'7fe ken Noord-Holland als mijn broekzak Monsterscore bij de dames Niet duur wel hele klus SP-VRT FLITSEN DE LAATSTE AH-BEZORGER P. M. GREBE: 99 - v..,x Voetbaltoernooi Maarssen-Breukelen Kampeerwagen zelf bouwen FLITSEN pagina 11 Vrydag 2 juni van dit jaar was de laatste dag dat de zo bekende blauwe Opel-bestel- wagen met het AH-vignet over de Noord-Hollandse wegen reed met aan het stuur de heer P. M. Grebe, de laatste bezorger van Albert Heijn. ry.' "Dat was mijn zevende auto. Maar in 1957, toen ik bij Albert Heijn kwam, ben ik heel wat minder comfortabel begonnen met een bakfiets". Elke vrij dag kwam de heer Grebe achter de toonbank van een AH-bedieningszaak in Bergen vandaan om met een zwaar beladen bakfiets bestellingen rond te brengen. "Er gingen zo'n 15 bestellin gen in de bak en er boven op werd ook nog het één en ander gestapeld. En dan vaak helemaal naar Bergen aan Zee, waar die ene heuvel me heel wat zweetdruppels gekost heeft. zoekaktie I En in de winter was het vaak geen lolletje met kou en gladheid Een keer zat het weer zo tegen dat de bedrijfslei der me zelfs is komen zoeken toen ik alsmaar niet terugkwam". Er werd toen der tijd nog gewerkt met het systeem van boekjes. Op donderdag werden de boekjes bij de klanten opgehaald. Vaak werd er dan s'avonds overgewerkt om de bestellingen klaar te krijgen voor de volgende dag. In 1965 zijn de boekjes verdwenen. De klanten moesten toen zelf naar de winkel komen om hun boodschappen uit te zoeken en ook di- rekt te betalen. Maar de service van be zorging bleef bestaan. Een paar jaar later werd de bedieningszaak in Bergen om gebouwd tot supermarkt. De heer Grebe werd toen magazijnchef. "Later vroeg de bedrijfsleider me of ik weer wilde gaan bezorgen. Maar nu met een auto. Zo kreeg ik mijn eerste bestelwagen, groen van kleur, met in grote letters "Albert Heijn Bezorgings- dienst" erop. Bergen was al snel te "klein" voor deze snelle wijze van bezorgen. Mijn bezorgingsgebied werd snel groter". Tot voor kort bestreek de heer Grebe een gebied, dat liep van Alkmaar tot Amsterdam-Noord en van Enkhuizen tot Heemstede. Elke dag stonden bij soms wel vier verschillende AH-zaken weer bestellingen te wachten op transport naar de klanten. Dat waren er per week zo'n 250. En over het algemeen allemaal tevreden over deze AH-service. "Ik heb ze niet gezien, maar er schijnen veel brieven binnengekomen te zijn van mensen, die teleurgesteld vroegen waar die AH-bezorger opeens gebleven was". zoekaktie II Veel reden tot klagen was er ook niet. De bestellingen kwamen altijd op tijd bij de klanten. Maar het is me wel eens overkomen dat de kassabonnen met de naam en adres van de klant in de winkel per ongeluk verwisseld waren. Het re sultaat was dat ik met de huisvrouw, die alles snel in haar voorraadkast gezet had, alle verkeerd bezorgde artikelen weer tussen de al eerder ingeslagen voorraad uit moest zoeken." Hij is ook eens een keer ingesneeuwd met zijn auto en moest»door de sneeuw ploeg bevrijd worden. De boodschappen waren die dag wel te laat bij de klant. "Maar ze waren in ieder geval niet bedorven, daar was het koud genoeg voor",lacht hij. Een van de prettige dingen van zijn beroep vond hij de vrijheid. Hij kon z'n dag zo indelen als hij zelf wilde. Maar het kontakt met de klanten zal hij missen. "Je kende ze op het laatst bijna allemaal. Bij de één moest je aanbellen, bij de ander kon je zo achterom lopen en de boodschappen in de keuken zetten. In Volendam, waar ik ook vaak kwam, mocht je niet eens aanbellen, dan hoefde je niet meer terug te komen. Daar stond de deur altijd open. Je liep zo naar binnen en omdat ze wisten wanneer ik zou komen, stond de koffie al ingeschonken met vaak een gebakje erbij. Bij de heer Grebe waren de bestellingen altijd in veilige handen. In een week bezorgde hij wel voor 17.000 gulden en nooit is er iets gestolen, terwijl hij even "achterom" gelopen was. En ondanks zo'n 45.000 kilometer per jaar nooit een schrammetje aan de auto en zelfs geen bekeuringen. "Hoewel ik een keer enorm naar drank geroken moet hebben. Op een hete zomerdag was een kurk van een fles geschoten. De hele auto maar ook mijn uniform zat onder". Maar anders zag de auto er altijd keurig uit. De heer Grebe besteed de zijn vrije maandag vaak aan onder houdswerkzaamheden. Hij vindt dat je nu eenmaal geen kruidenierswaren kunt rondbrengen met een vuile auto, zoals wel eens gebeurde als anderen het in zijn vakantie overnamen. De heer Grebe was de laatste van zo'n 15 bezorgers, die over heel Nederland verspreid waren. Hij vindt het jammer dat deze AH-service met hem helemaal verdwenen is, niet alleen voor hemzelf en de klanten, maar ook voor het bedrijf. "Want Albert Heijn is groot geworden o.m. door het bezorgen", zegt hij. De heer Grebe rijdt nog steeds,maar nu sinds een paar weken, op een postauto van het Hoofdkantoor in Zaandam. "Als Albert Heijn zou besluiten weer te gaan bezorgen, ben ik de eerste die zich aanmeld",is