ZO MAAR J VAN DEI 678 FILIALEN m t£ j. pagina 12 flitsen In een voormalig Albert Heijn-pand aan de Dorpsstraat in het Gelderse Nunspeet werd 3Vi jaar geleden een ETOS-drogisterij gevestigd. Het is ons filiaal van deze maand, en we praten er o.m. met de heer M. Kooij, die er sinds de opening als bedrijfsleider werkzaam is. Hij kwam toen uit Ermelo, waar hij in een AHSM als chef kruidenierswaren werkte. Toch is de heer Kooij van origine drogist. Vóór hij negen jaar geleden bij Albert Heijn kwam, was hij filiaalhouder van een drogisterijbedrijf in Amsterdam. De WW hadden, heb ik direct gezegd dat ik belangstelling had voor een baan in die richting. Ik kreeg toen de toezegging, als er iets in mijn gebied vrij kwam, dat ik daar geplaatst zou worden. Dat werd Nunspeet, en ik heb er nooit spijt van gehad.' gezellig Vanwaar zijn voorkeur voor de drogisterij? 'Bij kruidenierswaren werk je toch meer met grote hoeveelheden. Het drogisterij-vak is meer verzorgend. Je hebt klanten die service op prijs stellen. Wij leveren met een beperkte service, maar produkt-informatie moet er gewoon komen.' Wettelijk is het verplicht dat de geneesmiddelen nog via bediening bij de klant komen, en in Nunspeet heeft men dat opgelost door ze te combineren met de kassa. De heer Kooij is er wel blij mee dat de term 'discount' niet meer gehanteerd wordt: 'Je bent nu weer gewoon ETOS-drogist. Dat is niet zo koud en koel. Maar verder heb je naar de mening van de klant natuurlijk wel het uiterlijk van een supermarkt-drogist. Dat zeggen de klanten ook wel eens, omdat we met dezelfde soort stellingen werken als in een supermarkt. En ons assortiment leent zich er best voor.' Op een oppervlakte van 120 vierkante meter heeft dit ETOS-filiaal 57 meter stelling staan. Daarop verkoopt men het gemiddelde assortiment. Dat zijn naast de al genoemde geneesmiddelen bijvoorbeeld de artikelen voor babyverzorging en -voeding, de hygiënische artikelen, het scheergerei. Belangrijk is de groep haarverzorging, evenals de a- De heer M. Kooij De plaats Nunspeet zelf telt 15.000 inwoners, met de omliggende dorpen komt Groot Nunspeet tot 21.000. Voor een ETOS-filiaal is dat een verzorgingsgebied dat wat aan de krappe kant is. 'Maar we draaien winst, we komen er uit,' zegt de heer Kooij. 'dat komt doordat we er 's zomers altijd een lekker plukje bij hebben.' Wat feiten: ETOS Nunspeet wordt eenmaal per week bevoorraad, wat Coby Vis wijk waarin hij toen opereerde, beviel hem niet zo en Albert Heijn werd z'n volgende baas. In Baarn kwam hij in een AH-filiaal in de toen nog bestaande drogisterij-afdeling terecht. Nog steeds in z'n vak dus. Toen Albert Heijn dit deel van ziin assortiment afstootte, ging de heer Kooij in opleiding voor sector-chef. In Bussum was hij een tijdje hoofd-kassier, en tenslotte dus chef-kruidenierswaren in Ermelo. 'Maar ik vond dat werk toch met zo interessant,' vertelt hij. 'En toen ik las dat we ETOS overgenomen Nunspeet werd één van de eerste nieuwe ETOS-drogisterijen. Het is de ervaring van de heer Kooij dat ook in deze branche zelfbediening een zaak is waar de klant aan went. 'En intussen hebben we de winkel wel een stuk gezelliger gemaakt. In het begin had je gewoon stellingen voor de ramen staan. Nu ziet het er een stuk vriendelijker uit. De klant stelt prijs op een beetje gezelligheid.' Mar ja van Boven deodorants. Dan heb je er parfumerie en cosmetica, mondverzorging, en 'het stortgoed', waaronder men papieren zakdoekjes, toiletpapier e.d. verstaat. Er is ook nog een groep huishoudelijke artikelen, maar de heer Kooij verwacht dat die in de naaste toekomst een stuk kleiner zal worden. 