ZOMAAR Lfil VAN DEI 678FILIALEN pagina 12 FLITSEN ff De MIRO te Leeuwarden heeft sinds de start op 22 maart 1972 alleen maar groei gekend. Er werd begonnen met 100 mensen in vaste dienst en 125 part-timers. Nu zijn het 125 in vaste dienst en 225 part-timers. Voor het komende jaar zijn 320.000 werkuren gepland en er zal voor onge veer f 4.5 miljoen aan salarissen worden uitbetaald. De vestiging van de MIRO is daarom voor de Friese hoofd stad in twee opzichten van grote betekenis gebleken: een voorziening, die mensen uit een wijde omtrek (binnen een straal van 35 tot 40 kilometer) naar Leeuwarden trekt en een in deze streek welkom stukje werkgelegenheid. In 1976, vier jaar na de opening dus, werd de MIRO, die aan de rondweg om Leeuwarden staat, al belangrijk verbouwd. De minder prettige aanleiding daartoe was een vloerverzakking, maar van de gelegenheid kon worden gebruik gemaakt voor het tot stand brengen van een ingrijpende in de praktijk J. Koopmans zeer waardevol gebleken herindeling. Volgend jaar zullen er opnieuw belangrijke veranderingen (en verbeteringen, naar men hoopt) worden aangebracht. De heer F. Andriesse, algemeen bedrijfsleider, zegt: "Je moet zo nu en dan een nieuw gezicht laten zien en je afstemmen op wat de consumenten wensen. Zo is uit een onderzoek gebleken, dat de mensen graag meer gevarieerdheid in merken en prijzen van één bepaald artikel willen. Als we aan die wens gevolg geven, dan zal dat er toe kunnen leiden dat enkele andere artikelen moeten verdwijnen. Tot nu toe verkochten we vrijwel alles, maar we willen steeds meer naar specialisatie toe." volgend jaar de elfde De heer Andriesse heeft aan de wieg van de MIRO gestaan. Hij was betrokken bij de studie over en de voorbereidingen voor deze zelfbedieningswarenhuizen. "Er zijn in Nederland nu tien MIRO's," zo vertelt hij. "Volgend jaar wordt in Veenendaal de elfde MIRO geopend." Na enkele maanden een voorganger te hebben gehad is de heer Andriesse in Leeuwarden algemeen bedrijfsleider geworden. Daarnaast besteedt hij tijd aan projecten, die met de MIRO's in het algemeen verband houden. Een voorbeeld daarvan is de introductie van computer-bestuurde kassa's. Die zijn dit jaar in gebruik genomen en Leeuwarden had er de primeur van. Bij de Leeuwarder MIRO zijn steeds meer part-timers in dienst gekomen. "Het is vooral belangrijk voor de piekuren, waarin je over extra krachten moet kunnen beschikken. Maar ook buiten de openingstijden kunnen we veel part-timers gebruiken, o.a. voor de bevoorrading. Het bedrijf is van 9 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds open, maar in feite wordt er vaak van 5 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds in gewerkt. Als part-timers hebben we veel scholieren, maar ook gehuwde vrouwen." Er is onder de vaste en part-time medewerkers wel enig verloop, maar er is toch een grote, vaste kern ontstaan, die al jaren meeloopt. Deze bepaalt de werksfeer, die volgens de heer Andriesse voortreffelijk kan worden genoemd. Het contact met de klanten wordt vooral onderhouden via de MIRO-krant, die eens in de 4 k 5 weken verschijnt en in heel Friesland verspreid wordt. Verder adverteert men frequent in de Leeuwarder Courant, die ook de hele provincie als verspreidingsgebied heeft. huisvrouw-kaasverkoopster Eén van de part-time medewerksters is mevrouw B. Helfrich-Huitema uit Tietjerk. Ze werkt al bijna zes jaar bij de MIRO. Toen haar zoon in een andere plaats ging leren en het wat stil werd in haar huis zocht ze bezigheden. Ze schreef op een door Mevrouw B. Helfrich de MIRO geplaatste advertentie en werd aangenomen. Ze werkt nu als kaasverkoopster. "Ik had wel enige ervaring doordat