Strijd voor energiebesparing in volle gang Menu's in braille-schrift Nieuw type Alberto in Eindhoven geopend Nieuwe office-computer voor AC Restaurants Verkoopoppervlakte verviervoudigd FLITSEN pagina 3 Als in een quiz zou worden gevraagd het woord 'energie' eens aan te vullen, dan zouden 3 combinaties zonder twijfel hoog scoren: -schaarste, -prys en -be sparing. Voor de heer L. Hagens zyn die drie begrippen echter bepaald geen spel letje, maar maken een belangrijk deel uit van zyn dagelijkse beslommeringen als bouwtechn. coördinator van A.C. Restaurants. Hy is er inmiddels zo door geboeid, dat hy ons toever trouwt: Ik ben het oplossen van het energievraagstuk in ons bedrijf steeds meer als een hobby gaan beschouwen. Het is bijzonder inte ressant en steeds opnieuw een uitdaging. Het tijdstip waarop AC Restaurants zich in het energieverbruik is gaan verdiepen, laat zich nauwkeurig vaststel len: de dreigende energiecrisis van eind 1973 en de daarmee gepaard gaande prijsexplosie. De heer Hagens: We werden toen met name in onze restau rants geconfronteerd met fors oplopen de rekeningen van vooral electra. Toen bleek, dat hier sprake was van een blijvende, niet meer terug te draaien situatie zijn we ons op maatregelen gaan bezinnen." Uit het hieruit volgende onderzoek bleek al gauw, dat een belangrijk kostenver lagend element gevonden kon worden in de tariefopbouw van de stroomleveran der. De heer Hagens: "Een restaurant is nu eenmaal een stroomverslindend bedrijf met z'n vele electrische keuken apparaten. Bovendien zijn die meestal gelijktijdig in gebruik en dan nog op de, voor het electrabedrijf toch al moeilijke piekuren. Dat hoge verbruik in die piekuren wordt dan belast met een extra heffing, hetgeen je in feite een boete clausule kunt noemen. We zijn toen begonnen met het zoeken naar een mogelijkheid om van die extra heffing af te komen". Als proefproject hiervoor heeft het AC-wegrestaurant te Stroe gefungeerd. Van uur tot uur is in schema vastgelegd welke apparatuur in bedrijf was, hoe lang en hoe noodzakelijk het was dat juist op dat tijdstip de apparaten werden gebruikt. Al spoedig bleek, dat het mogelijk was hierin verschuivingen aan te brengen. Het hele stroomvoorzie ningsprogramma is toen ingebracht in een computergestuurde stroom-dirigent (de Crocon I) die nu bepaalt wanneer en hoelang de verschillende apparaten hun portie stroom kunnen krijgen. En het werkt. Het voorbije restaurant-seizoen werd in Stroe alleen al aan stroomkosten voor 15 mille bespaard. dimlicht Het bestrijden van gebruik van stroom in de piekuren is niet de enige pijl op de boog van de heer Hagens. Ook het onnodig laten branden van lampen vergt nogal wat energie. Hiernaar loopt thans een onderzoek in het AC Restaurant te Meerkerk. Zo wordt daar het kunstlicht thans automatisch gedimd naar gelang de daglichtsterkte toeneemt. De lampen bij het raam branden daardoor overdag minder fel dan op een donkerder plek. Bovendien wordt gezorgd voor een egale vermenging van dag- en kunstlicht. Ook zijn de heer Hagens c.s. tot de conclusie gekomen dat de stroomleve- ranciers om verschillende redenen niet altijd in staat zijn een constante span ning van 220 volt te leveren. Uit metingen bleek, dat die bijvoorbeeld te Meerkerk vaak opliep tot 238 volt. Aangezien gloeilampen over het alge meen geleverd worden op 1000 brandu- ren bij 220 volt, betekende dit dat in Meerkerk de lampen een aanmerkelijk kortere levensduur hadden. "Er waren punten waar we wel aan het lampen verwisselen konden büjven. Nu we de binnenkomende stroom op 200 volt hebben gebracht is er geen lamp meer doorgebrand. Ook dat betekent natuur lijk een flinke kostenbesparing," aldus de heer Hagens. Het toestel, dat de dim-functie vervult heet een censor (merk Crocon L) en kost tussen acht en tien mille. Een bedrag