ikomen om verkoop- ider te worden Het grote voordeel van het gepensioneerd zijn is dat je jezelf kunt zijn Trachten gestructureerd advertentiebeleid op te zetten Drs. T. DEN HERTOG De heer F. J. P. van Haver: pagina 7 Dlyk aan te geven, want (scheiden vakgebieden n hebben medewerkers B is het zo dat ieder de invullen." otiet het feit dat de drie Iniek leiding geeft, na gorden vervangen, ïkrketing Services in dit rfc, waar de mensen de i[komen met een groot :lordt opgedaan bij de ipt zijn als ze na verloop acties in het bedrijf. i het ook anders bij een nis hoogste doel in het ruk de bouwstenen voor Drs. M. KOHNSTAMM Wie de heer M. Kohnstamm vraagt naar zijn belangrijkste bezigheid bij Marketing Ser vices, krijgt voor de vuist weg een breedvoe rig relaas over het hoe en waarom van een boeiend experiment met het zogenaamde computerkassasysteem. Sinds zijn komst bij Marketing Services in februari van dit jaar - zijn eerste baan na een studie bedrijfskunde aan de TH-Delft, wordt een groot deel van zijn tijd in beslag genomen door de proef neming via de scanner die de AHSM in Heemskerk rijk is. Alvorens hierop wat nader in te gaan, vertelt de heer Kohnstamm, welke doelstelling het experiment - van marketing uit gezien - feitelijk beoogt: "Wij trachten aldus te komen tot een wat meer gestructureerd advertentiebeleid. De wijze waarop wij adverteren is gebaseerd op een aantal veronderstellingen. Wij willen natuurlijk erg graag nagaan of deze veronderstellingen juist zijn". Wat heeft dit alles nu te maken met automatische kassa's. Dat zit zo: via dat systeem krijgt men inzicht, hoeveel er van elk artikel per week of zelfs per dag wordt verkocht. Op zichzelf levert dat al een schat aan marktonderzoekgege- vens op. Vroeger had men slechts een overzicht op basis van de verzending per week, maar dat is te onzuiver om te weten te komen hoe het uiteindelijke aktie-effect is, dat door middel van advertenties lijkt te worden bevorderd. Met behulp van de computerkassa is het mogelijk om te zien, hoeveel meer kippesoep van 1,45 er wordt verkocht als die in een bepaalde aktieweek op display wordt aangeboden voor 1,20, om maar iets te noemen. Daarmee is de automatische kassa een interessant instrument geworden om aan te geven, welke artikelen aktiegevoeliger zijn dan andere. Om daar nog nauwkeuriger achter te komen, bestaat het plan om dit najaar in Heemskerk bijvoorbeeld een aanbie ding op display te brengen en hetzelfde artikel - ook afge prijsd - in een supermart in Delft in het schap en dan vergelijken en kijken, hoe groot het display-effect is. Vervolgens proberen een reclame-artikel in zeg maar achttien filialen aan te bieden, zonder mediumstimulans en dan vijf weken later aanprijzen via een krantenadvertentie, maar niet op display. Dan weer gewoon in het schap met prijskorting zonder meer. Steeds vergelijkenderwijs kan men dan mogelijk op een rijtje zetten: wat is krant; wat is display en wat is prijs? Men hoopt op die manier meer te weten te komen over het effect van reclame en de oorzaken die daarbij van invloed zijn in meerdere of mindere mate. Ook dit is een stukje marketing. m die de af deling teer Kleyngeld na Toevalligerwijs baas, wat achter- kidde zijn econo- versiteit in Rotter- meens werkzaam I". Laatstelijk te- De heer Den Her os sinds 1 januari Ihij alweer. ft om verkoopleider te die datum gebeuren -bij pel en diepvries." ie over van de heer B. P. peer Den Hertog bij i persoon van de heer O. fc tot aan een nieuwe {rkoop in area-verband. fers tot evaluaties van t kerstaanpak. {en is de consument. "Je en in de huid van de invuloefening. Gelukkig jen schat aan informatie rerk voor een marketing iedere dag weer." aldus De heer Den Hertog was bezig gegevens te verzamelen over de vleesmarkt, teneinde een overzicht samen te stellen van de ontwikkeling van de soorten vlees en de soort/types slagerijen, waarmee de supermarts van AH het meest zijn gebaat. Daarnaast ontleedde hij de ontwikkelingen van de diepvriesmarkt en hij onderzocht de groeibepalende factoren met betrekking tot de filiaalomzetten, in samenwerking met marktonderzoek en operations. Er gebeuren ook veel dingen op Marketing Services die niet specifiek te maken hebben met marketing. Bij meer integraal uit te werken problemen, problemen waarmee men op meerdere afdelingen binnen AHSM wordt geconfron teerd, wordt Marketing Services ingeschakeld om namens de verkoopafdelingen mee te werken aan het vinden van oplossingen. Voorbeelden hiervan zijn b.v. de onderzoek werkzaamheden van een tweetal commissies waar de heer Den Hertog deel van uitmaakt. Allereerst is daar een onderzoek naar de filiaalcommunica tie. Dit onderzoek was opgezet om na te gaan of alle schriftelijke communicatie