"Diepvriesgebak komt er steeds meer in" Champignons, Frankrijk's grootste exportartikel Simon groentecentrale: computer-proefstation De heer C. T. Janson verkoopdirecteur ALBRO Bakkerijen: FLITSEN pagina 11 Een nuttig en leerzaam onderdeel van het opleidingsprogramma dat ca. 300 A.G.F. personeelsleden van Albert Heijn half november j.l. in Parijs en Noord Frankrijk kregen aangeboden was het bezoek aan de champignon grotten, in het plaatsje Cuts. - Wat er allemaal gebeurt voordat iedere week de duizenden kilo's champignons ons land bereiken, wordt weergegeven in onderstaand artikel van de hand van de bij deze A.G.F.-reis aanwezige Flitsen- ver slaggever. schimmelplant De champignon is een schimmelplant, die het beste groeit in een voedingsbo dem van paardemest. In Frankrijk doen ze daar kippemest door, omdat ze niet zoveel paardemest hebben. Van die mest wordt onder toevoeging van o.a. stro en wat tuinturf via een broeiproces een voor de kweek geschikte compost gemaakt. Dit proces neemt een week of zes, zeven in beslag. Het vervaardigen van die compost doen de kwekers in Frankrijk zelf, in hun eigen compostfabriekje. De compost wordt vervolgens vermengd met het mycelium, ofwel het broed, de schimmel waaruit de champignon groeit. Dit mengsel gaat in plastic Diepvriesgebak is de laatste jaren sterk aan populariteit aan het winnen. "En het is een markt in de levensmiddelensector die nog groeit, "zegt de heer C.T. Janson, verkoopdirecteur van de Albro Bakkeryen. "Er ligt nog een geweldige ontwikkeling vóór ons. Het belangrijkste probleem daarby is, dat de klant over de drempel moet. Die moet er van overtuigd worden dat het goed gebak is. Dat is de grote opgave voor de komende jaren." 'proefstationvoor het werken met een eigen com puter in een regionaal DC. Ruim een half jaar is men bezig geweest met het opzetten van het computerprogramma. Dit houdt on geveer in het zodanig instellen van het apparaat, dat daaruit de gewen ste gegevens worden verkregen. Deze informatie is voor een deel voor het eigen gebruik bij de groente centrale, onder meer voor de vastleg ging van de inkoop, de verkoop, de verzending en de berekening van de winstmarges. Maar ook de circa 45 Simon-filialen, die door de centrale worden bevoor raad, zullen van de komst van de mini-computer wel iets merken. Zij zullen voortaan een factuur ontvan gen, waarop zij niet alleen hun werkelijke marges zien, maar boven dien de "margemix" kunnen aflezen. Onder de margemix verstaat men de winstmarge die op de diverse artike len wordt behaald. "margemix" Tot nu toe was het zo, licht de heer J.A. van Brakel, directeur merchan dising. toe, dat de filialen alleen een gemiddelde te zien kregen. Of men er als filiaal onder of boven zat was niet bekend. De computer kan de "mix" nu zonder problemen per filiaal uitrekenen. Daardoor ver krijgt men een beter inzicht in de werkelijke bedrijfsresultaten per fili aal. Wie een artikelenpakket ver koopt met in totaal een goede marge, krijgt die straks ook netjes toebe deeld. Wie er onder blijft moet het met minder doen,maar het is natuur lijk wel de bedoeling dat men van het verbeterde inzicht gebruik maakt door te proberen tot een betere "margemix" te komen. Bij een uitge voerde handberekening van de wer kelijke marges voor enkele filialen, bleken de verschillen met de gemid delde marge aanzienlijk te zijn. Men gelooft dan ook, dat men door de juiste toerekening van de winstmar ges op de diverse artikelen naar de filialen die deze artikelen afzetten de basis kan leggen voor verbetering van de resultaten. "snelwerk" Dit temeer omdat de mini-computer snel werk levert: de factuur (met correcties) volgt de zending