Kunstenaar met een grote K FLITSEN pagina 9 KEES VAN SCHERPENZEEL Het huis van de familie Van Scherpenzeel ligt aan de rand van Amstelveen en wanneer wij een fraai beschilderd smeedijzeren naambord zien in combinatie met een buurtuin in zijn oerstaat, dan staan wij inderdaad bij Kees van Scherpenzeel op de stoep. Kees werkt part-time in het filiaal Groenhofin Amstelveen. Vorig jaar hield hij hier zijn eerste tentoonstelling, waarvan het succes zo groot was dat hij er gewoon niet onderuit kon dit jaar een aanmerkelijk uitgebreidere expositie te houden. Kees kijkt fronsend naar het papier waarop wij de nodige aantekeningen hopen te maken. „In Flitsen no 7 stonden in het kleine stukje Kunst in filiaal "Groenhof" drie fouten. In de eerste plaats werd mijn tentoonstelling niet in het filiaal "Groenhof gehou den, maar in bejaardenhuis "de Ol menhof" verder is het woord grafieken niet juist, grafiek is al een meervouds vorm en verder was het natuurlijk niet dezelfde expositie zoals Flitsen schreef, maar een compleet andere, omdat het grootste deel van het vorig jaar tentoon gestelde werk reeds verkocht is. Kees is 4e jaars student aan de Gerrit Rietveld Akademie in Amsterdam. Hij volgt de studie richting illustrator. „Een illustrator moet zich aanpassen. Soms is dat wel eens moeilijk wanneer je eigen idee compleet anders is dan dat van de opdrachtgever. Maar in mijn eigen werk leef ik me dan weer voor de volle 100% uit zoals ik dat wil. Valkerij Nog één jaar studeren en dan zit het erop. Ik denk erover om als eindex amenopdracht een boek te gaan schrij ven over de Valkerij." Wij dachten dat Kees met schrijven bedoelde tekenen of schilderen, maar hij maakte ons duide lijk dat hij inderdaad het boek wil gaan schrijven en illustreren. Kees is zo'n boeiende verteller dat wij nauwelijks de tijd hebben gekregen eens om ons heen te kijken in zijn grote werkkamer. Één wand is volledig in beslag genomen door boeken en naslagwerken over de natuur en door twee grote bureaus. Aan een andere wand hangen geweien en opge zette uilen. Als wij vragen wat een bijzonder fraai gewei voor vóórgeschie denis heeft vertelt Kees dat hij dit gewei van een Wapiti, een Canadees edelhert, zelf uit Canada heeft meegenomen. „Canada trekt me erg aan qua natuur schoon, ik ben er nu twee keer een behoorlijke tijd geweest. Ik denk er vrij serieus over om voor mijn examen daar een stage bij een uitgever te gaan lopen. Er is van diverse kanten al belangstelling getoond en ik zou niet weten waar ik dichter bij de natuur kan staan dan in Canada's Nationale Parken". Stichting AAP Met de vraag wat een affiche van de Stichting AAP met zijn werk te maken heeft hebben wij een onderdeel aange roerd dat duidelijk één van Kees' stokpaardjes is. "De stichting AAP is een opvangcentrum voor exotische die ren in Amstelveen. Het is wel een enkele reis voor die dieren, maar beslist een prettigere dan het verblijf bij misschien goedbedoelende partikulieren, die geen idee hebben dat een aap of een pantertje of een boa constrictor niet in de huiskamer thuishoren maar uitsluitend in hun eigen omgeving. Het is uitge sloten dat dieren via de stichting bij voorbeeld naar een dierentuin gaan, of terug worden gebracht naar de natuur. Deze dieren zijn in sommige gevallen volslagen ontwend om bijvoorbeeld voor hun eigen maaltijd te zorgen, nakome lingen te krijgen of zich te verdedigen. Terug naar de natuur wil dan ook zeggen: geen enkele overlevingskans. De Stichting AAP heeft, zoals zo vele geen winst makende organisaties, behoefte aan donateurs en indien men eens een kijkje wil nemen bij een bonte verza meling bewoners, het adres is Leg- meerdijk 118 in Amstelveen en het gironummer is 2777530. Nou en deze affiche heb ik gemaakt voor de stichting. Als je zoiets bij een reklamebureau laat doen ben je een kapitaal kwijt en dat geld kunnen wij beter aan de dieren besteden. Een aap kost gemiddeld per maand veertig gulden en er zijn alleen al zo'n 80 apen." Vitrine Kijkend naar zijn fraaie verzameling boeken merkt Kees op: „Een tijdje terug heb ik een totaal verwaarloosd en verschimmelde statenbijbel van een kerk uit Oudewetering gerestaureerd. Dat doe ik ook, boekbinden en restaureren, maar het eigenlijke vak is tekenen en schilderen en het verzamelen van alles uit de natuur wat ooit geleefd heeft." Hij laat ons trots zijn grote vitrine zien waarin keurig gerangschikt zo'n 40 schedels liggen van bekende in Neder land voorkomende vogels. Hij doet alles zelf, van het vinden van de vogel tot en met het prepareren van het skelet. Ook over het opzetten van roofvogels praat hij alsof het een bouwplaat is. Een ander deel van de vitrine bestaat uit 18 potten waarin hij allerlei zeldzame vondsten bewaart, al dan niet op sterk water. Braakballen van roofvogels en meeuwen, waarbij vaak duidelijk te zien is wie er zoal het slachtoffer geworden