300 A.H.S.M. Groentechefs 3 dagen te gast in Parijs REISVERSLAG: "De Franse produkten worden door de Nederlandse consument steeds meer op prijs gesteld" FLITSEN pagina 5 Eten in Paradis Latin Het opleidingsprogramma dat co. 300 AGF-personealsl eden van Al- bert Heijn half november in Parijs en Noord-Frankrijk kregen aan geboden, kwam grotendeels voor rekening van Sopexa Frankrijk en Martinavarro, Spanje. Sopexa is de afkorting van So ciety pour la Promotion de I'Ex portation Agricole. Men houdt zich bezig met de promotie van Franse levensmiddelen in export landen. Martinavarro is een Spaanse le verancier van sinaasappelen, en wei van het merk Chico. zoals de Notre Dame. Binnen bevinden zich vele uitingen van moderne kunst, maar daar was men niet voor gekomen. In een benedenzaal hielden de heren Dorsman, Huizer en Haagsma een presentatie met dia's. Ze behandelden respectievelijk de onderwerpen "Tien jaar waarin heel erg veel veranderde", de omzet-ontwikkeling in de AGF-sec- tor, de Spaanse citrus-campagne voor het komende jaar en de AGF-plannen voor 1979 in het algemeen. We komen daar afzonderlijk op terug. In hetzelfde Centre Pompidou werd op de vijfde verdieping een koud buffet aangeboden. SIAL 's Middags stond een bezoek aan de Salon International de 1'Alimentation (SIAL) op het programma, één van de belangrijkste Europese beurzen op voe- dingsgebied. Deze werd dit jaar voor de achtste maal gehouden en duurde van 13 tot 18 november. Op drie verdiepingen, in totaal 88.000 vierkante meters, van het Pare des Expositions zag men hier zestig nationaliteiten vertegenwoordigd met stands op het gebied van de voedselindustrie. Vorig jaar trok de SIAL 88.000 bezoekers, van wie 20.000 buitenlanders. Het AH-gezelschap was hier de gast van Sopexa, dat zelf op 300 vierkante meter de promotie van fruit en groente uit Frankrijk verzorgde. Hier werd de hele middag doorgebracht, waarna de laatste avond een Spaans accent kreeg. In de eetzaal van het hotel werd door Martinavarro een Spaanse maaltijd aangeboden, waarbij een muzi kaal trio uit Paraquay voor Latijnse klank-omlijsting zorgde. De heer Con- standse, directeur filialen AHZB was hier aanwezig om de heer J. Ballester van Martinavarro te bedanken voor dit royale gebaar. Overigens bleef niet iedereen de hele avond in Spaanse sferen: velen trokken halverwege de avond nog even Parijs in, om nog een paar uur op eigen gelegenheid waardig afscheid te nemen van de Lichtstad. afscheid Dat afscheid werd de volgende morgen alweer vroeg een feit. Tegen half negen draaiden de zes bussen de rondweg bij Parijs op om zich in noordelijke richting te begeven. Na 2Va uur rijden vermeldde het draaiboek weer een stukje nuttige voorlichting: een bezoek aan een aantal witlofkwekerijen. Die vormen in Noord- Frankrijk een belangrijke bron van inkomsten en werkgelegenheid. Het dorpje Cagnicourt dat we bezochten, telt slechts 270 inwoners, maar er staan wel acht witlofkwekerijen. Het zijn allemaal vrij kleine bedrijfjes, maar ze bundelen hun krachten regionaal in coöperaties, terwijl er voor heel Noord-Frankrijk weer een overkoepelende coöperatie is. En daarna was het echt afgelopen. Bij Lille wachtte het gezelschap in Holiday- Inn nog een lunch, en toen was Neder land niet ver meer. (Voor vervolg zie pag. 6) Zo werd het wel twee uur 's nachts dat een afgemat gezelschap bij hotel Ibis kon worden afgeleverd. Ons is verteld dat sommigen daarna nog uren van de geneugten van de hotelbar hebben geno ten, maar dat hebben we slechts van horen zeggen. markthallen Met of zonder punthoofd zat iedereen de volgende morgen tegen half negen weer in de bus om naar het eerste program ma-punt van die dag vervoerd te wor den, de markthallen van Rungis. Die vindt men ten zuiden van Parijs. Ze zijn een aantal jaren geleden in de plaats gekomen van de romantische oude Hallen in het hartje van de stad. De romantiek maakte plaats voor doelma tigheid. Op 220 hectare oppervlakte verkoopt de groothandel hier z'n bloe men, groente/fruit, melkprodukten, vis en vlees. Een kleine duizend grossiers en ongeveer evenveel land- en tuinbouwers raakt hier per jaar 2Vi miljoen ton koopwaar kwijt aan circa 25.000 kopers uit binnen- en buitenland. Eén van de paviljoens werd van dichtbij bekeken, en die was uiteraard gevuld met groente en fruit. De deskundige Albert Heijn-verkopers stelden vast dat er prima kwaliteit was uitgestald. In het paviljoen vergastte monsieur Ballester, de Spaanse vertegenwoordiger van Mar tinavarro ons op een kopje koffie, inge schonken door Nederlandse meisjes. In het administratieve centrum van Rungis werd aan de hand van een filmpje nog het een en ander over dit gigantische distributiecentrum verteld. cultuur Nog dezelfde morgen arriveerde men bij het Centre Pompidou, een kunst- en kultuurbolwerk in het hart van het oude Parijs, en alleen van buiten al een bezienswaardigheid. Felle kleuren vor men een opvallend contrast met de statigheid van omliggende bouwwerken, Een kleine 300 AGF-verant- woordelijken, zoals ze in het draaiboek zo mooi genoemd werden, bracht op 15, 16 en 17 november een bliksem bezoek aan Frankrijk, en dan vooral aan de Franse hoofd stad, Parijs. Een