VERDER MET MIRO HEERHUGOWAARD NIEUW GEZICHT Albert Heijn aanwezig op 'Zo te zienbeurs Rookwaren uit de kooien J. H. Horrel D. de Koster P. Spits R. Evers C. Keppel Heerhugowaard. Gegeven: een in haar soort in feite te kleine zaak, waarvan niet is te verwachten dat de beschikbare ruimte de komende jaren wordt uitgebreid. Gevraagd: Verander deze zo, dat het oorspronkelijk gestelde doel toch wordt bereikt en de functie van centrumwinkel behouden blijft. Met deze opgave zijn de heer R. Evers [33], algemeen bedrijfsleider van de Miro te Heerhugowaard, zijn sectorchefs en de diver se Ahold-steunafdelingen de afgelopen maan den doende geweest. Letterlijk 'doende', want in de laatste week van augustus is de zaak met een totaal nieuw gezicht heropend. 'Nadat we alle vergaarde gegevens en proble men hadden bekeken en de plannen uitge werkt is in amper 8 weken - en daar ging dan nog de bouwvakvacantie af - aan het nieuwe concept gestalte gegeven. Ik kan niet anders zeggen dan dat we allemaal reuze enthousiast over het resultaat zijn, vertelt de heer Evers. De omzet van de eerste week in nieuwe stijl heeft de planners een hart onder de riem gestoken. Die heeft in elk opzicht ruim schoots aan de verwachtingen voldaan. Het grootste probleem voor de nu 3 jaar bestaande Miro was de te kleine opper vlakte van 3500 m2, terwijl in de Miro-opzet zeker het dubbele beschik baar moet zijn. De heer Evers: "We liepen wel mee in het grote Miro-gebeu- ren, maar moesten op teveel punten achterblijven. Als landelijk, via adver tenties en folders, het omvangrijke assortiment naar voren werd gebracht, kon je hier merken dat de klanten in ons wat teleurgesteld waren. We zijn eigen lijk niet meer dan een grote super markt." Marktonderzoek Zowel intern als extern is toen - en dat begon in maart - onderzocht hoe de Heerhugowaardse vestiging toch haar rol in de belangrijke Noordhollandse (forensen)woonkern zou kunnen spelen. Per afdeling werd bekeken welke proble men er lagen ten opzichte van omzet, marges, concurrentie, personeelsbezet ting, prijsstelling, winkelinrichting etc. Op basis hiervan zijn in maar liefst 21 groepen analyses gedaan, terwijl gedu rende 2 maanden een permanent markt onderzoek werd gepleegd. Om ook de wens van de consument in de totale visie te betrekken werden panels gevormd, waarbij 60 klanten hun me ning en wensen konden duidelijk ma ken. De gevonden oplossingen leidden tot een totaal nieuwe opzet, die letterlijk èn figuurlijk om nogal wat inschikkelijk heid vroeg. Om de functie van zowel buurt- als regioverzorging te kunnen waarmaken moest het assortiment in vele artikelengroepen worden uitge breid, terwijl daarnaast de zaak zelf een massaal, ruimtegevend beeld zou moe ten vertonen. Of, zoals bedrijfsleider Evers het zegt: "Meer goederen op minder vierkante meters, want we wilden persé brede looppaden, voldoende ruimte vóór de kassa's, uitbreiding van het aantal kas sa's (van 10 naar 15) en duidelijke herkenningspunten en bewegwijzering voor de klant." 60% groter Deze aanpak bracht voor sectorchef 'diensten' C. Keppel (37) het nodige denk- en organisatiewerk met zich. "Ons magazijn werd circa 100m2 klei ner, terwijl de goederenstroom rond Bij de kassa's is extra ruimte geschapen door het weghalen van de sigarettenkooien. De rookwa ren hebben nu een plaats gekre gen in een aparte kiosk mét een volledig assortiment. Zo ging het aantal sigarettenmerken van 20 naar 60, van sigaren van 2 naar 55, van shag van 6 naar 14 en van pijptabak van 2 naar 15 merken. 60% groter is. De auto's uit het distributiecentrum kwamen hier 2 maal per week en nu elke dag. Een extra probleem is overigens dat wij voor 60% zijn aangewezen op levering door derden terwijl dat bij Ahold-vestigingen ge woonlijk belangrijk lager is. Laad- en losschema's vereisen hier dus heel wat studie want aan wachten hebben chauf feurs een hekel. De beperking in opslag ruimte is opgevangen door een recht streekse afvoer naar de verkoopafdelin gen." Ook onder de heer Keppel's verantwoor ding valt de administratie, die thans is gebaseerd op de wekelijkse exploitatie rapportage (WER). Deze geeft een nauwkeurig overzicht van omzet, bruto winst, produktiviteit, kosten, marges etc. "Een onmisbare informatie om de nieu we formule te bewaken en om onze reklame te kunnen verzorgen," zegt de heer Evers. Vers markt De afdeling 'vers', waarvoor de heer D. de Koster (31) thans nog in opleiding is" als sectorchef, heeft een forse assorti mentsuitbreiding ondergaan. Sommige verkooppunten (brood, vlees, groente en fruit) hebben qua aankleding (luifels, siertegelwanden etc) een ambachtelijke sfeer gekregen. De heer Evers: "We hebben de beste versmarkt in Noord-Holland en dat komt nu zowel in kwaliteit, prijs en assortiment uitstekend naar voren." In de droge kruidenierswaren is het assortiment met 15 a 20% vergroot en sectorchef P. Spits (26) geeft toe moeite te hebben gehad de juiste opstellingsfor mule te vinden. Ook al omdat de voor hem beschikbare oppervlakte met 50m2 werd teruggebracht. Uiteindelijk brach ten lange strakke straten met duidelijke aanduidingen en