ertsen elen" vloeden beïnvloeden fixin verkoop KERST PAKKET OF WAARDE BON? "Dit type winkel is aangepast aan enorme frisdrank-vraag9 - KO-ABL W. J. H. LEIKER: SIMON-BL C. A. VAN GOETHEM: pagina 7 ijsverhaal Los van dit alles staat het probleem van de opslag in warme dagen en dan wel met name wat de koelcapaciteit betreft.De heer Hesp doelt hiermee op die filialen die niet over een diepvriescel beschikken. Het in voorraad nemen van ijs wordt dan een heet hangijzer. Natuurlijk wordt alle mogelijke koelruimte benut voor het bewaren van ijs, maar de heer Hesp ervaart dat je er nooit genoeg van in huis kunt hebben. Allereerst is de bestelde hoeveelheid bij heet weer binnen anderhalf uur uitverkocht en meer nemen dan in de koeling kan worden geborgen, brengt te grote smeltrisico's met zich mee. En als het een paar uur er buiten heeft gestaan, kan ijs niet meer worden aangevroren. Hieruit blijkt, hoe attent men moet zijn op de bij AH zo hoog in het vaandel geschreven versheid. Al die goederen - zeker vlees - dienen bij warmte direct de koeling in te gaan. Juist dan gaat het erom de koelketen gesloten te houden. Dit trekt een extra wissel op het team, dat juist bij warm weer vaak is uitgedund vanwege de vakanties en vakantie-hulpen zijn soms moeilijk te krijgen omdat warmte ook wel samenvalt met de examentijd. Maar, door de bank genomen redden we het toch altijd wel" aldus de heer Hesp. Ie emballage-afdeling te t bij warmte volkomen en spitsen zich dan toe en van vijf tot zes in de ig over de hele dag ie tijd vijf tegen anders n geven volgens de heer lediening.Hij zegt: "Je maar door een goede best op te vangen. Een dat je op de diverse hebt staan.De meesten en daarom is het van te nemen met de 5t nu eenmaal een stuk een bepaalde gedachte er hoort tegenwoordig jpers meteen inhaken, (kuikenpoten) meer te It ook voor het inslaan fde lijn ligt het maken de nodige sausjes. Doe d bij. Het gaat er met gevoel moeten hebben van de bestelcorrectie- in", aldus BL Hesp. 'e heer W. J. H. lieuwste Miro in ial om het even. <edt je "mix" in net van zon- en even logisch als regenkleding bij heer Leiker toe, operationele pro- rbeeld: het koel de van een kleine i'n periode extra nds. Verder bie- e alleen maar dé lozen. "Diepie- te er niet waren, n. Maar dat gaat van sleden bij sneeuw. Het is allemaal zo vanzelfspre kend", aldus de heer Leiker. geen paniek Het grote gevaar is volgens hem om in paniek te raken bij eenfectreme vraag. Om dat te voorkomen is het noodzakelijk om tijdig een planning te maken,waarin wel bulkvoorraden worden aangelegd en waarin niet. Dit afgezien van ruimteproblemen, maar dat is te regelen in overleg met fabrikanten/leveranciers.Niets is zo wispelturig als het weer in Nederland en daar moet je je gewoon naar proberen te richten,vindt de heer Leiker.Met andere woorden: "Als het losbarst, moet je het al hebben; anders creëer je problemen. Dit betekent, dat je verkooptechnisch en operationeel maatregelen vooraf moet nemen.Essentieel daarbij is,dat je alternatieven moet kunnen bieden. Het is niet belangrijk of je zes soorten "up" hebt slaan. De klant wil gewoon "up"en dus moet je zorgen dat die er is, om maar een voorbeeld te noemen.Ik wil maar zeggen: je moet oppassen dat je uitzonderlijke situaties niet aangrijpt om andere negatieve ontwikkelingen te proberen goed te praten.Op veranderende situaties inspelen, dat is "detailhandel" meent de heer Leiker. Het zit 'm volgens hem niet in die plotseling toenemende Voor Simon-BL C. A. van Goethem en zijn team is er bij warm weer geen vuiltje aan de lucht - óf het zouden de nodige zweetdrup peltjes moeten zijn bij het werk onder zulke omstandigheden in de SM met het hete platte dak in de Dorpsstraat te Zoetermeer. enorme vraag Hoe je het ook wendt of keert, BL Van Goethem houdt vol, dat hitte hem nooit zo snel in de problemen brengt.-"We zitten in een type winkel.dat is aangepast aan een doorlopende enorme vraag naar frisdranken, bier en ijs. Dat is voor ons een goede zaak.Die vraag komt vanwege het zeer gunstige prijspeil dat wij in die groepen kennen. Er is dan ook altijd een geweldige voorraad.Het wonderlijke daarbij is,dat dit Simon-filiaal nauwelijks beschikt over magazijn ruimte en dat de heer Van Goethem desondanks met pallets tegelijk bestelt.