Consument betaalt beperkende maatregelen op transportgebied Extra depositorente van 2,48% Ideeënbuscommissie beloont managementteam AH-filiaal 1153 te Maastricht met duizend gulden "Verkeer en vervoer in streek en stad WAARHEEN?" DE HEER G. J. HEIJN: Stichting Spaarfonds: Nieuw ontvangst stempel in alle filialen in gebruik genomen FLITSEN pagina 3 Distributiekosten anno 1978 - 155 miljoen TRANSPORT UIT OPSLAG 38% ANSPORTIN HEAD Transportaandeel - 52% De depositorente over het jaar 1978 is vast gesteld op 2,48%. Deze rentevergoeding wordt per ultimo van het jaar gegeven over de laagste stand van de spaarrekening gedu rende het gehele kalenderjaar, verminderd met een franchise van 3.500,-. De berekening van de extra rente wordt gebaseerd op het gemiddeld depositota rief bij de Amro Bank over deposito's van 100.000,- op jaartermijn. Genomen wordt het gemiddelde van de rentetarieven, zoals deze zijn in de eerste week van de vier kalenderkwartalen. De uitkomst hiervan bedraagt voor dit jaar 7,03%, hierop wordt het percentage a 4,55% van de vaste rente in mindering gebracht, zodat de extra vergoeding op 2,48% uitkomt. Op 19 en 20 oktober JA. vond te Rotterdam het congres van de vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken plaats. Hét congres had a/s thema: verkeer en vervoer in streek en stad: waarheen? Gedurende twee degen sprak men Over de toenemende pro blemen rond verkeer en ver voer van mensen, goederen en berichten. Deze proble men hebben een overwegen de invloed op het gehele func tioneren van het bedrijfsleven in stad en streek en vormen een toenemende bron van zorg en werknemersEen van de sprekers tijdens dit congres was de heer GJ. Hoijn, die in zijn inleiding sprak over de toekomst van de fysieke dis tributie in streek en stad. Stadscentrum 290 Woonbuurt 210 Winkelcentrum 110 Rand van de stad 100 "Beperkende maatregelen op het terrein van het goederenverkeer leiden onher roepelijk tot kostenverhoging, waarvan uiteindelijk de consument het gelag zal moeten betalen. Willen we de stad in stand houden, dan zal niet alleen het voetgangerslicht op groen moeten gaan, maar zal het verkeerslicht voor vracht auto's wat minder vaak op rood moeten staan", aldus de heer G.J. Hey'n in zijn inleiding tijdens het onlangs gehouden congres van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland. Steden kunnen niet werkelijk bestaan zonder het bedrijfsleven en omgekeerd heeft het bedrijfsleven behoefte aan florerende steden. In het stedelijk be drijfsleven, met name in de binnenstad, speelt de detailhandel een onmisbare rol. Om de detailhandel in staat te stellen deze rol te blijven vervullen, is zij aangewezen op klandizie. Het bereik baar maken van de winkeldeur voor de klant is echter het halve werk, want - zo zei de heer Heijn: "het is toch de achterdeur en niet de voordeur waardoor de goederen worden aangeleverd. Geen goederen, geen klanten! Maar, sterker nog; te dure goederen, ook geen klan ten". Alleen al bij Ahold besteedt men een bedrag van 155 miljoen gulden aan distributiekosten, waarvan 52% voor rekening van transport komt. Beper kende maatregelen op transportgebied, waarvan de verkeerstechnische de be langrijkste zijn, leiden onherroepelijk tot verhoogde distributiekosten. De heer Heijn rekende voor dat, uitgaande van normkosten van 100, gebaseerd op volgeladen grote wagens, voor stadscen trumfilialen geldt dat de transportkos ten tengevolge van de beperkingen aan de wagenafmetingen met 90 worden verhoogd, terwijl ze op hun beurt door tijdrestricties met nog eens 100 toe nemen, waardoor de transportkosten per vervoerde eenheid tot het drievoudi ge kunnen oplopen. Eenzelfde beeld kan geschetst worden voor de winkel in de woonbuurt, waarbij de autobeperkingen tot een kostenstij ging van 60 kunnen leiden en tijdrestric ties 50 voor hun rekening nemen. De extra kosten in het winkelcentrum daar entegen tengevolge van de tijdsbeper kingen zijn uiterst klein, n.l. 10. Bij deze berekeningen gelden de tran sportkosten naar de vestiging aan de rand van de stad, die niet worden verhoogd door beperkende maatregelen, als norm. Het is duidelijk dat optimalisatie van de bevoorradingscondities in de steden een onhaalbare kaart is. "Maar", voegde de heer Heijn er aan toe, "het is zaak te beseffen dat beperkende maatregelen, op welk ge bied dan ook, kostenverhogend werken. Dat hier sprake is van belangrijke verschuivingen met aanzienlijke kosten stijgingen, die uiteindelijk aan de con sument worden doorberekend, is duide lijk". De relatie tussen detailhandel, consu menten en de overheid is duidelijk aantoonbaar. De wensen van de consu ment nemen hierbij een centrale plaats in. De detailhandel reageert daarop met het vestigen van bepaalde winkeltypes; De overheid is verantwoordelijk voor het reguleren van het consumentenverkeer, als onderdeel van het personenverkeer. Zowel ten aanzien van de bereikbaar heid van de binnenstad als ten aanzien van het zorgen voor