ZO MAAR il VAN DE 678 FILIALEN Hr i AHSM-filiaal 1170 Badhoevedorp pagina 12 FLITSEN Sinds een kleine zes jaar is aan de Zeemanlaan in Bad hoevedorp een AHSM gevestigd. Het is een zogenaamde nr. 3 SM, wat wil zeggen dat vrijwel alles er verkocht wordt, uitgezonderd groot non-food. Het full-time perso neelsbestand bedraagt 25 medewerk[st]ers en nog een flink aantal part-time krachten. De verkoop gebeurt op een oppervlakte van 1184 vierkante meter, bruto. De zuivere verkoopruimte beslaat ruim 700 vierkante meter. André Bostel aar, dertig jaar oud, is in februari vorig jaar bedrijfsleider van dit filiaal geworden. Hij volgde in die functie de heer Hesp op. De heer Bostelaar heeft al een lange Albert Heijn-carrière achter de rug: als scholier werkte hij in een Rotterdams filiaal als part-timer; na De heer A. Bostelaar z'n schooltijd bleef hij bij dezelfde baas. Waarom? "Ik had het er naar m'n zin. De sfeer, het groepsgebeuren. En het is duidelijk een expansief bedrijf, met toekomstmogelijkheden." De heer Bostelaar wist die mogelijkheden te grijpen, want in vrij korte tijd doorliep hij de hiërarchie in een aantal winkels in Rotterdam, werd er afdelings-chef en later instructeur, %en verliet toen de Maasstad om achtereenvolgens in IJmuiden en Haarlem als bedrijfsleider te gaan werken. logica Een opbouw waarin een ijzeren logica zit, terwijl die logica helemaal zoek is als we vaststellen dat de heer Bostelaar een MTS-opleiding volgde in electrotechniek, met als hoofd belangstelling automatisering en futurologie. "Maar na mijn schooltijd had ik niet zo'n behoefte aan praktijkwerk in deze richting," vertelt hij. Vindt hij in z'n huidige werk nog iets terug van de zaken waar toen z'n belangstelling naar uitging? "Het is er wel, zoals dat Sigmaprojekt. En er zijn vast nog wel een aantal dingen bij Ahold aan de gang, waar ik geen zicht op heb." Wel zicht heeft hij in ieder geval op het gebeuren binnen het AHSM-filiaal in Badhoevedorp. Zes jaar geleden was het hier de eerste grote supermart. Eind vorig jaar kwam er een concurrent bij. Badhoevedorp telt 13.500 inwoners. Het is een typische forensengemeente, waarvan het aantal inwoners aan het afnemen is. De heer Bostelaar hierover: "Veel mensen die elders werkten, hebben hier een leuk huisje neergezet. Ze hebben kinderen gekregen, en die zijn nu weer aan het vertrekken. Er wordt hier niet meer gebouwd, omdat er in verband met Schiphol geen uitbreidingsplannen gemaakt kunnen worden." grote inbreng Vorig jaar werd de winkel vrij ingrijpend verbouwd. De vers-afdelingen werden zoals dat heet op norm gebracht. Diepvriesgebak kwam erbij. Er werd daarnaast een groente-bedieningsafdeling geïnstalleerd. De eigen mensen hebben in dat karwei een grote inbreng gehad. Bostelaar: "Natuurlijk met assistentie van technische mensen, monteurs en leden van de zóne staf, maar een groot gedeelte regelden we zelf." Het marktaandeel in Badhoevedorp is gunstig, de hoge bezoekfrequentie accentueert het buurtverzorgende karakter van de winkel. 'ontdekkingsfase' Zoals we in het begin al vertelden, werken hier nogal wat part-timers. "Dat komt." zegt de heer Bostelaar, "omdat werving van full-timers -vooral van het mannelijk geslacht weinig resultaat oplevert." Momenteel is de winkel op zaterdag helemaal met part-timers bemand. WfWtM W^SIÊ^MÊÊÊSÊt Maria Petrarca Henny Garritse Bostelaar: "Dat is historisch zo gegroeid. Maar in principe vind ik het niet zo verstandig. Ik ben het langzaam aan het ombuigen. Je hebt dan op zo'n dag weinig mensen in de winkel die goed leiding kunnen geven." Zijn komst als bedrijfsleider heeft in het Badhoevedorpse filiaal aanvankelijk wat gewenningsproblemen opgeleverd. De heer Bostelaar is daar erg openhartig over: "We zijn vorig jaar begonnen in een ontdekkingsfase. De mensen moesten erg wennen aan het verschil tussen m'n voorganger en mij. Dat had ook te maken met veranderingen in het hele bedrijf. Ik ben vrij snel begonnen met nieuwe structuren toe te passen. En dat werd niet altijd begrepen. Er zijn mislukkingen geweest. Ik