dat binnen een jaar was terugverdiend. keukenwarmte Het volgende grote studie-object in de strijd om energiebesparing betreft het hergebruik van de in de keukens gepro duceerde warmte. Deze gaat thans nog verloren. Op korte termijn ziet de heer Hagens hiervoor nog geen acceptabele en vooral rendabele oplossing. "Er zijn wel al apparaten op de markt, die keukenwarmte ook elders toepas baar maken, maar die verdienen zichzelf nog niet terug. Bovendien is een nog niet tenvolle opgelost technisch probleem het filteren van de vette keukenlucht ver mengd met allerlei geurtjes." de eerste Of, en in welke mate, de te Stroe en Meerkerk opgedane kennis ook in ande re restaurants zal worden toegepast is deels een kwestie van budget. Zeker is, dat in de nieuwere vestigingen dit zonder grote bijkomende kosten kan gebeuren, omdat de installaties daar al zodanig zijn gescheiden dat voor krachtstroom zonder meer de Crocon I en voor de verlichting de Crocon L kan worden ingebouwd. Bij de oudere zaken zullen eventueel een aantal aanvullende voorzieningen ge maakt moeten worden, waardoor de investeringskosten belangrijk hoger uit vallen. AC Restaurants bv. is de eerste in ons land die de door Croon Co. te Rotterdam ontwikkelde beheersappara- tuur heeft toegepast. In het AC Restaurant in Meerkerk werd op donderdag 1 februari het eerste menu in braille en grootletterschrift overhandigd. Marketing-manager R. S. Benninga verrichtte deze handeling, en de heer J. Huijers, directeur van de Vereniging het Nederlandse Blindenwezen, nam het menu in ontvangst. Men vond de gemeente Enschede en de AC Restaurants bereid om aan dit experiment mee te werken. In Enschede is inmiddels een in braille vervaardigde telefoonwijzer ver schenen. En de menukaart in braille en grootletter schrift is er nu dus ook. Alle AC Restaurants in Nederland zijn vanaf nu aan de buiten kant voorzien van een braille-bord op de deur, en dat geeft aan dat men binnen niet langer afhankelijk is van mensen die willen voorlezen "wat de pot schaft". De menu-"kaart" in braille is in werkelijk heid een lijvig boekwerk. Het is een los bladige ringband, zodat eventuele verande ringen in het menu of in de prijzen gemakke- was voor AC Restaurants. Daarnaast hebben de voorbereidingen van de ver andering veel aandacht gevergd. sneller In eerste instantie zal er nog niet veel veranderen, al zal men wel belangrijk sneller kunnen werken. Wel is het zo, dat de hoeveelheid "uitvoerende arbeid" zal teruglopen, omdat de computer die overneemt. Daar komt dan echter wel controlewerk voor terug. cursus Om met de nieuwe computer te kunnen werken werd door twee mensen een cursus bij Philips gevolgd. Toch heeft men dit bedrijf nog nodig, nl. voor het schrijven van de computerprogramma's (volgens welke de computer aan de slag gaat). Het is de bedoeling, dat men bij AC Restaurants een computer vertaal cursus gaat volgen, waardoor men in de naaste toekomst zelf programma's kan gaan schrijven. Dit alles was de bekroning van een initiatief dat vorig jaar genomen werd door twee men sen van de Stichting Werkplaats Nieuw- Unicum in Zandvoort. Deze stichting voor zwaar lichamelijk gehandicapten verricht werkzaamheden die meestal in uitvoering worden genomen op basis van deelproduk- ties en toeleveringscontracten met indus trieën, ondernemingen en bedrijven. Daar stelde men vorig jaar vast dat er nog belangrijke leemten zijn in de voorzieningen die in onze maatschappij getroffen zijn voor blinden en slechtzienden. Twee van die leem ten wilde men gaan aanpakken: de informa tie van gemeenten naar blinden en slechtzien den en de menukaarten in restaurants. lijk kunnen worden aangebracht. Om die reden heeft men ook de gerechten en de prijzen gescheiden opgenomen. Na de officiële gebeurtenis in Meerkerk was in dit restaurant gedurende drie