na 24 uur, het weekoverzicht (met marge mix) is ook één dag na afsluiting van de week gereed. Wat betreft bestelling en verzending verandert er weinig voor de filialen. De documenten zien er alleen iets anders uit. De mini-computer staat in de groen tecentrale zelf en wordt daar ook bediend door eigen mensen, die zijn opgeleid door functionarissen van de sector EGV (Electronische Gegevens Verwerking). De mini-computer wordt ook dienst baar gemaakt aan door de centrale gewenste eigen informatie, o.a. ten aanzien van kostendekking, invloed reclame e.d. Ook voor het totaliseren van bestelling naar artikel zal het apparaat worden benut. wordt opgeslagen. Vers gebak op indu striële schaal moet vaak over grote afstanden vervoerd worden, en ook dat gebeurt in diepgevroren toestand. In het Zwanenburgse bedrijf van de Albro Bakkerijen wordt nog vers gebak gemaakt, voor een beperkt aantal filia len. Tilburg heeft zich helemaal toege legd op de diepvries. Janson: "Het verse gebak gaf te veel problemen in de supermarts. Het vergde te veel zorg, en daarom werden veel gebakafdelingen gesloten. Nu komt het diepvriesgebak er steeds meer in. Het is een artikel dat bij uitstek geschikt is voor de supermart. Je hebt er geen omkijken naar. Er is in wezen een houdbaar artikel van ge maakt dat in zelfbediening verkocht kan worden. Dat verklaart het succes van de laatste jaren." Ruim honderdvijftig AHSM's worden er momenteel mee bevoorraad, plus nog een aantal Simon-filialen. Maar ook buiten het Ahold-concem heeft men er afnemers voor. Bij AHSM was de stijging in enkele jaren 65%. Buiten het bedrijf bereikte de afzet bijna een verdubbeling. Bij de vervaardiging van het diepvries gebak is men van volledig handwerk overgeschakeld naar meer mechanisatie. Een aantal bewerkingen wordt nog wel met de hand gedaan. Het invriezen gebeurt metMoeibare stikstof, een voor Nederland vrij uniek procédé: bij een temperatuur van -192 graden bevriest het gebak in vijftien minuten. Dat is gunstig voor de kwaliteit, en de taarten komen er zo hard uit, dat het verpakken een simpele handeling is. Door de toegenomen mechanisatie wordt de kwaliteit ook bevorderd: men heeft daardoor een beter gestandaardi seerd produkt. De klant kan het gekochte gebak bewaren in diepvries of in de koelkast. Het ontdooien duurt twee k drie uur. Overigens wijst de heer Janson er met nadruk op dat diepvriesgebak in tegenstelling tot veel andere diepgevro ren produkten niet onbeperkt houdbaar is: "Het gaat langzaam in kwaliteit achteruit, hoe goedje het ook maakt. De slagroom krijgt een afwijkende smaak, het gaat uitdrogen. Het gaat er ook onappetijtelijk uitzien." Daarom is het van belang te weten dat tussen produktie en consumptie maxi maal een periode van acht weken mag liggen. Via een code op de dozen kan men dat in de winkel in de gaten houden. In het Tilburgse bedrijf blijft dit gebak op z'n hoogst één of twee dagen liggen. Het wordt praktisch onmiddellijk gedis tribueerd via daarin gespecialiseerde bedrijven. De periode dat het in distri butie zit, beslaat op z'n hoogst twee weken. "Bij de meeste concurrenten is Als eerste van de kleinere distributiecentra is de groentecentrale van Simon aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam begin fe bruari gaan werken meteen mini-computer. Deze wilde men graag hebben voor de administratieve verwerking van het eigen bedrijfs- gebeuren, maar daarnaast is de centrale tevens een dat langer," zegt de heer Janson, "omdat daar ook de grossier nog tussen zit. Globaal is ons artikel vier weken na produktie bij de consument." samenstelling In de winkels dient men er dan wel op toe te zien dat het gebak in