het bedrijf wel ten goede." Daar is de heer Jong (25 jaar in dienst) het zeer mee eens: "Dat wer ken voor derden zie ik als zeer gun stig voor het bedrijf. Dat je - voor al bij export - te maken krijgt met nogal wat afwijkende eisen ten aanzien van gewicht en verpakking zie ik alleen maar als een uitdaging. Zo kun je laten zien waartoe je als bedrijf in staat bent, vind ik. Zeker met het oog op de continuïteit van het bedrijf moet je samen je schou ders eronder zetten." De heer Hek tenslotte: "Kwaliteit staat bij ons voorop. Daarom moeten we steeds attent zijn op het behoud van de vakkennis bij onze produk- tiemensen. Dat je machines hebt die veel werk uit handen nemen is aardig, maar het chocola maken blijft een ambachtelijk werk waarbij machines alleen hulpmiddelen mo gen zijn." Ideeënorganisatie Distributie keert 5.000,- uit De Ideeënorganisatie Distributie keerde op 22 november j.l. aan de heer J. Rootlieb van de technische dienst D.C Zaandam, 5.000,- uit voor zijn kostenbesparende idee. Het idee be stond uit het installeren van een goed- werkende elektrische mechanische wa- temiveauregelaar in de spoelmachine voor standaardfust in het D.C. te Zaandam. De hierdoor uitgespaarde kosten be droegen op jaarbasis 25.000.-. Van links naar rechts: de heren M. Wit, chef technische dienst, J. Rootlieb, N.J. Visser, bedrijfsdirec teur Distributie, J.A. van Putten, site manager DC Zaandam en M. Franken, secretaris Idee-organisatie Distributie. f 6.000 beloning Ideeënbus bU Meester Wjjhe b.v. In de Ideeënbus bij Meester Wijhe b.v. werd donderdag 22 december j.l. een idee beloond met een bedrag van f 6.000,-. Het idee, een produktieverbetering van slavinken, werd door een groep van 5 man ingediend. Het hoofd van de produktie, de heer J. Meester (r), overhandigde het bedrag van 1.200,- per man aan de heren: H. ten Kate, C. Burgers, T.C.P. van de Vegt, G. Kommer en G.J. Elferink. In verband met de algemene premieverho ging voor automobiel- en motorfietsverzeke ringen, hebben ook onze verzekeraars de premies aangepast en wel met ingang van 1 januari 1979 voor nieuwe posten en voor mutaties op bestaande posten. Voor de ove rige verzekeringen gaat de verhoging in met het nieuwe verzekeringsjaar per 1 mei 1979. Het uitgewerkte premietarief is op verzoek verkrijgbaar bij de afdeling Verzekeringen op het hoofdkantoor (075-592902). Op 15 en 16 januari j.l. z(jn ruim 100 bedrijfsleiders van Simon btfeen geweest in het congrescentrum De Leeuwenhorst in NoordwykerhoutHet onderwerp van gesprek was vanzelfsprekend: "Simon nieuwe stjjP'. Nadat op een eerdere bijeenkomst in augustus j.l. de omvangrijke plannen voor dit jaar in grote lijnen uit de doeken gedaan waren, werd er nu besproken op welke manier de nieuwe Simon-aanpak in 1979 gestalte zal krijgen en in enkele gevallen al gestalte heeft gekregen doordat een aantal filialen op dit moment, geremodeled en wel, al weer heropend is. In het vorige nummer van Flitsen is het managementteam, dat alle plannen voorbereidde en nu leiding geeft bij de uitvoering ervan, al uitvoerig aan het woord geweest. Datzelfde team ging op de bijeenkomst in Noordwijkerhout samen met de be drijfsleiders dieper in op de talrijke details. Allereerst sprak filialendirecteur Th. van Duimen enige inleidende woorden, waarbij hij inging op de doelstellingen van de Simon-strategie en de wegen, waarlangs deze verwezenlijkt moeten worden. technische aanpak De technische aanpak van de remode ling, waarmee de bedrijfsleider en zijn medewerkers direkt te maken krijgen, werd belicht door de heer A. Bruinsma van de Dienst Technische Projecten. Hij vertelde, dat per filiaal het hele proces 16 a 20 weken in beslag zal nemen. Het begint bij de concept 'layout' van de winkel, om te eindigen met de uitvoe ring. Deze varieert in duur van 1XA week bij een eenvoudige aanpassing van ZB tot liefst 6V2 week bij een grote SM, waar men vlees in bediening gaat verkopen. merchandising De heer J.A. van Brakel, directeur merchandising, nam het vergrote assor timent van 850 artikelen in de kleine ZB's tot 2000 artikelen in een grote SM, onder de loep. Als basisassortiment geldt voor alle filialen: kruidenierswaren inclusief zui vel, diepvries en non-food, brood (liefst "warm"), vleeswaren (liefst "vers van 't mes"), verse kip en hard fruit. Hierbij krijgen de eigen Simonmerken, koffie, publiciteit bier, boterhambeleg en de dropserie, uiteraard de nodige aandacht. hart uit het nieuwe merkbeeld van Simon gebruikt kan worden als ruimte- vulling boven het kassapark. Aan de hand van een diaserie maakte de heer T. v.d. Laan, hoofd verkoop, duidelijk hoe dit assortiment in de winkel opgesteld zal worden. Iedere winkel zal zijn "eigen" indeling krijgen. Zo zal er niet meer landelijk bepaald worden dat overal bijvoorbeeld 2 meter koekjes op de schappen dient te staan. Per filiaal wordt vastgesteld op welke manier het nieuwe assortiment in de schappen geplaatst dient te worden. huisstijl Wat de consument direkt na de herope ning van zijn of haar Simon-filiaal zal opvallen, is de nieuwe huisstijl. De heer Bruinsma toonde een groot aantal voor beelden hoe de nieuwe stijl doorgevoerd zal worden in de winkel. Hierbij blijft de nodige flexibiliteit ge waarborgd Als klein voorbeeld van de vele, vele mogelijkheden, kon men zien hoe het De publicitaire kant van Simon nieuwe stijl werd belicht door de heer J. Froonhof van Ahead. Deze ontvouwde de reclame-strategie, waarbij de slogan zal zijn: "Simon, Goedkoop en Gezel lig". Ook het winkelmateriaal wordt aangepast. Aan de heropening van de filialen wordt natuurlijk veel aandacht besteed. Huis aan huis worden folders verspreid. Er zijn acties met waardecouponnen en bij de heropening zijn er vele verrassingen te verwachten. Kortom, weinigen zal het ontgaan dat er in de buurt een Simon-fi- liaal heropend wordt. Op hun bijeenkomst hebben de bedrijfs leiders ervaren, dat er inderdaad zeer veel verandert en - naar iedereen ver wacht - ten goede. De heer Van Duimen rondde af met de opmerking dat sommi ge bedrijfsleiders door de remodeling in 1973 het gevoel hadden "uitgekleed" te worden. Eén ding is zeker, nu worden ze weer "aangekleed"!

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 4