ooo/hyé- fli n 00 SAH002000672 n«s.n Landelijk 1979 nle»»jaarSloeap,„ personeelsblad ahold n.v. Nieuwjaarstoespraak 1979 van de heer A. Heijn, president van de Raad van Bestuur van Ahold N.V. "Flexibiliteit is één van de voorwaarden voor het succesvol voortbestaan van een onderneming". Dames en Heren, In deze eerste dagen van dit verse jaar heeft u zich waarschijnlijk vooral beziggehouden met het in ontvangst nemen en zelf uitspre ken van alle mogelijke wensen voor 1979. Als ik u nu een gelukkig en voorspoedig 1979 toewens, dan besef ik, dat voorspoed in dit geval duidelijk gekoppeld is aan voorspoed voor onze onderneming. En dat in een tijd waarin nationaal gezien feiten als: op de nullijn blijven zitten, afname van de groei, moeilijke export, teruggang van de werkgelegenheid, niet uit de lucht gegrepen zijn Of anders gezegd: het werken aan continuïteit van de onderne ming, behoud van de werkgelegenheid en het maken van winst wordt ons in een dergelijk economisch klimaat niet gemakkelijk gemaakt. Behalve aan de voorspoed die met stoffelijke zaken te maken heeft, denk ik daarbij ook aan voorspoed die op niet-materiële zaken betrekking heeft, zoals gezondheid en in het algemeen welzijn. Met andere woorden: het zich ook geestelijk fit voelen, waarmee het plezier in het werk zo nauw samenhangt. Flexibiliteit Maar dat plezier kan gauw bedorven worden door onzekerheid Of deze nu terecht of ten onrechte wordt gevoeld, maakt daarbij geen verschil. Dit gevoel is behalve voor de persoon zelf, ook voor zijn functioneren en dus voor het bedrijf niet goed. Wij, als leiding van Ahold, voelen het dan ook als een taak om zo veel mogelijk onzekerheden weg te nemen. Wij willen daarbij niet voorbijgaan aan onze verantwoordelijkheid in dit opzicht. Nu is het wél zo, dat één van de veroorzakers van de onzekerheid de flexibili teit van de onderneming is. Flexibiliteit die op zijn beurt één van de voorwaarden is voor een succesvol voortbestaan van een onder neming. Dat wil zeggen, het vermogen om je te kunnen aanpassen aan een omgeving, die ook weer in beweging is. Daarbij is elan beslissend, zoals het Vrije Volk schreef, in een be schouwing over een aantal grote Nederlandse ondernemingen, waaronder de onze. Maar het is juist de elan, die beweging in de organisatie brengt En beweging leidt tot verandering. Nu eens op het hoofdkantoor, dan weer "in het veld", dan weer door de hele organisatie. Vragen wij ons niet vaak af: Hoe zal het straks gaan, zou ik de nieuwe situatie nog wel aankunnen? Heb ik nog wel een leuke functie? Met welke opleiding of herscholing moet ik beginnen? Dit zijn allemaal uitingen van onzekerheid, soms onbewust, vaak niet uitgesproken. Moeten wij de beweging dan uit de onderneming weghalen? Het antwoord hierop is natuurlijk: nee. Stilstand zou voor ons achteruitgang betekenen en nog veel erger. Daarom moeten wij leren leven met veranderende omstandigheden, ook in onze onderneming, hoewel die niet altijd even gemakkelijk te accepteren zullen zijn. Er is nog een andere factor, die tegenwoordig een extra belasting kan vormen. De inspraakruimte die bij de besluitvorming over tal van zaken is verworven, heeft namelijk een bijverschijnsel. Zo zijn vele OR-leden en kaderleden in een eerder stadium dan voorheen op de hoogte van voorgenomen plannen. Zij moeten dan nog een tijdje hun mond houden over zaken, waarover zij eigenlijk het liefst zo snel mogelijk met anderen zouden willen praten. Voor een goede samenwerking met elkaar is het nodig dat wij over en weer begrip voor eikaars moeilijkheden hebben. Op die manier zullen wij gezamenlijk tot passende oplossingen moeten komen. Communicatie In dit verband wil ik ook nog even het woord communicatie laten vallen. De berichtgeving van boven naar beneden en andersom, maar ook in het horizontale vlak, verloopt niet altijd vlekkeloos. Daarom weten wij vaak van elkaar niet meer precies wat wij doen. Een situatie waar we verbetering in moeten brengen 1978 levendig jaar Hoe zijn we nu gevaren in het afgelopen jaar? Gelukkig kan ik zeggen, dat we over het algemeen, zowel over onze Nederlandse als over onze buitenlandse activiteiten tevreden mogen zijn. De omzet in Nederland steeg van f 3790 miljoen in 1977 tot onge veer f 4023 miljoen in 1978. Een stijging derhalve van 6,2%. De omzet van Bi-Lo over het jaar 1978 bedroeg ongeveer 460 miljoen hetgeen een omzetverhoging betekent van 60 miljoen of 15% ten opzichte van het voorgaande jaar. Het totale omzetbeeld van de Ahold-organisatie binnen- en buiten land bedroeg over 1978 f 5012 miljoen. Vergeleken met het voorgaande jaar betekent dat een toename van 21,1% (Omzet Bi-Lo vanaf 22 augustus 1977). Het jaar 1978 kan geboekstaafd worden als een levendig jaar Er werd nogal wat gewijzigd in de organisatiestructuur, en daarbij viel vooral de aandacht op de reorganisaties in de divisie detailhandel Nederland. Zonder daar in detail op in te gaan, zou ik toch in zijn algemeenheid iets meer daarover willen zeggen. De gedachten achter deze reorga-

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 1