'Remodeling' bedrijfskleding medewerkers *„an" AC-Restaurants een feit slagerij Gezellig kokkerellen aan taf "Spekkie" heropende Simon-filiaal 103 in Son Exclusief ontwerp van Frans Molenaar Hoe komt NIEUW AH BOEK FLITSEN pagina 11 Behalve een grondige remodeling van een aantal wegrestau rants in het afgelopen jaar heeft de leiding van A C Restaurants ook haar medewerkers niet vergeten en heeft zowel de manne lijke als de vrouwelijke medewerkers onlangs in een nieuw, aan demode van deze tijd aangepast "jasje" gestoken. "Het was beslist Reen overbodiRe luxe", zegt Anita van Wordragen. sinds begin februari 1978 samen met Coby van der Sar belast met de begeleiding van het kledingprojekt. Het doel was om zo snel en zo goed mogelijk binnen het beschikbare budget de medewerkers van de wegrestaurants te voorzien van nieuwe bedrijfskleding. Het was bij AC Restaurants bekend dat er vele klachten waren over het oude tenue. "De door de OR van AC Res taurants geventileerde klachten liepen uiteen van onpraktisch, niet modieus tot het geen mogelijkheden hebben om te combineren. Bij de heren was er eigen lijk geen enkele "lijn" te herkennen", aldus Anita, die als projektcoördinatrice werkzaam is op de afdeling Marketing van AC Restaurants. In maart 1978 werd begonnen met het verzamelen van informatie over de eisen waaraan de kleding moest voldoen. Hiervoor werden o.a. ondernemings raadverslagen, rapporten van vorige kle- dingcommissies en de CAO-regeling voor bedrijfskleding geraadpleegd. Maar ook werden er diverse gesprekken gevoerd met de medewerkers zelf, met vertegenwoordigers van de afdeling marketing en personeelszaken en met de managers van alle AC-wegrestaurants. Anita: "Gewapend met een pakket van eisen en niet te vergeten met een budget hebben we een aantal bedrijven en ontwerpers benaderd. Naar aanleiding Anita van Wordragen Vanaf 30 november is ex clusiefin de Albert Heijn win kels het boek "Gezellig kok kerellen aan tafel" verkrijg baar. In dit nieuwe boek, dat werd geschreven door Hans Belterman, is alle gezelligheid rond het koken aan tafel ver enigd. Bij de eetpartijtjes nieuwe stijl staan de ingrediënten op tafel rond de fondue- pan, het gourmetstel of de partygrill en kan iedereeen naar eigen fantasie zijn culinaire creativiteit de vrije teugel laten. "Kokkerellen aan tafel" is een beste gids voor dit moderne eetgebeuren, omdat het complete menu's geeft met alle recepten en veel suggesties voor bij gerechten en drankjes. Omdat het ver telt welke gerechten te voren kunnen worden klaargemaakt om aan tafel alleen maar te worden afgemaakt en opgewarmd. Omdat het veel vertelt ook over de voorbereidingen voor zo'n avond kokkerellen, want ook die voorbereiding is een deel van het plezier. Exotische gerechten als Chinese fondue, sukiyaki en zoete fondue's komen uitge breid aan de orde, naast complete bistro-menu's. Ook het maken van crêpes, het zelf bakken van wafels en niet te vergeten het flamberen aan tafel worden beschreven met verrassende re cepten. Veel kleurenfoto's en tekeningen verlevendigen het boek. Kokkerellen aan tafel is een zaak van goede voorbereiding door de gast vrouw en van veel plezier en culinaire fantasie van de gasten. Dit boek helpt gastvrouw én gasten op weg. "Kokkerellen aan tafel" is in de winkels van Albert Heijn verkrijgbaar voor 9.95. Het boek kan ook per post worden besteld bij Librah, de boekenservice van Albert Heijn, Postbus 123, 1520 AC Wormerveer. Het kost dan, inclusief verzendkosten 15,95. Frans Molenaar te gast bij het 'herborenA C-Restaurantpersoneel van hun eerste ideeën hebben we een viertal bedrijven geselekteerd, die deze ideeën hebben uitgewerkt tot definitieve ontwerpen met de daarmee gepaard gaande offertes." In de loop van het gesprek wordt het duidelijk dat Anita op het terrein van de mode beslist geen vreemde eend in de bijt is. Al gauw blijkt dat ze een gedegen opleiding op mode gebied heeft gehad van niemand minder dan haar eigen vader, die in Den Haag een bekende bontzaak bezit. "De toen- dertijd opgedane ervaring kwam mij bij dit projekt uitstekend van pas", aldus Anita die het dan ook volkomen eens was met het managementteam van AC Restaurants, dat de voorkeur uitsprak voor het ontwerp van de internationaal bekende couturier Frans Molenaar. Anita voegt er aan toe: "Frans Molenaar is geen vreemde op het gebied van het ontwerpen van bedrijfskleding. In het verleden ontwierp hij onder meer de bedrijfskleding voor AERO Grondser- vice van Schiphol en de kleding van de vuilnismannen van de gemeente Am sterdam." Het praktische en modieuze ontwerp van Frans Molenaar