Eén van de dertien wereldrecordhouders watertrappen Portier Greuter werkte er 10 maanden aan RUDI VOGELZANG VAN AH TE HAREN: Molen van 45.000 lucifers pagina 10 FLITSEN Drie vrouwen en tien mannen uit het by stad Groningen gelegen Haren hebben het wereldrecord "watertrappen" verbeterd. Eén van hen is de 20-jarige Rudi Vogel zang, die in het Albert Heyn-flliaal aan de Kerkstraat werkt. De recordverbetering was zeer overtui gend. Een waterpoloteam uit Amers foort bracht dit vorig jaar op 8 uur en 40 minuten. De 13 Harenaars maakten er meteen maar 10 uren van. Volgens Rudi Vogelzang is dat nog lang niet de limiet. "Als ons record gebroken mocht wor den, komen we terug," zegt hij. "We kunnen die tien uren best overtreffen, maar dan zullen we wel wat meer moeten trainen." Wat is watertrappen Rudi Vogelzang omschrijft het heel eenvoudig: "Je verti kaal bewegen in het water." Een water trapper blijft op dezelfde plaats. De kunst is om dat zo lang mogelijk te doen: uur na uur. Dat vraagt heel wat; Rudi Vogelzang kan daar over meepra ten. "Bij zo'n recordpoging blijf je steeds een uur achter elkaar in het water. Je mag er dan twee minuten uit en daarna gaat het weer verder." Vermoeiend dagje Voor de 13 recordbrekers is het dus een vermoeiend dagje geweest, maar ze hebben allen de tien uren volgemaakt. Het aantal deelnemers aan zo'n poging doet er niet veel toe. "Je zou het ook op je eentje kunnen proberen," aldus Rudi Vogelzang. "Twintig deelnemers is wel het maximum. Meer kunnen er niet in het vak van 2 tot 2Vi meter, dat je krijgt toegewezen." De 13 van Haren ontmoeten elkaar geregeld in het zwembad "Scharlaken- hof." Toen het voorstel kwam om te proberen het wereldrecord watertrappen te verbeteren was de hele groep meteen enthousiast. De badmeester, de badjuf frouw en 11 jongelui van Rudi's leeftijd waagden op 25 augustus hun poging, onder het toeziend oog van een official van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond, de bedrijfsleider van het zwembad en een arts. In de loop van de dag kwamen 3 Va duizend mensen een kijkje nemen. De recordpoging was die dag niet de enige attractie in de "Scharla kenhof". Er waren o.a. ook films en een badpakkenshow. Complimenten van de klanten Tijdens de poging heeft het niet aan aanmoedigingen ontbroken en toen het record zo royaal verbeterd was, werd er langdurig geapplaudisseerd voor de suc cesvolle 13. die enthousiast de hen aangeboden bloemen omhoogstaken. Maar daar bleef het niet bij. Rudi Vogelzang kreeg de volgende dagen heel wat complimenten van klanten en meer malen werd hem verzekerd, dat hetgeen hij bereikt had "grandioos" was. Bij aankomst in het filiaal ontving hij na mens het hele team bloemen. Rudi, die op 11 april 1958 te Rotterdam geboren werd en, toen zijn vader werd overgeplaatst, al op jeugdige leeftijd naar Haren verhuisde, werkte toen hij naar de lagere technische school ging, al vrijdagsmiddags en zaterdags bij het Harener A.H.-filiaal. Later kwam hij er volledig in dienst en hij is nu in totaal vijfjaar werkzaam, eerst bij de afdeling zuivel en nu bij de afdeling groente. Twee kilo gewicht verloren "De dag na de recordverbetering ben ik gewoon weer aan het werk gegaan," ver telt hij. "Zo lang je in het water ligt voel je geen vermoeidheid, maar hier aan de zaak - het was ook nog wel op een zater dagmorgen - viel het me wel wat zwaar. Ik was dan ook blij, dat ik tegen de middag naar huis mocht gaan. Rudi had na z'n tien uren watertrappen ongeveer twee kilo aan gewicht verloren. "Maar