zijn ten behoeve van de maaltijden, een haas in embryonale vorm, een wilde eend opgevouwen in z'n ei en nog veel meer zaken die Kees "gewoon" tegen komt. Elastiek Beneden in de vrieskist ligt nog een hele verzameling te wachten,"zegt Kees", het enige probleem is dat als ik aan het werk ben het wel zaak is zo ver mogelijk met mijn "material" uit de buurt van mijn moeder te zijn, het is logisch dat het niet lekker ruikt als je gaat uitkoken, maar ik heb er totaal geen last van." Als wij vol bewondering naar de puntgave schedelcollectie kijken van egel, mol, spitsmuis, en rhesus-aap wijst Kees ons op de maaginhoud van een kokmeeuw. "Kijk, die dacht dat alles wat er als een worm uitziet ook een worm is, daarom zal die reusachtige bal van niet verteerde elastiekjes niet zo prettig op z'n maag hebben gelegen". Boodschap Op onze vraag of Kees nog een bood schap voor de natuurminnende mede mens heeft kijkt hij weer fronsend en hebben wij weer zonder het te weten een teer punt geraakt."Ja het wordt tijd dat de kinderen op school weer eens leren wat bijvoorbeeld een bunzing is, ieder een kent alle dieren zoals olifanten, leeuwen en tijgers, maar het dier vlakbij is volslagen onbekend. Verder hoop ik Wlrr Ongeveer een jaar wordt reeds ge sproken over het vervallen van de KINDERAFTREK VOOR DE LOON- EN INKOMSTENBE LASTING en het hiervoor in de plaats betalen van EEN OPSLAG OP DE KINDERBIJSLAG. De beslissing hierover is thans door regering en parlement genomen en de datum van ingang is bepaald op 1 oktober 1978. Om te voorkomen dat de werkne mers, waarvoor de kinderaftrek met ingang van 1 oktober 1978 vervalt, de opslag op de kinderbijslag eerst ontvangen na 1 januari' 1979 is besloten deze opslag reeds te betalen met ingang van het 3e kwartaal (uitbetaling na 1 oktober 1978). De opslag op de kinderbijslag bedraagt: Voor het eerste kind 72,54 per kwartaal of/ 290,16 per jaar Voor het tweede kind 37,44 per kwartaal of 149,76 per jaar Voor het derde kind 37,44 per kwartaal of 149,76 per jaar. Voor het vierde en volgende kinderen wordt geen opslag betaald omdat hiervoor geen aftrek van loon- en inkomstenbelasting meer geldt se dert 1 januari 1977. Voor de medewerkers in ons concern betekent dit: le De kinderaftrek vervalt voor het eerst met de salaris berekening over de 10e periode 1978 (uitbe taling omstreeks 25 oktober) 2e De opslag op de kinderbijslag wordt voor het eerst uitbetaald in het begin van oktober 1978. opmerking Op de salarisspecificatie zal het aantal kinderen, waarvoor aftrek werd genoten nog wel worden afge drukt (zie vakje linksonder). Om U een indruk te geven waarom het in geld uitgedrukt gaat, volgen hieron der enkele cijfers, die afkomstig zijn JAARINKOMEN 21.750,— 29.900,— (Minimum (Modaal Ink.) Ink.) Voor partieel leerplichtigen geldt geen kinderaftrek. Hiervoor zal der halve geen opslag worden betaald. Betrokkenen ontvangen ook hiervan apart bericht. zeer belangrijk Door het vervallen van de kinderaf trek voor de loonbelasting zou men de indruk krijgen, dat het doorgeven van wijzigingen in kindergegevens niet meer noodzakelijk zou zijn. Gezinnen met: 1 kind 2 kinderen 3 en meer kinderen 65,- 99,- 23,- 56,- 40.000,- 50.000,- 75.000.- -.— 87,— -.— —132,— —176,- van een circulaire van het Ministerie van Sociale Zaken. In het geval dat de kinderbijslag en de opslag op de kinderbijslag aan verschillende rechthebbenden dient te worden betaald, zullen betrokke nen hieromtrent apart bericht ont vangen Ter beoordeling van het recht op kinderbijslag blijft echter wel nood zakelijk alle wijzigingen op de ge bruikelijke wijze te blijven doorgeven Het niet juist zijn van de gegevens in het personeelsbestand kan Uw recht op kinderbijslag beïnvloeden. dat de mensen die bijvoorbeeld de Waddenzee een warm hart toe dragen, (één van de belangrijkste natuurmonu menten ter wereld!) dit niet zullen demonstreren door een t-shirt van de stichting aan te trekken en dan alsnog met een grote boot de W adden onveilig te maken, dat slaat nergens op. Dit geldt ook voor beschermde natuurgebieden op het land. Veel "liefhebbers" denken dat als zij lid zijn van een natuurbescher mingsvereniging zij tevens een vrij kaart je hebben om zo'n gebied met de auto te gaan verkennen... De schaapherder/- schrijver Eelke de Jong is opgehou den met zijn kudde omdat hij radeloos werd van de automobilisten, die soms dwars over de hei reden op zoek naar de natuur en zijn kudde. Daarbij alles omverreden en zich nog oprecht ver baasden als er iets van gezegd werd." Veel later dan gepland nemen wij afscheid van een uiterst boeiende vertel ler, schilder, tekenaar, verzamelaar en conservator. "Indien iemand iets voor mij heeft bent ik altijd geïnteresseerd en te bereiken op tel no. 020-454841". roept hij ons nog na en wij drukken het hierbij graag af.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 9