Grote toekomst voor electronisch AH Grootverbruik groot in feestpakketten Presentatie nieuwe citrusseizoen DE HEREN G. R. M. POORT EN J. ROSSEN AFDELING INKOOP SPEELGOED: pagina 6 FLITSEN De laatste maanden van het jaar vormen voor de speelgoed sector van oudsher de periode waarin een belangrijk deel van de omzet wordt geboekt. Voor Ahold is dit niet anders (70% van de jaar verkoop valt in dit tijdvak) en dat betekent, dat het voor de inkopers speelgoed ook hoogseizoen is. De heren G. R. M. Poort en zijn assistent J. Kossen bevestigen dit grif. Zij zetelen op de 13e verdieping van "de toren" in Zaandam en vandaar uit hebben zij contacten met vele landen in de wereld om voor de Ahold-filialen, die speelgoed in het assortiment hebben, een aantrekkelijk pakket samen te stellen. "Dat is geen eenvoudige opgave",zegt de heer Poort, welke stelling hij wel wil verduidelijken: "Wij schatten, dat er in totaal een half miljoen verschillende stukken speelgoed op de markt zijn. Dat betekent dus. dat er mogelijkheden! genoeg zijn om wat leuks te vinden. Maar je kunt echter maar een beperkte hoeveelheid brengen. Bij Miro is dat maximaal 1500-2000 stuks, zodat je een keuze moet maken. En dat is niet zo gemakkelijk." T.V.-reclame De inkopers van speelgoed hebben echter wel een paar aanknopingspunten, die houvast bieden. Poort." In de eerste plaats moet je goed in de gaten houden waarmee men op de TV adverteert. Dat is tegenwoordig nogal wat. Er zijn dagen, dat er meer dan tien reclame spotjes over speelgoed op "de buis" komen. Die geven een enorme bekend heid aan een aantal merken. Het spreekt vanzelf, dat je er niet aan ontkomt om die artikelen in je zaak te hebben. De mensen haken er op in." De afschaffing van TV-reclame om 7 uur 's avonds heeft daarbij betrekkelijk weinig invloed: "De ouders zien de reclame later op de avond wel en zij worden er toch door op een idee gebracht. Tenslotte moeten de volwas senen de artikelen kopen." Reclame heeft trouwens een grote invloed op de verkopen in de speelgoedbranche. De verschijning van prijscouranten e.d., waarin bijv. nieuwe ontwikkelingen op speelgoed worden belicht, leidt vrij snel tot een bepaalde vraag in de winkels. "De reclame heeft uiteraard vooral betrekking op merkartikelen," merkt de heer Poort op. "en dan blijkt niet zelden, dat de prijs bij de aankoop van speelgoed niet altijd van doorslaggeven de betekenis is. Wij constateren in totaliteit een verschuiving van het goed kopere produkt naar het duurdere merkartikel." De fabrikanten daarvan geven overigens wel "kapitalen" uit aan TV-reclame, soms meer dan 1 miljoen per jaar. Poort stelt voorts: "De kunst voor ons is om die merkartikelen (Fisher Price. Jumbo. Clipper, Tonka enz.) niet alleen in voorraad te hebben, maar die ook te kunnen verkopen tegen een verhoudingsgewijs lagere prijs dan onze concurrenten. Ik moet zeggen, dat dit wel lukt. Enkele belangrijke merken importeren wij rechtstreeks, zonder in schakeling van de officiële importeur (z.g. parallelimport)." inspraak filialen Naast de merkartikelen is er een z.g. "vrij pakket" en dat betreft in hoofdzaak artikelen, die een ander niet heeft. Poort: "Wij zoeken daar altijd naar en soms vinden we iets op een onverwachte manier bijv. door het maken van combinaties. Zo waren er pluche hondjes en pluche puppies in de handel. Wij hebben daar een setje van gemaakt en dat bieden we tegen een aantrekkelijke prijs aan." De invloed van de filialen bij de samenstelling van het pakket is de laatste tijd ook toegenomen en Poort juicht dat toe: "Het moet in de filialen gebeuren, daar moet de "speelgoedl