'We willen een cosmetisch getinte drogist zijn. Dat wil zeggen dat we zoveel mogelijk cosmetische artikelen hebben tegen een scherpe prijs. toerisme De heer Kooij werkt met één vast meisje in zijn winkel en één part-timer, 's Zomers wordt die bezetting uitgebreid, omdat het toerisme nogal wat mensen naar dit mooie stukje Veluwe brengt. De heer Kooij zet uiteen hoe in 3 Va jaar tijd zijn ETOS-winkel een belangrijke omzet-groei meemaakte: 'We hebben nu alleen op dinsdagavond al een omzet waar we in het begin een hele week over deden. Het aantal klanten per week varieert van 1200 tot 2000. In het hoogseizoen zijn het er meer dan 2000.' wordt gelegd. Drempels moeten dan de auto's wat afremmen. Enkele nieuwe vestigingen, waaronder een Hema, zorgden reeds voor extra attractiviteit van het winkelcentrum. ETOS staat in het hart van dit alles, en zal dus ongetwijfeld een graantje meepikken van de herleving van Nunspeets middenstand. Marja Vaste assistente van de heer Kooij is Marja van Boven, 18 jaar oud, en sinds april in de winkel werkzaam. Voorheen werkte ze in een levensmiddelenzaak, en daarvoor zat ze op een streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs. Daar koos ze toen de richting detailhandel. 'In de vorige zaak vond ik het niet zo leuk, omdat het er veel te stil was,' vertelt ze, 'en dat gaat hier beter. Bovendien moetje van drogisterij-artikelen ook meer afweten. Je helpt de mensen meer, en dat maakt het werk ook leuker.' Marja is van plan om in de naaste toekomst de cursussen voor 2e en le verkoopster te gaan volgen, terwijl ze bovendien denkt aan een gespecialiseerde cursus, bijvoorbeeld in haarverzorging. Doordat in deze winkel met een klein aantal meisjes gewerkt wordt, komt ze met alle aspecten van het bedrijf in aanraking: de kassa, de administratie, de binnenkomende goederen, het vullen of beter indelen van de vakken en wat er allemaal nog meer in winkel gedaan moet worden. Coby en Lia Coby Vis, ook 18 jaar, is hier werkzaam als vakantiehulp. Sinds januari helpt ze trouwens ook al op zaterdag een handje. Nu is ze er voor vier weken. Ze heeft haar eindexamen atheneum achter de rug, en mocht een herexamen wiskunde en/of scheikund goed aflopen, dan wil ze een analistenopleiding in Amersfoort gaan volgen. 'En daarna wil ik graag in een ziekenhuis gaan werken,' zegt ze. Tenslotte treffen we dan nog de 16-jarige Lia Hofman in deze ETOS-vestiging aan. Ze zit nog op de huishoudschool, en werkt sinds maart op donderdagmiddag in de winkel. Haar voornaamste taak is het uitpakken van de dozen en het vullen van de vakken. Op school volgt ze een opleiding voor kraamverzorgster. Die duurt nog twee jaar. 'Thuis heb ik niet zo veel te doen,' zegt Lia, 'en daarom heb ik voor de donderdagmiddag een baantje gezocht.' gemiddeld neerkomt op vier pallets per keer. Reclame wordt gemaakt met het tweewekelijkse aktiepakket, met display-presentatie, zoals dat in Zaandam wordt uitgedokterd, en op eigen initiatief kan dat gecombineerd worden met een zogenaamd bij-artikel. Adverteren doet men in de Nunspeter Courant. aktief Jarenlang zat er weinig leven in het winkelgebeuren in Nunspeet, maar de laatste tijd zijn de middenstanders een stuk aktiever. Zo is er nu een Stichting Renovatie .Winkelcentrum, die ijvert voor, de naam zegt het al, een beter aangezicht van het Nunspeter winkelcentrum. Dat wil zeggen een wat luxere aankleding, plegen van achterstallig onderhoud, e.d. Het gemeentebestuur geeft financiële steun aan deze aktiviteiten. De Dorpsstraat is 's zomers een maand of twee afgesloten voor het verkeer, zodat men er dan al tijdelijk een aantrekkelijk voetgangersgebied heeft. Het is de bedoeling dat straks de trottoirs verdwijnen, en een complete nieuwe bestrating daarvoor in de plaats Lia Hofman

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 12