Samenwerking met leveranciers goed op gang gekomen Marketing services is een kweekbak voor het bedrijf Binne Marketing services steundienst voor afdeling verkoop AHSMBV AFDELINGSHOOFD Dr. H. P. KLEYNGELD J. HUNFELD pagina 6 Wie in een encyclopedie de betekenis naslaat van het begrip "marketing", vindt een om schrijving ais deze "Aanduiding, voor het gecoördineerde geheel der activiteiten die een ondernemer op zijn» markten richt, van vóór de geboorte van zijn produkt tot en met de service na aankoop". Deze basis ligt feitelijk ook ten grondslag aan de werkzaam heden op de afdeling Marketing Services, die Ahold overigens alleen kent voor AHSM bv. In de organisatie-opbouw van deze werk maatschappij vormt deze typische steun dienst een zijtak van de afdeling verkoop. De hoofdtaken laten zich in grote lijnen als volgt schetsen: - Voorbereiden van het algemene marketing beleid van AHSM. - Begeleiding van de verkoopleiders bij het maken van het marketing beleid voor hun respectieve groepen. - Verlenen van algemene diensten, zoals het voorbereiden en organiseren van BL-bij- eenkomsten. - Opleiden op marketing-gebied van mede werkers die de opgedane praktijkkennis van pas komt in diverse volgende functies. Om een wat nauwkeuriger beeld te schep pen van het een en ander maakte "Flitsen" een momentopname van de mensen die er - korter of langer - werken én de dingen waarmee zij bezig zijn. Het resultaat laat zich Van links naar rechts: T. den Hertog, O. Gerritsen, J. Hunfeld, H. P. Kleyngeld, mej. M. Maes en M. Kohnstamm. Een concreet voorbeeld van detaillisten mar keting vormt het programma voor samen werking tussen leveranciers en Albert Heijn Supermart. Verleden jaar zijn door de afde ling Marketing Services een aantal uitgangs punten geformuleerd en mogelijkheden ge schetst. E.e.a. is in een begin dit jaar gereed gekomen handboek Samenwerking tussen leveranciers en Albert Heijn opgenomen. Na aanvankelijk op nogal wat weerstanden te zijn gestuit in leverancierskringen, is er na de nodige gesprekken die misverstanden gelukkig weg konden nemen, nu een duidelij ke acceptatie ontstaan van de diverse mogelijkheden die AHSM biedt. Hoewel er nog steeds geleerd wordt, is het in ieder geval verheugend te constateren dat zo vele leveranciers bereid zijn met AHSM samen te zoeken naar betere methoden om produkten te verkopen. Daarnaast geeft de heer Kleyngeld verder een indruk van alle bemoeienissen van zijn afdeling met het verkoopgebeuren achter de schermen en van de zaken waarmee hij zich in het bijzonder bezighoudt. Een voorbeeld daarvan is zijn voorzitterschap van de werkgroep die zich binnen AH bezighoudt met consumentisme. Een terrein dat de heer Kleyngeld "van huis uit" verre van vreemd is, als men weet dat hij na zijn economische studie aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit in Tilburg aan de Economische Hogeschool promoveerde tot doctor in de sociale weten schappen op een proefschrift over consumentengedrag. Voordat de heer Kleyngeld anderhalfjaar geleden bij AH in dienst trad, was hij bij een ander bekend nationaal concern eveneens werkzaam op marketing gebied. Eerst vier jaar bij het marktonderzoekbureau van Unilever en daarna als product manager bij het dochterbedrijf Iglo. Geen wonder, dat hij zich in zijn huidige functie volledig op zijn plaats voelt. Zeker, waar het de ontwikkeling betreft van nieuwe activiteiten, die op de verkoopafdeling worden ontplooid. advertising Zo is er een samenwerking met Ahead met betrekking tot de reclame. Het komt er eenvoudig gezegd op neer, dat Marketing Services onderzoekt of de tientallen miljoenen guldens die het advertentiebudget 'voor AHSM omvat, optimaal worden besteed of dat wellicht andere wegen moeten worden ingeslagen om het beoogde effect te bereiken. Zelf werkt de'heer Kleyngeld bovendien mee aan de jaarlijkse aanpassing van het lange termijn plan (LTP) - het vijfjaren plan, waarin de toekomst van AHSM in grote üjnen ligt besloten. Bij het uitstippelen van een en ander assisteert hij de AHSM-directie. reclametest In het kader van het project Samenwerking met fabrikanten is dit voorjaar door Marketing Services een test gehouden met visuele- (video- en dia-apparatuur en lichtbakken) en audio media (geluidsreclame). Een eindrapport is kortgele den verschenen waaruit blijkt dat geluidsreclame als actieondersteuning zeer omzetbevorderend werkt. Ook de lichtreclame via lichtbakken had een positief omzetresultaat tot gevolg. Binnenkort zal een voorstel worden ingediend bij de directie om in geluidsreclame-apparatuur en lichtbakken geld te gaan investeren. Nog een taak tenslotte die de heer Kleyngeld opsomt, is de begeleiding van de marktonderzoekactiviteiten van AHSM. De marketing services afdeling bespreekt de problemen met degenen die marktonderzoek