strikte scheiding van artikelgroepen het gewenste resultaat. De prijsstelling in de harde discounter sfeer zorgde mede voor een uitstekende start, waarbij ook de slijterij best uit de blokken kwam. Duidelijker Dat kan trouwens ook worden gezegd van de non-food sector waar de heer J.H. Horrel (30) de verantwoordelijke man is. De in zijn afdeling aangebrachte wijzi gingen hadden vooral betrekking op het assortiment. "We hadden te weinig van veel en dat gaf zowel bij de klant als bij ons een negatief effect. In de nieuwe opzet is ons assortiment veel duidelijker. Wat we nu hebben, hebben we goed. We hebben bijvoorbeeld gekozen voor een uitgebreide afdeling kinderkleding, ter wijl we de dames- en herenconfectie hebben afgestoten. In de hobbyafdeling is veel meer dan voorheen het accent gelegd op de convenience-artikelen (spij kers, schroeven etc. die worden meege nomen zonder dat daar gezinsoverleg aan voorat behoelt te gaan). Hiervoor heeft het verfassortiment dan weer plaats moeten maken." In de non-foodafdeling is verder de drogisterij uitgebreid met het assorti ment van zes grote huizen (Nina Ricci, Chanel. Jade, Invite, Cutex en Max Factor), waarvan de prijsstelling ver onder het fabrikantenadvies wordt ge houden. Nieuw gezicht Nu de Miro te Heerhugowaard, gelegen in het winkelcentrum Middenwaard, een eigen koers gaat varen zal ook de reklame daarop worden afgestemd. In samenwerking met Ahead Advertising is een eigen "gezicht" ontwikkeld, dat eens per week in een dubbele pagina en met voorpagina-advertenties in het streekblad wordt getoond. Bovendien worden gebieden waaruit minder klan ten komen, extra befolderd. De heer Evers tenslotte: "Al met al hebben we een alleszins geslaagde ope ratie achter de rug. Een ingreep waarvan we veel resultaat verwachten. Iedereen hier (er werken 180 mensen inclusief part-timers) is enorm gemotiveerd. Dat bleek overduidelijk in de verbouwperio de toen hier door iedereen keihard - soms dag en nacht - is gewerkt. We gaan er lekker tegen aan en de uitstekende resultaten van de eerste dagen hebben ons nog eens extra opgepept." "Zo te zien." Onder dat motto werd op 23 september In de Hilversamse Expohat een beurs gehouden voor blinden en slechtzienden. Onder de meer dan honderd stands op deze beurs was er ook één van Albert Heijn. Hier kon men folders in braille en grootletterdruk kragen over viug-klaar-recepten, terwijl er ook gedemonstreerd werd met deze artikelen. De beurs, door omvang en opzet uniek in West-Europa, werd georga niseerd door de Aktiegroep van Blinden en Slechtzienden, A.B.S., een groep mensen die drie jaar geleden begonnen is met het aan pakken van zaken die de bestaande instellingen lieten liggen. "Zo gauw we alles kwijt kunnen aan de bond, houden we op te bestaan." zegt Frans Roodbol, secretaris-penning meester van de A.B.S., "en daar werk je in feite naar toe." We hadden een gesprek met de heer Roodbol omdat door de contacten met hem en zijn medewerkers bii AH het idee geboren is om in de Albert Heijn-winkels de mogelijk heid te scheppen dat blinde en slechtziende klanten extra aandacht krijgen. De heer Roodbol vertelt hier over: "Ze kunnen nu ook wel naar zo'n winkel gaan roet een lijst van de dingen die ze nodig hebben, maar ze moeten daarbij geholpen worden. Veel dingen zijn in hun verpakking niet herkenbaar omdat ze uiterlijk hetzelfde zijn, terwijl er andere din gen in zitten. Daarom wil men nu bij Albert Heijn een regeling maken dat deze mensen van tevoren een af spraak met de chef van de winkel maken. Als ze dan komen, is er iemand die ze kan helpen. En dan gaat het er niet alleen om dat het lijstje boodschappen afgewerkt wordt. Het is ook erg belangrijk te weten wat voor nieuwe artikelen er zijn." Een initiatief van de aktiegroep die in hetzelfde vlak ligt, is het benade ren van de verpakkingsindustrie. Men zou graag zien dat door het werken met reliëfs op de verpakking de artikelen in de winkel op de tast herkenbaar worden. "Als ze dat op grote schaal gaan doen, hoeft het niet eens veel duurder te zijn," meent de heer Roodbol. "En je maakt de mensen er een stuk zelfstandiger door. Dat is toch iets waar we vooral naar streven. Iets anders wat je erdoor bereikt, is integratie. Mensen leren met blinden omgaan. Dat is goed. Men is er vaak huiverig voor, maar blinden zijn ook gewone men sen." In dit verband wijst de heer Roodbol op het bestaan van het boekje "Niet zo, maar zo", waarin wenken worden gegeven voor een prettig contact met blinden, zoals de omslag vermeldt. Het is voor twee gulden verkrijgbaar bij de V.N.B.W., Kipstraat 54 in Rotterdam. Tenslotte benadrukt hij dat het hier om een groot aantal mensen gaat: bij de officiële bonden zijn er zo'n zesduizend geregistreerd, maar het werkelijke aantal visueel gehandi capten in ons land bedraagt een veelvoud daarvan. "We hopen dat de beurs een mes is dat aan twee kanten gaat snijden. Dat er niet alleen informatie terecht komt bij de blinde mensen, maar dat aan de andere kant ook gezien wordt waar de behoeftes van deze mensen liggen."

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 5