Nieuw distributiesysteem voor de jaren '80 aan de orde Politiek is een ontspannend tijdverdrijf" Bouw winkelcentrum Kethel Schiedam vordert NA ADVIES STUDIEGROEP Winstdelings- regeling DE HEER D. J. VAN DER LUGT LIJSTTREKKER VVD TE OOSTZAAN Herkent U haar nog? pagina 4 FLITSEN Bij Ahold zal deze maand binnen het bedrijf een plan voor de toekomstige opzet van het distributiesysteem aan de orde worden gesteld. Het is de visie van het concern op de jaren 1985 en later. Met de uitvoering ervan zal omstreeks 1980 een begin kunnen worden gemaakt. De directie acht het van belang haar plannen ver tevoren bespreekbaar te maken. Het is een gewoonte bij Ahold om steeds na verloop van een aantal jaren de gang van zaken binnen het concern onder de loupe te nemen en te onderzoeken of en in hoeverre veranderingen noodzakelijk zijn. Sinds augustus vorig jaar is een studie groep gevormd uit medewerkers van Ahold en deskundigen van het advies bureau McKinsey Company, druk bezig geweest om het tegenwoordige distributiesysteem te onderzoeken. Dit onderzoek strekte zich uit van de gevol gen van de energieschaarste tot de be zuinigingen op de aanleg van wegen; de beperkende maatregelen die gemeenten opleggen aan het zware verkeer, dat komt laden en lossen; de gevolgen van milieumaatregelen -maar hield ook ver band met de afstand tussen producent en filiaal; de tijd die ligt tussen bestellen en afleveren; de gang van zaken bij de concurrentie; de veranderingen bij de mens in de maatschappij zowel als bij de leiding van een bedrijf; de afnemende animo voor het werken in ploegendien sten en al de financieel-economische consequenties die aan dit alles verbon den zijn. analyse Van de gegevens is een analyse gemaakt en aan de hand daarvan werd een advies uitgebracht aan de directie van de De- tailhandelsgroep en de Raad van Be stuur. Het advies houdt in een algehele ver andering van het bestaande systeem. Het voorstel is de AH distributiecentra van kruidenierswaren te decentraliseren. Volgens het plan is het de bedoeling dat de distributiecentra in Zaandam en Tilburg zich voornamelijk bezighouden met de langzaam lopende kruideniers waren; de distributie van actie-artikelen (reclameaanbiedingen) en artikelen die gekoeld moeten worden. Ook de distri butie voor Etos- en Albertowinkels zal dan gehandhaafd blijven. Daarnaast zouden vier distributiecentra geopend moeten worden op -nog nader vast te stellen- plaatsen in Noordoost, Noord west, Zuidoost en Zuidwest Nederland. Daar zou men zich gaan bezighouden met het distribueren van snel lopende kruidenierswaren aan Albert Heijn win kels. De personeelssterkte zou daar niet boven 70 tot 75 medewerkers komen. Het worden dus kleinschalige distribu tieeenheden. De vestigingsplaatsen zullen worden Ook dit onderwerp kwam in de COR-vergadering van 21 maart aan de orde. De Winstdelingscommissie had uitgezocht, dat het technisch mo gelijk is een nabetaling op de winstuitkering te verrichten. Dan zou het nog voor 1977 beschik bare bedrag niet naar 1978 be hoeven te worden doorgeschoven. Wanneer de Raad van Bestuur daarmee akkoord gaat zal dit doorgang vinden. De uitkering wordt alleen gedaan aan de recht hebbenden op de winstdeling 1977 (vastgesteld 1 december 1977) die bij de nabetaling nog in dienst zijn. Een na deze uitkering nog reste rend positief saldo zal worden toegevoegd aan het voor de winst uitkering 1978 beschikbare be drag. Het reglement zal in deze zin worden aangepast. bepaald op financieel-economische gronden, maar evenzeer is de beslissing afhankelijk van de situatie op de ar beidsmarkt. arbeidsplaatsen Het regionale distributiecentrum in Zaandam heeft al geruime tijd te kam pen met een tekort aan arbeidskrachten. Het advies om te decentraliseren kan hier een winstpunt betekenen, want al zal het aantal arbeidsplaatsen in Zaan dam en in het DC Tilburg afnemen, elders in de omtrek