UIT DE COR Studiebeurs Albert Heijn voor elfde keer toegekend pagina 7 [Vervolg van pag. 2] De heer Cascone informeerde ook naar het standpunt van de commis sarissen ten opzichte van automati sering en technologische ontwikke ling, De heer Wakkie vond. dat een bedrijf daar aan mee moet doen, anders kan het niet "overleven", want: "Wanneer een ander bedrijf het wel doet en jij niet ben je er na enige tijd niet meer! "Men moet echter van het volgen van automa tisering en nieuwe technologie geen hobby maken, maar "in verstandig evenwicht zijn beslissingen nemen". De gulden middenweg leek de heer Wakkie wel hét meest aanbevelens waardig evenals "een zekere wijs heid en overleg". Óok het Financieel Verslag had eerder in de vergadering aanleiding gegeven tot een aantal vragen. De heer Heijn maakte duidelijk, dat de hier en daar uitgesproken bezorgd heid niet was neergeschreven met de bedoeling "Dreunen" uit te delen, maar om de gang van zaken objectief weer te geven. Naar zijn mening be hoefde men zich in de COR in feite niet te verbazen, daar al bekend was welke ontwikkelingen niet geheel naar wens verliepen. De groei in Nederland zal voor Ahold in de ko mende jaren niet meer stormachtig kunnen zijn, maar zeker wel gestaag kunnen doorgaan. Daar is het beleid op gebaseerd. Waar het minder goed loopt zijn maatregelen genomen of in voorbereiding om daar verbetering in te brengen. Naar aanleiding van een desbetref- gende vraag becijferde drs. L. Coren, directeur Economische Zaken hoe de winst zou zijn geweest wanneer men de vaste goederen op basis van vervangingswaarde zou waarderen. Het eigen vermogen zou dan ook stijgen, maar ook de kostenpost af schrijvingen. Per saldo zou dit netto ongeveer 6 miljoen winstverminde ring tot gevolg hebben. Het rende ment op het eigen vermogen zou dan op plm. 8V2uitkomen. Aan het begin van de vergadering deelde de heer Heijn mede dat het verzoek van de COR was ingewilligd om een eerdere uitkering van het als nog voor winstuitkering beschikbare bedrag. In wk 19 volgt een nabeta ling van 24% van het bedrag dat in december als winstuitkering is gege ven. Na een korte lunchpauze kwam de heer Van Dun aan het woord om een toelichting te geven op de "Overeen komst Werkgelegenheid Ahold N.V.", dié het bedrijf heeft gesloten met de Dienstenbonden, bekend ge worden als APO (Arbeidsplaatsen- overeenkomst). Met name belichtte de heer van Dun de relatie tussen de z.g. APO en het OR-werk. De bonden kwamen niet met een "keiharde" eis van een werkgelegen- heidsgarantie. Die zou Ahold ook zwaar zijn gevallen. "Van een bona fide onderneming kun je niet verlan gen, dat zij de werkgelegenheid voor een bepaalde tijd garandeert", aldus de heer Van Dun. "Er zijn allerlei ontwikkelingen denkbaar die een bedrijf niet in de hand heeft. Je zou in feite een blanco cheque afgeven". De bonden hadden begrip voor het standpunt van Ahold. Begonnen werd met vast te leggen wat er nu al onverplicht werd gedaan aan infor matie en overleg inzake werkgelegen heidsaspecten bij het concern. In feite kwam men zo terecht op een informatieplicht en een bepaalde overlegprocedure Om te voorkomen dat de overeen komst belemmerend zou werken op de activiteiten van ondernemings raden - er zijn duidelijk verschillen in bevoegdheden van vakbonden en ÖR'en - werd aansluiting gezocht en gevonden in de bepalingen van de Wet op de Ondernemingsraden Wanneer er inkrimping van het personeelsbestand is verbonden aan reorganisatie dan dienen de vak bonden te worden ingeschakeld. Ge zamenlijk wordt dan bepaald hoe en wanneer een OR er bij moet worden betrokken. Rechten en plichten van een OR blijven onverkort gehand haafd. Dat schiep duidelijkheid, evenals de vaststelling, dat een OR het eerst aangewezen orgaan is om op de hoogte te worden gesteld van verandering in de organisatie wan neer er geen afvloeiing van personeel aan vastzit. "We zijn al doende gekomen tot goede spelregels inzake overleg en informatie over de werk gelegenheid," aldus de heer Van Dun. In het tweede deel van de overeen komst is het arbeidsmarktbeleid van Ahold geregeld: externe werving, in schakeling uitzendbureau's, Gewes telijk Arbeidsbureau, aanstelling ge handicapten, ouderen enz. Met de Uitgangspunten Personeelsbeleid van Ahold waren de bonden het eens, waardoor men op dit