Gouden Plak voor leiders Pinksterkamp aktiviteit van de DTP Preventief onderhoud belangrijke FLITSEN pagina 5 Bedrijfszekerheid en veiligheid. Twee zaken die hoog ge noteerd staan in het vaandel van de monteurs die zich binnen Ahold bezig houden met het preventief onderhoud. Bedrijfs zekerheid omdat in de circa 650filialen de laatste vijftien jaar steeds meer apparatuur is komen te staan die voor de bedrijfs voering onmisbaar is. Veiligheid, omdat in die filialen door duizenden personeelsleden met die apparatuur gewerkt wordt. De dienst Technische Projekten is in 1965 aan preventief onderhoud gaan doen. In die tijd kwam een enorme ont wikkeling in het winkelgebeuren op gang, waarbij de techniek een steeds grotere rol bij de verkoop ging spelen. In die tijd kwam de supermarkt van de grond, en vooral op het gebied van de koeling werden grote investeringen ge daan. Nu zijn in de Ahold-filialen in totaal zo'n 5.000 koelinstallaties in bedrijf. De winkels werden groter, en dat betekende bijvoorbeeld ook dat er steeds duurdere en ingewikkelder installaties in kwamen voor bv. ventilatie, verlichting en verwarming. Ook kwamen er auto matische deuren, liften, transporteurs, etc. Het onderhoud is een gebied dat men verdeelt in preventief onderhoud, snelle storingshulp en tijdige vervanging. preventief Voor de storingshulp doet men vaak ook een beroep op plaatselijke installateurs. De vervanging van installaties wordt opgedragen aan de desbetreffende leve ranciers. Het preventief onderhoud heeft .de DTP in eigen beheer. Daarvoor heeft men 23 monteurs "in het veld", 23 man die allemaal hun eigen rayon hebben waar binnen ze alle filialen regelmatig bezoeken. De planning van dit alles gebeurt vanuit het bedrijfsbureau in Zaandam. Gemiddeld heeft elke monteur zo 30 a 40 zaken onder zijn beheer, die hij om de tien weken onder handen neemt. Daarbij is hij in een SM twee dagen zoet, maar in een ZB, afhankelijk van het aantal aanwezige installaties, een stuk korter. De monteurs staan onder supervisie van twee chef-monteurs, één voor Noord- en één voor Zuid-Nederland. Omdat ze met nogal uiteenlopende technieken te ma ken krijgen, is een speciale scholing noodzakelijk. Die krijgen ze deels van hun chefs, deels via gespecialiseerde cursussen. Een aantal malen per jaar worden monteursbijeenkomsten gehou den, waarbij men ervaringen uitwisselt. Ook wordt dan eventueel informatie verstrekt over nieuwe technische ontwik kelingen, zoals bijvoorbeeld op radar werkende deuren. De DTP is een stafdienst, diens ten verlenend aan Ahold Neder land, met name voor de winkel- organisaties. Zij houdt zich o.a. bezig met nieuwbouw, verbouw ingen, rèmodefingen technisch en bouwkundig onderhoud, in koop inventaris, het ontwerpen van decoraties, in- en verkopen 2de hands inventaris enz. enz. De hele dienst omvat op dit mo ment 128 medewerkers. Eén facet van dit omvangrijke dienstenpakket, te weten, het Technisch Onderhoud, willen wij hier speciaal onder uw aandacht brengen. temperatuur We noemden al het grote aantal koelin stallaties dat in de gaten gehouden moet worden. Hierin gaat verreweg de meeste tijd zitten. Het is belangrijk werk, omdat aan de juiste temperatuur in zo'n koeling hoge eisen worden gesteld. Daar zijn zeer strakke normen voor, in het kader van de kwaliteitsbeheersing. Iede re speling in die temperatuur gaat ten koste van de kwaliteit van de produk- ten. Een andere installatie die nauwkeurige afstelling vereist, is de airconditioning in de slagerijen. Hier heeft men te maken met de Veterinaire Dienst, die eist dat in de slagerijen een constante temperatuur van acht graden heerst. Belangrijk voor het personeel en voor de klant is de temperatuur in de winkels, dus ook de verwarmings- en ventilatie apparatuur moet steeds gecontroleerd worden. Dit zijn zo een paar grote moten uit de lange lijst van onderhoudspunten die de monteur bij z'n bezoek moet nalopen. Hij doet dat aan de hand van een check-list, een controlestaat. Daarnaast gaat hij bij aankomst in een filiaal eerst een praatje maken met de bedrijfsleider, om te horen of er nog bepaalde klachten zijn. En heeft hij nog tijd over, dan is de monteur best bereid om nog andere klusjes op te knappen. Iedere monteur heeft z'n eigen VW-bus je, waarin hij voor enkele duizenden guldens aan gereedschap en reserve-on- actief deel uitmaken van deze leiding. Zij ontvingen hiervoor als erkenning een "echt" gouden tientje Zij zijn daarmee de vijfde in de rij, want ook het echtpaar J. Overmeer, het echtpaar J. Brehler, en de heren J. Verkroost en P Schipper verwierven in de 22 jaar sinds de start van dit Pinksterkampgeheuren deze gouden plak. derdelen tot z'n beschikking heeft. De installaties die hij onderhoudt, vertegen woordigen een waarde die het noodzake lijk maakt dat de mensen die ermee omgaan, dat precies volgens de instruc ties doen. Te vaak ontstaan nog manke menten door slordigheid of onverschil ligheid. De voorschriften, vastgelegd in een instructieboek dat in ieder filiaal aanwezig is, kunnen ook inhouden dat men van installaties af moet blijven waar men geen verstand van heeft. Is bedie ning van de apparatuur wel nodig, dan moet dat precies volgens de voorschrif ten gebeuren. Zo moet men bv. in de slagerij geen bevroren vlees in de ge haktmolen stoppen, ook al is het ge haktdag en ook al roepen ze in de winkel om aanvulling van de voorraad. Als de gehaktmolen geforceerd wordt, is men nog veel verder van huis. Dit alles vereist dus een juiste instelling bij het personeel, en ook een goede verhouding tussen de onderhoudsmon teur en dat personeel. energie verbruik Die monteur heeft ook een administra tie, wat het bedrijfsbureau mogelijk maakt qua kostenbeheersing en budget bewaking het een en ander te controle ren. Iedere monteur stelt er een eer in dat er tussen zijn onderhoudsbeurten in geen storingen optreden. In Zaandam worden alle onderhoudskosten via de computer bijgehouden, waardoor men de cijfers per winkel, per rayon, maar ook bijvoorbeeld per apparaat, zo bij de hand heeft. Om een goed contact te onderhouden tussen DTP en gebruiker, staat het punt "onderhoud" regelmatig op de agenda voor de BL-bijeenkomsten in den lande. Dan wordt bijvoorbeeld ook met grote nadruk gewezen op het belang van zuinigheid met energieverbruik. Een gemiddelde SM verbruikt per jaar 50 tot 60 mille aan elektriciteit. Het verbruik aan electriciteit, gas en water wordt óók door de monteurs in de gaten gehouden. Nadat de 197 kinderen die dit jaar hebben deelgenomen aan het Pinksterkamp in Heino weer behouden aan hun ouders waren afgeleverd, sprak de heer P. J. van Dun namens de Raad van Bestuur zijn dank uit aan de leiding, die geheel uit vrijwilligers bestond. Eek bijzónder woord van dank ging daarbij uit naar de heer en mevrouw A. G. Korzelius, die nu al tien jaar lang

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 5