'Manen van debiteuren 'Juridisch advies onmisbaar bij vrijwel elke onderneming Voor inkoop alles signaleren wat er in Brussel 1Bewaking van het merkenbestand "Arbti o BETTY MCKAY: MR. P. P. J. BUTZELAAR: 99 99 RON WIJBURG: A. Th. VAN EWIJK: pagina 6 Drie jaar praktijk als secretaresse op de afde ling Juridische Zaken heeft Betty McKay vanzelf in wat ander werk doen rollen dan het geijkte steno en typen. Zo int zij via aan getekende brieven o.a. de onbetaalde reke ningen van leden van het Genootschap voor de Vrienden van de Goede Wijn. Lukt dat niet, dan speelt zij de zaak door aan een extern incassobureau. Verder houdt Betty het Handelsregister bij voor nagenoeg alle vennootschappen die onder Ahold ressorteren. Dit werk, waarbij alle mutaties en adresveranderingen worden geregi streerd, is vergelijkbaar met dat van de burgerlijke stand in het dagelijks leven. Het gaat om ongeveer veertig vennoot schappen, uitgezonderd de inschrijving van nieuwe filialen, want dat geschiedt via het filialenbureau. Het feit dat zij met een Engelsman getrouwd is komt haar nu goed van pas omdat veel van de correspondentie en het telefoonverkeer in het Engels geschieden. De grote afwisseling in haar werkzaamheden ligt Betty best en doordat haar ook de nodige gerechtelijke procedures onder ogen komen, voelt ze zich allesbehalve vreemd tussen de heren juristen. 99 Ron Wijburg hoopt in september volgend jaar zijn rechtenstudie te beëindigen aan de Universiteit van Amsterdam. Intussen houdt hij alweer een klein half jaar de opgedane kennis in evenwicht met toepassing in de praktijk door halve dagen als een "manusje van alleste werken op de afdeling juridi sche zaken. Geheel zelfstandig bewaakt hij het merkenbestand - het gaat om zo'n 240 merken - maakt overzichten voor de diverse werkmaatschappijen, houdt bij hoelang de merken geldig zijn, of de tenaamstelling en de adressen juist zijn - kortom de hele merkenadministratie. Daarnaast pleegt hij voorbereidende research voor de anderen op de afdeling en als de tijd dat toelaat maakt hij ook wel bepaalde aktes in concept op aan de hand van hem toegeschoven informatie. Meer weet hij van zijn bezigheden niet te vertellen, maar al met al speelt hij toch wel met de gedachte om later zelf bedrijfsjurist te worden. De praktijk van nu is daar dan duidelijk debet aan. In de luttele maanden dat mr. P. P. J. Butze- laar de functie vervult van hoofd juridische zaken als opvolger van mr. J. J. de Boer, heeft hij tenminste één ding onmiddellijk kunnen vaststellen: "In een organisatie die zo groot is als Ahold, is het onvermijdelijk dat de werkmaatschappijen of afdelingen daarvan soms in conflict komen met de be langen van derden". Het is logisch, dat men van de gemiddelde Ahold-er geen oplossing van zulke situaties kan en ook niet mag ver wachten. Eenvoudig omdat daartoe de ken nis ontbreekt. Ziedaar een voor de hand lig gend argument dat het bestaan van de juridi sche dienst meteen al rechtvaardigt. Bestaat er dan twijfel omtrent het nut van deze afdeling? De heer Butzelaar: "Dat dacht ik niet. Omdat wij een steunafdeling zijn en niet zichtbaar bijdragen aan de winst, is het nut van onze afdeling voor Ahold misschien moeilijker meetbaar. Daarom is het misschien goed om eens op een rijtje te zetten, welk de voordelen zijn voor het concern van het bestaan van de afdeling juridische zaken: - Een interne dienst kan sneller en slagvaardiger werken dan een externe adviseur, óók al doordat men het bedrijf als zodanig goed kent en vertrouwd is met de onderlinge ver houdingen. - Door de voortdurende betrokkenheid bij Ahold en de werkmaatschappijen heeft de afdeling op bepaalde gebieden een bijzondere specialistische kennis verworven die bij een externe adviseur niet aanwezig is zodat op die gebieden werk van hogere kwaliteit kan worden geleverd. - Gegeven het feit dat het bedrijf in voorkomende gevallen juridische bijstand behoeft, is het aanzienlijk goedkoper om een beroep te doen op een interne dienst dan op adviseurs van buiten af. preventie Maar, er is meer dan het assisteren bij gerezen moeilijkheden alléén. Behalve het zich wettelijk gewapend opstellen bij onenigheid met overheidsinstanties, concurrenten of debiteuren, vervult de juridische dienst vooral ook een preventieve functie. Met andere woorden: men laat een waarschuwend geluid horen, wanneer de onderneming op het punt staat belangrijke beslissingen te nemen, door te wijzen op bepaalde risico's of juridische consequenties. Een zeer belangrijke taak van de juridische dienst is ook het assisteren bij onderhandelingen met derden en het vastleg gen van afspraken in juridisch verantwoorde contracten. Naarmate een contract beter in elkaar zit worden de risico's van meningsverschillen in de toekomst kleiner. Ook het signaleren van nieuwe ontwikkelingen op juridisch gebied behoort tot de belangrijke taken van de afdeling. Om dit alles naar behoren te doen moet er door alle medewerkers van de afdeling veel gelezen en gestudeerd worden om bij te blijven. En tenslotte, bestaat voor elke medewerker van Ahold de mogelijkheid om - voorzover de tijd dat toelaat - privé problemen aan de afdeling juridische zaken voor te leggen. Kortom: een ware wetswinkel in "eigen huis". begeleiding Al deze opgesomde activiteiten vallen dus onder verantwoor delijkheid van de heer Butzelaar, die overigens benadrukt dat de diverse werkzaamheden zoveel mogelijk in teamver band worden verricht. Natuurlijk heeft ieder daarbinnen wel een zeker specialisme. De heer Butzelaar ondervindt bij zijn huidige werk veel profijt van de acht jaar ervaring die hij voorheen heeft opgedaan bij twee grote Amsterdamse advocatenkantoren. Als advocaat had hij vooral een internationale adviespraktijk. Dit sluit goed aan, vindt hij, bij de adviezen die hij nu moet geven aan de Raad van Bestuur, vooral ten aanzien van de juridische begeleiding van de buitenlandse Ahold-operaties in Amerika, Spanje, België en Duitsland. Direct aansprekend in dit verband is wellicht de verwerving Bi-Lo, met de ingewikkelde Antilliaanse structuur; het begeleiden van de buitenlandse advocaten die voor de A,noid belangen in het buitenland opkomen. Daarnaast houdt hij zich vooral bezig met de vennootschaps rechtelijke aspecten op concernniveau en met het opstellen van contracten. Niet voor niets merkt de heer Butzelaar op: "De maatschap pij is zo gecompliceerd geworden dat vrijwel elk onderne- mingsbesluit belangrijke juridische aspecten heeft. Het is ónze taak om te adviseren omtrent de mogelijke risico's die beslissingen - juridisch gezien - met zich meebrengen. En ook om die risico's waar mogelijk uit te sluiten óf te wijzen op andere mogelijkheden die tot het beoogde resultaat leiden, maar dan met minder risico's". Een oudgediende op de afdeling juridische zaken is de heer A. Th. van Ewijk. Zijn op latere leeftijd aangevangen rechtenstudie aan de N.E.H. in Rotterdam bracht hem in 1973 van de afd. Vlees Inkoop naar EEG-zaken. Zijn hoofdtaak bij Ahold is die van een des kundige, van wie er in het hele concern geen gelijke rondloopt. De heer Van Ewijk is na melijk in de loop der jaren uitgegroeid tot een specialist op EEG-gebied en gezien de meters wetgeving die dagelijks worden vast gelegd in het Publikatieblad van de Europese Gemeenschap en die hem dan ook in toren hoge stapels omringt, klinkt het meer dan ge loofwaardig dat zijn functie nauwelijks door een oningewijde kan worden vervuld. Dit blijkt al uit een simpel gesprek over zijn doen en laten, waarbij de heer Van Ewijk een taal spreekt die zich moeilijk laat vertalen, laat staan dat een leek erover kan verhalen. Het moet daarom blijven bij het optekenen van enkele feiten die tenminste schetsen waarmee deze rot in het vak zich zoal bezig houdt. Hijzelf zegt, ten behoeve van vooral de afdeling inkoop, alles te signaleren wat er in Brussel wordt uitgedacht. Het belangrijkste is dat op het gebied van het landbouwbeleid wat betreft de prijzen van produkten en de regelingen voor het te leveren produkt. Een zaak waarbij Ahold in de levensmiddelensector uiteraard nauw betrokken prijsbepaling De heer van Ewijk vertelt dat die prijzen ieder vooijaar in de Europese Raad van Landbouwministers worden uitgedrukt in zogenaamde rekeneenheden, waarbij tevens voor het hele jaar de daarbij behorende omrekeningskoersen worden vastgesteld. Door de vaak grote koersschommelingen in de diverse EEG-lidstaten - een dalend pond en een "hard" gebleven gulden bijvoorbeeld - zou echter een verlegging in het handelsverkeer niet denkbeeldig zijn.' Vandaar dat men in Brussel is gekomen tot een noodoplossing: een stelsel van monetaire compenserende bedragen. Is een bepaalde munteenheid in waarde gedaald, dan moet de exporteur bij uitvoer betalen, maar daar staat tegenover dat hij bij invoer geld toe krijgt. Zo betaalt bijvoorbeeld een Franse vleesexporteur bij uitvoer, maar Ahold betaalt bij invoer van datzelfde vlees. Het behoort nu tot de taak van de heer Van Ewijk om de medewerkers van de afdeling inkoop via overzichten op de hoogte te houden, wat de monetaire compenserende bedragen voor de diverse produkten uit de verschillende EEG-landen zijn, opdat zij hun beleid daarop kunnen afstemmen. Om dit werk goed te kunnen uitvoeren is het uiteraard zaak om op alle fronten contacten te hebben. De heer Van Ewijk heeft dan ook zitting i'. alle mogelijke werkgroepen en houdt aldus voeling met natio Dat ook in groot verban gezien, mag blijken uit speciale vereniging besti Association Européenn waarvan natuurlijk ook zich in deze club voo aspecten van de handel etikettering Het spreekt vanzelf dat Het takenpakket Ahold werkzame de afdeling Juridi lijke uitschieter it lijkse problemen t Van der Vliet veri ontslagprocedure krijgt. Een aantah kend naar de i sief part-timers) A barend is. Overigens treedt de heer! zelf voor de Kantonrecht^ kosten. Zodra de dagvd contact met de advocaatJ de betrokken werkmaatsd zoals hij zelf noemt - ot advocaat en de personed steevast een beroep op ed de raadsman. Vaak geeftl personeelsfunctionarissed een ontslag op staande d gunning bij het G.A.B. (I vraagd kan worden. Al

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 6