ZO MAAR Lfl VAN DE! 678FILIALEN w ff i albert heiin pagina 12 FLITSEN '«»ïbiènèi üW "We zijn hier duidelijk een buurtwinkel. Je kent ook bijna al je klanten. Je hebt veel contact met ze. En de klanten kennen elkaar ook allemaal. Zo krijg je een gezel lige winkel". Dat zegt de heer P. F. Peeters. Hij is be drijfsleider in AHZB nr. 5946, te vinden aan het Raad huisplein in Best, onder de rook van Eindhoven. Geen kwaad woord over PSV dus Dinsdagmiddag is de zaak dicht, met als consequentie dat het dinsdagmorgen erg druk is. reclame Interne aanbiedingen worden bekend gemaakt in een plaatselijk huis-aan-huis-blad, terwijl de gewone advertenties in het Eindhovens dagblad staan. "En dan gaan we nog veel folderwerk doen, praktisch alleen in Best," vertelt de heer Peeters. "Aan de hand van de betaalkaarten kijken we waar onze klanten zitten. De folders brengen we waar we nog weinig of geen klanten hebben. In die folders ondersteunen we bepaalde artikelgroepen, bijvoorbeeld vers vlees, en dan komt er ook een aanbieding in. Deze aktiviteiten kunnen we zelf regelen, na overleg met de groepsleider. We moeten wel zes weken van te voren een plan insturen, in verband met het drukken van de folders. Maar nu hebben we ook blanco folders. Die kunnen we hier plaatselijk laten drukken als er snel ingehaakt moet achtereenvolgens in drie kleine "supers" zoals ze deze kleine winkeltjes bij ETOS noemden. In 1964 opende de heer Peeters een supermarkt aan de Corridor in Valkenswaard, waar hij vier jaar bleef. Via Veldhoven, Üden en weer Valkenswaard werd het 1973, en dat was het jaar waarop ETOS opging in het Ahold-concern. De ETOS-winkel in Valkenswaard ging Simon heten, en de heer Peeters kwam in het Karregat in Eindhoven in een nieuwe AHSM te werken. Dat werd later een ZB omdat de oppervlakte niet voldoende was om aan de SM-formule te kunnen voldoen. En dan geraken we tenslotte aan het Raadhuisplein in Best, waar de heer Peters nu 2Vi jaar de scepter zwaait. Zoals gezegd is dit een voormalig ETOS-filiaal, ondergebracht in een vrij jong winkelcentrum. Maria Janssen worden op de concurrentie. Want die is hier vrij hevig." van deze ZB speelt mevrouw L. van Lierop. Zij verzorgt de administratie, Ze werkt halve dagen, en heeft er veel plezier in. "Dit werk heeft me altijd geïnteresseerd," zegt ze. Mevrouw Van Lierop komt ook uit ETOS voort. Acht jaar geleden ging ze in het ETOS-filiaal aan het Wilhelminaplein in Best werken, op de drankenafdeling. Daarvóór had ze al op kantoor gewerkt. Een halfjaar voordat de vestiging aan het Wilhelminaplein werd opgeheven, ging ze over naar het Raadhuisplein, omdat daar de administratrice vertrok. Sindsdien staat het kassapark onder haar supervisie. Ze regelt thans de bestellingen. Voor dat laatste heeft ze regelmatig contact met het DC en met andere leveranciers. Ook het verwerken van de facturen gebeurt door haar, evenals de goederenadministratie en de urenkaarteri van het personeel. Kortom, alles wat op papier gezet moet worden. studie Hans Liebregts, 20 jaar oud, werkt sinds een jaar of drie in deze zaak. Op de Mavo zag hij het niet meer zo zitten, en Hans ging bij Albert Heijn werken. Sindsdien veranderden zijn gedachten over het studeren, want via een avondschool maakte hij toch maar de Mavo af. In de winkel werkte hij eerst op de afd. kruidenierswaren en in het magazijn. Later ging hij de zuivel doen. "Maar eigenlijk werkje in de hele winkel. En dat werk bevalt de ene keer beter dan de andere". achter de kassa Maria Janssen, ook 20 jaar oud, zit meestal aan de kassa. Daarnaast heeft ze sinds een jaar ook de diepvriesafdeling onder haar beheer. Ze kwam reeds op 15-jarige leeftijd in de winkel, toen nog in de schoolvakanties. Ze bleef er voor de zaterdagen, en werkt er nu sinds drie jaar de hele week. "Ik vind het erg fijn om de mensen te helpen," zegt ze, "je kent ook bijna iedereen." Het beheren van de diepvries ziet ze als een welkome afwisseling. Twee keer per week trekt ze een half uur uit om de bestellingen voor deze afdeling te regelen. Elke morgen zorgt ze dat de zaak bijgevuld is. Meestal is het een uur of negen als ze achter de kassa kruipt. 's Zomers zorgt Maria ervoor dat de vakantiewerkers geinstrueerd worden. Dat zijn er elk jaar een stuk of vier. Dat gaat niet altijd even gemakkelijk. Hans Liebregts Best telt een kleine 18.000 inwoners. Zeker 80 procent van de klanten Mevr. L. van Lierop komt uit de plaats zelf. Dat is niet zo verwonderlijk, omdat Eindhoven het eerst in aanmerking komt om een streekverzorgende functie te vervullen. Zowel deze AHZB als z'n huidige bedrijfsleider hebben een ETOS-verleden. De heer Peeters, nu 41 jaar oud, groeide thuis op in een kruidenierszaak, en heeft daar ook nog in gewerkt. Dat was een eenmanszaak, en daarom koos hij in 1958 voor meer zekerheid op lange termijn. Hij werd vervangend BL in een Eindhovens ETOS-filiaal. Na een jaar werd hij overgeplaatst naar Aalst, en toen weer naar Eindhoven. Daar werd hij BL, unicum Men beschikt er over 305 m2 verkoopoppervlakte. Het is dus een vrij grote ZB. Men werkt er met twaalf vaste personeelsleden, plus een aantal part-timers. "We hebben hier alle vers-groepen," vertelt de heer Peeters over zijn winkel, "vlees, groente, brood, zuivel, bloemen. Ook fijne vleeswaren, vacuüm verpakt. En gebak, vers en diepvries. Dat laatste is voor een ZB een unicum. Het is een proef geweest in de SM's. belangrijke rol De heer P. F. Peeters (rechts), met zijn plaatsvervanger de heer Bijmans Verder werken we hier met nieuwe elektronische kassa's de Sweda's." Langs de drie kassa's passeren per week oneeveer 5500 klanten, met een piek op vrijdag en zaterdag. De besteding per klant is vrij laag, maar daar staat tegenover dat die klant wel een keer of drie per week komt. Ook dat wijst erop dat met name de mensen uit de buurt er hun boodschappen komen doen. Totzover de heer Peeters. Een belangrijke rol achter de schermen

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 12