punt snel tot elkaar kwam. De heer Van Dun stipte aan. dat Ahold ten aanzien van het arbeids marktbeleid op diverse punten al onderzoekt wat men kan doen. Zo bekijkt men -de vakbonden werken daar aan mee- op welke wijze vrij willige uittreding op 63- en 64-jarige leeftijd mogelijk is. Ook wordt gewerkt aan een pakket van maatregelen voor tewerkstelling van gehandicapten, waarbij degenen die al in dienst waren op het moment dat zij gehandicapt werden voorrang zullen krijgen. Per werkmaatschap pij zullen de mogelijkheden moeten worden ingevuld. Bij AHSM is een projectgroep bezig om te kijken welke functies in filialen mogelijk voor bepaalde groepen gehandicap ten geschikt zijn. Voorts zoekt men een oplossing voor (soms financiële) belemmeringen bij de overgang van een gehandicapte van de ene werk maatschappij naar een ander. Bepaald geen voorstander was de heer Van Dun van het geven van meer invloed van een OR op onder handelingen over arbeidsvoorwaar den. Hij achtte dit duidelijk een taak voor vakbonden, die in sommige gevallen (niet bij Ahold) bedrijven- werkers inschakelen. De Albert Heyn Studiebeurs voor het jaar 1978 is toegekend aan Ir. C. van Dyk, wetenschappelijk medewerker by de Vakgroep Algemene Agrarische Eco nomie van de Landbouwhogeschool te Wageningen. De beurs, die voor de elfde keer werd uitgereikt, bedraagt 15.000,- en is aan Ir. van Dijk toegekend voor zijn onder zoek naar de verticale prijsvorming van vee en vlees in West-Europa. De Albert Heijn Studiebeurs wordt door Ahold N. V. jaarlijks ter beschikking gesteld. Deze studiebeurs heeft ten doel de ontvanger daarvan in de gelegenheid te stellen een studie te maken van de vraagstukken voor bedrijven, die zich bezighouden met goederen- en/of dien stendistributie: met name de onderne mingen, die de detailhandel in levens middelen uitoefenen. Het Comité van Keuze, dat jaarlijks aan de Raad van Bestuur van Ahold N. V. een voordracht voor toekenning van de studiebeurs doet, is als volgt samen gesteld: Prof. Dr A. I. Diepenhorst te Rotterdam: A. Heijn te Vogelenzang: Prof. Dr F. de Roos te Amstel veen: Prof. Dr G. M. van Veldhoven te Udenhout. leven. Is het dat niet, dat gaat je werk ten koste van de gezondheid. Ik ben nooit ziek. Ik voel me wel eens beroerd, maar dan ga ik gewoon door." rond elf uur Rond elf uur krijgt het ETOS-filiaal aan de Schamerweg in Maastricht twee pallets. Tussen half twaalf en half één wordt MIRO aan de Brusselsepoort bevoorraad. Daar krijgen we ook wat emballage mee terug. "Terug gaat het sneller," spreekt Gerrit monter als we weer instappen, "dan ga je naar beneden, achter de loop van de rivier aan." Onderweg duiken we weer in 't verleden. Gerrit mist toch wel een aantal dingen uit die goeie, ouwe tijd: "Vroeger moest alles wijken als de schipper aan de deur kwam. Dat was een belevenis, vooral in 't zuiden en het noorden. Nu ben je gewoon in het tijdschema opgenomen." Maar hij stelt er tegenover: "Het is ook wel een stuk gemakkelijker geworden, 't Was vroeger moeilijk hoor! Je hebt nu veel beter materiaal, ook om te lossen. En je rijdt op betere wegen." Hoewel hij vindt dat de chauffeurs onder elkaar niet meer de solidariteit van vroeger kunnen opbrengen -"vroeger hielpen ze elkaar als er één pech had, nu toeteren ze even naar je"- stelt hij wel vast dat ze nog steeds een apart volkje vormen: "Wij hebben een grote verantwoordelijkheid. Dat wil er bij het bedrijf nog niet erg in. Daar zeggen ze hoe laat je weg gaat, en hoe laat je terug moet zijn." Die onpersoonlijkheid is er volgens hem vooral ingeslopen toen Simon de Wit opging in Ahold: "Ik heb het met die overgang wel moeilijk gehad. De gemoedelijkheid is weg. Iedere afdeling hier werkt voor zichzelf. In zo'n groot bedrijf krijg je ook bureaucratie. Iedereen doet wat 'm opgedragen wordt, en verder interesseert men zich nergens voor. Bij ons kwamen vroeger de directeuren in 't magazijn om nieuwjaar te wensen. We hielpen elkaar ook allemaal. Nu moet je je werk doen en je verder nergens mee bemoeien. En wordt meer tegen elkaar op geleefd dan met elkaar." het is half vfjf Even zit de file voor de Coentunnel ons nog dwars. Als we die flessehals gepasseerd zijn, ligt het DC snel weer vóór ons. De rit zit erop. Het is half vijf.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 7