"Met wat voor soort wagen kan men wel en niet terecht bij de OR-vertegenwoordigers van waardebon flitsen DO Functie-evaluatie groep 8 en hoger volgend jaar gereed Ontwerpregeling klachtrecht voltooid Speciaal welkom tot afwezigen pagina 2 FLITSEN "Wij zouden ons gelukkig prijzen wanneer de achterban met meer vragen bij ons zou komen, al is het natuurlijk niet zo, dat je voor elk probleem bij een ondernemingsraadslid kan aankloppen. Maar wat meer steun in de vorm van op- en aanmerkingen vanuit de "achterban" is altijd welkom. We horen vaak te weinig van wat er onder de mensen leeft. Dit zeggen de heren F. Petra en A.J. Teeling, beiden lid van de O.R. Detail- handelsgroep over het onderwerp: "Met wat voor soort vragen kan ik als personeelslid terecht bij mijn OR—ver tegenwoordiger en met welke problemen niet "Het totale wel en wee van de onderne ming kan in de ondernemingsraad aan de orde komen," merkt Frans Petra op, "Dat kan uiteenlopen van huishoude lijke onderwerpen als lunchpauzes en variabele werktijden tot en met reorga nisaties." Naar zijn mening - en Aad Teeling beaamt dat - komt niet alles wat er bij het personeel leeft bij een ORlid terecht en het omgekeerde is evenzeer het geval. Niet alles wat in een OR is besproken wordt in voldoende mate aan het personeel duidelijk uiteengezet. Petra: "Het is eigenlijk een tweezijdig communicatieprobleem: hoe bereik je als ORlid de achterban en hoe bereik je als achterban het ORlid. Wij zou den als ondernemingsraadsleden beslist meer kunnen doen wanneer de achter ban actiever was met ons te voorzien van de beschikbare informatie. Er zijn maar weinig dingen waarover van beide kan ten OR en achterban intensief overleg wordt gepleegd. Daardoor wor den nog veel mogelijkheden onbenut ge laten." Teeling voegt er meteen aan toe, dat dit ook komt omdat de achterban vaak onwetend is van de punten die in een OR—vergadering op de agenda staan. Daardoor komt het dat de ach terban, de kiezers dus van de OR, niet met opmerkingen en vragen bij hun gekozen vertegenwoordigers komen over deze onderwerpen. Daardoor ook mis sen de ORleden kansen om de behar tiging van de belangen van het personeel en van de onderneming volledig tot hun recht te laten komen. Informatie "Die onwetendheid geldt overigens voor ons als OR—leden soms ook," vindt de heer Teeling, "Ook wij krijgen, hoewel niet altijd te voorkomen, wel eens te weinig en te laat in een enkel geval pas in de vergadering de nodige in formatie. Dan zijn er ook geen gelegen heden meer om de achterban te infor meren en jezelf van mogelijk gewenste gegevens te voorzien." "Toch moet men misschien wel enige drempelvrees overwinnen om bij OR leden binnen te stappen," meent de heer Petra. Hij bedoelt dat in figuurlijke zin. Het is hem echter wel opgevallen, dat het de laatste tijd "gonst" van geruchten over de decentralisatie, terwijl maar weinigen bij hem om inlichtingen over het hoe en waarom komen vragen. Toch is deze zaak in de (C)OR besproken, zodat de ORleden op de hoogte zijn en hun kennis kunnen doorgeven. Men vraagt er echter te weinig om. Teeling: "We zijn nu zelf bezig geweest met het optrommelen van de achterban, maar het mag ook best van de andere kant uitgaan. Graag zelfs." 'Praatcollege' Naar de mening van de heer Petra komt men eerder met wat eenvoudiger onder werpen naar een ORlid toe dan met meer ingrijpende zaken, zoals taakver vulling, verandering van organisatie in het bedrijf e.d. Teeling: "Dat gebeurt misschien ook wel, omdat men zich afvraagt wat er te bereiken valt. Dat zullen we ook meer duidelijk moeten maken, geloof ik." Petra: "Klopt. Men heeft wel de indruk volkomen ten onrechte dat een OR een praatcollege is. We schieten kenne lijk dan tekort in het naar buiten bren- Dank voor reacties Meerdere lezers van Flitser» hebben gereageerd op de vraag over kerstpakket of waardebon. De leden van de COR stelden deze reacties bijzonder op prijs en zeggen alle inzenders hartelijk dank. gen van de zaken waarmee wij