dat was vochtverlies; je hebt het er zó weer bij." Natuurlijk gaat hij weer trainen, nog wel met loodgordel van 4 kilo om het lichaam. Hij en de anderen willen in vorm blijven, want stel je voor, dat straks een groep nog langer dan tien uur watertrapt. Dan moeten ze fit genoeg zijn revanche te nemen. De molen werd "voor de vuist weg" gemaakt, zonder bepaald voorbeeld. Al eerder had de heer Greuter enkele kleinere modellen gemaakt, die in middels hun weg als schemerlamp al hebben gevonden. Op het program ma staat nog wel het maken van zo'n molen-schemerlamp voor mevr. Greuter, want die heeft er nog geen. Afbranden op het voorplein In het afbranden van lucifers heeft de HKportier een grote vaardig heid ontwikkeld: "Aansteken, even door laten branden en dan uitbla zen." Dat ging per doosje tegelijk op het voorplein bij het HK. "Binnen de zaak in elkaar achter de portiers balie in de hal. Voor sommige gedeelten waren wat kleinere stukjes lucifer nodig. Die werden op een snijplankje - inmiddels de sporen dragende van een intensief gebruik - pasklaar gemaakt met een stanley- mesje.Rond 10 maanden zijn er met de vervaardiging van de molen ge moeid geweest. Soms ontbrak enkele weken de lust om er wat aan te doen. maar daarna ging de heer Greuter weer welgemoed verder. "Ik heb het een leuke tijdpassering gevonden," zegt hij, "Je moet tenslotte wakker blijven en je kunt niet altijd zitten lezen." De heer Greuter (die verder o.m. een liefhebber is van wildwater-varen met de kano en ook veel met water schildpadden "optrekt") heeft intus sen al weer een andere mogelijkheid ontdekt om wakker te blijven: figu ren snijden in klompen. "De mesjes zijn al besteld, het lijkt me erg leuk!" De molen is inmiddels met een impregneer-middel bewerkt om de houdbaarheid te vergroten; het effect van de witte lucifers met zwart afge brande koppen is echter behouden gebleven. Voorts komt er nog ver lichting in. Tienduizenden afgebrande lucifers hebben gediend als "grondstof" voor een fraai molen-model, dat sinds enige weken een bezienswaardigheid is in de hal van het hoofdkantoor te Zaandam. "In totaal heb ik 972 doosjes lucifers gebruikt, vertelt portier H.A. Greuter [45], die een ongeteld aantal uren besteedde aan de vervaardiging van het werkstuk. In elk doosje zitten ongeveer 40 tot 50 lucifers. De kromme kon hij niet gebruiken, maar te berekenen valt dat er desondanks toch wel zo 'n 45.000 lucifers zijn verwerkt. Wanneer er een fikse aanschaf van lucifers moest gebeuren belde de heer Greuter wel eens naar de Simon-winkel in de Bijlmermeer (waar hij toen woonde) om te zeggen dat zijn zoontje 20 pak lucifers zou komen halen. "Anders had hij die misschien niet meegekregen 1" Hef was wel nodig om steeds hetzelfde merk te gebruiken, omdat de maten van de lucifers gelijk moesten zijn. Lucifers van Simon De materiaalkosten hebben in totaal (inclusief karton voor het geraamte en lijm) nog geen 90,- bedragen. "Ik heb ook lucifers van "Simon" gebruikt," lacht de heer Greuter, "Die waren de goedkoopste De molen is te beschouwen als een stukje "kantoorvlijt", want het mees te werk werd verricht in de stille uren van het portiersvak, namelijk tijdens de nachtdiensten en in de weekein den, wanneer er 12 uur achtereen wordt dienst gedaan. Het fijne werk (onder meer aan de kap, waar de pincet het belangrijkste stuk gereedschap voor was) deed de heer Greuter thuis. Verder zette hij kon niet, want dan zou je meteen brandalarm hebben gehad."

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 10