ZB's hebben grote toekomst Je moet gewoon lef hebben' Albert Heijn Supermart binnenkort in Barneveld Geslaagd De heer L. B. Zeilstra verkoopleider ZB: Thijs Hermans over zelf wijn maken: pagina 4 Voor het caissièrediploma Simon zijn ge slaagd: 30 mei 1978 mej. J. H. Beumer mej. G. M. van Kleef mej. S. B. Kranenburg mej. H. A. van Keulen mej. E. de Jong mej. W. E. J. Baerts mej. A. Windig mej. W. van Ditmarsch mevr. J. H. v. Kuil-v. Ditmarch 31 mei 1978 mej. J. T. Kloekke mej. J. A. v. d. Stigchel mej. J. C. Vlaanderen mej. M. Harm mej. B. B. Lek mej. E. C. M. Batenburg mej. L. Weeber mej. W. Schuitema mej. W. A. M. van Katwijk mevr. A. Duma mevr. J. Hekking-Bennasar mevr. S. Jagan-Jawalapersad De bouw van de nieuwe Albert Heijn Supermart in Barneveld is thans zover gevorderd dat begin juni met de definitieve inrichting is begonnen. De opening zal dan eind juni kunnen plaatsvinden. In deze nieuwe supermart, die een verkoopoppervlakte heeft van 600 m2, zal als bedrijfsleider optreden de heer P. Hendriks. Van de 45 personeelsleden, afkom stig uit Barneveld en omgeving, is een 25-tal in vaste dienst, de overige zijn als part-timers werkzaam. Het personeel van de huidige Albert Heijn zelfbedieningswinkel zal in het personeelsbestand van de supermart worden opgenomen. De ZB zal bij opening van de supermart worden gesloten. De be drijfsleider van de ZB heeft inmid dels de leiding op zich genomen van het Albert Heijn filiaal in IJsselstein. "De ZB moet een eigen commerciële functie krijgen, naast de SM. Het zou primair een verse-dagwinkel moeten zijn, gericht op de eerste dagen van de week. Die functie moet je dan waar maken als bakker, slager, kruidenier en groenteman In het realiseren van dit streven wordt een belangrijke rol gespeeld door de heer L. B. Zeilstra, verkoopleider ZB. "De laatste jaren zijn we steeds druk bezig geweest met de SM-organisatie," legt die uit, "en daarbij is de ZB wel eens op de tweede plaats gekomen". Dat kwam bijvoorbeeld tot uiting door dat mankracht uit de ZB's naar de SM's werd overgeheveld. Daarnaast ontstond een concurrentiestrijd tussen beide win- kelvormen, die door het verschil in grootte de ZB in de positie van underdog drong. "De ZB kreeg een bijwagenfunc tie," zegt de heer Zeilstra, "en dat werkt ook door naar de mensen." En daar wil men nu van af. Er is een tendens dat de" buurtwinkel weer aan trekkelijkheid krijgt, en daarin ligt voor de ZB een mogelijkheid om terrein terug te winnen. Er zijn er nog altijd 170 van in Nederland, met een gezamenlijke omzet die voor dit jaar op een klein half miljard wordt getaxeerd, al met al een bedrijf dat niet even terzijde geschoven kan worden. 'vers' Zeilstra: "Er is voor de ZB's een grote toekomst weggelegd, als je er maar in gelooft. Men moet van die bijwagen functie af, er moet een mentaliteits- ombouw plaats vinden. De ZB's moeten zelfbewust worden, ze tellen wel degelijk mee". Dit is volgens hem allemaal mogelijk, als ook de verkoopfilosofie van de ZB's verandert. Men moet niet meer proberen de SM's te imiteren. Zo'n poging is bij voorbaat tot mislukken gedoemd, omdat men minder vierkante meters ter be schikking heeft. In het nieuwe verhaal heeft een ZB een beperkter assortiment. Zeilstra: "Wil de ZB een eigen functie gaan vervullen, dan moet meer nadruk komen te liggen op de vers-afdelingen. Ik zeg altijd dat we nog te veel 'maizena-winkels' hebben. Vers betekent een stuk liefde voor het artikel, het betekent ook vakman zijn. De mensen moeten vers-minded ge maakt worden." Om aan te tonen dat dit geen loze kreet is, zijn begin mei acht mensen extra vrij gemaakt, die als Field Merchandisers twee jaar lang het land in gaan om de mensen in de ZB's te leren met verse produkten om te gaan. assortiment Wat gaat er nu gebeuren met het assortiment? Bij de samenstelling gaat men er van uit dat de klant van een ZB met name belang heeft bij die artikelen die tot de dagelijkse levensbehoeften ge rekend kunnen worden. In de afdeling drogmetica dus wel een tube tandpasta of een doosje pleisters, maar niet allerlei luxe make-up artikelen. In de deli-af- deling wel boterhamworst, en niet ros bief of diverse soorten paté. In de groente-afdeling moet men meer "los" gaan verkopen, dus bijvoorbeeld niet een heel netje paprika's, maar één of twee. In veel gevallen betekent dit dat de win kels omgebouwd moeten worden. Vol gens de heer Zeilstra kan iedere ZB die 200 tot 250 vierkante meter groot is, deze convenience-functie waar maken. Dit jaar worden al veertig zaken op de nieuwe leest geschoeid. Die nieuwe aanpak maakt het ook mogelijk dat bijvoorbeeld meer ZB's een vlees-afdeling krijgen. Een beperkt as sortiment betekent immers een kleinere vitrine. 