ZO MAAR Lfl VAN DE 678FILIALEN pagina 12 flitsen 1 goedkoper is, maar ze worden er afgesnauwd, dan gaan ze niet meer terug." Het grote voordeel van het naast de deur hebben van zo'n grote AHSM-vestiging is, dat veel mensen dagelijks langs Alberto komen. Ook het grote parkeerterrein dat hier aanwezig is, is een belangrijk pluspunt. "In het weekend is het hier extra druk. Dan nemen de mensen dozen vol spullen mee, die ze hier kunnen inladen." Totzover het relaas van de heer Van Raaij, vader van twee kinderen, fervent volleyballer en trimmer en ook nog penningmeester van een wijkraad in zijn woonplaats Schijndel. "lekker bezig" Marlies Coolen (26), eerste verkoopster en tevens vervangster van de heer Van Raaij in het Alberto-filiaal aan de Eindhovense Limburglaan, heeft er nooit spijt van gehad dat ze de drogisterij-waren de rug heeft toegekeerd om in de drank-business te gaan. "Je krijgt hier veel gezelliger klanten, mensen die graag een borreltje drinken. In een drogisterij doen ze veel moeilijker, over een bepaalde kleur lipstick, of over hun hoofdpijn." Acht jaar geleden besloot ze naar Alberto over te stappen. Ze werkte in Nuenen en in een andere Eindhovense Alberto, de kelder in Woensel. Aan de Limburglaan begon ze bij de opening, en na een aantal omzwervingen is ze er in begin april Omdat we zo klein zijn, moeten we ook twee keer per week bevoorraad worden. Dat heeft weer het voordeel dat je je bestelling nog een keer kunt corrigeren. Een ander moet daar een week mee wachten. Maar als er feestdagen op komst zijn, kun je hier niet meer lopen. Dan staat het tot de nok vol. Pasen is dit jaar weer een topper geweest. De omzet lag 20 procent hoger dan normaal. En december is natuurlijk altijd een grandioze maand voor ons." service Een belangrijk aspect van het werk van de heer Van Raaij is het in de gaten houden van de belangrijkste concurrenten. "Je leest hun advertenties, en je gaat er om de veertien dagen eens kijken. Dat gebeurt over en weer. Je bekijkt hun assortiment. Wat zijn de hardlopers, hoe wordt het gebracht? Daar kun je dan je eigen presentatie bij aanpassen, met affiches en borden." Daarnaast is de heer Van Raaij ervan overtuigd dat een laag prijspeil niet alles zegt: "Een goede service is erg belangrijk. Je moet de klant netjes behandelen. De mensen moeten terugkomen. Als het daar een gulden In de schaduw van het grote AHSM-filiaal aan de Lim burglaan in Eindhoven vinden we Alberto-filiaal 7006. Beide zaken zijn er zeven jaar geleden tegelijk open gegaan. Alberto heeft sindsdien een klantenkring opge bouwd die per week ongeveer duizend keer de kassa laat rinkelen. En dan zijn dat klanten die per bezoek vrij veel besteden. "Hetgemiddelde ligt op bijna 25 gulden", ver klaart bedrijfsleider L. van Raaij (28). Zelf is hij vorig jaar november in deze zaak komen werken na eerst 1 V% jaar in de Alberto-vestiging aan de Hurksestraat te hebben gewerkt. Daarvoor werkte de heer Van Raaij driejaar in een ander drankencentrum, terwijl hij oorspronkelijk assistent-bedrijfsleider was in een supermarkt. "aan de drank" Hoe is hij van daaruit "aan de drank geraakt", willen we weten. De heer Van Raaij: "Ik had veel belangstelling voor wijnen. Dat was een hobby van me. Een beetje keuren, gewoon thuis. Eerst wat eenvoudige soorten, later af en toe een goede. Die hobby kan ik hier goed uitleven. Dit is een typische wijnzaak. Vooral goede wijnen, van boven een tientje, worden hier veel verkocht. Dat maakt het slijtersvak ook interessanter. Een fles gedistilleerd kan iedereen verkopen, over wijn vragen de mensen vaker je advies. Zo krijg je veel meer contact met ze." "Je moet eerst een jonge wijn proeven, en dan een oude. Dan is het verschil duidelijk. Je leert zo het meest. Ik ben geen echte wijnkenner, dan zou ik eerst een vinologen-cursus moeten volgen. Die mensen hoeven maar aan de kurk te ruiken, of ze weten wat voor wijn het is, waar-ie vandaan komt en uit welk jaar. Maar ik weet er genoeg van om mijn klanten een duidelijk advies te kunnen geven. Ik proef ook alle nieuwe soorten die hier binnenkomen." ruimte We zitten te praten in een klein kantoortje achter de winkel, temidden van stapels dozen, waartussen nog net plaats is voor een klein tafeltje en een stoel. Winkel plus magazijn zijn samen 55 vierkante meter groot. De winkel is een gezellige pijpela. Maar het is duidelijk dat men met de ruimte moet woekeren. "Als het magazijn wat groter was, kon ik alles wat overzichtelijker neerzetten. Nu moet alles op elkaar gestapeld worden. teruggekeerd. Ze volgde AH-cursussen, en is nu bezig met een slijterscursus. "Dat is vrij moeilijk," vindt ze, "vooral met de wijnsoorten. Je moet er echt voor gaan zitten. Maar vaak heb ik daar niet zo'n zin meer in als ik van m'n werk thuis kom. Dan moet ook het huishouden gedaan worden. Je maakt toch al vrij lange dagen." Marlies is blij dat ze weer terug is aan de Limburglaan: "Het was wel leuk in die kelder, maar je kon er nooit naar buiten kijken, er waren geen ramen. Dit is een kleinere winkel, erg bewerkelijk. Dan ben je lekker bezig.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 12