ons bezighouden." Onderwerpen In de wet op de ondernemingsraden staan de onderwerpen genoemd die in een OR aan de orde kunnen komen: re gelingen op het gebied van pensioenen, winstdeling, sparen, werktijden, vakan ties, belonings- en functiewaardering systemen, regelingen in zake aanstel ling, bevordering en ontslag van perso neel, bedrijfsmaatschappelijk werk, werkoverleg, opleidingen enz. Petra: "Wanneer een werknemer niet tevreden is over de uitvoering van be paalde maatregelen behoeft hij niet direct naar een ORlid te stappen. Het verdient aanbeveling eerst de normale "lijn" te volgen om opheldering te krij gen. Pas wanneer het antwoord niet bevredigend is kan men proberen iets via een OR—lid aan te kaarten." Teeling wil de vraag stellen hoe je de communicatie naar de achterban kunt verbeteren. De wijze van verslaglegging van het OR—gebeuren geeft ook niet altijd even duidelijk weer hoe een OR zich zelfstandig kan opstellen en dit ook daadwerkelijk doet. Spreekuur Hij zou het geen gekke gedachte vinden om een soort spreekuur te houden waar op een ieder met zijn vragen bij een ORlid kan komen. Dat is pas "aan de weg timmeren." Daar is de heer Petra het in principe wel mee eens: "Maar dan moet zo'n spreek uur duidelijk gericht zijn op een komen de vergadering. Er moet ook voldoende informatie voorhanden zijn om iets zinvol met een achterban te kunnen bespreken." Teeling: "Wanneer je als OR zelf te wei nig informatie hebt moet je niet akkoord gaan met een bespreking van zo'n punt." Petra: "Dat is moeilijk wanneer iets aan de orde komt via de mededelingen." Hij voelt echter wel iets voor een soort controlefunctie van de OR op de uitvoe ring van eerder genomen besluiten, dat lijkt hem beslist de moeite waard. Teeling is dat met hem eens. Hij haalt aan, dat de "intentieverklaring" van de Raad van Bestuur over het ORwerk nog niet overal is verspreid en naar zijn mening zou een COR waar deze ver klaring is behandeld dit in de gaten moeten houden. Ondersteuning Het kernpunt voor het welslagen van het ORwerk zien de beide gesprekspart ners echter in de activiteit van de ach- De personeelsafdeling heeft een ont werpregeling voor het klachtrecht ge maakt. Deze wordt in september in de Raad van Bestuur besproken. Dit ver telde de heer A. Heijn op 17 augustus j.l. in de Centrale Ondernemingsraad. Hoe een landelijke regeling van het klachtrecht er uit zal zien, is nog onduidelijk. Bij de Sociaal-Economische Raad ligt een adviesaanvrage, waarop o.m. het Verbond van Nederlandse Ondernemingen commentaar levert. Volgens de heer Heijn lopen de bij Ahold levende ideeën grotendeels gelijk op met hetgeen bij de SER ter tafel ligt. terban. Petra: "Die laat nog teveel op zijn beloop, waardoor een ORlid een beetje als één man optrekt. Door een goede ondersteuning kan het ORwerk evenwel de juiste kant op worden ge stuurd." Teeling: "Wanneer je weet dat je de mening van een aantal mensen naar vo ren brengt ga je als ORlid ook veel gemotiveerder aan de gang." Zowel de heer Petra als de heer Teeling zijn van mening, dat het bedrijven werk ook een ondersteuning voor een ORlid kan zijn, zij het dat de daaruit komende informatie maar op een deel van de ach terban (georganiseerden) betrekking heeft. Petra: "Als OR heb je echter de belan gen van onderneming en gehele perso neel te behartigen. Vandaar dat het zo belangrijk is dat men met vragen en op merkingen bij de vertegenwoordigers in de OR komt. Misschien is men dan wel eens aan het verkeerde adres, maar dan kan de weg worden gewezen. Het belangrijkste is naar mijn mening, en dat zal Teeling met mij eens zijn, dat men niet bang moet zijn om een OR—lid in te schakelen wanneer men ergens niet uit kan komen." Personeelsblad Ahold N.V. Oktober 1978 35ste jaargang no. 8 verschijnt 10x per jaar Oplage: 27.