Opleidingsbijeenkomsten voor sector-chefs Beauty- en Body-shops een succes Prijswinnaars '77 vijf dagen op Aruba PERSONALIA CENTRALE SLAGERIJ ZAANDAM Uitbreiding supermarkt-assortiment Miro AHSM BL "in de bouw Eind 1978 circa 4500 artikelen verkrijgbaar pagina 4 FLITSEN Begin maart kwamen tydens bijeenkomsten in Eindhoven, Utrecht en Zwolle in totaal 250 sector-chefs kruidenierswaren die ook de Beauty en Bodyshops van Albert Heyn onder hun beheer hebben, byeen voor een opleidingsdag. Deze dagen waren georganiseerd in samenwerking met een belangrijke leverancier, nl. Henkei Cosme tics, de fabrikant van Fa, Crème 21 en Poly-haarprodukten. De gespreksonderwerpen tijdens deze dagen waren in grote lijnen: de totale markt drogmetica en de assortiments- groepen die B. en B. voert. Als men de totale markt opsplitst in deelmarkten, zijn daarin verschillende ontwikkelingen waarneembaar. "Van die marktontwikkelingen hebben we de mensen op de hoogte gebracht," zegt de heer W. v.d. Ster, verkoopleider drogmetica. "Het is een dynamische markt, en daarom is het zaak om alert te blijven." Per 13 februari is als manager Jobby in dienst getreden de heer W. J. van den Heuvel te Harmeien. Na zijn studie bij het Instituut Nijenrode te Breukelen ging de heer Van den Heuvel naar de Verenigde Staten. Aan de University of Oregon behaalde hij de Bachelor's Degree en aan de Texas Technology University zijn Master's Degree in Business Administration. Daarna werkte de heer Van den Heuvel zeven jaar als management-consultant bij Arthur Andersen Co. en wel op het kantoor te Den Haag. Arthur Andersen is een kantoor op het gebied van inter national accountancy (hoofdzetel Chi cago) met een afdeling management consultancy. De heer Van den Heuvel hield zich speciaal bezig met consul tancy in de retailsector (detailhandel), met name met managementproblemen. Deze ervaringen zullen hem naar zijn verwachting bij Jobby zeer te stade komen. Hij werkt vanuit het hoofd kantoor. De heer Van den Heuvel is 32 jaar, is gehuwd en heeft twee kinderen (zoon en dochter). Het gaf bijzonder veel problemen om voor de Centrale Slagerij te Zaandam voldoende personeel aan te trekken. Ondanks langdurige, intensieve wer- vingsaktiviteiten waren alle vacatures niet te vervullen. Inschakeling van - steeds wisselende - uitzendkrachten brengt allerlei problemen met zich mee. Door een onderzoek naar de redenen waarom de CS te Zaandam moeilijk personeel kan aantrekken en waarom het personeelsverloop groot is, is nog maals bevestigd dat er grote weerstand tegen het werken in ploegendienst in de slagerij bestaat. Besloten is daarom in de CS Zaandam hiervan af te stappen en uitsluitend in dagdienst te gaan werken. De vermindering in productiecapaciteit die daardoor ontstaat zal bij derden worden ondergebracht. Hiertoe zal een overeenkomst worden gesloten met de firma Hendrix te Boxmeer. Deze zal het benodigde voorverpakte vlees leveren via het onlangs door haar overgenomen bedrijf Wagemans te Deventer. Met de ondernemingsraad en de werk nemersorganisaties is een en ander overlegd. In principe is men hiermede akkoord gegaan. Nader overleg zal plaatsvinden over de consequenties ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden met betrekking tot de ploegendienst-toeslag. Daarbij werd uiteraard aandacht be steed aan de specifieke B. en B.-filoso fie. "Het is niet alleen een dynamische markt, het is ook een commercieel erg interessante markt," licht de heer v. d. Ster nog toe, "interessant qua winst mogelijkheden. Daar hebben we uit gebreid over gepraat." Zeer tevreden is hij over de samenwer king met de mensen van Henkei: "Het is een voordeel om over dit soort zaken met je leveranciers te praten. Daar ligt een enorme kennis van de markt, waar je op deze wijze deelgenoot van wordt. Ook van de zijde van Henkei was men zeer te 99 spreken over het verloop van de oplei- dingsdagen: men wilde direkt al afspra ken maken voor volgende bijeenkom sten. Als zeer positief heeft de heer v.d. Ster de betrokkenheid van de deelnemers zelf ervaren: "Het was een vrij zwaar pro gramma, men moest er echt het koppie bij houden. Daarom was ik erg blij dat er van de mensen veel response kwam, hetgeen leidde tot een levendige discus sie. Om dat te bereiken hadden we de groep ook bewust gesplitst in kleinere groepen. Het is gebleken dat er in de filialen wel degelijk een grote betrokken heid is. Er zijn punten naar voren geko men waar wij weer mee verder kunnen. En ook voor de fabrikant was dit een goede gelegenheid om nader kennis te maken met de wijze waarop AH