de laatste verzuchting van iemand met veel liefde voor zijn vak en een groot gevoel voor service. We staan op camping De Dommelvallei, even buiten Val- kenswaard. De heer H. Maiag laat ons z'n riante kam peerwagen zien. Een indrukwekkend stukje huisvlijt. Want gedurende anderhalf jaar is de heer Malag aan het knutselen geweest om van een Hanomag Henschel truck dit stukje mobiel vakantiecomfort te maken. "En als je alles zelf doet, hoeft zoiets ook niet duur te zijn," verzekert de heer Malag ons. In het dagelijks leven werkt hij voor A.H.S.M. als personeelsfunctionaris (ZPOF) in het zuiden des lands. In de schuur achter zijn woning in Valkenswaard laat hij ons z'n werkbank zien, ook al geheel naar eigen ontwerp: een afgedankte kantinetafel, een slijpmachine die draait op een oude wasmachinemo tor en verder een boor en een zaag waarvan het functioneren ook te danken is aan ingenieuze zelfwerk zaamheid. Hoe kwam hij ertoe om een kam peerwagen te gaan construeren? De heer Malag:"Het is de drang naar een stukje ongebondenheid, vrijheid. Het niet hoeven zoeken naar hotel kamers. Een beetje zwerven. Daar om ben ik zo'n ding gaan maken." "Ik ben op een gegeven moment een wagen gaan zoeken met voldoen de lengte en waar ik iets op kon bouwen. Niet een bestaand iets, ik wilde het aanpassen aan mijn eigen stijl. Toen vond ik dit. De bak eraf gezaagd, en er vervolgens een kooi van ijzer opgebouwd, allemaal bui zen. Dat heb ik met hulp van een carrosseriebouwer gedaan, omdat ik geen risico's wilde lopen. De lassen moeten wel goed vast zitten. Daarna ben ik hem zelf gaan bekleden met kunststof schrootjes. Van binnen is de wagen afgewerkt met tempex platen". Zo ontstond dus dit vakantievoer tuig, waarin vier personen een slaap plaats kunnen vinden, waarin alle comfort voor een onafhankelijke - vakantie is aangebracht. Geduren de twee lange reizen vorig jaar naar de Franse Rivièra en dit jaar naar het Spaanse Alicante, heeft het voertuig z'n nut en z'n degelijkheid bewezen, al is het op kronkelige bergwegen wel eens sturen met zweet in de handen geweest."Het mooie in Span je is, dat je overal kunt gaan staan. Wij staan het liefst aan een haven. Dat mag, als je maar niet met vijf of zes kampeerwagens op een plaats staat." Duur in z'n verbruik is de wagen ook niet. De Mercedes dieselmotor rijdt 1 op 9. De maximale snelheid ligt even boven de 100km, maar de heer Malag houdt het meestal op zo'n 80 a 90 km. per uur: "Het is zo'n bakbeest, als je boven de 100 rijdt, moetje wel een vrije weg hebben. Als je plotseling moet remmen, krijg je een enorme druk mee, ondanks de rembekrachtiging, dat -ie blijft door schuiven, met geblokkeerde wielen." Mensen die een soortgelijke wagen willen gaan bouwen, krijgen van de heer Malag de raad om eerst contact op te nemen met de ANWB, om precies te horen wat er technisch wel en niet mag. Hij zelf werd pas achteraf geconfronteerd met de eisen waaraan je moet voldoen om een kentekenbewijs te krijgen. En dat betekende dat hij nog het nodige moest gaan veranderen. Intussen speelt hij al met de gedachte om er zelf ook nog eens aan te beginnen: "Ik heb hier van geleerd, en ik zou een aantal dingen anders doen." fcè TȧM Ondanks dat er maar een korte tijd van voorbereiding was, zag men toch naar deze donderdagavond, 25 mei, uit en dan vooral om de verrichtingen van de dames waar te nemen, omdat deze nog nooit een wedstrijd hadden gevoetbald. conditie De dameswedstrijd begon en het was direct al te zien dat de dames van Breukelen een betere conditie hadden dan de dames van Maarssen; het stond dan ook in zeer korte tijd 0-1. Het scoreverloop liep in de eerste helft, die 20 minuten duurde, op tot 0-9. Na rust deden de dames van Breukelen het wat rustiger aan en ontstonden er kansen voor de dames van Maarssen, die zij echter niet benutten. Bij de stand van 0-17 was het eindelijk zover dat Maars sen tegenscoorde. De eindstand werd 1-17. Bij de heren ging de wedstrijd wat beter over en weer. Men kon zien dat de heren van Breukelen vaker samengespeeld hadden. Hierdoor ontstonden er eerder kansen voor Breukelen dan voor Maars sen. De verdediging van Maarssen had wel enkele malen geluk door het onzui vere schieten van de heren van Breuke len tegen paal en lat. De ruststand werd 0-1. Na de rust werd het al gauw 1-1 en ontstonden er aan beide kanten weer kansen. Het was een sportieve wedstrijd ondanks dat er in de achterlinie van Maarssen iemand stond die soms wel wat hard voor een vriendschappelijke wedstrijd er 'inging'. Breukelen kw^m weer voor te staan en vlot daarop maakte Maarssen gelijk; even voor tijd wist Breukelen toch de winnende treffer te scoren en was de stand jammer genoeg toch weer ten nadele van Maarssen uitgevallen. Al met al was het een zeer sportieve en gezellige avond, die zeker voor herhaling vatbaar is als er maar velden genoeg te krijgen zijn. AH Maarssen 1176 AH Breukelen 5683

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 11