wensen, of is zelf opdrachtge ver, en bespreekt dit vervolgens met de marktonderzoek- afdeling van de DDN onder leiding van de heer Drs. H. v.d. Wees. "Onze rol is het interpreteren van problemen, het schrijven van een briefing, het goedkeuren van het onderzoekvoorstel en het helpen interpreteren van de resultaten". deeltaken Wie houdt zich nu eigenlijk waarmee bezig bij Marketing Services? De heer Kleyngeld: "Ej de afdeling opereert j voornamelijk als tean enkele specifieke taken werkzaamheden van dl Zo'n werkwijze heeft o man aan wie de heer I kortere of langere tijd Dit heeft een reden, in opzicht fungeert als tr gelegenheid krijgen in aantal problemen. De oplossing daarvan kan van tijd uitzwermen nj Kortom, een efficiënte afdeling die efficiency vaandel heeft staan, n aandraagt. Van de zittende groep medewerkers op de afdeling Marketing Services heeft de heer J. Hunfeld de langste adem gehad. Als hij per 1 september a.s. zijn krachten gaat wijden aan zijn nieuwe bestemming bij AGF heeft hij er op de kop af twee jaar dienstverlening in de meest letterlijke zin op zitten. Wie die taak zal overnemen, is nog niet geheel duide lijk. Maar, vast staat dat zijn opvolger(s) er een hele kluif aan zullen hebben. Die eer is dan vermoedelijk weggelegd voor de nieuw binnengekomen heer O. Gerritsen of mejuf frouw M. Maes die binnenkort eveneens haar entree op de afdeling maakt. Voor de heer Hunfeld is de op handen zijnde verschuiving een logische zaak. Hij typeert Marketing Services heel treffend als een "kweekbak voor het bedrijf", waarbij hij maar naar zijn eigen "evolutie" hoeft te kijken om bevestigd te zien dat zijn leerschool op de afdeling niet vruchteloos is geweest. Na drie jaar "Nijenrode", het tegenwoordige Nederlands Instituut voor Bedrijfskunde, vervulde hij eerst enkele jaren een marketingfunctie bij een werkmaatschappij van de Koninklijke Bijenkorf Beheer tot hij in augustus 1976 bij Ahold terecht kwam. Veel van zijn werk daar heeft te maken met het coördineren van allerlei activiteiten van de verkoop afdeling. Zelf drukt de heer Hunfeld het zo uit: 't Gaat om activitei ten die je kunt rangschikken onder coördinerende functies met de zes verkoopleiders onder supervisie van verkoopdirec teur K. Dorsman". Marketing Services doet dan eigenlijk het secretariaatswerk, waarbij de basis wordt gevormd door die activiteiten die niet toewijsbaar zijn aan één of meer verkoopleiders. Daarnaast heb je dan de beleidsvoorbereidende aspecten, die aan Marketing Services worden gedelegeerd". Dit vereist volgens de heer Hunfeld een specifieke marketing know-how om bij voorkomende problemen een objectieve analyse en zonodig kritiek te kunnen geven. Het kan bijvoorbeeld op het gebied van de publiciteit voorkomen, dat advertenties plotseling groter of kleiner moeten worden en daarmee van een andere tekst moeten worden voorzien. De heer Hunfeld is er goed voor, waarbij hij tussen de zes verkoopleiders en Ahead in zit. Dat geldt ook voor de jaarpubliciteitsplanning. In samenspel met Ahead komt hij daarbij tot een aantal voorstellen, de kalender en de opbouw in globale zin. De heer Hunfeld: "Ik probeer dan alle ideeën die bij de mensen leven op papier te*krijgen. Denk eens aan de samenstelling van de Kerstfolder en de bodemprijzencampagne. Zoiets start maanden van tevoren". Op promotioneel gebied was de heer Hunfeld ook betrokken bij de organisatie van het AH/KLM-vliegfeest, maar hij verzorgde ook menige jaarpresentatie voor BL's - van zaalhuur tot en met de totstandkoming van de dia's en de teksten om de diverse beelden aan elkaar te breien. En dat zijn dan alleen nog voorbeelden van interne afstemming. representatie Want, ook als er van buitenaf verzoeken komen, uit het onderwijs (heao's), van buitenlandse collega's of fabrikanten om het gezicht van AH te schetsen, ligt de zorg voor repre sentatieve bezigheden vaak bij de heer Hunfeld. Zo sprak hij nogal eens over de manier waarop AH detailhandels- markering bedrijft. Tenslotte heeft de heer Hunfeld ook zijn steentje bijgedragen aan allerlei projecten waar de afdeling Marketing Services bij Een van de drie t Marketing Servic telt, is drs. T. d een afspiegeling grond betreft. C mische studie af t dam en daarna i bij Unilever doel vens als product i tog versterkt de i en 1 september a. Hij zegt: "Ik ben bi worden en dat gaat me kruidenierswaren, vooi Hij neemt dan een deel Velema. Een opvolg! Marketing Services is e Gerritsen een nieuwko betrokken is. Van di vergaderopzet voor op< Van samenwerking n allerlei activiteiten zoai Basis voor hem bij al zi moet bij alles wat je consument te kruipen' Wat wil die consumeni Als je daarachter bent i hebben we daarvoor in ter beschikking, en dal man bij Albert Heijn i> de heer Hunfeld.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 6