werkt." Behalve door de heer Van der Ster werd van AH-zijde aan deze dagen medewer king verleend door mej. M. H. Maes, assistent verkoopleider drogmetica, en de heer G. Eykelkamp, assistent pro- dukt presentatie. Van Henkei Cosmetics was verkoopleider G. A. M. van Hall de gastheer. De heer W. Offermans, bedrijfslei der AHSM, filiaal 1058 te Heerlen, heeft onlangs met goed gevolg een cursus "metselen" voltooid. De cur sus, die door de Vereniging "De Baksteenindustrie" werd georgani seerd, bestond uit 3 theorie- en 9 praktijkavonden De heer Offermans heeft tot zijn spijt de opgedane ervaring vanwege de vorst nog niet in praktijk kunnen brengen, maar wanneer het weer het even toelaat, staan een kelder, een afscheidingsmuur en een open haard op het programma. Voor degenen, die eens wat anders willen dan een cursus boekhouden of marketing, volgt hieronder het vol ledige adres van de vereniging: "De Baksteenindustrie", Sonsbeekweg 12, 6814 BA ARNHEM, tel. 085 - 452083. Sinds 1974 is het aantal artikelen in het gebruikelijke super markt-assortiment bij de Miro ongeveer verdubbeld. In 1974 waren er omstreeks 2400 artikelen verkrijgbaar. Op dit moment bestaat het assortiment uit 4200 artikelen. Aan het eind van het jaar zal men de 4500 gepasseerd zijn. "Daarmee hebben we binnen Ahold het grootste supermarkt assortiment", zegt verkoopdirecteur E. de Groote, die in zijn staf drie verkoopleiders heeft die deze sektor begeleiden: de heren S. E. de Vries (kruidenierswaren), W. Jans- sens (versgroepen) en D. Heemsbergen (zuivel, diepvries, dranken, drogme tica). "We streven in de Miro naar een zo vol ledig mogelijk assortiment," aldus de heer De Groote, "We geloven overigens r Eind januari keerden de echtparen Peeters en Van der Harst, bruin gebrand door de Arubaanse zon en diep getroffen door de Arubaanse gastvrijheid weer naar het koude Ne derland terug. Er was een eind gekomen aan hun 5-daagse droomreis naar Aruba welke zij in defilialenwedstrijd Vlucht '77 als hoofdprijs hadden gewonnen. Afgezien van de rondrit over het eiland, welke door het Arubaanse Toeristenbureau werd aangeboden, verkenden de beide echtparen per auto het eiland. Zij maakten een sunset-sailing per Trimaran en een tocht met de glazenbodem-boot; ook werden er enkele supermarkten be zocht. Gelukkig bleef er ook nog de nodige tijd over om in de zon te liggen en te genieten van de Aru baanse stranden. wel, dat we dit punt dicht zijn genaderd, al zullen er altijd nog wel aanvullingen en verschuivingen blijven komen. Met name zie ik dat gebeuren door de toe voeging van grotere verpakkingseenhe den." In de zeven jaar dat Miro bestaat is er veel veranderd. Men begon met een "standaard-supermarkt" van rond 1500 m2. De voor de supermarkt beschikbare ruimte is nog altijd niet veel groter. De Groote: "De ruimte is steeds beter be nut, waardoor we op eenzelfde opper vlakte momenteel ongeveer twee keer zo veel artikelen kunnen hebben als toen." keuze en kwaliteit De vraag is of dit allemaal wel nood zakelijk is. De heer De Groote is daar zeer positief over: "Beslist wel. De con sument vraagt keuze en kwaliteit. Ik zie het assortiment eerder nog verder toene men dan dat er iets afgaat. Wij zijn in de Miro toegegroeid naar een vorm van een combinatie van speciaalzaken. We heb ben in meerdere supermarkt-sectoren een assortiment dat niet onder doet voor dat van welke winkel dan ook." De uitbreiding van het assortiment is dan ook voor een belangrijk deel tot stand gekomen door het opnemen van uitge breide nieuwe assortimenten: in 1976 zeer veel merkartikelen, in 1977 gour met/dieet/reform-artikelen. Voorbeelden van de omvang van het Miro-supermarkt-assortiment zijn: 250 artikelen in de diepvriessector, 120 soorten wijnen, van 400 naar 600 arti kelen in de drogmeticasector, 127 soor ten diervoeding, bijna 100 buitenlandse kaassoorten, een speciaal-assortiment in de groente-sector, wild en gevogelte als bij de poelier, rond 150 grootverpak kingen enz. voorsprong De heer De Groote gelooft, dat de Miro-supermarkt haar assortiments- voorsprong op de andere detailhandels- vormen zal behouden, daar deze qua ruimte niet in de gelegenheid zijn meer artikelen op te nemen. Grote veranderingen in de winkelinrich ting ziet hij niet direct tot stand komen: "Geen shops-in-the-shop, wel duidelijk te onderscheiden afdelingen. Voor het publiek blijven we één grote super markt, zij het dan wel met een keuze mogelijkheid op velerlei gebied, waarop speciaalzaken wel eens jaloers zouden kunnen zijn."

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 4