is het dus, nadat de reakties uit alle vestigingen binnen waren, uiteindelijk geworden. Het vol deed aan alle eisen zoals bijvoorbeeld kleurechtheid, wasbaarheid, enz. Men koos als basiskleur bruin, omdat deze kleur veel combinatiemogelijkheden geeft, zowel voor heren als dames geschikt is, niet zozeer gebonden is aan haar- en gelaatskleur en niet snel "verarmt". Het doordachte ontwerp gaf bovendien een groot pasbereik, hetgeen wil zeggen dat er zo min mogelijk verschillende maten noodzakelijk waren. Dit werd o.a. bereikt door de verstelbaarheid van de meeste kledingstukken. "Deson danks moesten we toch van iedere full-time en part-time medewerker de maten hebben. Dit was een hele klus", aldus Anita, die er aan toevoegt dat, nadat alle maten verzameld waren, bleek dat het personeel van de AC- wegrestaurants aan de "stevige kant" is, hetgeen de keukens van de AC-wegres taurants natuurlijk eer aan doet. Doordat Flitsen helaas niet in kleur verschijnt, geven wij volledigheidshalve hiernaast een beschrijving van het nieuwe tenue van de medewerkers van de AC-wegrestaurants. Anita is inmiddels al weer druk doende met het volgende projekt, n.l. de be drijfskleding van de Pan Pan-vestigin- gen. Het is een rare gewaarwording wanneer je normaal je werk inpakken van voorverpakt vers vlees] doet, schoon fust pakt en opeens kijkt in de ogen van een slang. Dit overkwam op 6 oktober j.l. mej. Wentink in de Centrale Slagerij te Eindhoven. Nadat de eerste - niet geringe - schrik voorbij was, werd de slang in een plastic zak geloodst en gebracht, naar een adres waar ze er wel raad mee weten. Het exemplaar was een 45 cm lange Collebus Hippocrepus; deze soort kan meer dan een meter lang worden en komt voor in de meest zuidelijke streken van Europa en in Noord Afrika. De slang behoort niet tot de giftige soorten. Hoe zo'n slang in de C.S. komt? Nou, heel eenvoudig. Als slang wil je ook wel eens wat anders. Je zorgt er voor met b.v. een zending zuidvruchten naar Ahold verzonden te worden; je weet dat je met de vruchten dan in fust terecht komt en dat fust rouleert door het gehele land. Zo kom je nog eens ergens tot ze je vinden. Het nieuwe tenue van de medewerkers van de AC-wegrestaurants: Voor full-time dames: 3 blouses (beige) 2 rokken (bruin) 1 vest (bruin) 1 schort (bruin) 2 sjaaltjes (geel/bruin/oranje) Voor full-time heren: 3 overhemden (beige) 2 pantalons (bruin) 2 vesten (bruin) 1 sloof (bruin) 2 dassen (geel/bruin/oranje) Voor part-time dames: 2 blouses 2 rokken 1 vest 1 schort 1 sjaal Voor part-time heren: 2 overhemden 2 pantalons 1 vest 1 sloof 1 das Op 24 augustus j.l. werd in Son het Simon-filiaal 103 na een fikse verbou wing feestelijk heropend. Een paar weken eerder waren timmerlieden, stucadoors en schilders, soms wel 15 man sterk, begonnen aan de verbouwing van ons filiaal. Het was een drukte van belang. De bouwvakkers, het personeel en de winkelende huismoeders zochten al lemaal hun weg door de smalle gangpaden. Gelukkig hadden de klanten er begrip voor en volgden zij net zoals wij de verbouwing op de voet. Op zaterdag 19 augustus ging om 16.00 uur de deur op slot om op de donderdag erna weer voor onze klanten open te gaan. De winkel moest ontruimd worden. We hebben met steun van collega's uit andere filialen en onder leiding van onze coördinator Cor Melis tenslotte het karwei geklaard T-m V* Om 7 uur 's avonds waren alle rekken leeg en de laatste goederen uit de winkel gesjouwd. Na een grondige schoonmaakbeurt kon er begonnen worden met het plaatsen van de nieuwe inventaris. Maandagochtend stonden er 20 pal lets met nieuwe goederen voor de deur en dinsdag nog eens 9 pallets. Het waren me toestanden. Je had gelukkig geen tijd om gek te worden. Maar we hebben het geklaard. Donderdagmorgen was het zover. Na nog even vlug genoten te hebben van de koffie en het gebak (een ieder had het dubbel en dwars verdiend) opende Mejuffrouw Rietje Spek, "Spekkie" voor haar vrienden, onder het wakend oog van de aanwezigen en de fotograaf met een mooie speech ons herboren filiaal. Om 9.00 uur kwamen de eerste klanten binnen. Hun reaktie was hartverwarmend, een ieder was vol lof over de meta morfose, die ons filiaal had onder gaan. Ik wil gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om nogmaals ieder een hartelijk te danken voor de geweldige inzet, tentoongespreid bij het tot stand komen van onze "nieu we winkel". Met name Rietje Spek heeft door haar inzet en leiding l-Simon-filiaal 103 een beetje tot 'haar winkel' gemaakt. Hr. Horstermans Filiaan 103 Simon - Son

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 11