komt er een distri butiecentrum en dus ook werkgelegen heid bij. Verwacht wordt dat in de distributiecentra het aantal arbeids plaatsen in de productieve sfeer zal toenemen van 530 tot 800 in 1985. groenten en fruit Bij de distributiecentra voor groenten en fruit te Zaandam en Tilburg zullen de veranderingen ingrijpender zijn. Hier spelen allerlei factoren een rol, zoals het contact tussen filiaal en inkoper; toe zicht op het produkt van veiling tot filiaal en de voorkeur van de consument voor niet-verpakte produkten. Naar het voorbeeld van de Simon-pak- centrale in Amsterdam is een plan ontworpen om op zeven plaatsen in Nederland groentecentrales te stichten, die elk als het ware een combinatie gaan vormen met 55 winkels. Op dit moment worden namelijk in 376 winkels groen ten en fruit verkocht. In Tilburg blijft er een distributie centrum voor importartikelen, die van daaruit naar de zeven centra gaan. Het personeel van de distributiecentra in Zaandam en Tilburg wordt in de gele genheid gesteld in die zeven centra te gaan werken. Dat betekent ander werk en/of verhuizen. Het is geen zaak die tussen vandaag en morgen tot stand komt. Deze reorganisatie eist een zorg vuldige voorbereiding. Door de decen tralisatie zullen tevens meer en zwaarde re kaderfuncties ontstaan. Daarom is bijscholing nodig. sociale voordelen Indien Raad van Bestuur, directie, Detailhandelsgroep, de Ondernemings raad en de vakbonden het plan goed keuren, kan eind 1979/begin 1980 een hegin worden gemaakt met de uitvoering ervan. De opbouw zal meerdere jaren vergen. Het plan kan medio 1983/1984 worden afgerond. Naast de financieel-economische voor delen van het voorgestelde distributie systeem zijn er ook zeker sociale voor delen: kleinere werkeenheden, minimale arbeid, het ontstaan van werkgelegen heid in gebieden, die daar grote behoefte aan hebben. Daarenboven betekent de decentralisa tie een forse energiebesparing. uitwerking De Raad van Bestuur beseft, dat het uitgebrachte advies zeer veelomvattend is. Als het onverkort wordt uitgevoerd zal het voor veel mensen een verandering brengen, zowel wat betreft de aard van het werk, als de artikelen waarmee men dan gaat werken. Een andere werkplaats dus, maar wellicht ook een andere woonplaats. Om deze operatie succesvol te laten verlopen, niet alleen voor het concern, maar zeker ook voor de mede werkers, worden de plannen nu al in een vroeg stadium voor alle medewerkers in de distributiecentra bespreekbaar gesteld. In het komende half jaar zal de verdere uitwerking van het plan plaats hebben en zullen de financiële en personele gevolgen nader worden bepaald. Dan ook wordt alles gedetailleerd aan de verschillende groepen voorgelegd. Eerst daarna gaat het reorganisatieplan naar de vakbonden en de Onderne mingsraad voor de formele adviesaan vragen 99 "Politiek is een ontspannend tijdverdrijf," vindt de heer D. J. van der Lugt [32] uit Oostzaan, afdelingschef Credit Simon en Toko op het Hoofdkantoor. Misschien gaat hÜ er nog wel eens anders over denken, want de heer Van der Lugt staat pas aan het begin van een loopbaan in de politiek. - De bouw van het nieuwe winkelcentrum in Schiedam Kethel is dermate gevorderd dat m de nieuwe supermarkt van Albert Heijn reeds kon worden begonnen met het plaatsen van de koelvitrines. Hoewel Schiedam de stad was waar Albert Heijn 25 jaar geleden de eerste /.elfbedtcmngszaak opende heeft het lang geduurd voor er een mogelijkheid was tot het openen van een supermart. Doch nu is het zover dat een openingsdatum kon worden vastgesteld. Gepland is hiervoor woensdag 14 juni a.s. De supermart heeft een totale oppervlakte van 1567 m2. Als bedrijfsleider is aangesteld de heer J. TKraan, die hiermede als oud-Schiedammer bijzonder J J 1S dan ook enthousiast met alle voorbereidingen bezig. "*l !Igt, 1,1 de bedoeling het winkelcentrum na voltooiing in september 1978 