Derde fase renovatie-proces Meester Wijhe j M FUTSJES pagina 7 Met de ingebruikneming op 28 juni j.l. van een nieuwe afde ling van Meester Wijhe werd de capaciteit aanzienlijk uitge breid. Dit was nodig omdat de omzet harder steeg dan was ver wacht. In de oude ruimte begon men echt krap te zitten. Men heeft nu 50 procent aan ruimte gewonnen, terwijl de beschik bare capaciteit 30 procent steeg. "We zijn een springlevend bedrijf", stelt directeur ir. P. van den Berg tevreden vast. De nu in gebruik genomen nieuwbouw vormt de derde fase van een renovatie proces dat voor Meester Wijhe voorlopig de heer W. Grote Ganseij nog niet aan z'n eind is. Vorige ver nieuwingen vonden al plaats in 1972 en 1976. Daarbij behoorden o.m. twee grote diepvries-cellen. Met de voorbereiding van de vierde fase is men'inmiddels al begonnen. "Als het zinvol is, willen we er elk jaar zo'n stuk bij hebben," zegt de heer Van den Berg, "dus naarmate de omzetstij ging het noodzakelijk maakt, of de oude gebouwen aan vervanging toe zijn." Het is de bedoeling dat die oude gebouwen na vervanging gesloopt wor den, maar tot op heden kwam het daar niet van. Men gaf ze steeds een andere bestemming. In de nieuwe voorbewerkingsruimte wer ken 80 a 90 mensen, en die verrichten hun arbeid nu onder heel wat prettiger omstandigheden dan voorheen. Bij de inrichting van het gebouw is rekening gehouden met de komende nieuwe Ar beidswet met betrekking tot licht, la waai en vrij uitzicht naar buiten. Alle benodigde hulp- en koel-installaties zijn opgesteld boven de gangen, terwijl de leidingen en koelkanalen zijn wegge werkt in het plafond. Er is gebruik gemaakt van koelapparatuur met een laag geluidsniveau. Óm energie te be sparen is het gebouw geïsoleerd volgens de nieuwste inzichten. Ook naar buiten is milieubewust ge werkt: om het gebouw zo goed mogelijk n«ron, heeft nieuwbouw gewerkt met een maximale inspraak van de mensen die erin zouden gaan functioneren. Dit kon door middel van een projektgroep, waarvan de leden regelmatig voeling hielden met hun "achterban". Aan het hoofd van die projektgroep stonden de heren A. Maatman (Onder zoek en Ontwikkeling) en H. de Vries (hoofd Centrale Voorzieningen). De heer Maatman stelde een programma van eisen op en de heer De Vries had de zorg voor de uitvoering van de bouw, in nauwe samenwerking met de Dienst Technische Projekten uit Zaandam. De heer Maatman over hoe je aan zo'n projekt begint: "Wat wil je bouwen, wat heb je nodig, wat is er versleten, waar is ruimte tekort? Die vragen stel je, en je plan moet dan passen binnen het totale nieuwbouwplan dat er al een paar jaar De projektgroep ging eind 1976 aan het werk voor dit plan. De nieuwe voorbe werkingsafdeling, waarin hammen, schouders, middels en buiken worden uitgebeend, kwam in een lay-out op papier te staan.Uitgangspunten daarbij waren bijvoorbeeld meer daglicht en meer ventilatie. De heer De Vries: In het oude gebouw was helemaal geen ventilatie. Je kon daar alleen de deur open zetten, natuurlijke ventilatie dus". Belangrijk is ook de verbeterde situatie ten aanzien van de hygiëne. Er is gewerkt met roestvrij staal en kunststof, terwijl voorheen gegalvaniseerd ijzer werd gebruikt voor de lopende band. Doordat er bijna niets meer aan de muur hangt,kan geen bacterievorming plaats vinden. De sanitaire ruimten voor het personeel werden belangrijk verbeterd. In oktober vorig jaar werd met de bouw begonnen. Aanvankelijk was de planning dat men in december '77 klaar zou zijn, maar door de februari-staking trad vertraging op. Het plan ging tijdelijk in de ijskast, en zo werd aanzienlijk later begonnen.Toen men dan toch aan de slag ging, werd gewerkt aan de hand van een heel scherp bouwschema, en dat werd vrij nauwkeurig aangehouden. Dit kon door een goede samenwerking met leveranciers, aannemer en onderaanne mers, en ondanks slecht weer in het voorjaar. 'praaturen' Het maken van voornoemde lay-out- tekeningen was met name toevertrouwd aan de heer R. Martens, technisch as sistent bedrijfsplanning. "Voorzover we het nu kunnen bekijken, is het goed op papier gekomen en goed uitgevoerd", stelt hij vast." Er zijn heel wat praat-uren in gaan zitten", vertelt de heer Martens ook. "Zoals de afdeling de heer R. Marlens er nu uitziet, lijkt het ruim, maar het is toch nog passen en meten geweest. Tussen alle lijnen zijn nu gangpaden. Die waren er vroeger niet. En toen had men ook een gezamenlijke opslag van vleesafval.terwijl dat nu achter iedere lijn apart gebeurt. Voor de afvoer van het vleesafval hebben we diverse oplos singen bekeken. Het gaat nu nog in plastic zakken, maar er komen plastic bakken, die opgehangen worden aan de i\l. VIM IIVI gUUUU" *-V» gvvu "IV aan de omgeving aan te passen, neen men een groot aantal bomen en struiken geplant. projektgroep Vanaf het begin is bij