Een 10 met een griffel voor de Ahold-jongens op de weg IJZEL - SNEEUW - KOU - VORST pagina 12 FLITSEN IJzel, sneeuw, kou, vorst. De eerste weken van januari zullen de Nederlandse weggebruiker nog lang heugen. Files, glij partijen, schades, zij legden het verkeer soms uren lam en menig chauffeur haalde 's avonds opgelucht adem als hij de huisdeur achter zich dicht kon trekken. Ahold, met z'n vele filialen, is aangewezen op transport over de weg. Problemen genoeg dus. Derhalve bijzonder plezierig te kunnen consta teren dat de vervoerssector zijn werk - ondanks alles - uit stekend heeft verricht. Een 10 met een griffel voor 'de jongens op de weg'. te nemen. Daardoor bleef de vertraging tot een minimum beperkt. Ook moesten in Tilburg hals-over-kop verwarmde garages worden gezocht om te voorko men. dat bepaalde goederen (spa-water, planten etc.) tijdens het weekeinde in de auto's zouden bevriezen. trots Ongelukken van enige importantie zijn gelukkig niet voorgekomen. Het bleef beperkt tot incidentele blikschade en het - tweemaal - met een takelwagen moeten wegslepen van een ingesneeuwde wagen. Andere opmerkelijkheden: De plotselin ge afsluiting van de Afsluitdijk en de weg Enkhuizen-Lelystad, waardoor au to's onverrichterzake terug moesten en een filiaal dat op 50 meter werd 'gehaald' maar waar toen de weg verder zo glad bleek dat verder rijden onmoge lijk was. Na overleg terug dus maar. Maar gelukkig waren dit uitzonderin gen, en afgezien van de vertraging, konden praktisch alle afleveringen plaats hebben. Ook dat afleveren ging soms met moei lijkheden gepaard. Bij sommige filialen was verzuimd de ontvangstplaats voor goederen sneeuwvrij te maken, waar door de chauffeur na de ellende op de weg ook nog te voet glijdend z'n weg moest vinden. Op andere plaatsen kon alleen bij de voordeur worden gelost en in enkele gevallen moesten luxe auto's en ijlings gehuurde VW-busjes de laatste tientallen meters van vrachtwagens naar "Gezien de omstandigheden - en die waren soms bar en boos - kunnen we niet anders zeggen, dan dat we dik tevreden zijn. We mogen trots zijn op onze chauffeurs, die hun verantwoordelijke taak naar behoren hebben uitgevoerd en er steeds van zijn uitgegaan - met in achtneming van eigen veiligheid (en die: van hun auto) - hun vrachtje zo vlug mogelijk op de plaats van bestemming af te leveren." De heer P.H. Haan, hoofd Centraal Transport, brengt ook graag de dankbaarheid van de ontvangers van de vrachtjes - de filialen - onder woorden. "Natuurlijk is er wel eens gemopperdl over een chauffeur die veel later dan normaal arriveerde, maar in feite was iedereen achteraf blij dat hij kwam. Het algemene geluid dat ons hier nu bereikt is dan ook: Machtig, dat jullie het nog zó klaar spelen." bewonderenswaardig De transportsector van Ahold 'beheert' dagelijks 300 ritten (waarvan 15% met eigen vervoer) met meestal 18-tons vrachtwagencombinatiesTransportma- nager-noord H.J. Hoving: "We zijn verschrikkelijk blij dat de ellende van nu niet in december is gekomen. Dan waren de problemen, gezien de drukte in de filialen, verveelvoudigd geweest. Maar ook nu konden we ons plezier wel op. Aanvankelijk maakten we ons zorg om het chauffeurscorps, dat over het algemeen vrij jong is en dus nooit is geconfronteerd met zulke om standigheden. De laatste strenge winter was in 1963 en toen zaten de meeste chauffeurs van nu nog in de schoolban ken. Ze hebben zich er echter op bewonderenswaardige wijze doorgesla gen." De dag van een Ahold-chauffeur begint vaak om 2 uur 's nachts. Per eigen auto - openbaar vervoer is er dan nog niet - gaat hij naar het distributiecentrum waar zijn wagen geladen en wel klaar staat. En dan maar rijden. In normale situaties geen probleem, maar nu.... Een uurtje eerder van huis om - gezien de sombere voorspellingen van de Bilt - toch maar op tijd te zijn. Wegen waaraan, vanwege het nachtelijk uur, nog niets is gedaan. De heer Haan: "Onze enige opdracht was: Je ziet maar hoever je kunt komen. Als je rijden kunt. dan rijd jel Ze hebben dat vertrouwen volledig waar gemaakt." Niet zo gelukkig is hij met de weersbe- richten, verstrekt door radio en tv. In