-Hoe kan dat? De heer Van Goethem: Wij genieten door ons gemis aan opslagruimte speciale facilitei ten om de zaak optimaal te kunnen laten functioneren. Dat houdt in: een goede bestelcyclus van het DC-Zaandam uit, afgestemd op onze hoge omzet, die ik gerust de grootste van Simon durf te noemen, op het gebied van "fris". Bij warmte betekent het voor mij alleen, dat die omzet zich verdubbelt en dat ik er dus rekening mee houd dat ik een dag van tevoren laat bijleveren. Dan blijft het niet bij die kratten bier die pa komt halen, maasr opoe van negentig komt er dan ook om, omdat ze in het week-end dorstige kinderen op bezoek krijgt". emballage Het enige, waar de heer Van Goethem in zulke dagen van staat te kijken, is de hoeveelheid emballage, die soms tot het plafond toe staat opgestapeld. Maar ook dat lost zich vanzelf op. De retourflessen van een zaterdag bijvoorbeeld, worden maandagmorgen buiten gezet en 's middags haalt de schipper" ze op. BL Van Goethem: "Ja, dat is nog altijd een restje Simon-jargon. Vroeger werd het transport immers per boot geregeld en dan per bakfiets van of naar de winkel gereden. Je zou ze nu eens moeten zien trappen met zoveel pallets vracht",grapt hij.Met de levering van vlees en groente heeft de heer Van Goethem niets te maken, doordat die groepen bij hem onder concessie worden verkocht. Vol begrip zegt hij: "Die mensen moeten in zo'n warme periode werkelijk strijd leveren om hun handel er door te drukken". Na zo'n zondoorstoofde dag is zijn enige zorg- ook voor zijn mensen- als het 't week-end maar zo blijft vraag naar een windschermpje,een parasol of een tuinstoel. Wél in de omzet van bungalowtenten, want dat betekent een doordachte aankoop die je niet doet omdat de zon een week schijnt. Dit alles neemt niet weg, dat de heer Leiker best blij zegt te zijn met gewoon mooi weer. Als het er niet is heeft het voor Miro afboekingen tot gevolg in het modegevoelige stuk. Een zomerse topverkoop in confectie heeft bij Miro nu eenmaal positieve consequenties in het voorraadbeeld. Daarvan moet je het hebben, evengoed als van camping artikelen, koelkasten en diepvrieskisten. menselijk In het menselijke vlak merkt de heer Leiker op, datje voor de medewerkers bij hitte iets extra's moet doen. Zorgen dat ze een frisdrankje kunnen krijgen en zo luchtig mogelijk laten kleden.Dat ervaart de klant ook als verstandig. Wat die klant betreft- die is sneller geirriteerd en die moet je dus extra ontzien, door te zorgen voor een goede bezettingsgraad tijdens de winkelpieken, die bij warmte liggen in de vroege ochtend en de late middag.Voor het overige wordt de heer Leiker "niet warm of koud" van een hittegolfje. Uit management-oogpunt dan wel te verstaan." Ik wapen me er van te voren tegen en dal is een logische zaak.Het enige bijzondere is, dat ik het zélf warm heb", stelt hij koel vast. Elk jaar komt de vraag naar voren of Ahold moet doorgaan met het uit reiken van een kerstpakket of dat men voortaan maar een waardebon moet verstrekken. Dit vraagstuk kwam ook in de "oude" COR op 8 juni j.l. ter sprake, toen het al dan niet opnieuw leven inblazen van een Kerstpakkettencommissie werd be sproken. De meningen waren ver deeld. Men zal proberen wat reacties vanuit het personeel te verkrijgen alvorens nadere beslissingen te ne men over de vraag: pakket of waar debon. niet stoppen Voor. de heer J. J. Arends was dit overigens geen punt: "Ahold ver koopt via Grootverbruik zelf kerst pakketten. Als voorbeeld voor ande re bedrijven kun je het niet maken er mee testoppen". jongeren Uitvoerig sprak men over de mening van de jongeren. Deze geven het pakket vaak thuis af en hebben er dus geen direct voordeel van. Dan zou men misschien nog liever een waardebon hebben. Daartegenover stond het standpunt van enkele andere COR-leden die dachten dat de jeugd het ook best leuk- vindt om bij moeder thuis te komen met een pakket. reacties In de COR sprak men de hoop uit, dat er vanuit het personeel zelf wat reacties zouden komen die het ne men van een beslissing zouden kun nen vergemakkelijken. (Wilt u hier op reageren dan gaarne uw reactie naar de redactie van Flitsen). lof Voor de samenstelling van het pak ket had men niets dan lof en na een toelichting van de heer N. H. J. Algera - werkzaam bij Grootverbruik - was er geen behoefte meer aan om meer mensen daarbij te betrekken. part-timers Mevrouw S. E. de Vries-de Jong pleitte voor het geven van een volle dig kerstpakket aan part-timers. Nu krijgen zij een "half" pakket, het geen als een soort discriminatie wordt gezien. Aangezien het kerst pakket wordt beschouwd als een waardering voor het verrichte werk achtte zij het billijk wanneer ieder een gelijk pakket zou ontvangen. Zij verzocht de nieuwe COR te onder zoeken of het halve pakket in het algemeen als discriminerend wordt aangevoeld en zo ja, of men dan wil bevorderen, dat iedere werknemer een pakket van gelijke waarde ont vangt in de toekomst. De waarde zou dan op/ 30.- gesteld kunnen worden i.p.v. op 35,- om de meerkosten te drukken.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 7