Vakantiespreiding in de filialen een toenemend probleem 'Voelde me bij AH gauw thuis' Vakanties in 1979 Opening Volendam DE HEER C. BUYS, GEPENSIONEERDE: pagina 10 FLITSEN 2. In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg gaat het voortgezet onderwijs met vakantie van zaterdag 7 juli t/m zondag 26 augustus en het kleuter- en basisonderwijs van zaterdag 14 juli t/m zondag 26 augustus. 3. In groningen, Friesland, Dren te, Overijssel, Gelderland, - Utrecht en de zuidelijke IJssel- meerpolders gaat het voortge zet onderwijs met vakantie van zaterdag 30 juni t/m 19 augus tus en het kleuter- en basison derwijs van zaterdag 30 juni t/m zondag 12 augustus. formulier moest inleveren. De heer v.d. Schuren:"Dat is natuurlijk maanden te laat, omdat veel mensen al hebben moeten boeken. Dat gebeurt vaak al in december. Volgens de richtlijnen moe ten de vakanties worden vastgesteld in overleg tussen werkgever en werknemer, maar daar is het dan al te laat voor. Nu heeft men dit tijdstip verschoven naar 1 februari, maar het blijft te laat." drie groepen Worden alle wensen naast elkaar gelegd, dan blijkt een grote groep in precies dezelfde periode weg te willen, namelijk het hoogseizoen. "We hebben hier ge huwde vrouwen wier man bouwvakker is. Die kun je dus niet weigeren om gelijk met de bouw te gaan. Dan hebben we ongehuwden van wie de vader bouw vakker is. Jongelui van 16, 17 jaar gaan hier nog veel met hun ouders met vakantie. Daar kom je dus ook niet onderuit. En dan is er nog een derde groep, die wel onafhankelijk is, maar die ook in het hoogseizoen wil, omdat dan in de vakantie-oorden het meest te beleven valt. Bovendien hebben die vaak weer vrienden die iets met de bouwvak te maken hebben." Kom daar dan maar eens uit. Volgens de heer v.d. Schuren is het erg loffelijk om bij dit alles een sociaal beleid te voeren, maar dit gaat dan wel voorbij aan de belangen van de baas, Volgens hem zou het zinnig zijn als het grootwin kelbedrijf hierover eens ging praten met de bouwondernemingen. Wellicht zou dit overleg de vakantie-problematiek Het opstellen van de vakantieroosters levert de Albert Heün-bedrtffsleider elk jaar weer vele hoofdbrekens op. Het is praktisch onmogelijk het een ieder naar de zin te maken, en toch wordt daar naar gestreefd. We vroegen twee Brabantse BL's naar hun oordeel over deze problematiek. "Je komt er altijd wel uit," zegt de heer L.F. v.d. Schuren van de AHSM in Helmond, "maar het is toch nooit bevredigend. Er blijft zo veel werk liggen. En je lijdt kwaliteitsverlies in de winkel." Er zijn over deze materie wel instructies uit Zaandam. Tot voor kort was het zo dat het personeel z'n vakantiewensen uiterlijk 1 april op een De grootste vakantiedrukte in 1979 wordt verwacht in de perio de van maandag 16 juli tot en met vrijdag 3 augustus. Dan neemt de gehele bedrijfstak van de bouw nijverheid een aaneengesloten - vakantie van drie weken. Het verdient aanbeveling bij de va kantieplanning daarom vóór of na deze periode met vakantie te gaan. Wellicht kan het onder staande schoolvakantieschema - handig zijn. Dit schema is offici eel vastgesteld. 1. In Noord- en Zuid-Holland gaat het voortgezet onderwijs met vakantie van zaterdag 30 juni t/m zondag 19 augustus en het kleuter- en basisonder wijs van zaterdag 7 juli t/m 19 augustus. kunnen vereenvoudigen. Dat de scholen inmiddels wel aan vakantiespreiding zijn gaan doen, is meegenomen, maar het lost weinig op: de heer v.d. Schuren heeft twee sectorchefs die hem in de vakantie kunnen vervangen; dat bete kent dus dat als zij om de beurt drie weken vakantie opnemen, er toch een periode van negen weken bestreken wordt. En zo veel vakantie hebben de scholen nu ook weer niet. ander probleem Een ander probleem wordt geschapen door de trend dat veel mensen tegen woordig tweemaal met vakantie gaan. Het feit dat bij Albert Heijn in december geen vakantie opgenomen mag worden, levert regelmatig gemopper op. Maar de voornaamste moeilijkheden liggen toch in de zomer. In