heb wat te snel willen beginnen." Die problemen zijn inmiddels overwonnen, en men is volop bezig de aanpak te moderniseren. "Je moet gepland met commercie bezig zijn, en een aantal controlepunten opbouwen. Zo giet je een communicatiepatroon in elkaar, en krijg je een stuk vrijheid in gebondenheid. Als de groei iets afneemt, moetje aan het optimaliseren je huidige klant voller" maken meegaan met overplaatsing: "In Amsterdam had je weinig contact met de mensen. Hier is het een echt dorp. Je hebt een eigen klantenkring, je maakt een babbeltje met de mensen. Dit is veel leuker werken." "En dan moest ik ook overschakelen van geleid worden naar leiding geven. In het begin wist ik van toeten noch blazen. De theorie had ik wel geleerd, maar de praktijk is wel wat anders. Maar het is toch vrij snel gegaan. Je wordt voor de leeuwen gegooid, en dan wil je wel." Herman heeft zojuist de cursus middle-management achter de rug. Hij denkt er nu over het slijtersvakdiploma te gaan halen. "Wijn is een hobby van me," licht hij toe. administratie Mevrouw Henny Garritse-Baak, 32 jaar oud, verzorgt sinds driejaar de administratie van het AHSM-filiaal in Badhoevedorp. Ze is zeven jaar geleden bij Albert Heijn in dienst gekomen, en startte toen in het oude filiaal aan de P. A. Verkuijllaan in dezelfde plaats. Voordat ze in de administratie dook, werkte mevrouw Garritse in de winkel in de brood- en banketafdeling. "Ik heb die administratie toen overgenomen van een vriendin die het niet meer wilde," vertelt ze. "Ik wilde het wel eens proberen. Ik ben door haar opgeleid, en heb ook nog een cursus gevolgd." En hoe bevalt het nu? "Ik vind het leuker dan in de winkel staan. Het is interessanter werk, met meer verantwoordelijkheid." Geld- en goederenadministratie zijn de belangrijkste aspecten van haar taak, en daarnaast heeft ze ook nog de personeelsadministratie onder haar beheer. Alle bestellingen gaan door haar handen, en dagelijks telt ze alle kassa's na. assortimentsontwikkelingen, nieuwe klanten werven door positieve verhalen van je „trouwe" klanten. De cijfers worden onderzocht. In welke delen van de winkel zit de knel? Waar moetje aktie ondernemen? Het is ook een bewustwordingsproces voor het personeel dat hierdoor redelijk goed met de cijfers leert werken," besluit de heer Bostelaar zijn verhaal. 'de tweede man' Als sector-chef houdbaar is Herman Thamm (27) tweede man in deze AHSM. Bij de opening van de zaak in 1972 werd hij er aangesteld als kruidenierswaren-chef. Toen had hij er al vier Albert-Heijn-jaren opzittenDie bracht hij door in Buitenveldert, waar de afdelingen gourmet, Conimex, wijn van de maand zijn werkterrein vormden. Hij heeft wel even moeten wennen na de Mevrouw E. van der Meulen "Ik begin de dag met het opmaken van de kassa's. Tussendoor lees ik de bestellingen door. Aan de ene kant doe je iedere dag dezelfde dingen, maar toch is het steeds weer anders." Mevrouw Garritse maakt ook deel uit van het management-team, dat elke dag om kwart voor negen de planning bespreekt. "Zo ben ik overal bij betrokken," stelt ze vast. En tenslotte heeft ze nog de taak van microfoniste: verkoopaktiviteiten, reeds vermeld op het reclamemateriaal, wordt door haar via de geluidsinstallatie nog eens onderstreept. "En dat helpt wel," weet ze, "dat is al bewezen." zelfstandige Henk Wismeijer (20) voelt zich duidelijk een kleine zelfstandige binnen de AHSM in Badhoevedorp. Hij zwaait de scepter op de afdeling groente, diepvries en bloemen, waarbij de nadruk valt op de groente. vWe zijn momenteel met een projekt bezig," vertelt Henk, "waardoor je echt groenteboer kunt zijn binnen het filiaal. Voorheen kreeg je de vastgestelde prijzenblaadjes, maar nu kunnen we een aantal prijzen aanpassen aan de plaatselijke omstandigheden, met als resultaat door méér omzet, meer bruto-winst te halen." Henk werkte eerst driejaar in een ZB in Amsterdam, en staat nu een half jaar in Badhoevedorp, waar de gang van zaken hem best bevalt: "Je voelt je helemaal winkelier op deze manier. Je staat ook apart van de