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1701 Zaandam Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten W. Haeser Mej. T. Harder H. Heeroma B. van der Knaap M. Kohnstamm J. Kragten A. W. Kuipers H. Malag C. D. Menne A. de Roo D. Rövekamp M. de Ruyter M. D. A. Sneijder Redactie en vormgeving in samen werking met PR Bureau Van Hulzen, Voorschoten Het komt niet zo vaak voor, dat juist afwezige personen speciaal worden ge noemd in het openingswoord van een vergadering. Dat gebeurde echter wel in de bijeenkomst van de Centrale Onder nemingsraad op donderdag 17 augustus j.i. De CORvoorzitter kon toen medede len dat zijn wens om een vertegenwoor diger van het vrouwelijk geslacht in dit college te hebben was verhoord. Namens de OR van Albert Heijn Supermart is namelijk Mej. S.C. Childs uit Geleen in de COR benoemd. Door omstandigheden kon zij echter de vergadering niet bijwonen. Ook de heer C.S. Smit (Verbrumar) uit Heerhugowaard was er niet. Toch werd ook hij genoemd door de heer Heijn, omdat het echtpaar Smit via dochter Marloes geboren op 26 juli de 30.000e inwoner van Heerhugowaard had geleverd. Marloes is de derde doch ter van het gezin Smit. Dit heeft de heer A. Heijn aan de COR op 17 augustus medegedeeld, naar aan leiding van de werkzaamheden van de C.P.D. met behulp van het Bureau Hay. Er zijn in dit kader 70 referentie-functies beschreven en geëvalueerd. Tegen deze achtergrond zullen tussen augustus 1978 en eind 1979 alle functies in groep 8 en hoger worden beschreven en geëvalueerd en ingedeeld. Wanneer door wijzigingen in de organi satie de inhoud van een functie veran dert, zal deze opnieuw worden bekeken. "Je bent er in feite nooit mee klaar" vond de heer Heijn. "Wanneer er verschil van mening is over de functieinhoud dan zal in gesprekken van betrokkene met zijn chef, eventueel de naast hogere chef etc., de oplossing moeten worden gevonden", meende de heer Heijn naar aanleiding van een desbetreffende vraag. Op een vraag naar aansluiting van de functies van groep 7 met die van groep 8 en hoger antwoordde de heer J.Ph. Ypma (eerste secretaris COR), dat hier voor een aantal grensfuncties onder de loep is genomen. De resultaten hiervan zijn nog niet bekend. De heer Heijn wilde de personeeldienst hierover wel nadere toelichting vragen. 'DC£Ef«8US leuker:. ,*Groi Per 1 januari 1980 hoopt Ahold voor medewerkers in de groepen 8 en hoger een Hay groeps- en salarisstructuur te kunnen introduceren. De informatie daarover zal t.z.t. aan de Centrale Ondernemings Raad worden doorgegeven. ïn de COR-vergadering van 17 au gustus j.l. is de kerstpakkettenpro- blematiek nog niet geheel opgelost. De minste moeite had de COR met het standpunt, dat men de voorkeur geeft aan een pakket boven een waardebon. By die beslissing speel den mee de van diverse zijden binnengekomen reacties op het arti kel in één van de vorige Flitsen. De meerderheid van de betrokkenen - en het was een vrij grote meerderheid - bleek liever een pakket te ontvan gen dan een waardebon. Een ander facet van het vraagstuk was: moeten part-timers ook een heel pakket hebben of moet op de huidige manier (half pakket} worden door gegaan. De COR heeft zich over deze vraag gebogen evenals enkele onderne mingsraden. "De meerderheid wil de tegenwoor dige gang van zaken handhaven," 20 vatte de heer F.J, Petra het in de vóórvergadering bepaalde standpunt samen. Alleen Marvelo was voor stander van het geven van een pakket met een gelijke inhoud aan alle medewerk(st]ers. Men zou part-timers een heel pakket kunnen geven - zonder kostenver hoging voor het bedrijf - door de futi-tiroers wat te laten inleveren, maar daar voelde de COR-meer derheid niets voor. De heer Petra meende, dat men eigenlyk het totale pakket arbeids voorwaarden voor part-timers zou moeten bekijken. Een nivellering van verschillen in pakketten [die de COR dus afwees} was z.i. niet los te zien van het totale beleid ten aanzien van part-timers. "De part-timers horen er wel degelijk by," stelde de heer Heijn. "Maar het is natuurlijk wel zo, dat verschillen in gewerkte uren op diverse manieren tot uiting komen."

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 2