Kindermode komende winter Lima Coelho zette zes jaar door msr-wmum &ananen mo Wie had de gekste belevenis aan de grens Schriftelijke cursus elektrotechniek in Portugal De heer G. J. Heijn opent pagina 4 FLITSEN loiepvrt Het passeren van landsgrenzen is voor veel vakantiegangers kenne lijk de gewoonste zaak ter wereld geworden. Dit blijkt wel uit het zeer geringe aantal inzendingen naar aanleiding van de oproep in het juli-nummer van Flitsen tot het schrijven van een kort "grens- verhaal" over een grappige of misschien droevige gebeurtenis aan de grens. Daardoor is het helaas niet mo gelijk om te komen tot een ver antwoorde keuze van de drie beste inzendingen, die voor een prijs in aanmerking zouden ko men. Zij die wel hun verhaal hebben ingezonden, krijgen allen een verrassing thuis gestuurd. De stylering van de kindermode voor de winter 1978/1979 komt in grote lijnen overeen met die van de damesmode voor de komende winter, maar wel op een kinder lijke manier geïnterpreteerd. Zo meldt ons de mode-afdeling van Miro, die zelf natuurlijk ook deze mode op de confectie-afde- lingen voert. Op de grote kindermode-beurzen in Parijs, Utrecht en Keulen bleek dat ook de kleuren over eenkomsten vertonen. Beige, bruin, roest, toop en groen zijn afgeleid van de geldende dames mode. Uit ditzelfde kleurengamma zijn in de kindermode de zeer donkere tinten belangrijk, naast zwart en de wat fellere accentkleuren voor de bonneterie. Deze laatste moe ten hef sombere beeld wat opfleu ren. Gigi Look Men maakt onderscheid in ver schillende stijlen, die ook door Miro gebracht worden. Zo is er de Gigi look, een romantische stijl met ruimvallende jurkjes met een verhoogde taille, veel ruches, stroken, plooien, smock en kant in flanels, rib en kleine bloe metjes. Een heel andere stijl is de College style, klassieke kleuren en kleine ruiten en tweeds. Klassieke kilt en jagersloden jassen horen hier toe. Voor sportief aangelegde kinderen ligt de sportmode klaar. Er is stoere regen- en sportkle- ding uit synthetische materialen. Vooruitlopend op de trend van de komende jaren ontwikkelt zich de skate-board look, die zich uit in sportieve kleding met felle accen ten in de vorm van biezen, banden, teksten en elleboogstuk ken. Hier zijn alle kleuren bruin en groen en melangekleuren weer belangrijk. Vervolg van pag. 1 "Naast het blijven ontwikkelen van nieuwe supermarkten in nieuwe winkel centra dienen wij een winkelformule voor stadsvernieuwingsgebieden te vin den, die beantwoordt aan de wensen van de consument en die op haar eigen manier de zuigende werking van de meer grootschalige vestigingen in na-oorlogse winkelconcentraties kan weerstaan". De heer Heijn pleitte voor overleg met het bedrijfsleven, met de overheid en met de buurtbewoners om te komen tot zinvolle oplossingen in de bewinkeling van stadsvernieuwingsgebieden. "Een concurrerende concentratie kan alleen maar aantrekkelijk worden door een combinatie van het midden- en kleinbe drijf met het grootwinkelbedrijf", aldus de heer Heijn. "En daarom wil Ahold meedoen". Ahold heeft vertrouwen in de buurtwin- kel nieuwe stijl en het ligt dan ook in de verwachting dat aan dit type winkel volle aandacht zal worden geschonken. ZB-filialen, die in de eerstkomende periode op het programma staan nieuw geopend te worden of vernieuwd te worden, zijn: Amsterdam Stadionweg, Winterswijk, Breukelen, Wijchen en Renkum. Portugese cursus Als enige keus bleef toen in feite over een Portugese schriftelijke cursus. Joao B. Lima Coelho ging in zee met het Instituto Dimep, dat het hoofdkantoor heeft in Brazilië en een nevenvestiging in Portugal. Hij schreef in voor de cursus Technico Electricista (electrotechnicus). Dat was zes jaar geleden. De cursus werd in mootjes gehakt en elk jaar kwam Lima Coelho een stapje verder. Dat kon echter alleen doordat hij daarvoor steeds zijn zomervakantie opofferde. Elk jaar ging hij een maand naar Portugal om daar enige weken stage te lopen en een tentamen af te leggen. Dat ging steeds goed."Het heeft me wel erg veel tijd en inspanning gekost," vertelt hij, "Ik denk, dat ik elke dag toch wel een uur of vier aan het leren was, zo'n 20 uur-in de week. Maar werken en leren tegelijk was wel moeilijk." Toch zette Joao door. De enveloppen met de uitgewerkte opgaven ploften regelmatig bij het instituut in Lissabon door de brievenbus en met dezelfde regelmaat kwam het gecorrigeerde werk meestal met goede cijfers terug. Deze zomer volgde eindelijk het laatste examen en vol trots nam de heer Lima Coelho zijn diploma als "Technico Elec tricista" in ontvangst. Dat gebeurde na een verblijf van vijf weken in Portugal. "Het zit er nu op," zegt hij, "Misschien ga ik wel proberen een andere functie te krijgen bij het bedrijf. Daar moet ik nog eens over nadenken. In de dropafdeling 99 buurtwinkel" heb ik ook wel wat last van het poeder. Dat speelt ook een rol." Echte vakantie In elk geval wil hij komend jaar zijn vakantie voor het eerst weer eens beste den aan contact met de familie. Mis schien gaat hij zelf (met zijn vrouw, die als typiste in Amsterdam werkt) enige weken naar de Kaapverdische eilanden, misschien komen zijn moeder en enkele andere familieleden naar de Zaan. "Ik heb hen al die jaren niet gezien," zo merkt hij op, "Want de gehele vakantie zat ik altijd op de cursus in Portugal. Ik heb nu weer wat meer vrije tijd. Eindelijk. Maar ik heb mijn diploma Het vergt een grote hoeveelheid doorzettingsvermogen om een schriftelijke studie jarenlang vol te houden en met succes af te sluiten. Velen geven er tussentijds de brui aan. Maar de heer Joao B. Lima Coelho [32] van de dropafdeling van Marvelo te Zaandam kon deze zomer eindelijk het begeerde papiertje in ontvangst nemen. Aan zijn naam is al te zien, dat zijn wieg ergens anders heeft gestaan dan in Nederland. Dat klopt ook, hij is afkom stig van de Kaapverdische eilanden, sinds drie jaren een zelfstandige natie na eerder tot Portugal te hebben behoord. De taal die er wordt gesproken is offici eel Portugees, hoewel de bevolking er zelf een enigszins afwijkend dialect spreekt. De heer Lima C. -o is nu bijna acht jaar in Nederland. Voor die tijd werkte hij op de Kaapverdische eilanden in de electrotechniek. Een diploma had hij echter niet. In Nederland kwam hij tot de conclusie, dat het toch wel goed zou zijn wanneer hij zich verder in dat vak zou bekwa men. Het volgen van een cursus in ons land bleek echter vrijwel onmogelijk te zijn als gevolg van het taalprobleem.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 4