m'n ouders destijds in Harlingen een kruidenierswinkel hadden, waarin ze eigenlijk van alles verkochten. Het was een MIRO in het klein. Vooral op het gebied van het provianderen van schepen was onze winkel gespecialiseerd." Mevrouw Helfrich verkoopt een groot aantal soorten kaas. "De vraag naar de buitenlandse kazen wordt groter, maar die naar binnenlandse soorten loopt niet terug. Ik heb een kring van vaste klanten, die goed op de hoogte zijn van ons assortiment en zo zoetjes aan weten wat ze het beste kunnen nemen." Drie dagen per week - woensdag, donderdag en vrijdag - is mevrouw Helfrich bij haar kaas te vinden. Ze doet haar werk met veel animo. "Het is belangrijk dat je je afdeling goed schoon houdt," zegt ze. veel afwisseling De 27-jarige heer J. Koopmans, assistent-hoofdadministrateur, woonachtig te Jubbega, vindt dat zijn nieuwe baan heel wat meer afwisseling biedt dan die bij het bankbedrijf waar hij eerst werkzaam was. In juni 1977 werd hij aangesteld. Zijn werk bestaat vooral uit het vastleggen van de Dhr. Andriesse [links] in gesprek met v.l.n.r.: T. Stelpstra, A. Roorda en J. Huurdeman. omzet-, kosten en winstgegevens. "Verder heeft de personeelsadministratie mijn aandacht en moet ik bijspringen waar dat nodig is. Ik ben de ven anger van de hoofdadministrateur. De sfeer op onze afdeling is buitengewoon!" De heer Koopmans is getrouwd en in een advertentie iets aangeboden, dat nog niet aangekomen is. De mensen komen er snel op af en dan moetje "nee" verkopen." Maar over de werksfeer is ook zij zeer te spreken. Breien en borduren zijn haar hobby's. snelle terugkeer Na HBS-opleiding en militaire dienst vond de thans 28-jarige heer H. Visser, die in Voorburg geboren werd en in 1955 naar Friesland kwam, dat er iets moest gebeuren. Wel. er gebéurde inderdaad iets, want in Leeuwarden werd de MIRO geopend en hij solliciteerde daar als afdelingschef. Eerst moest hij in Vlissingen stage lopen en z'n werk begon al toen de MIRO nog moest worden ingericht. "Het was hier nog één kale vlakte," herinnert hij zich, "maar daar kwam al spoedig verandering in," De heer Visser werkte achtereenvolgens op de afdelingen non food en software. Van deze laatste werd hij afdelingschef. Nu is hij chef van de afdeling houdbare kruidenierswaren. "Ik ben er twee maanden tussenuit geweest om als vertegenwoordiger bij m'n schoonvader te werken. Maar ik ben snel teruggekeerd. Ik was blij, dat ik hier weer werd aangenomen!" Mejuffrouw Corrie Siebrandi heeft een kind van 2Vi jaar. Hij reist met plezier elke dag van Jubbega, waar hij geboren en getogen is, naar Leeuwarden heen en weer. Het korfballen, dat hij daar beoefent in de vooraanstaande club "Wordt Kwiek" zou hij niet graag missen. "We trekken met de club het hele land door. Ook andere sporten interesseren me. 's Winters gaan we met een groep van 20 man naar de wintersport." Naast veel afwisseling in het werk dus ook afwisseling in de vrije tijd! tussen goud en zilver De 21-jarige mej. Corrie Siebrandi, die in de Vuurdoornstraat te Leeuwarden woont, is een kleine vijf jaar geleden in vaste dienst van de MIRO gekomen. Ze heeft eerst twee jaar als caissière gewerkt. Daarna is ze verkoopster geworden in de afdeling goud, zilver, sieraden en horloges. Dat hoort allemaal wel in één afdeling thuis, maar het zijn toch nogal uiteenlopende zaken. "Door de praktijk heb ik er verstand van gekregen," vertelt Corrie Siebrandi. "Ik vind het leuk werk. Je hebt op deze wijze natuurlijk veel meer contact met de klanten dan aan de kassa." Er is één ding, dat mej. Siebrandi wel eens hindert. "Soms wordt er in de MIRO-krant of

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 12