voldoende parkeer gelegenheid. "Maar daarmee is het verhaal niet af, want de overheid dient tegelijkertijd oplossingen aan te dragen voor het goederenverkeer en daarbij moet het goederenvervoer niet alleen "mogelijk" zijn, maar ook nog tegen aanvaardbare kosten kunnen geschie den", aldus de heer Heijn in een samenvatting aan het einde van zijn inleiding. •tse managementteam dat voor de uitvinding een bedrag van duizend gulden mocht verdelen, v.l.n.r.: bedrijfsleider Fait, chef slagerij Coonen, de sectorchefs Van Belkom en Houten en administrateur Paulssen. prijsverschillen tussen hoofdkantoor en filiaal verminderde met ruim 30 procent en het geconstateerde aantal inhouds- verschillen nam door deze nieuwe me thode toe. Waardoor een snellere en betere bewerking van de voorraad werd bereikt. "Vroeger moest je eerst zoeken wie een bepaalde bon had ingevuld als er iets mis ging. Nu weet je precies wie welke order heeft behandeld en kun je hem of haar even aanschieten. De problemen zijn daardoor snel uit de wereld," meent de heer Fait over de vinding. Persoonlijke verantwoordelijkheid voor het werk is een uitstekend initiatief. Toch schuilt er een gevaar in dat iemand op het matje wordt geroepen, wat vroeger onmogelijk was. De heer Fait glimlacht, maar ontkent die functie: "Ik heb het hier niet meegemaakt dat we door dit nieuwe systeem mensen op de vingers moesten tikken. We kunnen fouten opspeuren en het met de betrok kenen bespreken hoe we die fouten in de toekomst kunnen vermijden. Dat is ons streven." Aanmoediging In eerste instantie werd de stempel voor het eigen filiaal ontworpen. Omdat het systeem echter zeer goed werkte, stuurde men het naar de ideeënbus. Dat het idee een premie van duizend gulden zou opleveren, had niemand verwacht. Onlangs kreeg het managementteam van het AH-filiaal aan de Schamerweg in Maastricht een bedrag van duizend gulden uitgekeerd vanwege een goed en uitvoerbaar idee. Uit onvrede met de controle over de voorraad ontwierp het team, bestaande uit de heren Fait [Bedrijfsleider], Van Belkom en Houten [beiden sectorchef], Coonen [chef slagerij] en Paulssen [ad ministrateur], een nieuwe ontvangst stempel. In al zjjn eenvoud is deze nieuwe stempel een succes. De controle is beter en sneller geworden. Reden waarom bijna 98 procent van alle filialen het idee hebben overgenomen. Bedrijfsleider Fait vertelt enthousiast over de vinding: "Je hebt in feite twee belangrijke stromen in een bedrijf. Dat is de geldstroom en de goederenstroom. De belevingssfeer van die stromen is anders. Een voorbeeld: Als je iemand een stapel bankbiljetten geeft en zegt dat het totale bedrag duizend gulden is, dan telt men het na. Bij de goederenstroom ligt dat anders. Als je zegt dat er twintig dozen zijn binnengekomen, dan gelooft men dat meteen." Met als gevolg dat er moeilijkheden ontstonden bij de voor- raadregistratie. Het managementteam zocht naar een oplossing. De heer Fait daarover: "We wilden de mensen er meer bij betrekken. Niet meer onper soonlijk bonnen aftekenen. Vandaar dat we met deze stempel kwamen. Daardoor zijn de mensen persoonlijk verantwoor delijk voor de registratie en voelen zij zich er meer bij betrokken." De eenvoudige stempel die het mogelijk maakt dat mensen meer bij het werk worden betrokken. De stempel is gebaseerd op twee contro leurs. De een bekijkt de omvang van een order, de ander de inhoud. Daardoor is er een taakverdeling, die ervoor zorgt dat men niet het idee heeft dat men elkaar op de vingers kijkt. Bovendien dient de datum vermeld te worden zodat er ook controle is op: moment van bin nenkomen en inhoud. loch is de stem pel niet volmaakt. "In een volgende serie hopen we de stempel uit te breiden met het logboek nummer. Dan weet je precies waar het artikel thuishoort," meent bedrijfsleider Fait. De stempel wordt inmiddels ruim een half jaar gebruikt in het Maastrichtse filiaal. Een efficiënte controle van de voorraad werd mogelijk. Het aantal "Ik geloof dat het een van de hoogste premies is die ooit is uitgeloofd in de filialen. We waren er erg blij mee. Ik zie in dit bedrag een aanmoediging vanuit Zaandam. Het is voor werknemers in een filiaal moeilijker een goed idee te krijgen, dan in een technisch bedrijf lijkt me. Door deze hoge premie laat AH echter zien dat die ideeën toch gewaar deerd worden, toch waardevol zijn. Dat heeft de medewerkers gestimuleerd. Ze kijken nu meer naar de doodgewone dingen om zich heen en vragen zich af; kunnen we wat verbeteren? Kijk, je moet de mensen motiveren. En dat kan met zo'n ideeënbus. Ik hoop dat door ons initiatief meer ideeën uit de filialen naar voren komen. Zoveel mogelijk de mensen erbij betrekken, dat is belang rijk," vertelt de heer Fait vol overtui ging. Het is voldoende bewezen dat een simpele stempel daartoe een enorme bijdrage kan leveren. En opnieuw werd er onderstreept dat de beste uitvindingen worden gekenmerkt door eenvoud.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 3