5Bij warm weer moete ander stuk verkoop aai Ni 'DC's beter bestand tegen lange hittegolf dan telkens een "Weei j\ Zomerzotheid brengt Ahold een brandende vraag naar "fris" AHSM-BL P. HESP: »>OGISTIEK-MEDEWERKER H. VAN BRONSWIJK: Zolang de zomers in Nederland niet lang en heet te noemen zijn, kabbelt de goederenstroom in de Ahold-bedding vrij wel rimpelloos voort van de bron naar de verbruiker. Maar, zodra het kwik stijgt tot tropische temperaturen, raken ook de distributie en winkelgemoederen op slag verhit. Er komt een totale verschuiving in het verkooppatroon. De "koele lljn"begint plotseling de omzet alleen nog maar te bepalen in de foodsector. En op non-food-gebied overschaduwt de afzet van parasols, tuinmeubilair en wat dies meer zij die van de overige produkten verre. Logisch, als alles wat met "fris" te maken heeft, ineens hoog staat aangeschreven. Een samenhang kortom tussen het weer en door de con sument verlangde waar die zondermeer zonneklaar is. Een duidelijke zaak. Maar wét betekent zo'n wisselwerking voor de bevoor rading en voor de mensen in de filialen Om daarvan een indruk te krijgen, bezocht "Flitsen" een AHSM, een Simon, een Miro en de afdeling logistiek op het HK in Zaandam. Met de medewerkers daar werden de gebeurtenissen in de herinnering teruggeroepen ten tijde van de jongste hittegolf in week 22, oftewel eind mei. Een korte, krachtige kijk - op kookpunt. "De klant reageert bij omslag van het weer net zo gevoelig als een barometer. Gemeten naar temperatuur gaat het zo: bij 22 graden is er eigenlijk nog niets te bespeuren van ver anderend koopgedrag, maar de thermometer hoeft maar op te lopen naar zeg zo 'n 25 gra den, of ze gaan allemaal overstag. Je ziet het trouwens ook aan de kleding, wanneer bui ten de mussen van het dak vallen". Ziedaar wat feiten, die maatgevend zijn voor BL P.Hesp om de zaken in zijn AHSM in het Amstelveense winkelcentrum "Groenhof" anders te gaan aanpakken. Mede naar aanlei ding van het volgende beeld: de vraag naar karnemelk, yoghurt, bier en frisdranken, rijst prompt de pan uit, terwijl vla-en papsoorten praktisch onaangeroerd blijven. En dat geldt dan nog alleen de zuivel. Bij de slagerij-afdeling heeft overmatige warmte tot gevolg, dat onmiddellijk de klad komt in vleesprodukten als stoof-en braadlappen en gehakt. Aan de andere kant vliegen dan de vlug klaar-artikelen zienderogen weg. Bij de deli is het al niet anders. Er komt bijvoorbeeld geen plak lever meer over de toonbank, maar salades en harde worstsoorten vallen beter in de smaak dan ooit. Op de afdeling brood en banket moet worden gezorgd voor een fikse hoeveelheid kadetjes en krentebollen, terwijl zoetekauwen slechts uit zijn op vruchten-en appeltaartjes. toeval Het verkooppatroon van groente en fruit vertoont bij zeer warm weer uiteraard ook een verschuiving. Spinazie en andijvie kan je dan wel vergeten om plaats te maken voor rauwkostingrediënten bij uitstek, zoals sla, komkommer en tomaten.Dat was tijdens de afgelopen warmteperiode eveneens het geval, maar het toeval wilde, dat AH's "Zonneklaar"-aktie toen juist in volle gang was.Dat kwam in zoverre slecht uit, dat bijvoorbeeld een komkommer in de lopende reclame-aanbieding voor 49 cent geprijsd stond, terwijl de sterk toegenomen vraag maakte dat er inkoop 70 cent voor moest worden neergeteld. Een regelrechte strop dus, maar het betekende wel dat AH nu gedwongen was om goedkoop te blijven. Dit versterkte anderzijds de concurren tiepositie, doordat komkommers overal elders niet te koop waren onder de 98 cent. De heer Hesp: De kunst is dan bovendien, de presentatie in de winkel zodanig aan te passen dat het prijsvoordeel eens te meer opvalt".Hetzelfde gold voor jie fruitsector. Daar verloor de banaan de slag tegen de hitte, maar de aardbei kraaide (zomer) koninkie. En dat voor 1,98 per pond- in de aanbieding. Om aan de extra gro te vraag te voldoen, moesten ze toen wel duurder worden ingekocht dan men normaal gesproken had voorzien.Maar dat was dus een samenloop van omstandigheden. bottle-neck Terug naar de gebruikelijke,hoogzomerse perikelen.Wat met de versgroepen uitgesloten is, kan met het assortiment bier en frisdranken wel: het steeds beschikken over een buffervoorraad. Hierdoor overtreft de vraag het aanbod zelden bij een plotselinge hittegolf. Althans niet in eerste in stantie. Want, vertelt de heer Hesp, wanneer die aanhoudt is de hoeveelheid spoedig niet aan te slepen. Daarnaast worden de filialen ineens overstelpt met retour-emballage: 50 procent meer aan lege flessen per week.De heer Hesp vangt