de zaak van de heer v.d. Schuren gaat 70 a 75% dit jaar gelijk met de bouwvakkers met vakantie. En dan heeft hij nog wat mensen omgepraat om een andere periode te kiezen, anders waren het er nog meer geweest. extra drukte Dat zou allemaal nog niet zo erg zijn, als het in deze tijd wat stiller was in de winkel. Maar omdat de bakker en de melkboer veel van hun klanten zien afreizen, sluiten ze hun winkel ook maar. En dat betekent extra drukte voor Albert Heijn! De heer A.G.F. Vergossen, BL van de AHSM in Valkenswaard, denkt dat het zinvol kan zijn de medewerkers te attenderen op de charmes van een vakantie in het voorjaar of het najaar: "De natuur is zo mooi in het voorjaar. Laten ze dan alvast een weekje nemen. Bovendien liggen de prijzen stukken lager in het voor- en het naseizoen." Hij legt uit dat de mensen tegenwoordig nauwelijks meer snipperdagen opne men. Ze hebben vrije uren genoeg om die dingen te doen waar vroeger voor "gesnipperd" werd. Daardoor houdt men alle dagen over voor de vakanties. Die worden dan in twee keer opgeno men, twee keer twee weken of drie nlus één. In Valkenswaard is het zo dat men bij de programmering sterk gebonden is aan de vakanties van Philips en van de sigarenindustrie. De laatste jaren doet zich het verschijnsel voor dat de vaste part-timers, die dus het hele jaar be schikbaar zijn, in de vakantieperiode niet opgeroepen kunnen worden. Of ze hebben kinderen die i.v.m. de schoolva kanties opgevangen moeten worden, of ze gaan gewoon zelf met vakantie. Dus moet je het met andere mensen opvan gen, zegt de heer Vergossen, "en dat gaat natuurlijk ten koste van de produk- tiviteit." Volgens hem zou de planning al in het najaar moeten gebeuren. In november komen tenslotte de reisgidsen uit, en dan gaan veel mensen al hun vakantie vastleggen. De heer Vergossen heeft het idee dat het allemaal nog wel mee zal vallen, als iedereen bereid is rekening te houden met het totale belang dat hiermee gemoeid is." Bij een goede collegialiteit in het filiaal moet het te doen zijn. Men moet reTcening houden met de collega's en met het belang van het bedrijf. Als de mensen mee willen werken, kan er erg veel." Op 20 december 1978 opende Albert Heyn een zelfbedieningswinkel aan de Hyacintstraat 14 te Volendam. Een opening in de week vóór kerstmis betekende dat de heer J. Burgman en zyn medewerk[st]ers [zie foto] meteen een enorme toeloop van klanten hebben moeten verwerken. Ze hebben dat fan tastisch doorstaan. Ter gelegenheid van de opening werd een schutterswedstrijd georganiseerd. Op de openingsdag waren om 3 uur de aanvoerders van de 30 pupillenelftallen van R.K.F.C. Volendam uitgenodigd. Uit handen van de BL, de heer J. Burgman, ontving iedere aanvoerder een leren wedstrijdbal voor zijn elftal. Daar na mochten ze zes schoten afvuren op een schuttersbord. Degene die de hoog ste score behaalde mag samen met zijn elftal naar de eerste belangrijkste wed strijd die het Nederlands elftal in Neder land speelt. 40 jaar Dat het werk van de heer en mevr. Buys - die mag er zeker wel worden bijgerekend - niet aan de aandacht was ontsnapt bleek overigens wel bij de viering van het 40-jarig dienst verband van de heer Buys. Toen werd o.m. aangestipt, dat hij altijd zo'n schone zaak had en zijn perso neel zo lang in dienst wist te houden. Het verloop was altijd gering. vrije tijd Na de pensionering is het echtpaar Buys in Krommenie (Marslaan 293) terecht gekomen. Een mooi huis, vindt mevr. Buys, die in Amsterdam veelal in wat oudere woningen boven de filialen had gewoond. Eerst had men nog uitzicht op de snelweg ("Het leek toen nog een beetje op Amsterdam"). Maar dat is door een' huizenrij verdwenen. Ondanks de: stilte wonen de heer en mevr. Buys nu echt naar hun zin. Daarbij zijn zij beiden druk in de weer met allerlei liefhebberijen. De heer Buys doet vele klusjes in de woning, houdt van vissen, mevr. Buys maakt zelf haar kleding en samen zijn zij vaak aan het wandelen langs het strand, leggen ze een kaartje enz. Als