naar de filialen, qua inhoud en vormgeving wel optimaal geschiedt. Komt de informatie in begrijpelijke vorm bij die personen terecht waar ze voor bestemd is? Wat komt er terecht van de weekberichten die het filialenbureau sinds jaar en dag doet uitgaan? De heer Den Hertog: "Onze conclusie is inmiddels dat de vormgeving duidelijk te wensen over laat. Zowel voor wat betreft de leesbaarheid (lettertype etc.) als de aanduiding voor wie het bericht bestemd is." Vervolgens houdt de heer Den Hertog zich intensief bezig met het voorbereiden en coördineren van nieuwe najaarsacti viteiten die t.z.t. aan de filialen zullen worden bekend ge maakt. Dit betekent dat hiervoor frequent contact wordt onderhouden met Ahead, verkoopleiders en operations om de verschillende wensen en belangen t.a.v. nieuwe, soms promotionele activiteiten onder een noemer te brengen. "Ik heb heel wat kansen gehad, maar ik wilde hier niet weg. Ik ben een Zeeuws- Vlaming van geboorte. En als ik zo om me heen keek, zag ik andere mensen wel weggaan, maar na een paar jaar kwa men ze smeken of ze terug konden komen. We wilden ook niet naar een grote stad, we ztyn plattelandsmensen." De heer F. J. P. van Haver vertelt zijn verhaal in een aantrekkelijk bungalowtje in een rustige buitenwijk van het Zeeuwsvlaamse stadje Hulst. In Hulst werkte hij sinds 1943 bij Albert Heijn, sinds 1945 als bedrijfsleider. Een honkvast mens dus, en hij heeft er nooit spijt van gehad: "Na een aantal jaren raak je zo ingeburgerd, dat je ook daarom niet meer weg zou willen. Je hebt relaties in zo'n plaats, je kent iedereen. We hebben het hier goed gehad." volontair Toen de heer Van Haver, die begin volgend jaar zestig wordt, de Mulo verliet, koos hij aanvankelijk voor een carrière in een heel andere richting: hij werd volontair op het gemeentehuis van Philippine, ook in Zeeuws-Vlaanderen. "Maar dat beviel me niet. Ik voelde er niets voor om een hele dag op een stoel te zitten. Daarom ben ik op 2 mei 1938 in Axel bij Albert Heijn gaan werken, als bediende." Een jaar later zette men hem in een nieuwe AH-vestiging, in Sas van Gent: "Ik kwam daar voor twee jaar op een vast salaris plus omzetprovisie. Maar na een jaar liep dat zo goed, dat men de provisie stop zette. En toen ben ik weggegaan by Albert Heijn." Vijf maanden werkte hij ergens op een kantoor, toen de AH-mensen hem weer wisten te vinden: "Ze vroegen of ik terug wilde naar Axel. Toen kon ik eisen stellen. Ik kreeg m'n zin, en sindsdien ben ik er niet meer weggeweest." In 1943 volgde dus de verhuizing naar Hulst, waar bij bleef tot in mei van dit jaar het pand, één van de oudste filialen van Albert Heijn, gesloten werd. De heer Van Haver daarover: "We zaten daar op 50 vierkante meter, en dat was natuur lijk te klein. Voor een goede omzet zouden we 200 vierkante meter nodig gehad hebben". Intussen zoekt men in Hulst naar een ander pand, maar de heer Van Haver zal daar niet meer de scepter zwaaien. Hij is alvast begonnen te genieten van een, enigszins vervroegde, pensionering. Dat betekent werken in z'n fraaie tuin, De heer Van Haver in z 'n tuin knutselen in z'n werkplaats of einden fietsen met z'n vrouw. En zo nu en dan terugblikken op z'n Albert Heijn-verle- den. Een verleden met een duidelijk romantisch tintje. Mevr. Van Haver, die steeds als part-timer heeft meegewerkt: "Het was echt een snoeptentje, een intiem winkeltje. Ik heb er altijd graag in gewerkt." De heer Van Haver: "Er stonden ook maar vijf wagentjes, plus een aantal mandjes. Ik heb in de loop der jaren zeker 23 grotere panden aangebracht, en dat ketste steeds af. Het zou niet rendabel zijn. Toen diverse concurren ten kwamen, zaten wij in de boot. Bij ons was ook geen parkeerruimte." zelfbediening In april 1965 werd ook in Hulst de zelf bediening ingevoerd. De heer Van Haver: "Dat betekende een stuk kop zorg minder, omdat je geen bezorgwij- ken meer had. In de oorlog heb ik nog met paard en wagen gereden. We waren trouwens al eerder semi-ZB geworden. Ik heb toen een stuk van de toonbank gesloopt. Je moest met je tijd mee." Op zo'n 50 vierkante meter won de heer Van Haver diverse prijzen in omzet-wed strijden, waarbij een reis naar Tunesië. Het zit er nu allemaal op. Zonder spijt heeft het echtpaar Van Haver in mei de winkeldeur definitief achter zich dicht gedaan. De heer Van Haver: "Het grote voordeel van het gepensioneerd zijn, is dat je jezelf kunt zijn. Je kunt doen wat je wilt. Ik ben soms wel met vier kar weitjes tegelijk bezig. Voorlopig kom ik nog tijd tekort." Tweede en derde van links mevrouw en de heer Van Haver, omringd door hun personeel, een foto die gemaakt werk in 1965, na de overschakeling op zelfbediening

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 7