'nieuwe vestigingen' Op dit moment is het zo dat de helft van de winkels al vers-produkten heeft. De andere helft zal ze waar mogelijk ook gaan krijgen. Waar die mogelijkheid er qua ruimte niet is, zal in veel gevallen gestreefd worden naar verkrijging van een groter pand. In dat kader is de Dienst Onroerende Goederen een agres sief vestigings-beleid aan het voeren. De resultaten daarvan tekenen zich al af. Nieuwe vestigingen heeft men in Breu- kelen en in de Vijzelstraat in Amster dam. In Renkum is men bezig. Andere plaatsen Worden bestudeerd. Dit jaar wordt in de ZB's 5Vi miljoen geïnves teerd. Een belangrijk hulpmiddel bij de sa menstelling van het juiste assortiment, dat per vestiging moet worden afge stemd op het publiek dat er komt, is het HOPE-systeem. Dit systeem, dat de af korting is van Higher Operating Profits through Efficiency, laat de computer bijhouden welke artikelen in de winkel goed en slecht lopen. Met name in Ame rika en Zweden heeft men hier zeer be vredigende resultaten mee geboekt. opleiding Verder is de afdeling Opleiding al druk bezig de totale opleiding van de ZB- mensen op de nieuwe filosofie te laten inhaken. Ook daar is een extra man voor vrij gemaakt. De heer Zeilstra wijst er tenslotte op dat de functie van bedrijfsleider in een ZB veel aantrekkelijke kanten heeft: "Hij heeft veel directer contact met z'n klan ten. En de ruimte waarin het pakket produkten beheerd wordt, is nog te overzien. Daardoor kan hij er z'n eigen stempel op drukken." De heer L. B. Zeilstra is sinds 1 januari verkoopleider ZB. Van hem gaan belangrijke impulsen uit om de ZB's versneld aan te passen aan de moderne eisen. Hij weet daarbij waarover hij het heeft, want van zijn 26 Ahold- jaren, bracht hij de eerste 15 door in tientallen ZB-vestigingen, in vele functies. Hij klom in deze organisatie op van bediende tot bedrijfsleider. Daarna werd hij op het hoofd kantoor aangesteld als field-mer chandiser, met als hoofdtaak ontwikkeling en begeleiding van het worp-slim-systeem. Ook is hij nog hoofd winkelinrichting ge weest. Wie uitgenodigd wordt voor een feestje bij Thijs Hermans, sector-chef i.o. bij de AHSM in Roermond, moet er ernstig rekening mee houden dat-ie daar verre van nuchter vandaan kan komen. Dat komt omdat die zelfgemaakte wijn nog zo jong is. Dan stijgt-ie snel naar de kop. Het is een vreemd soort alcohol,aldus Thijs. "Wijn maken is net als koken," vertelt hij, als we het over deze liefhebberij van hem gaan hebben. Via de vader van een vriend kwam hij ermee in aanraking. Hij ging het op een gegeven moment zelf doen, daar kwa men wijnfeesten van, en die waren zo ge slaagd dat Thijs steeds weer nieuwe wijn maakte. "Het is ook niet aan tijd gebonden, je doet het in flessen en het proces verloopt vanzelf. Je hoeft alleen de temperatuur in de gaten te houden. Het is allemaal vrij eenvoudig, je moet ge woon lef hebben." Het basis-recept is een vrucht (voor de smaak) plus suiker plus gist. En dan gaat het zaakje rommelen. Belangrijk daarbij is dat alle gebruikte "gereedschap" gesteriliseerd is, en niet vervaardigd van smaak afgevende stoffen (zoals b.v. koper) omdat dan gauw een bepaalde bijsmaak aan de wijn komt. en zelfs aardappelwijn. "En er zijn er nog veel meer. Je kunt het maken van elke vrucht. De appel is vrij populair omdat men hier wijn van kan maken zonder toevoeging van suiker, het duurste bestanddeel. Als een appel overrijp is, wordt het zetmeel al suiker. Men kan een wijn verkrijgen met een alco holpercentage van 5 (cider). Wil men een hoger percentage dan dient men suiker toe te voegen." Die suiker maakt de meeste andere soorten vrij prijzig. Soms gaat in een vat wijn wel tien kilo suiker. Het liefst werkt Thijs met 20-liter-vaten, In grotere, van 50 liter bijvoorbeeld, is het moeilijker om het gis tingsproces in de gaten te houden. Bij te hoge temperatuure is de gisting te onstuimig; bij te lage slaat hij neer en stopt het proces. Inmiddels zijn allerlei instant-ingrediënten in de handel gekomen om zelf wijn te maken, maar daar maakt Thijs geen gebruik van: Je blijft experimenteren, je doet het elke keer anders. Als slot geeft de heer Hermans een adres waar men tegen betaling alle gegevens kan krijgen, evenals alle benodigdheden als kur ken, flessen, vaten etc. Het luidt: Self Brouwhuys, Maandagsdijk 2, Barchem. Hoe lang moet het zaakje rommelen, voor het drinkbaar is Thijs: "Sommige soorten zijn al na drie maanden te drinken. Ik advi seer altijd om ze niet langer dan twee jaar te bewaren. Na een jaar is de wijn op z'n hoogtepunt. Als je ze vroeg drinkt, heb je het voordeel dat er veel koolzuur in zit. Dat is prettig drinken." Er zijn talloze soorten wijn die je zelf kunt maken. Thijs noemt er een paar: suikerbie ten-, sinaasappel-, kersen-, rozenblaadjes- "Ik doe het nog gewoon op de huis-tuin-en keuken-manier van vroeger, met bakkersgist en zo. Dure spullen heb je er ook niet voor nodig. Je kunt een handdoek als zeef gebrui ken en een hamer om te pletten. En dan een paar flessen." Vervolgens vertelt hij enthousiast over de overeenkomst tussen kokkerellen en wijn maken: "Je gaat uit van een recept waarin ongeveer de hoeveelheden zijn aangegeven. Maar dan moet je het verder zelf aanvoelen.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 4