die hausse op door ext scheppen.Dat kan do< anders komt te liggen, van half negen tot tien middag, in plaats v verdeeld.Dat maakt o< drie caissières nodig he Hesp evenredige proh bent er niet helemaal inzetbaarheid van de i moeilijkheidsfactor da afdelingen niet allemai werken volgens een vi belang om bestelling verantwoordelijke men vakmanschap om bij de uit te gaan.Neem dit:| barbecuen. Daarop m| door minstens tien kratl bestellen dan ze gewem van houtskool en spirit] van in het oog lopende i je dat niet, dan ben je andere woorden om, di voor dit stuk verkoop,ge mogelijkheden. Anders Weer of geen we Leiker ABL van Enschede, blijft i "Elke weersinvla verkoop. Een tof badkleding bij wi een verhoogde 01 regen". Warmte, brengt in de Miro blemen met zichi park - in de Miro kunstijsbaan - bel controle, ook im den uitersten in h kans om seizoeng ken hebben we m zou het voor ons ook op voor dt pagina 2 Hoewel het verkooptechnisch bekeken veel lucratiever zou zijn, is Ahold's DC-organi- satie allesbehalve gebaat bij wisselvallig zo merweer. Waarom, wordt duidelijk uit een gesprek met de heer H. van Bronswijk. Als groepscoördinator reordening van de afde ling logistiek, krijgt hij in periodes van hitte prompt een schep werk bovenop zijn nor male bemoeienissen met de goederenstroom, voorzover het droge kruidenierswaren, bier en "fris" betreft. Van het HK in Zaandam uit dient hij te zorgen voor een soepel ver lopende belevering van artikelen - van het moment af dat ze bij de leveranciers klaar liggen voor de DC's en vandaaruit naar alle filialen van AH, Simon, Miro, Et os en Alberto. Wat gebeurt er nu, als het plotseling warm wordt?. De heer Van Bronswijk:" De als gevolg daarvan verhoogde filiaalbe stellingen voor laten we zeggen frisdranken, zie je bij ons feitelijk pas na twee dagen. De vraag neemt dan evenwel niet geleidelijk toe,maar agressief. Dat wil zeggen-wat je anders in een week doet, moet ineens op of liefst binnen een dag gebeuren. Daarop zijn we niet geheel "geparapluud" en dan ga je dus eigenlijk de vernieling ini'. voorraad In de DC's in Tilburg en Zaandam ligt doorgaans een voorraad frisdrank opgeslagen voor drie dagen. Die partij is echter gebaseerd op een normaal verzendpatroon. Wil je die nu snel aanvullen, dan kom je onherroepelijk in het gedrang met de respectieve levertijden van de leveranciers. Er zijn er die binnen 24 uur kunnen leveren, maar ook binnen drie dagen en voor Spa-water dat uit België komt,geldt zelfs een levertijd van zes dagen.Wil men niet in de nesten komen, dan moet dus minstens een week vooruit worden "bepaald", hoe het weer zal worden. Een pure gok dus, al volgen de heer Van Bronswijk en de zijnen nauwgezet de weersvoorspellin gen. Niettemin moet hij spijtig vaststellen dat door deze oorzaken de filiaalafleveringen wel eens in gedrang komen. "Het enige wat er op zit onder de gegeven omstandigheden is, de filiaalbestellingen te minderen en intussen het eigen quantum aanzienlijk op te voeren.Daamaast is een voorstel aan de orde om buffervoorraden te vormen voor die leveranciers die een lange leadtime behoeven om goederen te leveren ".vertelt de heer Van Bronswijk. Toch zullen er altijd problemen blijven bestaan.Bijvoorbeeld voor houtskool, een artikel dat helemaal uit Zweden wordt geïmporteerd. De heer Van Bronswijk: "Daarvan bestellen we altijd wagonla dingen tegelijk,maar als de tijd daar is, blijk je de vraag toch niet effectief te kunnen opvangen". nadelen Het bezwaar dat aan het scheppen van een buffer kleeft is, dat het enorme investeringen kost én ruimte. Daar staat tegenover dat ook leveranciers in moeilijkheden kunnen komen, zoals in de lange hete zomer van '76, toen er bijvoorbeeld een tekort was aan bierflesjes. Dan móet een bedrijf als Ahold op de eigen buffer kunnen teren, desnoods ondergebracht in vemen of buiten onder grote dekzeilen. Want, de ruimte in DC's kent ten slotte grenzen.Hoewel de totaliteit van het aantal colli, dat bij warmte moet worden verstouwd, vrij wel gelijk blijft doordat andere assortimenten afnemen,vergt daarnaast de "handling" met ruimtevretende kratten meer sjouwwerk. Elke ophaler moet opeens in die frisdrankenhoek zijn.Dat werkt vanzelfsprekend moeizamer en daarmee vertragend,wat doorwerkt in de aanlevering van de filialen. "Bij langdurige warmte leer je daar langzamer hand op inspelen: het zijn die pieken die ons de kop kosten. Maar ja, je weet in dit land nu eenmaal nooit wat zomers worden", verzucht de heer Van Bronswijk. H. van Bronswijk

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 6