s "Flensen"in de Kcdverstraat Nft-beleid: EXPANSIEF RAMADAN: een periode van inkeer en bezinning ;!r«riï ■B i i*Ii Opening Albert Heijn Supermart in nieuw winkelcentrum iiamuaH IPiaaiaH nBcorsnggnacSS lillllMHBIIigjl! pagina 2 FLITSEN t 24 ji v EhiiwiH limimii liiMiiiui III Op 29 juli j.l. heeft Peter Knegtjens in eendrachtige samenwerking met mevrouw Lachotzki in de Amsterdamse Kalverstraat de nieuwste aanwinst van AC Restaurants, een Crêperie Pan Pan, geopend. Het restaurant is opgezet volgens een nieuwe formule. Het is een tearoomachtige crêperie, bedoeld als rustpunt voor het winkelend publiek, dat er zowel gezellig een kop koffie kan drinken als de lunch of diner gebruiken. Of natuurlijk een fraai ogende en heerlijk smakende crêpe kan verorberen. De in het zicht staande, ronddraaiende crêpe-machine en de spectaculaire bereidingswijze nodigen daar in ieder geval toe uit. In het nieuwe winkelcentrum "Spaland" in Kethel te Schiedam is op donderdag 15 juni een nieuwe supermart van Albert Heijn geopend. Bedrijfsleider is de heer J. Th. Kraan, een oud-Schiedammer, die wordt bijge staan door circa 80 personeelsleden. Van dit aantal is de helft in volledige dienst en de overigen zijn werkzaam als part-timer. Op de foto het personeel bijeen op de openingsdag. Rechts de heer en mevrouw Kraan. Jinnen AHSM opereert de ZB-organisatie als een zelfstan dige Operationele Eenheid. Gebleken is dat de ZB buurtwinkel-formule steeds meer aanslaat en duidelijk in een behoefte voorziet. Door de leiding van AHSM is dan ook gekozen voor een beleid, dat gericht is op uitbreiding van het aantal filialen, waarin deze buurtwinkel-formule kan worden toegepast. Een aantal kleinere supermarts past ook beter in deze formule en zojuist zijn 2 supermarts, te weten Leyweg Den Haag en Eksterlaan Haarlem, overgegaan naar de ZB-orga nisatie. Eén van de konsekwenties die dat beleid met zich meebrengt is een uitbreiding van het aantal bedrijfsleiders. Een eerste aktie daartoe is ondernomen door een interne advertentie te sturen naar alle Supermarts. Daarin komt tot uitdrukking dat deze ZB's geleid moeten worden door bedrijfsleiders die naast een behoorlijke algemene ontwikkeling, op de hoogte moeten zijn van elementaire marketing - en managementtechnieken, kosten/ baten analyses kunnen maken en zodanige kontaktuele eigenschappen hebben, dat zij herkenbaar en aanspreekbaar zijn voor de klanten. Kortom een nieuwe fase in de geschiedenis van deze winkelvorm van het Ahold concern. Elk jaar vieren de Mohammedaanse medewerkers van ons concern hun vastenmaand, de Ramadan of ook wel de Ramazan [zoals men o.m. in Turkije zegt]. Niet iedereen weet precies wat deze periode inhoudt en dit was de aanleiding om te gaan praten met enkele van onze collega's afkomstig uit Turkije en Marokko werkzaam in het Distributiecentrum te Zaandam. Het waren de heren Ahmed Aydemir, Recep Olmez en Nurali Alpaydin allen Turkije] en uit Marokko de heren Ahmed Hichu, Aissa Assoud en Mohamed Allal Boukdih uit Marokko. In de eerste plaats werd duidelijl dat de Ramadan niet in alle landen op dezelfde dag begint, al is dat ook weer niet helemaal uitgesloten. Dit jaar begint de Turkse Ramazan op 6 augustus, terwijl in Marokko 6 of 7 augustus de eerste dag zal zijn. Bepalend hiervoor is de stand van de (nieuwe) maan. Ook het einde van de vastenmaand kan daardoor uiteen lopen. In de Ramadan - die in voorgaande eeuwen wel eens drie maanden lang is geweest - wordt er tussen zonsop gang en zonsondergang niet gegeten of gedronken. "En niet naar de vrouwen gekeken," voegt de heer Boukdih er aan toe, "Dat hoort er ook bij." De heer Aydemir verduidelijkt de doelstelling van de Ramadan als volgt: "Het gaat er om door deze periode van vasten als het ware boete te doen voor de fouten, die men in de andere elf maanden heeft gemaakt. Het is een periode van inkeer en bezinning." Er zijn echter wel uitzonderingen op de vrij strenge Ramadanregels. De heer Hichu zegt: "Wanneer iemand ziek is kan de Ramadan vervallen zo lang het nodig is. Dan mag je best wat eten. Maar het is wel de bedoe ling, dat de "gemiste dagen" later worden ingehaald. In totaal moet de betrokkene dan toch op 30 dagen komen." De heer Aydemir bevestigt, dat ook in Turkije dergelijke uitzonderingen mogelijk zijn. Ook kan het zijn, dat andere plichten worden opgelegd. "Toch is het wel een strenge maand," vindt de heer Assoud, "Je mag niet liegen - anders ook niet, hoor - en het is een soort heilige periode. Zo zie ik dat. In zo'n maand moet je eigenlijk een uitzonderlijk mens zijn." Hichu: "Je moet altijd zo goed mogelijk leven, maar tijdens de Ramadan geldt dat nog sterker." Een bekend voorbeeld van proble men - In Nederlandse ogen dan altijd - is de man die kiespijn heeft tijdens de Ramadan. Dan is het niet toege staan de aangestoken kies tussen zonsop- en zonsondergang te trek ken. Wanneer dat wel gebeurt dan moet deze dag worden "ingehaald". Dat hoeft echter niet meteen aanslui tend aan de Ramadan te zijn, want anders zou men het feestelijke einde van de vastentijd moeten missen. Tijdens de Ramadan neemt het ziekteverzuim onder de Mohamme daanse werknemers wel wat toe. Boukdih: "Als je gezond bent zijn er niet zo veel problemen, zeker niet met eten en drinken. Maar je krijgt wel wat te weinig slaap. De nachten zijn al kort - tenminste tijdens de Ramadan-perioden van de laatste jaren - en in die paar uur moet je twee keer eten en drinken. Je gaat dus laat naar bed en je komt er weer vroeg uit." De eerste dagen van de Ramadan zijn wel het moeilijkste, zegt de heer Aydemir, dan moet het lichaam nog aan de veranderde eet-tijden wennen. De heren Olmez, Alpaydin, Assoud en Boukdih zijn het met elkaar eens. dat de Ramadan-nachten gezellig zijn: men eet meestal gezamenlijk. Dan neemt men vaak wat extra's, waardoor de Ramadan niet zelden voor de betrokkenen ook een wat dure tijd is. Men gaat ook elke dag onder de douche om zowel geestelijk als licha melijk "schoon" te zijn bij het bidden. Het eind van de Ramadan wordt uitbundig gevierd; het "suikerfeest" duurt dan enkele dagen en dan worden talrijke lekkernijen gegeten, zoals dat al eeuwenlang gebeurt door degenen die de Islam belijden. De Ramadan is ingesteld door de profeet Mohammed, die de instelling van deze vastentijd zag als een door Allah gegeven opdracht.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 4