erg plezierig ervaren zij het, dat de gepensioneerde bij Albert Heijn niet "vergeten" wordt, maar altijd overal bij wordt betrokken: uitgaans dag, kerstpakket, personeelsblad enz Met problemen kun je ook altijd aankloppen. "Ik ben blij, dat ik al met pensioen kon gaan," aldus de heer Buys. "Na je 60e jaar gaan de jaren als het ware dubbel tellen als je nog volledig moet meedraaien. Bovendien hebben we nu nog de mogelijkheden om allerlei dingen te doen die vroeger niet konden. Deze winter gaan we drie maanden fijn met vakantie naar Portugal. Op een zomerse manier overwinteren!" De heer C. Buys heeft nog tot de generatie bedrijfsleiders behoord, die op 60-jarige leeftijd de winkeldeur voor het laatst achter zich dicht konden trekken. Dat is enkele jaren geleden (hij is nu 63) en de uitdrukking van zijn pensioen genieten is op hem en zijn vrouw volledig van toepassing. "Als je maar zorgt dat je genoeg te doen hebt, is zijn stelling en dat is geen probleem: "Ik kom soms nog tijd tekort.In totaal had hij er bij zijn pensio nering 45 dienstjaren opzitten bij het concern, eerst bij Van Amerongen en later bij Albert Heijn, die Van Amerongen in het concern opnam. i.'Dat was een hele verandering," herinnert de heer Buys zich, "Tus sen de twee bedrijven bestonden enorm grote verschillen, vooral in mentaliteit. Albert Heijn vonden wij zakelijk een "keihard" bedrijf, maar het was daarbij ook een gezond bedrijf. Al met al heb ik me bij Albert Heijn gauw thuis gevoeld. Het was er prettig werken in een goede sfeer." Oorspronkelijk was Cees Buys hele maal niet van plan om het kruide niersvak in te gaan. Zijn hart ging uit naar het beroep meubelmaker. Korte tijd had hij een baantje bij een bedrijf in die sector, maar toen het daar wat slechter ging was hij als laatst binnengekomene ook de eer ste die er uitging. Op dat moment maakte broer Willem Buys (na vele AH-jaren ook al met pensioen) pro motie vanuit het filiaal Zijlweg te Haarlem - woonplaats van de fam. Buys - en daar kon toen een bediende worden geplaatst. "Dat is wat voor jou, Cees," zei moeder Buys, "misschien kun je ook nog wel eens bedrijfsleider worden." De heer Buys werkte daarna in diverse filialen (o.a. in Zandvoort) en werd niet lang daarna "reservebe drijfsleider". Zijn "eigen" filiaal kreeg hij ongeveer in de mobilisatie (1939) in de Dapperstraat in Amster dam. Dat was een kleine zaak, maar er was toch wel een winkeljuffrouw. Die heet nu al tal van jaren mevr. C. Buys-de Rooy. Na de Dapperstraat werd het Beu kenplein, daarna Javastraat, weer Beukenplein en tenslotte Maas straat, altijd in Amsterdam. Mevr. Buys heeft eigenlijk haar hele leven haar man bijgestaan in de diverse filialen. Dat was altijd ge bruikelijk. Een trieste tijd vond zij wel de oorlog, toen vele joodse klanten uit de omgeving van het Beukenplein door de Duitsers wer den weggevoerd. "vat zuur" Hoe moeilijk de voedselsituatie was komt wellicht het beste tot uiting in het relaas over het "vat zuur" (augurken) dat in 1944 voor de verkoop beschikbaar kwam. Mevr, Buys: "Het waren nogal grote au gurken, en daardoor konden wij die in vier flinke stukken snijden. Voor elke klant één stuk, zo was het geloof ik. Maar er stond een rij mensen! We wisten niet wat we zagen. Achteraf' klinkt dat bespottelijk, in de rij voor een stuk augurk, maar in die tijd was er niets." Het was als bedrijfsleider altijd hard werken, waarbij geen tijd was voor schouderklopjes. "Men zei wel eens de firma is een zweep zonder einde. Het jaarplan werd elk jaar hogei gesteld. We waren wel eens bang dal we het niet zouden redden, maar de prognoses zaten goed in elkaar. We hebben in omzetwedstrijden vaak premies gewonnen. De heer en mevrouw Buys hebben nu tijd om een kaartje te leggen. "in de vingers" Op die manier begon de loopbaan van de heer Buys. Al snel bleek, dat hij het "in zijn vingers had en na een paar jaar moest filiaalchef Pelder naar een andere bediende omzien.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 10