officieel te openen. Dit vooijaar zal zijn naam op twee kan didatenlijsten prijken. In zijn woon plaats in Oostzaan is hij lijsttrekker voor de VVD en dat betekent - tenzij er zich politieke aardverschuivingen voordoen in deze gemeente - dat Van der Lugt in september zijn intrede zal doen in de gemeenteraad. Daarnaast was hij ook voorgedragen als kandidaat voor de Provinciale Staten van Noord-Holland voor de VVD. Van der Lugt: "Gedurende de zittings periode van vier jaar vallen er altijd wel wat mensen af. Ik houd er dan ook rekening mee, dat ik na een jaar of drie toch wei eens in de Provinciale Staten zou kunnen komen." Van jongsafaan heeft hij politieke interesse gehad, hoe wel die niet meteen op de VVD was ge richt: "Ik heb ook wel eens Partij van de Arbeid gestemd en PSP. Dat was in de tijd, dat de militaire dienstplicht zich met mij bemoeide. Het pacifistische van de PSP sprak mij toen wel aan." In Oostzaan trof Van der Lugt buren met politieke activiteiten en wel in de VVD. Langzamerhand begon hij in deze partij ook wel wat te zien: "De VVD is voor vrijheid van het individu. Een over heid moet er zijn. maar het particulier initiatief moet toch zo veel mogelijk de vrije hand worden gelaten. Dat is ook voor de handel belangrijk. Open con currentie moet mogelijk zijn." De heer Van der Lugt vond het nog een vrij grote stap om van belangstellend burger actief politicus te worden. Een belangrijke overweging om dat besluit te nemen was de omstandigheid, dat de politiek zich steeds meer met de burger en zijn gezin bemoeit: "Dan mag een burger zich ixik met de politiek bemoei en." Zijn aanwezigheid op VVD-vergaderin- gen in Oostzaan viel al spoedig op en Dit meisje is Verona Vanessa, de zingende caissière van A.H.filiaal 1068 te Waddinxveen. Wij schre ven al over Verona en haar veel belovende zangcarrière in de Flit sen van juni 1977. De redaktie van Flitsen is echter van mening dat zij u op de hoogte dient te houden van Verona's artistieke ontwikkeling met de daarbij ge paard gaande zakelijke succes sen. Vandaar dat wij uw aan dacht vragen voor haar nieuwste single met daarop twee nummers: "There is a need in me" en "If you '11 stay here Verona zegt zelf over haar nieuwste plaat: "De in houd van deze twee liedjes is min stens zo belangrijk als de melo die". "Ik wil mij als vrouw niet onderwerpen aan elke tekst die over de liefde gaat, ik wil geres pecteerd worden". 'Toen rolde ik van het een in het ander." De eerste post was de gemakkelijke functie van secretaris. Toen de voorzit tersplaats vacant kwam schoof hij daar naar op. Dit betekende automatisch een plaats in het dagelijks bestuur van de VVD-ondercentrale Waterland. Daar werd hij ook voorzitter van en "ambts halve" hield dat tevens in het lidmaat schap van het bestuur en van de VVD-Kamercentrale Den Helder. De heer Van der Lugt: "Zoiets is heel leer zaam. Je krijgt veel te maken met het bestuurlijke werk. Dankzij de VVD heb ik ook allerlei cursussen gevolgd." Via de Kamercentrale was hij betrokken bij de opstelling van de groslijst (kandi datenlijst) voor de VVD in de Tweede Kamer. Tegen "dorpspolitiek" in Oostzaan heeft Van der Lugt geen bezwaar: "De persoonlijke verhoudingen zijn goed, ook al ben jc het zakelijk en politiek on eens. Je moet om de tafel kunnen zitten voor de meningsvorming en dan moet je het kunnen verdragen w anneer je het ver liest". De omgang met mensen spreekt de heer Van der Lugt wel aan. evenals de noodzaak om door samenwerking iets te bereiken. Daarom is hij geen voorstan dervan "polarisatie", al schept die vaak wel de toch ook weer nodige duidelijk heid. Ofschoon de politiek vrij veel tijd van de heer Van der Lugl vergt, blijft er mede door de steun van zijn vrouw, ook nog tijd over voor andere hobby's, zoals tui nieren. fotograferen en het uitvergroten van kleurenfoto's.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 4