ZO MAAR Lfl VAN DEI 678FILIALEN pagina 12 FLITSEN Marjan van Otterdijk f "Het gaat lekker hier, zegt de heer B.T.M. Tonk, bedrijfsleider van de AHSM aan de Heuvel in Geldrop, en als we later met een aantal van zijn medewerkers gepraat hebben, zijn we ervan overtuigd dat hij daarmee niet overdrijft. Dit filiaal bestaat inmiddels een jaar of vijf in Geldrops winkelcentrum, en kwam in de plaats van een wat minder centraal gelegen klein filiaal. Het is ongeveer 800 vierkante meter groot, waarvan 625 m2 winkeloppervlakte is. De zaak wordt bemand - en bevrouwd uiteraard - door ongeveer 65 mensen, van wie 60 procent part-timers. Het is een middelgrote SM, die onder code 3 valt, en heeft een klantenkring die voornamelijk uit Geldrop zelf [27.000 inwoners] afkomstig is. Verder komt men ook wel uit de omliggende gemeenten Mierlo en Heeze. De heer B. T. M. Tonk Geldrop krijgt er binnenkort een nieuwe wijk bij, en de heer Tonk verwacht dat dit in de omzet van zijn zaak merkbaar zal zijn. Die omzet kwam vorig jaar september onder zware druk te staan, toen naast de deur een Massamarkt geopend werd. Voorheen zat hier De Gruyter, waar men weinig "last" van had, maar met de Massamarkt kreeg men een wezenlijke concurrent te bestrijden. De heer Tonk: "Het is hier zwaar overbewinkeld. Die Massamarkt ging twee ton per week draaien. Dat moet toch ergens vandaan komen. Maar gelukkig niet bij ons. In het begin hebben we wel even een klap gehad, maar nu zitten we praktisch weer op het oude peil." In deze AHSM komen per week ongeveer 7.000 klanten. In het weekend is de drukte met name groot door de trek die men op de omgeving uitoefent. Een ruim parkeerterrein heeft daar een gunstige invloed op. Laag vandaag Door de bijzondere concurrentiepositie heeft men vanaf kerst vorig jaar kunnen adverteren in een plaatselijk huis-aan-huis-blad. Drie maanden lang is hierin de campagne "laag vandaag" gebracht. De heer Tonk, 31 jaar oud, is hier twee jaar geleden bedrijfsleider geworden. Hij begon zijn carrière bij Simon de Wit, voor welk bedrijf hij in vele winkels in Nederland werkte. Op 17-jarige leeftijd kwam hij er als jongste bediende binnen in Weert. Na z'n militaire dienst volbracht te hebben werd hij chef in een aantal filialen in Amsterdam. Toen stapte hij over naar ETOS. "En daarna zijn we bij Albert Heijn terecht gekomen. Een grandioos bedrijf." Sectorchef Hans Senders is vol lof over de sfeer waarin in dit filiaal gewerkt wordt: "Die stemming is formidabel hier. Dat ligt ook veel aan de wijze waarop het management-team functioneert. Daarin ligt de grondslag voor het functioneren van het filiaal zelf." De heer Senders heeft ook een ETOS-verleden. Bij dat bedrijf werkte hij zich in een jaar of zeven op van bediende tot afdelingschef. Na de overname door Ahold werd hij na verloop van tijd ingeschaald als 1-ste verkoper B. Inmiddels is hij dus sectorchef geworden, en hij verwacht binnenkort in opleiding te gaan voor bedrijfsleider. Leiden en opleiden We vragen hem wat in zo'n winkel de samenstelling veranderd is: "Er zijn er nog maar een paar uit die tijd over. Je zoekt naar een goede combinatie van jong en oud. Zo blijf je zoeken, en daarmee kun je sterk de sfeer in een zaak bepalen. Als je de zaak zo goed begeleidt, als je met een goed teamverband werkt, krijg je het hoogste rendement." Dat is volgens hem een opvallend verschil met de werkwijze zoals men die bij ETOS kende: "Bij Albert Heijn wordt bewust naar dat Rob Verheij teamverband gestreefd. De afstand tussen bedrijfsleider en personeel is hier veel kleiner dan bij ETOS." Verder komen Een ander pluspunt bij Albert Heijn vindt hij in de wijze waarop aan de opleiding van het personeel gewerkt wordt: "Daar doen ze in andere bedrijven praktisch niets aan. Je krijgt hier de kans om verder te komen. En ze zeggen het ook keihard als er geen promotie voor je in zit. In andere bedrijven word je dan vaak met smoesjes zoet gehouden." Uit het nabijgelegen Nederweert komt caissière Ria Willems. Ze werkt sinds februari hier. Voorheen stond ze in een groentezaak, een klein winkeltje, en ze is