de opzet van deze de heer L. Voorhorst de "koks" van Meester Wijhe: links de heer H. de Vries; zittend op het bureau de heer A. Maatman. de heer H. J. Hammink, groepsleider Technische Dienst. Hij vertelt daarover: "Je hoorde wat de afdeling graag wilde, en dan ging je kijken of dat haalbaar was op het technische vlak. Dat gold hier met name voor de lopende banden. Daarbij probe ren we de geuite wensen zo dicht mogelijk te benaderen.In hoeverre je het helemaal goed hebt gedaan,kun je ei genlijk pas na een jaar of twee beoorde len. Maar nu is het volgens ons redelijk geslaagd.Het aanbod op de markt is dan ook van dien aard, dat je kunt kiezen. Wat we gekocht hebben is dan ook niet het eerste het beste. Een schaap met vijf poten vind je nooit, maar je probeert dat wel te benaderen. praktijk In hoeverre de zaak in de praktijk vol doet, kan beoordeeld worden door de heer L. Voorhorst, die als afdelings-chef van de voorbewerkingsafdeling ook deel uitmaakte van de projektgroep. Als zo danig was hij degene die steeds contact onderhield met de mensen in zijn afdeling, met name met de diverse groepsleiders.Bovendien wist hij uit ei gen ervaring wel zo'n beetje hoe de wensen lagen, omdat hij zelf al dertig jaar geleden in deze afdeling kwam werken. "Die praktijkervaring heb ik uitgewisseld met de mensen die er nu staan. Ik heb ze gevraagd te zeggen wat ze graag wilden. En ze waren bereid daarover hun zegje te doen. Ik denk ook wel dat hun inbreng voor 70 tot 80% werkelijkheid is geworden. Het kan natuurlijk altijd beter, maar wat we nu hebben is ruim voldoende." "Hier is ook weer gebleken hoe noodza kelijk het is om bij dit soort zaken in spraak te geven aan de man die er werkt. Het is een leerproces, maar het is uiter mate goed gegaan. Niet alleen de hoogste instantie besliste wat er gebeur de. Als ik met iets kwam dat technisch of financieel problemen gaf, dan werd de heer H. J. Hammink snijtafels. Een belangrijk voordeel van de gangpaden is dat men veiliger staat te werken: er is niet meer het gevaar van botsingen met de wagentjes die af en aan rijden.Toen het plan op papier stond, is men ermee naar de leveranciers van lopende banden gegaan,om te zien waar gezamenlijk de meest bevredigende op lossing bereikt kon worden. De heer Martens: "En zo zijn we ook uit geweest op meubilair voor de koffieshop, samen met de inkoper.Voor een aantal van die dingen kregen we een volmacht mee. Ook stuitten we wel eens op vragen bij het investerings- en onderhoudsteam, en omgekeerd. Maar het werd steeds alle maal opgelost." goed materiaal Alle technische aspecten in de nieuwe ruimte vormden een bron van zorg voor weer teruggekoppeld naar de mensen op de afdeling. En diverse keren hebben wij toch onze zin gekregen." De heer Voorhorst benadrukt daarbij de goede samenwerking met alle steun groepen en met de staf. Inmiddels is men op dezelfde wijze al begonnen aan een volgend plan, dat voor een nieuwe zouterij: "We hebben daarover al diver se gesprekken gehad. Hierbij is vooral het milieu-aspect belangrijk: waar blijft het zout dat vrij komt? Ook sta je voor de vraag wat er in de toekomst nodig is. Moeten we verder mechaniseren, moet er hoogbouw komen of moet alles op de begane grond? Daarover zijn we nu aan het brainstormen. Vanuit de lijn zijn al bepaalde suggesties binnengekomen." mooi uitzicht Tenslotte vragen we aan iemand die in de nieuwe afdeling als vleesbewerker aktief is, wat zijn ervaringen na een paar dagen zijn. De heer W. Grote Ganseij, die in de rundvleesgroep deel uitmaakt van een groep van een man of twaalf, vertelt: "Het is allemaal een stuk mooier geworden. Alles is nu één afdeling. Vroeger stond je allemaal apart. We stonden ook veel te dicht op elkaar te werken. Nu gaat het veel gemakkelijker. Je hebt geen last meer van elkaar. En je hebt een mooi uitzicht over de weilan den. Vroeger stond je tegen de fabriek aan te kijken." In deze rubriek kunnen dankbetui gingen, adreswijzigingen, vraag- en aanbod etc. etc. gratis geplaatst worden. WIE KAN MIJ AAN WOONRUIMTE HEL PEN Gedurende 10 maanden zal ik, in ver band met mijn studie Personeelwerk, stage lopen op de Personeelafdeling van Marvelo aan de Oostzijde te Zaandam. Voor deze periode, zoek ik, van ongeveer 1-9-78 tot 1-7-79, een kamer in Zaandam (prijsklasse f 150.- - f 200,-) Brieven s v p. richten aan: J. Schalks, M. Westerwoudtlaan 18 Noordwijkerhout (eventueel tel. contact met de heer C Brou wers, Personeelafd. Marvelo. toestel 2381) Te koop aangeboden wegens over compleet: Eiken TV-meubel Als model Lita doch uit gevoerd in lichteiken naturel. Nieuwprijs was f 825,-. Vraagprijs nu 7450,-. Plaats voor grootbeeld TV, daaronder twee laden Onder bergruimte voor radio, platen speler etc Kleppe, Badhoevedorp, tel 02968-2289.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 5