bliksem bezoek, gezien de grote hoe veelheid informatie die de deelnemers in deze korte tijd kregen voorgeschoteld. Niet alleen werd men daarmee in Parijs van minuut tot minuut bezig gehouden, zelfs op de heen- en de terugreis waren interessante excursies georga niseerd. "Vermoeiend, maar boeiend," was de algemene indruk van de deelnemers, toen ze vrijdag terugkeerden van deze trip. Vermoeiend, want het is bijvoor beeld niet niks om op één dag per bus van ergens in Nederland naar Parijs te reizen, met onderweg een bezoek aan Dankwoord na afloop door dhr. Constandse. Naast hem de heren Haagsma en Huizer Sarazin en Zn. kweekt daar al 75 jaar champignons, en is de grootste particu liere producent van Frankrijk. Men doet dat in de zogenaamde mergelgrotten. De produktie van dit bedrijf is momenteel honderdduizend kilo champignons per week. Daarvan wordt negentig procent afgezet op de verse markt. De groente- en fruitmensen van Albert Heijn maakten een wandeling door de vochtig-koele grotten en kregen later champignon-snacks aangeboden met een glaasje wijn. We komen in een apart artikel in het januari nummer van Flitsen nog terug op deze wijze van champignons kweken. Het was woensdagavond al donker toen de zes bussen arriveerden bij hotel Ibis, aan de zuid-rand van Parijs. Men zou het met z'n 400 kamers eerder een logeerfabriek kunnen noemen dan een hotel, maar de efficiency was er indruk wekkend. 's Morgens tussen 7 en 8 werden de AH-gasten zonder problemen aan hun ontbijt geholpen, en in de avonduren (en nóg later) was er een bar met vele mogelijkheden. Bovendien was er een winkeltje bij, dé oplossing voor de mensen die niet zonder Parijs cadeautje thuis wilden komen. Want in een paar uurtjes vrij winkelen voorzag het draai boek helaas niet.... nachtclub Na een snelle opfrisser op de hotelka mers ging het woensdagavond met de bussen richting Quartier Latin, om precies te zijn naar de Rue du Cardinal- Lemoine, waar de exquise nachtclub Paradis Latin gevestigd is. In dit Latijn se paradijs weet men een combinatie van dineren en show te brengen die uniek is. Deze avond stond in het teken van de achtste SIAL, èen levensmiddelenbeurs die donderdag bezocht zou worden. De driehonderd Albert Heijn-mensen von den een plaatsje aan de tafels op het "balkon" en op de begane grond zaten aan lange rijen tafels nog vele honderden andere gasten van Sopexa. Aldus de heer R.L.H. Beijers, die in hotel Ibis een welkomstwoord sprak tot het Nederlandse gezelschap, en zich vervolgens speciaal richtte tot de heer Bernard Piton. de Franse gast heer namens Sopexa. champignon-grotten, om vervolgens in dat Parijs in een nachtclub tot ver na middernacht te genieten van wijntje en Trijntje (de aanblik althans), en dan de volgende morgen om half zeven weer uit bed gejaagd te worden. En zo ging het door, overdag instructieve zaken, 's avonds en 's nachts het plezier, en ook vrijdagmorgen weer om half zeven de busleider aan de telefoon... Het was verbazingwekkend om te zien hoe deze grote groep mensen een luxueus diner van vijf gangen kreeg opgediend. Even zag je de zwartgerokte obers rondfladderen, en iedereen had z'n gerecht alweer voor zich. Het maal werd afgerond met champagne, en toen was inmiddels de show al uit de start blokken. Op een met groente en fruit versierd podium voltrok zich een uren lang wervelend spektakel, aan elkaar gepraat door Jean-Marie Rivère. We zullen ons niet wagen aan een opsom ming van wat er allemaal voor het voetlicht kwam aan dans-, zang- en shownummers, maar het was geen klei nigheid. Dat op een gegeven moment de zaak uit de hand dreigde te lopen toen groente en fruit de zaal ingegooid, en gedeeltelijk ook teruggesmeten werd, kon de pret niet drukken. "Vooral dank zij onze "vruchtbare" samenwerking komt een groot aantal produkten van dit land op de Hol landse tafel terecht. Ik noem bijvoor beeld druiven, appels, tomaten en de beroemde grot-champignons. Ik ben ervan overtuigd dat ieder van ons tijdens dit verblijf de produkten die hij moet verkopen, beter zal leren kennen en ook meer zal waarderen. De op deze manier opgedane kennis en het enthousiasme van onze mede werkers kunnen slechts een positief effect hebben op de omzet van fruit en groente uit Frankrijk." In de groentehal in Ruggis werd A H-vlag ontrold! champignons Maar boeiend was het ontegenzeggelijk. We noemden al het bezoek aan de champignongrotten, in het plaatsje Cuts, vlak bij Compiègne. Het bedrijf De heer R. L. H. Beijers tijdens zijn welkomstwoord: "We vinden het erg plezierig hier in Frankrijk te zijn, het land waar zoveel goede dingen vandaan komen die wij dagelijks met toenemend succes in onze winkels verkopen. De Franse produkten worden door de Nederlandse consument steeds meer op prijs gesteld. Geslaagde avonden vinden steeds vaker plaats rondom een rijk voorzien kaasplateau en worden overvloedig besprenkeld met Franse wijnen. Wat dit laatste betreft zei de heer Beijers uit ervaring te spreken: "We hebben samen al meer promoties georganiseerd. Ik denk vooral aan de reis van 50 groenteverkopers naar Avignon en aan het grote diner in Utrecht."

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 5