de eerste plaats noemt hij ze te weinig afgestemd op de regionale omstandighe den en verder zijn ze, op wat langere termijn, te onbetrouwbaar en meestal te somber. "Als je ze zou geloven zou er op bepaalde dagen geen auto zijn weggere den", vult de heer Hoving aan. improviseren Het feitelijk beeld is, dat op de moeilijk ste dagen - ijzel en sneeuw - er een vertraging van 2 a 3 uur per rit optrad. Dat komt neer op rond 25%. Hiervan is 10% opgevangen door huur van méér auto's en 15% door de rijtijden te verlengen. Hoving: "De chauffeurs heb ben daar met z'n allen de schouders onder gezet, al hadden we wel moeite om binnen de bepalingen van de rijtijdenwet te blijven. We hebben dan ook op de planningafdeling zwaar moeten improvi seren." Zo dreigde in het distributiecen trum te Tilburg een opstopping van goederen te ontstaan doordat de auto's pas veel later dan normaal de weg op konden. De chauffeurs uit Zaandam hebben toen opdracht gekregen na het beëindigen van hun rit in plaats van emballage mee te nemen Tilburg aan te doen om vracht naar de Randstad mee magazijn overbruggen. Dit laatste was vooral toe te schijven aan de voorrang die gemeenten gaven aan het begaan baar maken van doorgaande wegen en waarbij pas in een later stadium aan de aan- en afvoerwegen voor de winkelcen tra werd begonnen. De heer Haan tenslotte: "We hebben nu onze mensen pas goed leren kennen en ik kan niet anders zeggen dat we trots zijn op zulke chauffeurs." slippende wielen Jan Koopman (27), Nico Reitz (30) en Egbert Bast (30) zijn 'zomaar' drie chauffeurs die dagelijks voor Ahold op pad zijn en de afgelopen weken - net als hun collega's - de nodige problemen hebben gehad. Jan Koopman Jan Koopman (wekelijks goed voor 1600 km): "Ik zag die dinsdag de bui al hangen en was een uur eerder van huis gegaan. Om 3 uur 's morgens dus. Over de afstand Castricum, waar ik woon, naar Zaandam deed ik een uur in plaats van de normale 20 minuten. Toen ik bij het DC kwam hoorden we via de radio dat de politieauto's wegens de gladheid van de weg moesten. Maar we hebben het - samen met nog 2 vrachtwagens - toch geprobeerd en het ging best. We zijn op de linker baan gebleven waar de sneeuw nog rul was en met een vaartje van 15 km per uur zijn we tenslotte in Utrecht gekomen. Om 10 uur - in plaats van om 6 uur - was ik bij m'n eerste klant, maar toen ik het parkeerterrein wilde oprijden ging de oplegger rechtdoor. Er was geen sturen aan. Met een paar zakken kattenbakvulling hebben we toen ge strooid en zo kon ik toch nog vóór rijden. Na bij nog 10 winkels te hebben gelost was ik 's avonds om half acht weer in Zaandam. Nico Reitz Nico Reitz zit al 14 jaar 'langs de weg', maar zo bar als nu heeft hij het nog niet meegemaakt. Hij vertelt: "Op die glad de dinsdag had ik een rit naar de noordelijke provincies. Ik ging om 5 uur weg, was om kwart voor 10 in Zwolle en heb er daar 3 kwartier over gedaan om 10 meter achteruit te rijden. Toen ik daar klaar was begon het te ijzelen en te sneeuwen, maar toch heb ik m'n 8 adressen kunnen afwerken, 's Avonds om kwart over 11 was ik weer in Zaandam. Daar heb ik toen maar, omdat ik in St. Maartenszee woon, bij een vriend geslapen want de volgende morgen om 5 uur moest ik weer beginnen. Egbert Bast Egbert Bast rijdt voor Albert Heijn Grootverbruik. Na een vertraging van vele uren bereikte hij z'n eerste klant - een zwembad te Hoogeveen. Of berei ken, hij kwam tot aan het begin van de straat. Door gebrek aan zand en pekel kon de gemeente niet voldoen aan het verzoek ook bij het zwembad te komen strooien.Tenslotte hebben de zwemin- structeurs - voor deze gelegenheid warm aangekleed - matten voor Basts wielen gelegd waardoor hij na een uur toch nog met lossen kon beginnen. Klacht van het drietal: Meer begrip van chauffeurs van personenauto's voor de problemen van de vrachtwagen, die bij voorbeeld niet op een helling kan blijven stil staan en die bovendien bij een gladde weg te rekenen heeft met een verdub beling van de remweg. En hun wens: Warm water regenen!!!! kilo 's zout en voort gaat het naar het volgende filiaal

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 12