inmiddels tot de conclusie gekomen dat het bij Albert Heijn prettiger werken is: "Het bevalt me hier veel beter. Je werkt met meer mensen, en daardoor is het een stuk gezelliger." Als de hoofdcaissière met vakantie is, is Ria haar vervangster. En als het aan de kassa niet zo druk is, verricht ze de nodige diensten in de winkel. Grote kinderen In de afdelingen groente en deli kan Greet Maas men Greet Maas tegenkomen, sinds anderhalfjaar werkzaam bij Albert Heijn. "We hadden vroeger thuis ook een winkel," vertelt ze. "Toen ben ik getrouwd, er kwamen kinderen, en nu die groot zijn, kan ik weer gaan werken." Via een kennis kwam ze bij Albert Heijn terecht: "Het bevalt me prima hier, ik zou niet anders meer willen. Je hebt een leuk contact met de klanten. Ze vragen veel, bediening en voorlichting. Hoe je bepaalde dingen moet klaarmaken bijvoorbeeld. En ze vertellen mij ook wel eens wat." Persoonlijk Greet is part-time medewerkster, ze maakt zo'n 25 uur per week, met name in de drukke tijden van die week. Ze merkt de laatste tijd dat de klanten een andere instelling krijgen: "Ze zoeken weer een band, ze willen wel eens even wat aan je kwijt. Dat kan niet altijd, maar het is wel belangrijk, dat persoonlijk contact." Greet komt zelf uit Mierlo, waar ze aktief is met het zogenaamde open jeugdwerk: "Door de kinderen waar je mee werkt, ken je veel ouders, en ik merk dat hier de laatste tijd steeds meer mensen uit Mierlo komen. Het is hier een prettige zaak om te werken. Het gaat met het personeel Ria Willems onder elkaar erg goed. Als er ergens geholpen moet worden, gebeurt dat gewoon. Dat is veel waard. En dat merken de klanten ook." Atheneum Rob Verheij werkt in de afdelingen vlees en zuivel. Hij was twee jaar part-timer, en is nu sinds april in vaste dienst. "Ik heb eerst mijn atheneum afgemaakt," vertelt hij. "Daarna ben ik economie gaan doen in Tilburg. Dat heb ik een halfjaar volgehouden, maar ik vond studeren niet zo leuk. Ik werk liever." Twee jaar deed Rob kassawerk, daarna had hij een functie in het magazijn en sinds kort is hij begonnen bij vlees en zuivel. Dat heeft allemaal te maken met de opleiding tot eerste verkoper die hij binnenkort gaat volgen. Dus toch weer studeren. Rob: "Ja, je hebt er ook een hoop theoriewerk bij, handboeken doornemen, hoe bepaalde procedures zijn, codebewaking, alles wat erbij komt kijken, en dat breng je dan hier weer in de praktijk. Die theorie is trouwens vrij eenvoudig hoor. Je moet het even weten. Maar het is een kunst om het goed in de praktijk te brengen." Marjan van Otterdijk is tenslotte verantwoordelijk voor het administratieve werk in deze SM. Nadat ze eerst bij Etos vijfjaar aan de kassa had gezeten, is ze bij Albert Heijn administratie gaan doen. Dat deed ze eerst twee jaar aan de Gerritsonlaan in Eindhoven, en nu driejaar in Geldrop. "Ik heb een Mulo-opleiding. Ik vond het winkelwerk wel leuk, en bij ETOS ging de administratie centraal. Bij Albert Heijn vond mijn baas dat ik het maar eens moest J proberen. Ik deed al de opleiding van de caissières, en ik dacht dat ik het wel aan kon." Ze mist in haar nieuwe functie wel een beetje het contact met de klanten, dat aan de kassa natuurlijk veel intensiever was: "Nu spreek ik ze alleen nog door de telefoon. Er bellen vrij veel klanten op, vooral om inlichtingen over bepaalde artikelen." Hans Senders taak van sectorchef inhoudt: "Alles. Het is erg veelomvattend. Het leiden en opleiden van de mensen. Het goed laten functioneren, het vormen van een team. Verder ben je de vervanger van de bedrijfsleider. Je hebt het eigenlijk zo druk als je het zelf maakt. Het hangt er gewoon van af hoe je het doet, waar je je aandacht op vestigt. Er zijn tijden in een jaar dat je het zwaarder hebt dan normaal, bijvoorbeeld als er veel nieuwe mensen opgeleid moeten worden. En verder loop je bij grote drukte in de winkel steeds te corrigeren en te sturen. Je moet alles op de voet volgen." De heer Senders vertelt dat het personeel in dit Geldropse filiaal de laatste driejaar nogal van

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 12