dagen een tentoonstelling ingericht van hulpmiddelen voor blinden en slechtzienden. Deze was ver zorgd door de Vereniging het Nederlandse Blindenwezen. Dit is een overkoepelend or gaan dat zich bezig houdt met de welzijns bevordering van de blinden en slechtzienden in Nederland. Op 11 januari is aan de Bennekel- straat in Eindhoven een nieuw type Alberto geopend. De meest opvallen de afwyking van deze winkel in vergelyking met andere Alberto-filia- len is de grootte: men beschikt er over 215 vierkante meter verkoopop pervlakte, en dat is drie tot vier keer zoveel als normaal. Er zijn momenteel in Nederland 57 Alberto's, en hun gemiddelde win kelgrootte is 60 vierkante meter. De meeste van die zaken zitten aan hun top wat capaciteit-verwerking be treft. Om ook in de toekomst renda bel te blijven, zou de omzet o.a. d.m.v. een assortimentsuitbreiding moeten stijgen. Daarom heeft men besloten een proef te nemen met twee winkels die in een heel wat ruimere jas gestoken worden. Eindhoven is daar de eerste van. Men had daar op nummer 15 aan de Bennekelstraat 50 vierkante meter, plus verbouwingsplannen. Toen ging op nummer 19 de S-Dis- count dicht, en daar heeft men nu z'n intrek in genomen. De grotere ruimte is benut om het assortiment aanzienlijk te verbreden. Met name bier en frisdranken komen beter aan hun trekken. Was het bier voorheen een stiefkind, nu vindt men er elf soorten van, waaronder de meeste bekende merken. Hetzelfde geldt voor de vruchtensappen: voorheen had men twee of drie soorten, nu heeft de klant keus uit een groot aantal smaken en kwaliteiten. In de afdeling gedistilleerd vindt men meer likeuren dan voorheen. Verder wordt meer gewerkt met halve flesjes en zakflacons. Het assortiment wij nen is niet uitgebreid. Het totale Alberto-assortiment kan nu wel beter gepresenteerd wórden. Er staan winkelstellingen met eeni ander formaat, breder en minder diep, terwijl de troggen hier in de stellingen verwerkt zijn. In de andere Alberto's staan die nog los in de winkel. Om de veranderingen te accentueren, wordt ook binnen dui delijker gewerkt met de huiskleuren. In deze winkel is het ook mogelijk bier en frisdranken per pallet aan te voeren en te presenteren. De klant gaat de inkopen vervoeren in winkel wagentjes. De lege flessen levert mer t bij een loket in, waarna men zelf het te vorderen bedrag op een bonnetje invult. Beheerder van dit nieuwe filiaal is de heer L. van Raaij, die daarvoor eeni overstapje heeft gemaakt vanuit de' zaak aan de Limburglaan. Hij wordt geassisteerd door twee part-timers. Zoals gezegd is het de bedoeling dat deze proef op twee plaatsen genomen wordt. De spits is afgebeten in een typische "volksbuurt". De tweedei Alberto-"nieuwe stijl" zal in een andere omgeving komen, en waar-i schijnlijk ook iets kleiner van opzet zijn. AC Restaurants heeft een office-computer P 430 van Philips aangeschaft - met schyvenkast - en een lynprinter, die 200 regels per minuut kan produceren. Tot dusver werd gewerkt met een office-computer met magneetkaarten. Deze installatie was vyf jaren oud en dat betekent voor computers, dat zy "af" zyn. De omschakeling heeft vrij veel werk met zich meegebracht door de overgang van magneetkaarten op schijfgeheugens. Deze hebben echter een veel grotere capaciteit en dat is een belangrijk facet. De mogelijkheid bestaat de installatie met een tweede schijvenkast uit te brei den. eerste stap De eerste stap is het overbrengen van de loonadministratie, gevolgd door het grootboek en de administratie van debi teuren/crediteuren. Vervolgens komt de voorraadadministratie aan de beurt. aandacht Controller Th. van Fulpen, chef admini stratie J.J. Arends en administrateur D. Stal hebben geruime tijd rondgekeken welke apparatuur het meest geschikt

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 3