oorlog" worden gewonnen. Dat kunnen wij niet doen. Via de inspraak kan er ook rekening worden gehouden met bepaalde streekgewoonten en de plaat selijke concurrentiepositie van een win kel." De speelgoed-inkopers kijken voor de samenstelling van het artikelenpakket Links de heer G. R. M. Poort met naast hem de heer J. Kossen rond op binnen- en buitenlandse beur zen en leveranciers staan zelf vaak op de stoep met hun produkten. Criteria bij de keuze zijn onder meer: aanzien, novi teitenwaarden, kwaliteit, prijs, voldoen aan voorschriften ten aanzien van kwali teit en veiligheid enz. Niet zelden wordt in samenspraak met de leverancier tot een bepaald artikel gekomen. "Het blijft een levendig vak," vindt de heer Poort en collega Kossen is het daar volledig mee eens. "Er komen steeds nieuwe dingen. Je moet de vindingrijk heid in de wereld niet onderschatten, zeker niet op speelgoedgebied. "Fabri- Speelgoed is overigens een internationa le sektor. De artikelen komen overal vandaan, al spelen Hong Kong, het Verre Oosten en ook Amerika wel een vooraanstaande rol. kanten haken vaak in op populaire TV-series en niet zelden is Amerika daarbij de gangmaker. De heer Poort voorziet in de nabije toekomst de op mars van electronisch speelgoed en van computerspellen. Wanneer die tendens zich voortzet zal dit de speelgoedsector wel meer service-gevoelig maken. Ahold heeft voor het speelgoedassorti ment ook nog enkele eigen normen: geen gevaarlijke dingen en geen echt "oor logszuchtig" speelgoed, al wordt een speelgoedpistooltje niet geweerd. (Vervolg van pag. 5) Tijdens een informatieve bijeen komst in het Centre Pompidou in Par(js werd op donderdag 16 novem ber het nieuwe citrusseizoen gepre senteerd. Ten overstaan van een kleine 300 AGF-medewerkers fin twee groepen] werd dit gedaan door dc heren K. Dorsman, J. Huizer en P. Haagsma. De eerlijkheid gebiedt ons te zeggen dal de lezing van de heer Haagsma bij de tweede groep niet door kon gaan, omdat de Franse technicus die het dia-apparaat be diende, vond dat het lunchtijd was. De tekst zou echter naar alle aanwe zigen thuis gestuurd worden, en ook uw Flitsen-vcrslaggever bemachtigde de tekst die in Parijs uitgesproken had moeten worden. De presentatie begon met een terug blik op de afgelopen tien jaar door de heer Dorsman: "Het is goed gegaan de laatste tién jaar, meer winkels, een groter marktaandeel, meer om zet, goede winsten, meer arbeids plaatsen." Volgens hem is dat zeker niet voor een onbelangrijk deel geko men door de ontwikkeling in de vers- groepen. Een vergelijking tussen 1968 en 1978: toen was de supermarkt een winkel waar kruidenierswaren in zelfbediening werden verkocht, aan gevuld met verpakte vlees- en groen tewaren. nu vindt de consument er al z'n levensmiddelen in zelfbediening en /of bediening. De verse afdelingen kregen steeds meer aandacht: "De verse groepen verkopen nu zoals de toonaangeven de concurrent, de groenteboer, de slager, dat deed." Vervolgens benadrukte de heer Dorsman het belang van deze vers- groepen: het is een sterke groeigroep, het is een dagelijks artikel, het is de image-maker van de winkel, het is een klantentrekker en het is een winstmaker. Om dat belang waar te maken, worden hoge eisen gesteld aan assor timent, prijs, presentatie en verkoop- formule. De heer Dorsman wees op de aanpak aan het begin en aan het eind van de week, ieder met z'n eigen problematiek, en noemde het belang dat met name in de vers-groepen gehecht moet worden aan het vak manschap van de verkoper. gezond De heer Huizer kwam eerst met een hoeveelheid cijfermateriaal over de AGF-sector. Hij liet de