volgorde van binnenkomst wordt verkocht. Dus niet nieuwe voorraad op de restanten stape len, want dan gaat het fout. Volgens de heer Janson zal met de groei van de afzet ook de samenstelling van het diepvriesgebak langzaam worden aangepast: "Er zal wellicht gewerkt worden naar een type gebak dat het diepvriezen erg goed kan doorstaan. Met grondstoffen die zich er beter voor lenen. En ook met een andere opbouw. Meer erin en minder er op. Maar dat zal met grote omzichtigheid moeten gebeu ren. Want het gaat tenslotte om de subjectieve beleving van het gebak door de consument. Niet om de vraag hoe het objektief in elkaar zit." Diepvriesgebak is een nog vrij nieuw artikel voor dit produktiebedrijf. Men is een jaar of vijf geleden gestart op verzoek van AHSM. Ook in de totale markt staat het nog in de kinderschoe nen. Daarbij hebben we het dan ook over gebak dat in diepgevroren toestand aan de consument wordt aangeboden. De heer Janson: "Men staat er niet bij stil dat vers gebak vaak ook een fase heeft doorgemaakt waarin het diep gevroren was. Dat maakt ook niets uit, als het goed gedaan is, merk je het nauwelijks." Veel bakkers maken om redenen van efficiency een voorraad die bevroren Al eeuwen lang worden champignons geteeld in grotten. Ook in Nederland, met name in de grotten van de Maas trichtse St. Pietersberg. Frankrijk is één der grootste champig non-producenten ter wereld. Men kweekte hier deze paddestoel reeds in de eerste helft van de vijftiende eeuw in de mergelgrotten en - groeven ten noorden van Parijs. Vandaar "Champignons de Paris". Deze aanduiding wordt nog altijd gebruikt voor Franse grotcham pignons. De grotten zijn ontstaan door het uitgraven van mergelblokken, die o.a. dienden voor het bouwen van de Notre Dame in Parijs. In die grotten heerst het ideale klimaat voor de teelt van cham pignons, namelijk een constante tempe ratuur van ongeveer 13 graden en een constante luchtvochtigheid van 75%. De grootste productiegebieden in Frankrijk zijn door de eeuwen heen geweest Noord-Frankrijk (omgeving Compiègne) en de Loire-streek bij Sau- mure. produktie De laatste twintig jaar gingen de pro- duktiecijfers met sprongen omhoog. Maakte men in 1960 nog 38 miljoen kilo, vorig jaar waren dat al 118 miljoen kilo. Van de Franse champignons wordt 40 procent verwerkt in de conservenin- dustrie, de rest gaat naar de verse markt. De champignon de Paris is een langs natuurlijke- weg gekweekte cham pignon. Frankrijk zelf eet ongeveer 70 procent van z'n eigen champignons op. De rest wordt geëxporteerd, voornamelijk naar Duitsland. In geld uitgedrukt zijn de champignons Frankrijks grootste ex port-artikel. Aan het kweken in de grotten komen geen chemische bestrijdingsmiddelen of meststoffen te pas. zakken en wordt afgedekt met een laagje gemalen mergel. Dan kan in de grotten het groeiproces beginnen. In drie weken tijd groeit het broed geheel door de compost. Het wordt als het ware één brok mycelium, en men ruikt de champignonlucht. In de boven laag van de compost ontstaan hele kleine knopjes, waaruit de champignons gaan groeien. Er is veel vocht nodig voor het daarop volgende groeiproces, en daar is het mergellaagje voor. Dat kan een hoge vochtconcentratie vast houden. Het voordeel van dat laagje mergel is dat het schoon is: de champignon kan mét het voetje geoogst worden. De eerste oogst vindt plaats ongeveer vijf weken nadat de zakken in de grot zijn geplaatst. Daarna kan ongeveer vier weken lang elke dag geplukt worden. De oogst wordt per week kleiner. En vervolgens kan het hele produktie- proces, dat dus negen a tien weken duurt, opnieuw beginnen.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 11