Herman Thamm andere afdelingen. Het is niet zo moeilijk, omdat de prijzen van de concurrenten vrij hoog liggen. Er is hier één groenteboer die nog wel 's goedkoop is. Die moeten we in de gaten houden, maar verder is het niet zo'n probleem." Dat in de gaten houden betekent dat Henk regelmatig op z'n fiets de ronde doet om te kijken hoe de zaken staan, bij andere winkels, en eenmaal per week ook op de markt. "Zo ben je er constant mee bezig, ook met de bestellingen. Halverwege de dag kunnen we nog corrigerend bijbestellen. Je bent er ook van afhankelijk of er interessante partijen binnenkomen, dan kun je daar je display weer aan aanpassen." een full-part timer Op papier is mevrouw E. van der Meulen part-time medewerkster, maar in werkelijkheid kan ze gevoeglijk als fulltimer beschouwd worden. "Eigenlijk werk ik alleen op vrijdag en zaterdag," zegt ze, "maar ik val zo vaak in, dat ik sinds 1 augustus al de hele week hier ben." Ze is bij de opening van het filiaal hier komen werken, en beheert sindsdien de deli-afdeling. "Leuk werk, omdat je een adviserende taak hebt. En het is ook een vrij zelfstandige taak." Het adviserende aspect van haar werk komt vooral tegen feestdagen tot uiting: "Dan willen de mensen van alles weten, over de soorten patés die we hebben, over combinatiemogelijkheden met salades. Ik heb daar als huisvrouw zelf ook aardigheid in. Ik maak veel koude buffetten." Geeft haar drukke werkkring geen wrijving met het huishoudelijk werk thuis? "Als je wilt, kun je een heleboel. Mijn man moppert wel eens, maar ik doe het werk liever dan het huishouden. Het is ook een leuke winkel, wat de stemming onder het personeel betreft. En de klanten kennen je allemaal. Je kent hun wensen, en dat is erg belangrijk. Dat vinden de klanten prettig." 'Luuks flessen saloon' Wie de AHSM in Badhoevedorp binnen gaat, passeert allereerst de emballage van Luc Jongeneel. Lege flessen of niet, zijn emballage-afdeling is zo gesitueerd, dat alle klanten langs zijn loket komen. "Bij mij krijgen ze dus de eerste indruk van de winkel," zegt Luc Jongeneel Luc, "en die is erg belangrijk. Je hebt zo ook de gelegenheid om een praatje met ze te maken. Ze kennen me allemaal." Voordat Luc (22) in september 1975 bij Albert Heijn kwam werken, had hij in een gereedschappenwinkel gestaan, maar dat beviel hem niet: "Ik had daar drie bazen boven me, die elkaar steeds tegenspraken." Na een halfjaar winkelwerk bij AH kwam hij bij de flessen terecht, een baan die hem prima bevalt. Per week gaat er voor zo'n 5.000 gulden aan lege flessen en kratten bij hem over de balie. "Er komt meer binnen dan er uitgaat," weet hij, "en dat is maar goed ook. Als het andersom was, zou dat betekenen dat ze met het lege goed naar de concurrentie gaan." Een probleem vindt hij het dat men vaak flessen bij hem achter wil lateii waar helemaal geen statiegeld op zit: "Ik wil dat best een keer doen, maar ze moeten er geen gewoonte van maken. Als er in het dorp een glascontainer kwam, zou die zeker elke dag vol zijn." de jongste Vier uur per week zit achter één van de kassa's van het Badhoevedorpse AHSM-filiaal de 15-jarige Maria Petrarca. Ze zit in de derde klas van de Mavo, en vrijdagsmiddags van twee tot zes staat het huiswerkprobleem 't haar toe om op deze wijze wat zakgeld te verdienen. In de vakanties doet ze het kassa-werk overigens bijna dagelijks: "Als ze weten dat ik 't wil doen, word in bijna elke dag opgebeld om te komen helpen. Ik vind het wel leuk werk. De mensen kennen je allemaal, en ze hebben allemaal wel wat te vertellen." In 't begin kostte de bediening van de kassa haar de nodige inspanning: "Je moet erg nauwkeurig werken, en dan ben je erg gespannen. Maar na een tijdje gaat het meer ontspannen. Je moet even uitkijken bij het aanslaan van de zegels." Als ze van school komt, denkt Maria een opleiding te gaan volgen in zwakzinnigenhulp. Maar misschien komt ze eerst nog wel een tijdje bij Albert Heijn helpen. Ze weet het nog niet zo precies. Henk Wismeyer

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 12