stijgingsper- centages van de geldomzet in dè laatste vijf jaar zien» zette daarnaast het gestegen prijspeil en de resulta ten in kilogrammen en trok als slotconclusie: "Dat ziet er gezond uit." Vast staat dat de consument los van de prijsontwikkelingen elk jaar evenveel AGF-produkten nuttigt. Al- bert Heijn is niettemin in vijf jaar tijd 45% meer kilogrammen gaan verko pen. Zo is Albert Heijn nu primair een ambachtelijke groenteboer en is de groente-afdeling ook rendabel ge worden. Dit werd bereikt door er een eigentijdse afdeling van te maken, met een ruim assortiment in ZB en een beperkt assortiment in bedie ning. Verder biedt men een ruime keuze in facultatieve artikelen: avo cado's, paprika's e.d. Uiteraard wekten de successen reacties op bij de concurrent. Om de voorsprong te handhaven, stelt Albert Heijn zich agressiever en commerciëler op, aan sluitend op het dagelijkse kooppa troon van de klant. De heer Huizer presenteerde ook de plannen die Albert Heijn met AGF heeft voor 1979, onder het motto dat je nooit een winnend team moet veranderen. Het gevoerde beleid wordt doorgetrokken. Gestreefd wordt naar 10% omzetstijging ten opzichte van 1978. "Dat is een forse taakstelling voor de filialen die al eerder omgebouwd zijn en dat omzetniveau al in 1977 of 1978 haalden. Het is een fluitje van een cent voor de filialen die in de loop van 1979 omgebouwd zullen worden." Totzover de heer Huizer, die vervol gens nader inging op wat de aanpak zal zijn t.a.v. aardappelen, champig nons, groente, fruit en in het bijzon der de banaan. 20 miljoen kilo De heer Haagsma nam de Spaanse bitrus-campagne voor z'n rekening, met als doelstelling "op naar de 20 miljoen kilo". Het citrusseizoen *77/ 78 is zeer succesvol geweest. Er werd t.o.v. het jaar ervoor 60% meer kilo's verkocht. Hij legde uit dat de citrusvrucht zeer rendabel is: hij brengt per meter meer op dan de meeste andere artikelen in de winkel. Albert Heijn is bovendien de grootste "citrus- boer" van Nederland. Elke week zorgen 25 koelwagens en 40 trailers voor de noodzakelijke aanvoer. Daardoor heeft AH ook een flinke vinger in de pap met betrekking tot de aanpak in Spanje: assortiment, prijs, verpakking en promotie kun nen van hieruit beïnvloed worden. De heer Haagsma gaf aan hoe het assortiment er in de loop der maan den gaU uitzien. Van november tot juni brengt Albert Heijn zowel de navel handsinaasappelen als de hand- en sapsinaasappelen (Salus- tianas. Sanguinas. Valencia late). Er zal gewerkt worden met een luxe draagtas met extra grote maten. Dit geeft een beter kwaliteitsbeeld. De klant wil graag meer betalen voor grote sinaasappelen. Ook wordt er verkocht in net-verpak king met zwart label. De Spaanse citruscampagne moet een "Dik voor mekaar show" worden. De markt voor feestpakketten is sterk groeiend en Albert Heyn Grootverbruik bv is op deze markt één van de grootste leveranciers in Nederland. Ook dit jaar wordt weer een aanzienlijke omzetstijging ver wacht. Naast het landelijk verzenden van de feestelijke kleurenfolder aan ca. 15.000 bedrijven en instellingen is het houden van een artikelshow één van de belangrijkste verkoopinstru menten. Deze show wordt gehouden in het hoofdkantoor te Zaandam. Grote bedrijven worden uitgenodigd om in Zaandam aan de hand van deze show een eigen individueel pakket samen te stellen. Naast deze individuele pakketten verkoopt AH-Grootverbruik ook standaardpakketten die in de feeste lijke folder zijn afgebeeld. Zeer vele bedrijven en instellingen maken hiervan gebruik. Manager Pakketten is Mw. J. van Ruiten.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 6